live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 12 жовтня, 2018 п'ятниця

Від чого залежать ціни на пальне та чи можливо штучно на них вплинути

За останні два місяці пальне додало в ціні 3-4 грн. Від чого залежать ціни на бензин та дизпаливо та чи можливо на них повпливати

На початку року літр пального А-95 на українських АЗС можна було придбати за 28,4 грн. Та станом на 11 жовтня за це потрібно викласти близько 34,16  грн, а подекуди ціни сягають й 35 грн за літр.

За останні два місяці ціна на пальне виросла більш ніж на 3 грн.

ДжерелоМінфін

Статистика Мінфіну свідчить, протягом року ціни росли поступово. Пікове підняття цін було у лютому - понад 30 грн за літр, однак з часом ціни дещо "відкотилися". З серпня почалося різке підняття: щодня ціни на паливо марки А-95 додавали в ціні по 5-30 коп.

Зростання цін останнім часом також спостерігається й на дизельне паливо. Консалтингова компанія UPECO повідомляє, що лише за 11-12 жовтня дизпаливо подорожчало на 0,5-1 грн.

Таким чином, згідно з даними консалтингової групи А-95, станом на 12 жовтня 2018 року, середня роздрібна ціна палива в Україні зросла до рівня:

  • А-92 до 32,15 грн/л;

  • А-95 - 34,16 грн/л;

  • А-95+ - 34,33 грн/л;

  • ДП - 31,75 грн/л.

Зростання ціни палива на АЗС в Україні з липня 2018 року згідно з даними “Консалтингової групи А-95”

Читайте також: Чому дорожчає бензин в Україні

Що спричиняє зростання цін на пальне

Раніше директор ВАТ “Консалтингова група А-95” Сергій Куюн в коментарі Еспресо.TV пояснював, що здорожчання бензину та дизпалива зумовлене традиційними причинами, а саме: здорожчання нафти на світовому ринку та зміна курсу валют.

За словами Куюна, понад 80% пального ми купуємо за кордоном.

Існує така залежність: зростання закупівельної ціни на нафтопродукти на 1% спричиняє підвищення ціни 1 літра на 10 коп., а зниження курсу національної валюти на 1 грн веде подорожчання 1 літра пального на 70 – 80 коп.

Також слід врахувати, що частина податків на пальне, а саме акцизний податок з імпорту, зафіксований в євро. З 1 літра бензину А 95 ми сплачуємо 0.213 євро імпортного акцизу, звертають увагу аналітики проекту “Ціна держави”:

“Починаючи з середини серпня ціна на нафту на світових ринках виросла на 15%. В свою чергу, починаючи з середини липня, гривня подешевшала відносно долара та євро приблизно на 7% ( приблизно +2 грн). Ці дві тенденції – подорожчання нафти та зниження курсу гривні і спричинили зростання ціни на паливо”.

Частка націнки АЗС в структурі ціни палива є відносно незначною (за різними оцінками вона складає від 7-14% залежно від бренду).

Ще 5-6% становлять логістичні витрати. Значно більшу частку займають податки - 35 %, та власне закупівельна ціна бензину - 47%. Саме ці два компоненти напряму залежать від курсу гривні.

Джерело: Ціна держави

Чи можливо впливати на ціни

Однією з вимог лунає скоротити частку імпортної нафти на користь українського виробництва. “Відразу заспокою тих, хто думає, що український бензин був би дешевше: його виробляють з імпортної нафти, так що без варіантів”, - пояснює Сергій Куюн.

“Якщо з української нафти, то її, по-перше, на 5 днів споживання, по-друге, її продають з прив'язкою до зовнішнього котирування. Нафта зросла за місяць з 75 до 85 дол. За барель. Два місяці тому вона коштувала 72 дол. Чи можемо вплинути на зовнішні ціни?”, - риторично запитує експерт.

Та головна претензія стосувалася податків, втім Куюн й тут не бачить особливих можливостей для змін: “30% в ціні ДТ і 35% в бензині - податки. З 35 грн близько 12 грн - податки. З них 6 грн ПДВ і 6 грн акциз”.

За словами експерта, цьогоріч 50% акцизу з палив йде в Дорожній фонд, в наступному році буде йти 75%. ПДВ ніхто не чіпатиме, а знижувати акциз немає куди. Адже саме від цього залежить якість та безпека українських доріг.

Читайте також: У 2018 році на українські дороги чекають серйозні зміни. Що робитимуть

“Імовірність зниження акцизу бачу "нульовий". Податок невисокий, в Європі це в 5-6 разів вище (зокрема на ДП). Раціональну пропозицію, яке потрібно впровадити Кабміну - встановити акциз в гривні, а не в євро, як зараз. Постійне сповзання курсу розкручує цінову спіраль.”, - аргументує Сергій Куюн.

Що ж до націнки АЗС, Куюн стверджує, що прибуток знаходиться в межах 5-10% або 2-4 грн/л. Й вплинути на легальних гравців практично неможливо:

“Ніякий Кабмін або Антимонопольний комітет не змусить бізнес знизити націнку, тим більше що радикально на кінцевій ціні це знову-таки не позначиться. Або буде ринкова ціна або палива не буде. Єдине, в чому бачу користь від цих акцій - нагадування трейдерам про те, що до ціноутворення треба підходити з холодною головою”, - розмірковує експерт.

Яких цін чекати надалі

Значного зменшення цінників на українських заправках в Україні в найближчому майбутньому чекати не варто, одностайні експерти ринку.

За прогнозами експертів Bloomberg Economics, вперше з 2014 року нафта може подорожчати до 100 доларів за барель.

Джерело: Bloomberg

До цього можуть призвести відновлені санкції США проти Ірану. За інформацією  The Wall Street Journal, саудівська компанія Saudi Aramco вже попередила можливих покупців, що через американські санкції з жовтня зможе поставляти нафту в обмеженому обсязі.

Читайте також: Бензин по 300. Значне здорожчання чи забуття - яке майбутнє в нафти

 “Якщо нафта стрибне до 100 долларіа за барель, як це вже активно прогнозують світові нафтотрейдери, то ті ж 35-40 грн за бензин побачимо вже до кінця року. Але при цьому казна отримає величезну пробоїну”, - пояснив Сергій Куюн “Радіо Свобода”.

Втім в короткостроковій перспективі варто чекати зниження ціни на бензин на 1 грн з наступного тижня, зазначає Куюн. Разом з тим експерт вважає, що суттєвого зниження вартості дизельного палива чекати поки не варто.

 

Введіть слово, щоб почати