live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Від чого залежать ціни на пальне та чи можливо штучно на них вплинути


фото: glavred
За останні два місяці пальне додало в ціні 3-4 грн. Від чого залежать ціни на бензин та дизпаливо та чи можливо на них повпливати

На початку року літр пального А-95 на українських АЗС можна було придбати за 28,4 грн. Та станом на 11 жовтня за це потрібно викласти близько 34,16  грн, а подекуди ціни сягають й 35 грн за літр.

За останні два місяці ціна на пальне виросла більш ніж на 3 грн.

ДжерелоМінфін

Статистика Мінфіну свідчить, протягом року ціни росли поступово. Пікове підняття цін було у лютому - понад 30 грн за літр, однак з часом ціни дещо "відкотилися". З серпня почалося різке підняття: щодня ціни на паливо марки А-95 додавали в ціні по 5-30 коп.

Зростання цін останнім часом також спостерігається й на дизельне паливо. Консалтингова компанія UPECO повідомляє, що лише за 11-12 жовтня дизпаливо подорожчало на 0,5-1 грн.

Таким чином, згідно з даними консалтингової групи А-95, станом на 12 жовтня 2018 року, середня роздрібна ціна палива в Україні зросла до рівня:

  • А-92 до 32,15 грн/л;

  • А-95 - 34,16 грн/л;

  • А-95+ - 34,33 грн/л;

  • ДП - 31,75 грн/л.

Зростання ціни палива на АЗС в Україні з липня 2018 року згідно з даними “Консалтингової групи А-95”

Читайте також: Чому дорожчає бензин в Україні

Що спричиняє зростання цін на пальне

Раніше директор ВАТ “Консалтингова група А-95” Сергій Куюн в коментарі Еспресо.TV пояснював, що здорожчання бензину та дизпалива зумовлене традиційними причинами, а саме: здорожчання нафти на світовому ринку та зміна курсу валют.

За словами Куюна, понад 80% пального ми купуємо за кордоном.

Існує така залежність: зростання закупівельної ціни на нафтопродукти на 1% спричиняє підвищення ціни 1 літра на 10 коп., а зниження курсу національної валюти на 1 грн веде подорожчання 1 літра пального на 70 – 80 коп.

Також слід врахувати, що частина податків на пальне, а саме акцизний податок з імпорту, зафіксований в євро. З 1 літра бензину А 95 ми сплачуємо 0.213 євро імпортного акцизу, звертають увагу аналітики проекту “Ціна держави”:

“Починаючи з середини серпня ціна на нафту на світових ринках виросла на 15%. В свою чергу, починаючи з середини липня, гривня подешевшала відносно долара та євро приблизно на 7% ( приблизно +2 грн). Ці дві тенденції – подорожчання нафти та зниження курсу гривні і спричинили зростання ціни на паливо”.

Частка націнки АЗС в структурі ціни палива є відносно незначною (за різними оцінками вона складає від 7-14% залежно від бренду).

Ще 5-6% становлять логістичні витрати. Значно більшу частку займають податки - 35 %, та власне закупівельна ціна бензину - 47%. Саме ці два компоненти напряму залежать від курсу гривні.

Джерело: Ціна держави

Чи можливо впливати на ціни

Однією з вимог лунає скоротити частку імпортної нафти на користь українського виробництва. “Відразу заспокою тих, хто думає, що український бензин був би дешевше: його виробляють з імпортної нафти, так що без варіантів”, - пояснює Сергій Куюн.

“Якщо з української нафти, то її, по-перше, на 5 днів споживання, по-друге, її продають з прив'язкою до зовнішнього котирування. Нафта зросла за місяць з 75 до 85 дол. За барель. Два місяці тому вона коштувала 72 дол. Чи можемо вплинути на зовнішні ціни?”, - риторично запитує експерт.

Та головна претензія стосувалася податків, втім Куюн й тут не бачить особливих можливостей для змін: “30% в ціні ДТ і 35% в бензині - податки. З 35 грн близько 12 грн - податки. З них 6 грн ПДВ і 6 грн акциз”.

За словами експерта, цьогоріч 50% акцизу з палив йде в Дорожній фонд, в наступному році буде йти 75%. ПДВ ніхто не чіпатиме, а знижувати акциз немає куди. Адже саме від цього залежить якість та безпека українських доріг.

Читайте також: У 2018 році на українські дороги чекають серйозні зміни. Що робитимуть

“Імовірність зниження акцизу бачу "нульовий". Податок невисокий, в Європі це в 5-6 разів вище (зокрема на ДП). Раціональну пропозицію, яке потрібно впровадити Кабміну - встановити акциз в гривні, а не в євро, як зараз. Постійне сповзання курсу розкручує цінову спіраль.”, - аргументує Сергій Куюн.

Що ж до націнки АЗС, Куюн стверджує, що прибуток знаходиться в межах 5-10% або 2-4 грн/л. Й вплинути на легальних гравців практично неможливо:

“Ніякий Кабмін або Антимонопольний комітет не змусить бізнес знизити націнку, тим більше що радикально на кінцевій ціні це знову-таки не позначиться. Або буде ринкова ціна або палива не буде. Єдине, в чому бачу користь від цих акцій - нагадування трейдерам про те, що до ціноутворення треба підходити з холодною головою”, - розмірковує експерт.

Яких цін чекати надалі

Значного зменшення цінників на українських заправках в Україні в найближчому майбутньому чекати не варто, одностайні експерти ринку.

За прогнозами експертів Bloomberg Economics, вперше з 2014 року нафта може подорожчати до 100 доларів за барель.

Джерело: Bloomberg

До цього можуть призвести відновлені санкції США проти Ірану. За інформацією  The Wall Street Journal, саудівська компанія Saudi Aramco вже попередила можливих покупців, що через американські санкції з жовтня зможе поставляти нафту в обмеженому обсязі.

Читайте також: Бензин по 300. Значне здорожчання чи забуття - яке майбутнє в нафти

 “Якщо нафта стрибне до 100 долларіа за барель, як це вже активно прогнозують світові нафтотрейдери, то ті ж 35-40 грн за бензин побачимо вже до кінця року. Але при цьому казна отримає величезну пробоїну”, - пояснив Сергій Куюн “Радіо Свобода”.

Втім в короткостроковій перспективі варто чекати зниження ціни на бензин на 1 грн з наступного тижня, зазначає Куюн. Разом з тим експерт вважає, що суттєвого зниження вартості дизельного палива чекати поки не варто.

 

новини партнерів

22 січня, 2020 середа

22 січня, 2020 середа

21 січня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати