Що відомо про захоплених Росією українських моряків

3 грудня, 2018 понедiлок
19:11

Вже 9 днів українські моряки перебувають у полоні у росіян. Редакція "Еспресо.TV" зібрала всю останню інформацію

Зміст

25 листопада російський флот захопив два броньовані катери "Бердянськ" і "Нікополь", супроводжувані буксиром "Яни Капу". Кораблі прямували з Одеси в Бердянськ і, за словами представників Росії, нібито порушили кордон. Судна мали право на прохід у Керченській протоці - це право закріплене в двосторонньому договорі між Росією і Україною, а також міжнародним правом. Однак захопленим 24 українським морякам були пред'явлені звинувачення за частиною 3 статті 322 Кримінального кодексу Росії "Незаконне перетинання державних кордонів". Покарання передбачає ув'язнення до шести років. До з'ясування всіх обставин захоплених моряків будуть тримати під арештом до 25 січня 2019 року.

За даними ВМС України, під час захоплення українських кораблів російський флот стріляв на ураження і поранив шістьох моряків. У ФСБ підтвердили поранення трьох моряків, яким, за словами російських представників, було надано медичну допомогу.

null

Один із полонених українських моряків - Сергій Цибізов

Полонених українських моряків тримали в СІЗО в Сімферополі. Кримські татари організували збір коштів на необхідні речі морякам. Проте 29 листопада полонених перевозять в Москву і не дають передати зібрану допомогу. 21 моряка - в СІЗО "Лефортово", а троє поранених - в лазарет СІЗО "Матроська тиша". Причина перевезення військовополонених поки невідома. Можливо в анексованому Криму не виявилося військово-морського слідчого, який міг би вести справу. Проте не виключена спроба ізоляції військовополонених від підтримки проукраїнськи налаштованих жителів Криму, яких виявилося немало. Проте волонтери знайшли спосіб передати зібрані речі для моряків у Москву.

"Наших хлопців вивезли з Криму, Крим приїхав до них !!", - написав на своїй сторінці в Facebook кримський активіст Нариман Джелял.

За словами активістів, будь-хто охочий має право написати полоненим морякам лист у Лефортово. Поштова адреса Лефортово: 111020 г Москва, вул. Лефортовський вал, 5 або через пошту проекту "РосУзнік" - [email protected].

Листи проходять цензуру, тому кореспонденцію українською мовою можуть не пропустити.

Ось що відомо про полонених моряків:

Три капітана

Роман Мокряк (31 рік)

null

Командир катера ВМС ЗС України "Бердянськ" народився в Карлівці (Полтавська область) в родині вчительки та військовослужбовця, в 1986 році. Крім військової кар'єри і звання старшого лейтенанта ВМС ЗС України, Мокряк закінчив історичний факультет Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

До анексії Мокряк служив на єдиній українській субмарині "Запоріжжя" в Криму. Після захоплення Криму субмарина була також захоплена. Мокряка умовляв залишитися командир підводного човна. Але морський військовий не захотів зраджувати присягу на вірність Україні. 72 людини з екіпажу підводного човна залишилися служити під російським прапором. Однак 29 моряків, серед яких був Мокряк, поїхали в Україну. Кинувши квартиру в Криму, Мокряк переїхав до Одеси, де жив у невеликому 15-місцевому кубрику ракетного катера "Прилуки". Знімати житло в Одесі виявилося дорого. Але життя в спартанських умовах для Мокряка виявилося кращою, ніж служба під прапором агресора.

null

І зараз, після обстрілу, переслідування, захоплення українських судів, капітан корабля "Бердянськ" не злякався і не пішов на угоду з окупантами. Під час російського слідства Мокряк відмовився відповідати на запитання ФСБ РФ і визнавати приписувану йому провину.

Богдан Небилиця (25 років)

nullКомандир іншого бронекатера "Нікополь" народився в Сумській області, в 1994 році. Навчався в Академії Військово-морських сил імені Нахімова в Севастополі. Після анексії був одним з курсантів, які виконували гімн України під час зняття українського прапора.

Як і Мокряк, Небилиця переїхав до Одеси, де закінчив Інститут Військово-морських сил Одеської морської академії в 2016 році. Служив командиром ракетно-артилерійської бойової частини катера "Прилуки", потім став командиром бронекатера "Нікополь". Наступне судно, яке хочуть передати в командування Небилиці - новий катер "Айленд", який Україна отримала від США.

Олег Мельничук (24 роки)

nullКомандир захопленого військового рейдового буксира "Яни Капу", маневреність якого так заважала російським військовим 25 листопада. Якщо вірити аудіозаписам переговорів командування РФ і екіпажів російських кораблів, які опублікував Генштаб ЗСУ, то при спробі затиснути буксир між двома російськими кораблями, той ухилився (імовірно, вчасно здав назад), що призвело до зіткнення двох російських кораблів між собою.

nullПід час російського "суду" Мельничук зажадав перекладача на українську мову, так як не зовсім розуміє російську мову. Також Мельничук заявив, що не вважає себе винним, вважає непричетним себе до цієї справи і готовий відстоювати свою невинність.

null

"Стояли, чекали лоцмана, потім на нас напали. Нічийого кордону ми не порушували, винним себе не вважаю", - заявив командир буксира "Яни Капу" Олег Мельничук своєму адвокату Едему Семедляєву.

У свою чергу, адвокат Мельничука розповів, що командир тримається добре. За словами моряка, при затриманні його піддали фізичному насильству, але сильно не били. Також Мельничук сказав, що розуміє, що "це політична справа, і моряки стали заручниками ситуації".

Екіпаж бронекатера "Бердянськ"

Денис Гриценко (33 роки)

null

Капітан другого рангу родом з Фастова. Його адвокат - Микола Полозов, написав на своїй сторінці в Facebook, "як і очікувалося, органи державної влади та посадові особи в РФ чинять перешкоди для здійснення належного захисту військовополонених моряків".

Богдан Головаш (23 роки)

null

Старший матрос бронекатера закінчив військовий ліцей у Кременчуці в 2011 році. Головаш був також серед курсантів Академії ВМС імені Нахімова, які покинули Крим після окупації. За словами курсантів, окупанти хотіли залишити курсантів у Криму і залучали їх подачками у вигляді високих стипендій, а також залякували, що в Україні до них поставляться як до зрадників.

Головаш переїхав до Одеси, щоб продовжити там своє навчання.

Андрій Артеменко (24 роки)

null

Старший матрос Артеменко народився в місті Новоукраїнка Кіровоградської області. Коли йому було 20 років і він отримав свій перший військовий контракт, Крим був анексований російськими військовими. А корабель "Прилуки", на якому служив Артеменко - захоплений.

Артеменко переїхав до Одеси, де повинен був вступити в цьому році в Одеську морську академію - матрос мріяв про морську військову кар'єру. Незабаром і "Прилуки" вдалося повернути Україні.

Під час обстрілу 25 листопада Артеменко був поранений осколком, імовірно, в кисть.

Андрій Ейдер (18 років)

null

Матрос Андрій Ейдер - наймолодший із захоплених моряків. У результаті захоплення був поранений. Після операції в Керчі йому дозволили зателефонувати, він зв'язався зі своєю дівчиною, якій повідомив, що з ним все добре.

Ейдер з дитинства хотів стати моряком. Кілька років Ейдер жив у бабусі в Одесі, щоб закінчити морське училище. Під час захоплення в полон матрос служив всього лише кілька місяців і це був його перший рейс.

Батько Ейдера на своїй сторінці в Facebook написав, що пишається сином.

Юрій Без'язичний (28 років)

Старший матрос родом з Одеської області. Більш докладної інформації про моряка немає.

Василь Сорока (27 років)

null

Моряк проживає в Одесі. Один із двох співробітників СБУ. Був поранений під час атаки російського флоту.

"Василь Сорока неодноразово виконував бойові завдання в районі проведення антитерористичної операції і операції об'єднаних сил, отримав важкі поранення під час зухвалого нападу російського агресора", - сказав начальник апарату глави СБУ Ігор Гуськов.

Батько моряка в інтерв'ю для "Радіо Свобода" розповів, що син вийшов на зв'язок зі своєю дружиною: "Васі дозволили, він подзвонив Ірині, сказав кілька слів, "живий, здоровий, руки і ноги цілі". І це все".

На думку батька, за його розмовою стежили співробітники ФСБ.

Екіпаж бронекатера "Нікополь"

Сергій Цибізов (21 рік)

null

Відразу після захоплення, 26 листопада, ФСБ опублікувало відео, в якому молодий моряк Цибізов зізнається в нібито скоєних, з точки зору РФ, злочинах. Однак багато глядачів відеоролика відзначили в коментарях, що репліки і фрази матроса звучать завчено. Так само від уваги коментаторів не сховалися і штамповані фрази і однаковий текст "зізнань" інших матросів.

Командир ВМС України Ігор Воронченко написав лист-звернення, в якому говорить, що з розумінням ставиться до подібних "зізнань" і що пишається кожним з них. Адвокат Оксана Железняк розповіла, що Цибізова "не били, проте психологічно схиляли до дачі свідчень".

Андрій Оприско (46 років)

null

Андрій і його мама

Старший матрос Оприско народився в селі Надітичі, Львівська область, де він і живе досі зі своєю 75-річною мамою. До анексії він також служив у Криму. Він не захотів змінювати присяги на вірність Україні і продовжив службу в Одесі. У Оприска є двоє дорослих дітей - 24-річна дочка і 17-річний син. Обидва живуть у Києві.

"Я не могла плакати, коли почула, що син потрапив у полон. Страх відчувала за нього, переживала, що і як, як це сталося, що буде з ним і з іншими хлопцями. Потім уже про поранених говорили, а про нього нічого, подумала, може, не поранений, але, може, з ним щось гірше. Хвилююся, щоб він повернувся, щоб його звідти якимось способом дістали, тому що це страшна ситуація ", - розповіла Ольга, мама Андрія для "Радіо Свобода".

Андрій Драч

null

Начальник апарату голови СБУ Ігор Гуськов заявив, що моряк є співробітником СБУ. У 2014 році Драч також, як і Оприско, відмовився змінювати присяги на вірність своїй країні і співав гімн України з іншими курсантами під час спуску українського прапора в Криму.

Андрій Драч був одним із моряків на відео, яке опублікувало ФСБ РФ після захоплення українських кораблів. На відео Драч "зізнається" в усвідомленому порушенні територіальних кордонів Російської Федерації. Втім, як і до відео, на якому є подібне "визнання" Цибізова, багато хто поставився до нього з недовірою.

У ФСБ Росії вважають, що співробітники української спецслужби, які перебували на кораблях, "координували провокацію". Однак у СБУ заявили, що ці моряки працюють в управлінні контррозвідки, а їх присутність на військових кораблях - звичайна практика і для України, і для Росії.

В'ячеслав Зінченко (19 років)

Старший матрос корабля "Нікополь" народився в Кишиневі.

Владислав Костишин (25 років)

Інформації по Костишину дуже мало. Імовірно, народився військовий у Черкаській області, мав звання старшини 1 статті.

Сергій Чуліба (29 років)

Військовий родом з Каховки (Херсонська область). Чуліба служив у Криму ще до анексії. У 2014 році, на відміну від керівництва судна "Херсон", на якому він служив, матрос продовжив службу в Одесі.

Сергій Попов (27 років)

Відомо тільки, що капітан-лейтенант Попов родом з Донецької області.

Екіпаж буксира "Яни Капу"

Юрій Будзило (46 років)

null

За словами адвоката Айдера Азаматова, мічман українського буксира "Яни Капу" Будзило відмовився давати свідчення і співпрацювати з так званим слідством.

"Свідчити відмовляюсь", - все, що сказав, Будзило.

Володимир Лісовий (31 рік)

null

Імовірно, Лісовий народився в Форосі (Крим) і закінчив Нахімовське училище. Однак зараз проживає в Одесі, одружений. Капітана 3 рангу. Так само є на відео, яке опублікували ФСБ РФ. На відео, як і інші захоплені матроси Драч і Цибізов, Лісовий нібито дає "зізнання", яке нічим особливим не відрізняється і від попередніх "зізнань".

Євген Семидоцький (20 років)

null

Народився в селищі Троїцьке Луганської області. Коли Євгену виповнилося сім років, його сім'я переїхала в місто Сватове. Після дев'ятого класу отримав профільну освіту слюсаря. Однак Семидоцький завжди мріяв стати матросом, що і зробив - пішов на контрактну службу в український флот. Служити залишалося рік-півтора. Любить бокс, футбол і читати.

Віктор Беспальченко (31 рік)

null

Фото зі сторінки Facebook

Старший матрос з Херсона.

Михайло Власюк (32 роки)

null

Власюк (зліва) і Беспальченко (праворуч) - обидва опинилися в полоні

Старший матрос Михайло Власюк родом також з Херсона. Відомо, що у Власюка є сестра Світлана Власюк, яка чекає його. За словами його адвоката Ісляма Веліляєва, самопочуття матроса нормальне.

Володимир Варимез

null

Про матроса відомо дуже мало. Однак, судячи з його двох сторінок у Facebook і профілю в Instagram, Варимез живе в Одесі.

Володимир Терещенко (24 роки)

null

Старший матрос з міста Дніпро.

Андрій Шевченко

Мічман. Більше про нього немає інформації.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.73
    Купівля 41.73
    Продаж 42.27
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:16
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія зранку 23 грудня знову запустила по Україні дрони: на Київщині спрацювала ППО
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Аналітика
YouControl: Доходи ресторанного бізнесу в Україні торік приросли на 120%: хто заробив найбільше? 
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
12:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Потенціал для ударів по РФ потрібно вдосконалювати, - Згурець
12:24
Молдова
У Росії заявили, що влада Молдови нібито готує план операції в окупованому Придністров'ї
12:23
Огляд
російська пропаганда
Викриття іспаномовних ЗМІ, які просувають кремлівські наративи (друга частина)
12:13
землетрус
У Туреччині стався землетрус магнітудою 4,7
12:01
OPINION
Вибори в Румунії зманіпулювала не тільки Росія, а й місцеві "умільці"
11:40
Ексклюзив
окупанти Маріуполь
Ожило чотири полігони, ситуація в Маріуполі нагадує підготовку до Вугледарського наступу, - Андрющенко
11:37
Євробачення-2025: українці обрали членів журі фіналу Нацвідбору
11:19
МВФ
Україна отримала $1,1 млрд від МВФ
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія страчує дедалі більше українських військовополонених, а мільйони біженців з України все ще перебувають у стані невизначеності. Акценти світових ЗМІ 23 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 23 грудня
10:32
Евакуаційне судно для вивезення російських військ із Сирії зламалось у відкритому морі, - ГУР
10:13
МСЕК
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, хто зі статусом інвалідності має пройти повторний огляд і коли
10:09
Зонд NASA готується наблизитися до Сонця на рекордно близьку відстань
10:06
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запорізької області росіяни "націоналізували" 43 об'єкти нерухомості, - депутатка райради Сисоєва
10:01
OPINION
Про ціну поразки
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:21
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 52 російських БПЛА, ще 25 "шахедів" не досягли цілей
09:19
У Голосіївському районі Києва тимчасово ускладнений рух транспорту
09:03
В Індонезії знімуть документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні
09:00
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Дії ЗСУ на випередження не дають можливості росіянам форсувати Дніпро на Херсонщині, - речник УДА Братчук
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами" в ніч на 23 грудня: на Київщині уламки пошкодили ЛЕП, будинки й автівки
08:43
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 234 боєзіткнення: Сили оборони уразили російський склад боєприпасів і склад БПЛА
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
Більше новин