"Грай, музико, грай!" ТОП-15 пісень, відомих і улюблених не лише в Україні, а й далеко за її межами

Тетяна Зінченко
20 листопада, 2018 вiвторок
08:36

Українці створили найбільшу кількість народних пісень, відзначають у ЮНЕСКО. "Еспресо" пропонує вашій увазі топ-15 українських пісень, найвідоміших у світі

Про нас, українців, у світі кажуть, що ми - співоча нація. У світових рейтингах нам відводять перші місця за милозвучністю і музичністю мови, за експресивністю і змістовністю пісень, за їх чарівною мелодійністю, за драйвовістю, магічністю, піднесеністю і атмосферністю музики.

На українських народних піснях - справді нашому безцінному надбанню - наголошується окремо і особливо. Навіть у ЮНЕСКО відзначили, що саме ми створили найбільшу кількість народних пісень у світі.  

Етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, і ця цифра справді найбільша у світі! Хоча шанувальники народної творчості нараховують їх значно більше. Бо багато літературних пісень стали улюбленими, а відтак - народними. Утім, кожну пісню можна певною мірою вважати літературною, бо створила її  певна людина, вклавши туди частину свої душі. А народ відшліфував її, додавши по частинці і своєї душі.  Ось такою душевністю, духовністю наші пісні зуміли прокласти шлях до душі всього людства. 

null

Видатні композитори світу надихалися нашими піснями. Витоки української пісні прослідковуються в музичних шедеврах Моцарта, Баха, Шопена, Шуберта, Ліста, Чайковського, Брамса, Вебера, Глинки та інших.

Так, напевне, історично склалося, що в піснях, ніби у книжках, зафіксована наша історія, боротьба, життя українця від народження, побут, мрії, почуття, висока громадянськість і патріотизм. Жанрове багатство, тематична розмаїтість просто вражають! А що найголовніше - ці пісні актуальні в усі часи. Їх переспівують на новий лад сучасні українські виконавці та гурти, роблячи їх своїм трендом. Так давні тексти починають звучати по-новому.

"Еспресо" пропонує вашій увазі 15 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом.

 "Дивлюсь я на небо" - перша пісня, яка прозвучала у Всесвіті

Ми справедливо пишаємося тим, що перша в світі пісня, яка пролунала в космосі, була українською! У серпні 1962 року перший український космонавт Павло Попович заспівав українську пісню "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю" (слова Михайла Петренка, музика Л. Александрової, аранжування В. Заремби).

null

Енциклопедія, в якій написано про українську пісню - першу в космосі

Можна лише собі уявити здивування в Центрі управління польотом, коли під час одного з сеансів зв'язку  присутні почули  цю пісню у виконанні космічного співака.
 

 

 

"Щедрик" - "Колядка дзвонів" 

Ця мелодія нашої пісні – також одна з найвідоміших у світі. А особливої актуальності вона набирає якраз зараз, у передноворічний час. Carol of the bells, яку ми часто чуємо – це адаптована версія нашого "Щедрика". Вперше давню пісню, оброблену композитором Миколою Леонтовичем, виконав хор Київського університету в 1916 році. "Щедрик"  - про ластівку, яка прилетіла до родини провістити про багатий рік. Як відомо, в давні часи, ще язичницькі, новий рік починався з новим витком природи, тобто навесні.

"Колядка дзвонів" - так називають цю композицію американці й захоплюються її мелодією вже понад вісімдесят років.

"Реве та стогне Дніпр широкий" - пісня з Книги рекордів

На фестивалі кобзарського мистецтва "Козацька ліра" кобзарі з усієї України одночасно виконали цю пісню, що було зафіксовано в Книзі рекордів України як наймасовіше виконання кобзарської пісні. Пісню літературного походження виконує дуже багато творчих колективів і в нас, і за кордоном -  Національний академічний народний хор імені Верьовки, Хор "Хрещатик", вокально-інструментальний гурт "Кобза", хор Gaudeamus зі Львова, Капела бандуристів Канади та інші відомі колективи.

"Їхав козак за Дунай" і талант Бетховена

Чудовий романс літературного походження. Його автором вважають козака, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Українською піснею захоплювався й геніальний німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, який і познайомив Європу з відомою українською піснею. Зараз ця композиція  відома не тільки в Європі, а й у всьому світі.

"Засвіт встали козаченьки",  або ж "Засвистали козаченьки"

Дослідники припускають, що авторка цього шедевру - легендарна піснярка з Полтави Маруся Чурай. "Засвіт встали козаченьки" - про прощання козака перед походом із матінкою та своєю коханою. Прониклива пісня про війну, про надію і віру.

"Ой на горі та й женці жнуть" - запорозький марш

Це - козацька народна пісня, яка стала "Запорозьким маршем" і яка звучить як подяка усім захисникам нашої країни, як гордість за них. Перші згадки про пісню знаходять у другій половині XVII століття і пов’язують із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним.  

"Ой у лузі червона калина" - Гімн Українських січових стрільців

Улюблена пісня бійців УПА. Це - композиція літературного походження, відома в кількох варіантах. Перший варіант створив  режисер Українського театру “Руська бесіда” Степан Чарнецький у 1914 році. Пізніше чотар УСС Григорій Трух із Стрия на Львівщині додав до першої строфи “Ой у лузі…” ще три строфи, і навчив її стрільців своєї чоти. Знадобилося небагато часу, щоб пісня зазвучала в багатьох куточках світу.

"Розпрягайте, хлопці, коні" - "Маруся раз, два, три калина"

Пісня відома у записах фольклористів ще початку ХІХ століття. Відомий також варіант пісні у з приспівом "Маруся раз, два, три калина". Краєзнавець Віктор Яланський  наводить розповідь дружини Нестора Махна Галини Кузьменко, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, і автор отримав за  неї 25 років заслання в Магадан.

 "Лента за лентою" - у ній наша сила

Ймовірні автори пісні - Микола Сорокаліт  та Василь Заставний, вояки ОУН. Це – дуже відома повстанська пісня, яка стала особливо популярною в період національного відродження та боротьби за незалежність.  

"Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці", - співала Маруся Чурай

Авторство приписують напівлегендарній поетесі і співачці Марусі Чурай. Цікава вся історія пісні. Вона була виконана у 1935 році у Брюсселі на Міжнародному конкурсі на кращу народну пісню. У цьому конкурсі брали участь країни Європи. України зі зрозумілих причин (залізна завіса не дозволяла) там не було, зате нашу пісню виконала Швейцарія. І отримала перше місце за виконання української народної пісні.

"Ой чий то кінь стоїть" - джерело романтичного натхнення

Лірична, дуже романтична пісня, шанована далеко за межами України. Автор невідомий, а виконують її дуже багато виконавців.

"Несе Галя воду"

Романтична пісня про кохання, одна з найулюбленіших народних пісень  українців. Її переспівували і переспівують багато відомих виконавців і у нас, і за кордоном. 
 

"Ніч яка місячна, зоряна, ясная" -  квінтесенція романтизму і ліризму

Цю популярну українську пісню вважають народною, хоча всі знають автора - Михайла Старицького. Музику до неї як включення до опери арії з мотиву повісті Гоголя "Утоплена" створив ще один геніальний українець Микола Лисенко. Всесвітньо відомою вона стала з іншою мелодією, яку написав кобзар Андрій Волощенко та режисер Василь Овчинников.

"Гей наливайте повнії чари" -  весела застільна

Автор слів пісні невідомий, а музику до неї створив український диригент і композитор Володимир Крижанівський. За цю пісню у часи УРСР він  отримав ярлик націоналіста, що для артиста на той було вкрай небажано.  

 "Ти ж мене підманула" - "триндичка"

Весела пісня, або ж "триндичка" (жартівлива молодіжна пісня), яка залюбки виконується на родинних святах. Дослідники знаходять перші її згадки у 1897 році. Зараз відомо багато варіантів цієї пісні в сучасній обробці, і кожна вражає!

І це – лише краплина в морі дзвінкої, кришталевої, лункої української музики, яку пропонує Еспресо, щоб довгі зимові вечори зазвучали гарною мелодією. Слухаймо своє, поширюймо, вивчаймо! І, звичайно, пишаймося! Бо, як писав Шевченко: "Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України!". 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.82
    Купівля 38.82
    Продаж 39.34
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
12:56
Молдова
Молдова оголосила дипломата РФ персоною нон ґрата за організацію "виборів президента" у Придністров'ї
12:44
Єнс Столтенберг НАТО Вірменія світ
Столтенберг після Азербайджану та Грузії завітав у Вірменію
12:44
телевізор телебачення
Discovery Channel, CNN, Eurosport: Кремінь попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
12:18
OPINION
Костянтин Жеваго
Потрібно скорочення функцій, а не міністерств
12:16
США Японія
США та Японія підготували проєкт резолюції Радбезу ООН щодо заборони на розміщення ядерної зброї у космосі
12:14
фейкові новини, fake news
Зеленський критикує "президентські вибори" в РФ, але "скасував" українські: добірка фейків та маніпуляцій світових ЗМІ за 19 березня
12:08
Бюро економбезпеки пропонує запровадити санкції проти 23 юросіб, пов'язаних з РФ і Білоруссю
У результаті протестів фермерів ЄС вводить мито на зерно з РФ та Білорусі, - FT
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Що відбувається з військовим рекрутингом
11:54
Кирило Буданов
Буданов назвав переломний момент в обороні Києва навесні 2022 року
11:38
Путін планує відвідати Китай у травні для переговорів з Сі Цзіньпіном, - Reuters
11:35
Стежив за ЗСУ за допомогою дронів: на Миколаївщині затримали інформатора РФ
11:29
Оновлено
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
11:12
Поранено чотирьох цивільних: РФ уночі обстріляла ракетами С-300 Селидове на Донеччині
11:02
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
На Вінниччині знайшли "шахед", який не вибухнув
11:02
Гаїті
На Гаїті банди вчинили напад на елітні райони столиці: загинуло щонайменше 12 людей
10:59
Огляд
міжнародний огляд
Що означає для українців перемога Путіна на президентських виборах, приєднання України до ЄС та підтримка російським народом війни. Акценти світових ЗМІ 19 березня
10:54
відключення електроенергії
Через обстріли РФ є знеструмлення у 7 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 19 березня
10:47
Україна ЄС
ЄС відкидає публічні обговорення перспектив членства України з двох причин, – Politico
10:41
WSIS Prizes 2024
Дія.Engine номінували на міжнародну нагороду WSIS Prizes 2024
10:33
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
На війні загинув майстер спорту з кікбоксингу, ультрас київського "Динамо" Іван Фесенюк
10:22
Американські зоологи модифікували ДНК корови, аби у молоці продукувалися білки людського інсуліну
10:18
Володимир Зеленський та Хакан Фідан
У МЗС Туреччини висловили надію, що 2025 рік стане мирним для України
10:01
OPINION
Орест Сохар
Німецький канцлер піддався на тролінг Макрона
10:00
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що дії Китаю у Південнокитайському морі є провокаційними та порушують права Філіппін
09:50
Ексклюзив
Парад ганьби. Путін
Путін боїться оголошувати широкомасштабну мобілізацію, - Згурець
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 19 березня: гривня послабшала щодо євро та долара
09:40
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
"Є кращий спосіб": Байден застеріг Нетаньягу від наступу на Рафах
09:38
Огляд
вбивство Маргарити Разаз
Що відомо про вбивство українки в Німеччині: підозрювана з Росії та інші деталі справи
09:30
крилата ракета X-32
Партизани "Атеш" з'ясували, скільки ракет X-32 РФ планує виготовити цьогоріч
09:18
Дмитро Кулеба
В Індії анонсували візит Кулеби: названо дати
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій: Бахмут
Оперативна ситуація на Бахмутському напрямку стабілізовується, - командир екіпажу БПЛА "Кара Небесна" Отченаш
08:38
військове кладовище
У Мінветеранів пояснили, кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
08:31
Ексклюзив
вибори росія
Половину явки на псевдовиборах на ТОТ забезпечили не місцеві мешканці, - голова Сєверодонецької РВА Власенко
08:30
Сергій Богачук (праворуч)
В українського нокаутера через росіянина зірвався чемпіонський бій
08:00
OPINION
Олексій Голобуцький
"Дронова економічна війна"
07:53
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 10 танків, 30 артсистем і 840 окупантів
07:48
Мер Нью-Йорка Ерік Адамс
Мера Нью-Йорка звинуватили у сексуальному домаганні, вчиненому в 1993 році
07:14
Збірна України
Євро-2024: лідер збірної України тренується окремо від команди перед вирішальною грою відбору
07:09
Ентоні Блінкен
Блінкен попередив про загрози, які штучний інтелект несе демократичним виборам у світі
06:46
Ілон Маск
Маск переконаний, що вживання ним кетаміну вигідне для інвесторів Tesla
Більше новин