Уроки та наслідки Майдану

Лариса Волошина
21 листопада, 2018 середа
15:24

Напередодні річниці Майдану Фонд "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, провів опитування серед 80 українських експертів щодо оцінки подій взимку 2013-2014 та їх наслідків на майбутнє

Зміст

Найбільша кількість експертів вказали, що негативним наслідком Революції гідності є втрата Україною територіальної цілісності через збройну агресію Росії. Крім того, 16 експертів зауважили, що до негативних наслідків Майдану можна віднести падіння рівня життя українців, а також зниження росту економічного розвитку країни. "Але експерти зазначають, що до цього призвів не сам Майдан як такий, а реакція Росії на революційні події в Україні та її бажання скористатися тимчасовою слабкістю Української держави", - йдеться у прес-релізі за результатами опитування. То, чи дійсно війна, втрата територій та зниження рівня життя є наслідками повстання гідності українців, їхнього прагнення до свободи? Давайте розберемося.

Повзуча зрада України

Одразу ж згадується класична логічна помилка про півня і схід сонця. Мова про те, що людська свідомість схильна вважати подію 2 наслідком події 1, якщо вони йдуть одна за одною. Якщо, наприклад, півні співають і одразу після цього сходить сонце, то це зовсім не означає, що світанок настає через те, що проспівав півень. Події наче йдуть одна за одною. Але пов’язувати їх в один причинно-наслідковий ланцюг було би недоречним. Так і з Майданом. Падіння рівня економіки, грабунок, гроші, які вивозилися до офшорів ледь не камазами - все це було і до Майдану.

Ще до підписання асоціації експерти говорили, що економічна політика посіпак Януковича скерована на підтримання штанів лише до виборів 2015 року. Не приховували спрямування на вибори і поплічники тодішнього президента. Що робити далі, де брати гроші на підтримання курсу національної валюти не знав ніхто. Країна настільки збідніла, що Янукович гоцав світом у пошуках фінансової допомоги. Врешті-решт він примудрився обміняти відмову від асоціації на російські 3 мільярди. Вже тоді говорилося, що єдина причина метушні «легітимного» між Європою та Росією полягає в намаганні виторгувати побільше грошей, щоб протриматися до виборів. Тож пов‘язувати спустошену державну казну з Майданом так же хибно, як вважати, що сонце не зійде, якщо не поспіває півень. Майдан фактично врятував країну від банди крадіїв і дав можливість країні взяти курс на відновлення економіки та проведення реформ.

Що ж стосується зарахування війни і втрати частини територій у наслідки Майдану, то і тут спостерігаються певні логічні помилки. Росія почала повзучу експансію задовго до виникнення протесту. Інфільтрація російських агентів на найвищі посади в армії, розвідці, в уряді та в бізнес-середовище почалася з перших днів президентства Януковича. Якщо раніше про російську приналежність українських топ-чиновників можна було тільки здогадуватися, то при Януковичу керівні посади в стратегічно важливих секторах віддавалися росіянам відкрито. Харківські домовленості, запрошення на ключові посади російських громадян, офіційний дозвіл ФСБ на роботу в Україні. Що це, як не підготовка до вторгнення?

Щось подібне відбувалося при першій спробі анексії Криму в 1994 році. Тоді новообраний президент Криму Юрій Мєшков, який серед іншого проголошував, що його ціллю є приєднання Криму до Росії, одним з перших рішень після обрання запросив на посаду віце-прем'єра Криму російського громадянина Євгена Сабурова. Ба більше. Готувався до підписання російсько-кримського "Договору про взаємну військову допомогу". Закон про мову Ківалова-Колісниченка, намагання утвердити "Закон про референдум" - все це підготовка до вступу України в склад РФ областями.

Додайте до цього той факт, що російські диверсанти Гіркін та Безлєр, які зіграли ключову роль у захоплені українських територій, опинилися в Україні в 2012 році. Змінивши імена, маючи українські паспорти вони спокійно будували мережі, які потім використав загарбник. Закид в Україну диверсантів, створення та підтримка таких рухів як "Русское единство" Аксьонова почалися тоді, коли ані про який Майдан ще не йшлося. Все це свідчить, що активні дії із демонтажу української державності почалися з перших днів обрання Януковича президентом. Його недолуге правління мало б стати каталізатором народного гніву і початку російської експансії. Швидше за все введення "російських миротворців" готувалося після виборів 2015 року, виграти які мав остогидлий всім Янукович. Майдан зірвав ці плани. Змусив ворога поспішати. Тож твердження про те, що аби не Майдан, Путін не рушив би на Україну, не відповідають дійсності. Рушив. Ба більше, він зробив це до Майдану.

Здача Януковичем Криму

У справі щодо державної зради Януковича є свідчення адмірала Військово-морських сил України Ігоря Воронченка. Спираючись на документи, він доводить, що Росія почала завезення в Крим додаткового палива, амуніції та медикаментів ще в грудні 2013 року. У розвідників такі дії називаються "накопиченням резервів". А на початку січня в Крим почали прибувати російські військові. Їх таємно розміщали по санаторіях та військових базах. Воронченко стверджує, що інформація, яку отримував він, за субординацією спочатку мала бути представлена найвищому керівництву держави. Тож, Янукович знав про російських військових. Не міг не знати. За кілька місяців до розстрілів в центрі столиці російська військова присутність в Криму стала настільки помітною, що за вимогою військових в були призначені навчання, під час яких планувалося завести на півострів додатково два батальйони з Дніпра.

Відповідні плани із проведення військових навчань, за словами Воронченка, були доведені до особового складу. Навчання навіть були проведені. Але по факту нічого із запланованого зроблено не було. Замість двох батальйонів в Крим була відправлена 25 рота. Таким чином, тодішні президент, міністр оборони та причетні до безпекового блоку особи просто проігнорували збільшення російської військової присутності на півострові. Ба більше - саботували спроби вдатися до адекватних упереджувальних дій.

Так виглядала оперативна ситуація на момент перемоги Майдану. Чи була вона наслідком протестів? Аж ніяк. Завдяки Майдану, ворожий Україні режим було повалено. Згуртоване в багатомісячному протистоянні суспільство отримало можливість діяти. Два ці фактори стали ключовими для того, щоб ми сьогодні мали окупацію лише частини території і не перетворилися на російську вотчину на кшталт Білорусі. Солідарізація людей під час протестів стала фундаментом опору. А повалення зрадницької влади зробило можливим перетворити спротив українців загарбнику на системну політику держави.

Що було б без Майдану

Щоб не бути голослівними, давайте змоделюємо ситуацію "м‘якого" захоплення України Росією, яке відбувається не на тлі народних протестів. Як в Білорусі. Чи вдалося б суспільству швидко мобілізуватися та дати відсіч російської окупації, якщо б на вулицях не було стільки протестувальників? Чи були б створені структури для порятунку поранених, якщо б режим Януковича засідав в Києві та підписував "мирові" із загарбником? Відповідь очевидна. Давайте згадаємо протести проти мовного закону та Харківських угод. Вони теж були численні. Але їх виявилося недостатньо, щоб зупинити російську експансію на далеких підступах. Уявімо, що російські бази з’являються в "російськомовних регіонах", які вже провели референдуми про мову та почали трансграничне співробітництво з Росією. Скрізь виникають "народні ради". Цей процес міг зайняти кілька років, під час яких проукраїнські сили витискалися б на маргінес. Якщо б режим не було повалено, якщо б Росія не змушена була поспішати, культурна та економічна руйнація України, розпочата «януковичами», поступово призвела б до повного поглинання.

Тож наслідки Майдану очевидні. Україна є. Вона розвивається та рухається геть від Москви. Майдан створив умови, надав вектори та дозволив українцям відчути власну силу. Без Майдану не було б мереж, які стали основою для рекрутингу перших добровольців. Так і добровольців не було б. Єдине, на що могла б розраховувати Україна - це на партизанський рух, який не в змозі був би зупинити поглинання країни агресором. Урок Майдану полягає в усвідомлені, наскільки крихіткою є українська свобода та суверенітет. Наш власний досвід говорить нам, що без держави, тобто національної системи інституцій, навіть патріотична більшість не може протистояти системній агресії ззовні. Урок Майдану - це розуміння, що для гідного майбутнього українському народу потрібна власна держава. І що твориться вона вже після Майдану. На підставі вивчених, або проігнорованих уроків.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.98
    Купівля 40.98
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
05:22
Tesla авто
Tesla відклала запуск доступнішої моделі позашляховика Model Y, - Reuters
04:04
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
Росія запустила дрони: у Запоріжжі пожежа, у Харкові приліт
03:52
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що США можуть відмовитися від посередництва між РФ і Україною
03:26
Оновлено
США скоротять військову присутність у Сирії, - Пентагон
02:37
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
Базовий військовий вишкіл пройдуть до 80 тис. студентів ВНЗ, - Лісовий
01:58
катастрофа літака МАУ в Ірані
Іран подав позов до суду ООН проти України та трьох країн у справі про збиття літака МАУ
01:07
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
00:44
Оновлено
Поліція РФ
У Краснодарі близько сотні російських солдатів намагались втекти з військової частини
2025, п'ятниця
18 квітня
23:45
Оновлено
ракетний удар по Харкову
Внаслідок ворожої атаки по Харкову постраждало 114 людей: Зеленський відреагував
23:35
ЗСУ
Сили оборони відкинули росіян в Удачному на Покровському напрямку, - DeepState
23:04
ТЦК, штраф
Щомісяця більше 4,7 тис. боргів відкриваються за штрафи ТЦК, - Опендатабот
22:50
Еліна Світоліна
Світоліна вперше з січня 2024-го вийшла у півфінал турніру WTA
22:37
Кремль москва
РФ вийшла з угоди про співпрацю в Баранцевому регіоні з Норвегією, Данією та Швецією
22:31
Оновлено
Від початку доби на фронті відбулося 124 бої: третина з них - на Покровському напрямку
22:08
У Києві затримали підлітків, які побили чоловіка у військовій формі, - поліція
21:42
Дональд Трамп
"Стають надто низькими": Трамп заявив, що ціни на яйця в США впали на 87%
21:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог вдається до тактики ракетного терору та перегруповується на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:19
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трампу не вдасться перекласти відповідальність за власну поразку на Європу й Україну, - Рибачук
21:10
Стармер, Трамп
Стармер і Трамп провели телефонну розмову щодо ситуації в Україні
20:43
ФСБ
На ТОТ Херсонщини безслідно зник "прем'єр" Андрій Алєксєєнко: ЦНС підозрює, що його затримали спецслужби РФ
20:25
поліцейський аеропатруль
Поліцейські патрулюватимуть вулиці Запоріжжя за допомогою дронів
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Динамо" розгромило "Оболонь" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:07
Роберт Кеннеді
У США за наказом Трампа розсекретили 10 тис. сторінок записів про вбивство брата 35-го президента Кеннеді
20:04
OPINION
Мир неможливий. Що робити?
20:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп прагне створити в Європі власні міні-трамповські уряди, - експерт-міжнародник Костогризов
19:50
коронавірус
Білий дім оновив сайт про COVID-19: джерелом пандемії вказано "витік з біолабораторії Китаю"
19:40
Кишеньковий годинник пасажира "Титаніка" виставлять на аукціон
19:22
Дональд Трамп
Трамп за 100 днів президентства запровадив рекордну кількість надзвичайних ситуацій у США, - Axios
19:03
курсанти клятва
Кабмін погодив підвищення стипендій курсантам військових навчальних закладів
18:43
На Сихові у Львові внаслідок наїзду потяга загинув чоловік
У потязі Суми - Київ сталася пожежа. Загинув залізничник
18:36
Іран
В Ірані заявили про готовність укласти ядерну угоду, якщо США не будуть "висувати нереалістичних вимог"
18:30
Аналітика
яйця
Чому американцям не підходять українські яйця, як птахівникам удалося подвоїти експорт та чому АМКУ запідозрив змову 
18:18
ЗСУ
Ротація на фронті: в Міноборони розповіли, за яких умов планують замінювати військових, що воюють з 2022 року
18:15
Чарльз ІІІ
Над резиденцією короля Британії запровадили безпольотну зону через дрони, зафіксовані під час візиту Зеленського
18:02
OPINION
Миру не буде. Як Париж завершив усю дипломатію з Росією
17:48
азов
Підполковник Богдан Грішенков став новим командиром бригади "Азов"
17:45
Відкриття у Страсну пʼятницю: організатори фестивалю кіно про ЛГБТ Sunny Bunny відповіли на критику
17:39
Ексклюзив
Зліва направо: пані посол України у США Оксана Маркарова, потилиця невідомого чоловіка, очільник Офісу президента України Андрій Єрмак, його позаштатна радниця Дарія Зарівна
Політика окупантів щодо українських дітей має на меті сформувати мобілізаційний потенціал для армії РФ на роки наперед, - директорка Bring Kids Back UA Зарівна
17:38
віце-президент США Джей Ді Венс
Думаємо, за останні 24 години відбулися цікаві речі: Венс заявив, що США позитивно налаштовані щодо закінчення війни в Україні
17:30
Огляд
Найцінніший вантаж
"Грішники" не переважать "Найцінніший вантаж": що подивитися на вихідні
Більше новин