//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Грай, музико, грай!" ТОП-15 пісень, відомих і улюблених не лише в Україні, а й далеко за її межами

Українці створили найбільшу кількість народних пісень, відзначають у ЮНЕСКО. "Еспресо" пропонує вашій увазі топ-15 українських пісень, найвідоміших у світі

Про нас, українців, у світі кажуть, що ми - співоча нація. У світових рейтингах нам відводять перші місця за милозвучністю і музичністю мови, за експресивністю і змістовністю пісень, за їх чарівною мелодійністю, за драйвовістю, магічністю, піднесеністю і атмосферністю музики.

На українських народних піснях - справді нашому безцінному надбанню - наголошується окремо і особливо. Навіть у ЮНЕСКО відзначили, що саме ми створили найбільшу кількість народних пісень у світі.  

Етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, і ця цифра справді найбільша у світі! Хоча шанувальники народної творчості нараховують їх значно більше. Бо багато літературних пісень стали улюбленими, а відтак - народними. Утім, кожну пісню можна певною мірою вважати літературною, бо створила її  певна людина, вклавши туди частину свої душі. А народ відшліфував її, додавши по частинці і своєї душі.  Ось такою душевністю, духовністю наші пісні зуміли прокласти шлях до душі всього людства. 

null

Видатні композитори світу надихалися нашими піснями. Витоки української пісні прослідковуються в музичних шедеврах Моцарта, Баха, Шопена, Шуберта, Ліста, Чайковського, Брамса, Вебера, Глинки та інших.

Так, напевне, історично склалося, що в піснях, ніби у книжках, зафіксована наша історія, боротьба, життя українця від народження, побут, мрії, почуття, висока громадянськість і патріотизм. Жанрове багатство, тематична розмаїтість просто вражають! А що найголовніше - ці пісні актуальні в усі часи. Їх переспівують на новий лад сучасні українські виконавці та гурти, роблячи їх своїм трендом. Так давні тексти починають звучати по-новому.

"Еспресо" пропонує вашій увазі 15 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом.

 "Дивлюсь я на небо" - перша пісня, яка прозвучала у Всесвіті

Ми справедливо пишаємося тим, що перша в світі пісня, яка пролунала в космосі, була українською! У серпні 1962 року перший український космонавт Павло Попович заспівав українську пісню "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю" (слова Михайла Петренка, музика Л. Александрової, аранжування В. Заремби).

null

Енциклопедія, в якій написано про українську пісню - першу в космосі

Можна лише собі уявити здивування в Центрі управління польотом, коли під час одного з сеансів зв'язку  присутні почули  цю пісню у виконанні космічного співака.
 

 

 

"Щедрик" - "Колядка дзвонів" 

Ця мелодія нашої пісні – також одна з найвідоміших у світі. А особливої актуальності вона набирає якраз зараз, у передноворічний час. Carol of the bells, яку ми часто чуємо – це адаптована версія нашого "Щедрика". Вперше давню пісню, оброблену композитором Миколою Леонтовичем, виконав хор Київського університету в 1916 році. "Щедрик"  - про ластівку, яка прилетіла до родини провістити про багатий рік. Як відомо, в давні часи, ще язичницькі, новий рік починався з новим витком природи, тобто навесні.

"Колядка дзвонів" - так називають цю композицію американці й захоплюються її мелодією вже понад вісімдесят років.

"Реве та стогне Дніпр широкий" - пісня з Книги рекордів

На фестивалі кобзарського мистецтва "Козацька ліра" кобзарі з усієї України одночасно виконали цю пісню, що було зафіксовано в Книзі рекордів України як наймасовіше виконання кобзарської пісні. Пісню літературного походження виконує дуже багато творчих колективів і в нас, і за кордоном -  Національний академічний народний хор імені Верьовки, Хор "Хрещатик", вокально-інструментальний гурт "Кобза", хор Gaudeamus зі Львова, Капела бандуристів Канади та інші відомі колективи.

"Їхав козак за Дунай" і талант Бетховена

Чудовий романс літературного походження. Його автором вважають козака, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Українською піснею захоплювався й геніальний німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, який і познайомив Європу з відомою українською піснею. Зараз ця композиція  відома не тільки в Європі, а й у всьому світі.

"Засвіт встали козаченьки",  або ж "Засвистали козаченьки"

Дослідники припускають, що авторка цього шедевру - легендарна піснярка з Полтави Маруся Чурай. "Засвіт встали козаченьки" - про прощання козака перед походом із матінкою та своєю коханою. Прониклива пісня про війну, про надію і віру.

"Ой на горі та й женці жнуть" - запорозький марш

Це - козацька народна пісня, яка стала "Запорозьким маршем" і яка звучить як подяка усім захисникам нашої країни, як гордість за них. Перші згадки про пісню знаходять у другій половині XVII століття і пов’язують із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним.  

"Ой у лузі червона калина" - Гімн Українських січових стрільців

Улюблена пісня бійців УПА. Це - композиція літературного походження, відома в кількох варіантах. Перший варіант створив  режисер Українського театру “Руська бесіда” Степан Чарнецький у 1914 році. Пізніше чотар УСС Григорій Трух із Стрия на Львівщині додав до першої строфи “Ой у лузі…” ще три строфи, і навчив її стрільців своєї чоти. Знадобилося небагато часу, щоб пісня зазвучала в багатьох куточках світу.

"Розпрягайте, хлопці, коні" - "Маруся раз, два, три калина"

Пісня відома у записах фольклористів ще початку ХІХ століття. Відомий також варіант пісні у з приспівом "Маруся раз, два, три калина". Краєзнавець Віктор Яланський  наводить розповідь дружини Нестора Махна Галини Кузьменко, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, і автор отримав за  неї 25 років заслання в Магадан.

 "Лента за лентою" - у ній наша сила

Ймовірні автори пісні - Микола Сорокаліт  та Василь Заставний, вояки ОУН. Це – дуже відома повстанська пісня, яка стала особливо популярною в період національного відродження та боротьби за незалежність.  

"Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", - співала Маруся Чурай

Авторство приписують напівлегендарній поетесі і співачці Марусі Чурай. Цікава вся історія пісні. Вона була виконана у 1935 році у Брюсселі на Міжнародному конкурсі на кращу народну пісню. У цьому конкурсі брали участь країни Європи. України зі зрозумілих причин (залізна завіса не дозволяла) там не було, зате нашу пісню виконала Швейцарія. І отримала перше місце за виконання української народної пісні.

"Ой чий то кінь стоїть" - джерело романтичного натхнення

Лірична, дуже романтична пісня, шанована далеко за межами України. Автор невідомий, а виконують її дуже багато виконавців.

"Несе Галя воду"

Романтична пісня про кохання, одна з найулюбленіших народних пісень  українців. Її переспівували і переспівують багато відомих виконавців і у нас, і за кордоном. 
 

"Ніч яка місячна, зоряна, ясная" -  квінтесенція романтизму і ліризму

Цю популярну українську пісню вважають народною, хоча всі знають автора - Михайла Старицького. Музику до неї як включення до опери арії з мотиву повісті Гоголя "Утоплена" створив ще один геніальний українець Микола Лисенко. Всесвітньо відомою вона стала з іншою мелодією, яку написав кобзар Андрій Волощенко та режисер Василь Овчинников.

"Гей наливайте повнії чари" -  весела застільна

Автор слів пісні невідомий, а музику до неї створив український диригент і композитор Володимир Крижанівський. За цю пісню у часи УРСР він  отримав ярлик націоналіста, що для артиста на той було вкрай небажано.  

 "Ти ж мене підманула" - "триндичка"

Весела пісня, або ж "триндичка" (жартівлива молодіжна пісня), яка залюбки виконується на родинних святах. Дослідники знаходять перші її згадки у 1897 році. Зараз відомо багато варіантів цієї пісні в сучасній обробці, і кожна вражає!

І це – лише краплина в морі дзвінкої, кришталевої, лункої української музики, яку пропонує Еспресо, щоб довгі зимові вечори зазвучали гарною мелодією. Слухаймо своє, поширюймо, вивчаймо! І, звичайно, пишаймося! Бо, як писав Шевченко: "Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України!". 

 

новини партнерів

‡агрузка...

21 березня, 2019 четвер

21 березня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати