live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Грай, музико, грай!" ТОП-15 пісень, відомих і улюблених не лише в Україні, а й далеко за її межами

Українці створили найбільшу кількість народних пісень, відзначають у ЮНЕСКО. "Еспресо" пропонує вашій увазі топ-15 українських пісень, найвідоміших у світі

Про нас, українців, у світі кажуть, що ми - співоча нація. У світових рейтингах нам відводять перші місця за милозвучністю і музичністю мови, за експресивністю і змістовністю пісень, за їх чарівною мелодійністю, за драйвовістю, магічністю, піднесеністю і атмосферністю музики.

На українських народних піснях - справді нашому безцінному надбанню - наголошується окремо і особливо. Навіть у ЮНЕСКО відзначили, що саме ми створили найбільшу кількість народних пісень у світі.  

Етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, і ця цифра справді найбільша у світі! Хоча шанувальники народної творчості нараховують їх значно більше. Бо багато літературних пісень стали улюбленими, а відтак - народними. Утім, кожну пісню можна певною мірою вважати літературною, бо створила її  певна людина, вклавши туди частину свої душі. А народ відшліфував її, додавши по частинці і своєї душі.  Ось такою душевністю, духовністю наші пісні зуміли прокласти шлях до душі всього людства. 

null

Видатні композитори світу надихалися нашими піснями. Витоки української пісні прослідковуються в музичних шедеврах Моцарта, Баха, Шопена, Шуберта, Ліста, Чайковського, Брамса, Вебера, Глинки та інших.

Так, напевне, історично склалося, що в піснях, ніби у книжках, зафіксована наша історія, боротьба, життя українця від народження, побут, мрії, почуття, висока громадянськість і патріотизм. Жанрове багатство, тематична розмаїтість просто вражають! А що найголовніше - ці пісні актуальні в усі часи. Їх переспівують на новий лад сучасні українські виконавці та гурти, роблячи їх своїм трендом. Так давні тексти починають звучати по-новому.

"Еспресо" пропонує вашій увазі 15 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом.

 "Дивлюсь я на небо" - перша пісня, яка прозвучала у Всесвіті

Ми справедливо пишаємося тим, що перша в світі пісня, яка пролунала в космосі, була українською! У серпні 1962 року перший український космонавт Павло Попович заспівав українську пісню "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю" (слова Михайла Петренка, музика Л. Александрової, аранжування В. Заремби).

null

Енциклопедія, в якій написано про українську пісню - першу в космосі

Можна лише собі уявити здивування в Центрі управління польотом, коли під час одного з сеансів зв'язку  присутні почули  цю пісню у виконанні космічного співака.
 

 

 

"Щедрик" - "Колядка дзвонів" 

Ця мелодія нашої пісні – також одна з найвідоміших у світі. А особливої актуальності вона набирає якраз зараз, у передноворічний час. Carol of the bells, яку ми часто чуємо – це адаптована версія нашого "Щедрика". Вперше давню пісню, оброблену композитором Миколою Леонтовичем, виконав хор Київського університету в 1916 році. "Щедрик"  - про ластівку, яка прилетіла до родини провістити про багатий рік. Як відомо, в давні часи, ще язичницькі, новий рік починався з новим витком природи, тобто навесні.

"Колядка дзвонів" - так називають цю композицію американці й захоплюються її мелодією вже понад вісімдесят років.

"Реве та стогне Дніпр широкий" - пісня з Книги рекордів

На фестивалі кобзарського мистецтва "Козацька ліра" кобзарі з усієї України одночасно виконали цю пісню, що було зафіксовано в Книзі рекордів України як наймасовіше виконання кобзарської пісні. Пісню літературного походження виконує дуже багато творчих колективів і в нас, і за кордоном -  Національний академічний народний хор імені Верьовки, Хор "Хрещатик", вокально-інструментальний гурт "Кобза", хор Gaudeamus зі Львова, Капела бандуристів Канади та інші відомі колективи.

"Їхав козак за Дунай" і талант Бетховена

Чудовий романс літературного походження. Його автором вважають козака, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Українською піснею захоплювався й геніальний німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, який і познайомив Європу з відомою українською піснею. Зараз ця композиція  відома не тільки в Європі, а й у всьому світі.

"Засвіт встали козаченьки",  або ж "Засвистали козаченьки"

Дослідники припускають, що авторка цього шедевру - легендарна піснярка з Полтави Маруся Чурай. "Засвіт встали козаченьки" - про прощання козака перед походом із матінкою та своєю коханою. Прониклива пісня про війну, про надію і віру.

"Ой на горі та й женці жнуть" - запорозький марш

Це - козацька народна пісня, яка стала "Запорозьким маршем" і яка звучить як подяка усім захисникам нашої країни, як гордість за них. Перші згадки про пісню знаходять у другій половині XVII століття і пов’язують із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним.  

"Ой у лузі червона калина" - Гімн Українських січових стрільців

Улюблена пісня бійців УПА. Це - композиція літературного походження, відома в кількох варіантах. Перший варіант створив  режисер Українського театру “Руська бесіда” Степан Чарнецький у 1914 році. Пізніше чотар УСС Григорій Трух із Стрия на Львівщині додав до першої строфи “Ой у лузі…” ще три строфи, і навчив її стрільців своєї чоти. Знадобилося небагато часу, щоб пісня зазвучала в багатьох куточках світу.

"Розпрягайте, хлопці, коні" - "Маруся раз, два, три калина"

Пісня відома у записах фольклористів ще початку ХІХ століття. Відомий також варіант пісні у з приспівом "Маруся раз, два, три калина". Краєзнавець Віктор Яланський  наводить розповідь дружини Нестора Махна Галини Кузьменко, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, і автор отримав за  неї 25 років заслання в Магадан.

 "Лента за лентою" - у ній наша сила

Ймовірні автори пісні - Микола Сорокаліт  та Василь Заставний, вояки ОУН. Це – дуже відома повстанська пісня, яка стала особливо популярною в період національного відродження та боротьби за незалежність.  

"Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", - співала Маруся Чурай

Авторство приписують напівлегендарній поетесі і співачці Марусі Чурай. Цікава вся історія пісні. Вона була виконана у 1935 році у Брюсселі на Міжнародному конкурсі на кращу народну пісню. У цьому конкурсі брали участь країни Європи. України зі зрозумілих причин (залізна завіса не дозволяла) там не було, зате нашу пісню виконала Швейцарія. І отримала перше місце за виконання української народної пісні.

"Ой чий то кінь стоїть" - джерело романтичного натхнення

Лірична, дуже романтична пісня, шанована далеко за межами України. Автор невідомий, а виконують її дуже багато виконавців.

"Несе Галя воду"

Романтична пісня про кохання, одна з найулюбленіших народних пісень  українців. Її переспівували і переспівують багато відомих виконавців і у нас, і за кордоном. 
 

"Ніч яка місячна, зоряна, ясная" -  квінтесенція романтизму і ліризму

Цю популярну українську пісню вважають народною, хоча всі знають автора - Михайла Старицького. Музику до неї як включення до опери арії з мотиву повісті Гоголя "Утоплена" створив ще один геніальний українець Микола Лисенко. Всесвітньо відомою вона стала з іншою мелодією, яку написав кобзар Андрій Волощенко та режисер Василь Овчинников.

"Гей наливайте повнії чари" -  весела застільна

Автор слів пісні невідомий, а музику до неї створив український диригент і композитор Володимир Крижанівський. За цю пісню у часи УРСР він  отримав ярлик націоналіста, що для артиста на той було вкрай небажано.  

 "Ти ж мене підманула" - "триндичка"

Весела пісня, або ж "триндичка" (жартівлива молодіжна пісня), яка залюбки виконується на родинних святах. Дослідники знаходять перші її згадки у 1897 році. Зараз відомо багато варіантів цієї пісні в сучасній обробці, і кожна вражає!

І це – лише краплина в морі дзвінкої, кришталевої, лункої української музики, яку пропонує Еспресо, щоб довгі зимові вечори зазвучали гарною мелодією. Слухаймо своє, поширюймо, вивчаймо! І, звичайно, пишаймося! Бо, як писав Шевченко: "Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України!". 

 

новини партнерів

18 грудня, 2018 вівторок

18 грудня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати