10 фактів із життя Віктора Кривенка

Дмитро Добрий
18 лютого, 2019 понедiлок
11:59

Цей політик-новачок волів би, щоб його сприймали головним "рухівцем" країни, а не людиною мільярдера Василя Хмельницького. Однак, у "Русі" він порівняно нещодавно, а зі згаданим топовим забудовником, власником компанії Ukrainian Development Partners (UDP) веде справи не один рік

Поза сумнівом, деякі з кандидатів в президенти висуваються суто для того, аби не так себе показати, як про свої політсили нагадати. Особливо якщо вони вже давно перебувають на межі зникнення. Одним із таких "червонокнижних" проектів є легендарний "Народний Рух", від імені котрого зібрався у президенти 37-річний позафракційний нардеп, заступник голови бюджетного комітету Верховної Ради Віктор Миколайович Кривенко.

Подивимося, чим він займається у "Русі", чим займався до "Руху" і якою він вбачає місію президента. І, що важливо, давайте спробуємо зрозуміти, чи можна його вважати класичним "рухівцем", тобто відданим партії багаторічних ідейним захисником заявлених нею цінностей та принципів. Адже перш ніж керувати державою слід виявити неабиякий хист у партійному лідерстві.

Нижче наводяться 10 вартих уваги подробиць життя депутата.

1. Земляк Яроша

Кривенко народився у розташованому на Дніпрі великому промисловому місті Кам’янське (радянська назва – Дніпродзержинськ, тамтешній металургійний інститут теж носив прізвище Дзержинського), доволі знаковому за доби "застою" в СРСР. Саме з ним були пов’язані три події, про які у 80-их рр. знав ледь не кожен.

Перш за все, там народився, вивчився й почав "просуватися по партійній лінії" Брежнєв. У 37-му, коли тисячі розстрілювали без суду і слідства, "дорогий Леонід Ілліч", примудряється стати заступником голови виконкому.

На гірничого майстра у місті навчався і нинішній довічний казахстанський правитель Назарбаєв. У Кам'янському він зустрів і своє перше кохання, пані Людмилу.

А ось для Узбекистану цей населений пункт пов’язаний з трагедією - загибеллю внаслідок авіакатастрофи футбольної команди "Пахтакор". Лайнер зі спортсменами зіштовхнувся з іншими бортом саме над тією околицею Кам’янського, де наразі прописаний наш кандидат. У селищі Курилівка, що на лівому березі Дніпра, тоді як основна частина міста розташована на правому.

В Кам’янському досі мешкає зі своєю родиною й Дмитро Ярош.

2. Не "дніпровський", а "запорізький"

Кривенко став не металургом, а фінансистом. Однак, працював із залізом. Спершу з буквальним, а пізніше з комп’ютерним.

Трудову діяльність почав ще під час навчання у Дніпровському національному університеті ім. Олеся Гончара - влаштувався помічником гендиректора Інституту з проектування металургійних заводів. Бути помічником-радником керівника потужного державного холдингу чи міністерства невдовзі стане його "візитівкою" у:

"Південмаші";

"Укрспецекспорті";

"Укроборонпромі";

Мінекономрозвитку;

Мінфіні.

Одначе, попри бекграунд з Кам’янського та Дніпра політика прийнято зараховувати до "запорізьких", причиною чого є тривала співпраця з групою Хмельницького-Іванова, витоки якої беруть свій початок саме у Запоріжжі. Не цурається запорізьких справ і, власне, Кривенко. У парламенті він задіяний у тимчасовій слідчій комісії (ТСК) з питань будівництва мостових переходів через ріку Дніпро в місті Запоріжжя.

3. Його начальниками були Саламатін, Громов та Вілкул

Тут нам необхідно зупинитися і розібратися - а ким же були ті, у кого ходив в “радниках” Кривенко.

В “Укрспецекспорті” та створеному тоді “Укроборонпромі” на початку 2000-их головував Дмитро Саламатін. Персонаж більш, ніж цікавий. І не лише тому, що у фракції ПР він виконував високоінтелектуальну функцію “викидайла”, до своєрідних послуг котрого партійні боси зверталися, коли треба було розблокувати чи навпаки заблокувати трибуну, або ж коли слід влаштувати бійку у Генпрокуратурі.

До 1999 року Саламатін мешкав у Росії. Варшавська газета Rzeczpospolita писала про нього як про зятя російського прем’єра середини 90-их років, одного із ідеологів війни у Чечні Олега Сосковця.

Як вдалося встановити тодішній опозиції, Саламатін отримав громадянство України лише 2005-го.

У 2012 році ця людина-загадка отримує від Януковича призначення міністром оборони і його особистим радником. Невдовзі правоохоронні органи запідозрили Дмитра Альбертовича у виконанні завдань від ФСБ-ГРУ та підриві обороноздатності України, надто необережно той діяв. Проте затримувати не стали, натомість дали безперешкодно повернутися до РФ.

У “спадщину” від Саламатіна Кривенко дістався новому керівнику “Укроборонпрому” Сергію Громову.

“Дзеркало тижня” писала, що ніхто інший як Громов винен у зриві одного з найбільших в українській історії контрактів на постачання до Іраку БТР-4 і військово-транспортних літаків АН-32.

Прізвище віце-прем'єр міністра України, котрому “радив” Кривенко напередодні та під час Євромайдану, також викликає неоднозначні асоціації та висновки. Ним був Вілкул-молодший.

4. Разом з Віктором Вікторовичем Януковичем збирався будувати містечко програмістів

Загальний план об’єкту (kotsubynske.com.ua)

За минулої влади однією з основних афер сім’ї президента була пов’язана з IT-технологіями корупціоємна схема Bionic Hill. Так мало називатися поселення 35 тис. комп’ютерників і супутніх спеціалістів на місці військових складів та бараків в/ч 96755-136 (А-1510) у Біличанському лісі під Києвом, й сама по собі вона, звісно ж, не передбачала нічого кримінального. Планувалося лише перенести на природу створені на базі Києво-Могилянської академії навчальні курси Bionic University, де створити усім бажаючим належні житлові та виробничі умови, забезпечити їх всією необхідною інфраструктурою тощо. Одним словом, мала би вийти така собі українська Кремнієва долина.

Ініціатори звернулися до уряду Миколи Азарова про підтримку. Їх "благословили" постановою Кабінету Міністрів України № 1014 від 31 жовтня 2012 року. Але ж яка у "регіоналів" могла бути підтримка без обов’язкового залучення власної фірмочки у вигляді ПП "Технополіс"? …Усе на основі взаємовигідних інтересів.

Згідно інформації з онлайн-довідника "Генштабъ", кошти на Bionic Hill зосереджувалися на рахунках київського відділення одеського "Фінростбанку". 

"ПП "Технополіс" задумувалося як місце де можна сконцентрувати і контролювати в ручному режимі усю ІТ-галузь України, а також втілити в життя схеми з відмивання державних коштів. Саме для цього було створено відповідний Комітет ВРУ, куди відразу увійшов Янукович-молодший, але через постійний тиск з боку преси вийшов звідти, залишивши головою Комітету (свого давнього приятеля, зятя покійного Василя Джарти - Авт.) підконтрольного нардепа-"регіонала" Валерія Омельченка", - зазначає видання.

Паралельно комітету Януковича-Джарти по лінії уряду інтересами Bionic Hill опікувався майбутній голова "Народного Руху" і кандидат в президенти на виборах-2019, а тоді керівник національного проекту "Технополіс" Віктор Кривенко. Підпорядковувався він тодішньому голові Держінвестпроекту Владиславу Каськіву.

Читайте також10 фактів з життя Олега Ляшка

Не зайвим буде нагадати, що президентом інноваційного парку Bionic Hill працював Віктор Галасюк. Той самий, котрий пізніше пройде до парламенту 10-им номером Радикальної партії Олега Ляшка.

На другий день після втечі Януковича-старшого, активи "Фінростбанку" було виведено. Будь-які роботи, пов’язані з Bionic Hill, припинилися. До спорудження житлових масивів справа, слід наголосити, так і не дійшла. Рік підготовки "з’їли" погоджувальні процедури, суперечки за землю й тому подібні "паперові" процеси.

Хмельницький, чия структура мала бути ексклюзивним забудовником проекту, своєю чергою пізніше заявив у розмові з Ліга.net, що доки в Україні не закінчиться "економічна криза" й не прийдуть західні інвестори, нічого будувати у Коцюбинському він не збирається:

"Bionic Hill - це місто високих технологій. Передбачалося, що великі західні компанії відкриють там дослідні центри, але вони зараз не хочуть заходити в Україну через економічну ситуацію. Нема для кого будувати, нема клієнта".

Віктор Кривенко цього періоду в своїй роботі на уряд не цурається. Ось відповідний уривок з життєпису політика на сайті kryvenko.org:

"З березня 2013 по лютий 2014 - радник з питань розвитку індустріальних парків, на громадських засадах, віце-прем’єр-міністра України.

З лютого 2014 є головою Координаційної ради ДП "Національні інноваційні проекти", яке уповноважене реалізовувати національні проекти "Технополіс" та "Індустріальні парки України".

Також політик й понині займає посаду голови наглядової ради Bionic University.

5. Креатура Хмельницького

Якщо Віктор Бондар не приховує, що починав у компанії братів Блейзерів, а Олександр Вілкул навіть пишається приналежністю до команди Вадима Новинського, то Віктор Кривенко на партнерстві з Хмельницьким особливо не наголошує. Комусь може навіть видаватися, що їхня спільна діяльність навколо Bionic Hill є нічим іншим як звичайним співпадінням.

Читайте також10 фактів із життя Віктора Бондаря

Одначе, восени 2018 року, себто коли пан Кривенко вже очолював партію НРУ й збирався висуватися у президенти репортери JetSetter.ua помітили його у "Мистецькому арсеналі" на закритому коктейлі з нагоди проведення Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ). Його та пана Галасюка.

Читайте також10 фактів з життя Олександра Вілкула

А творцем КМЕФ, як відомо, є безпосередньо Хмельницький. Як і Bionic Hill. І тут немає жодної конспірології.

На сайті наразі не діючого технопарку теж подається усе як є: 

"Засновником BIONIC Hill та мажоритарним акціонером UDP є Василь Хмельницький".

До речі, коли Кривенко очолив "Рух", з даного приводу у мережі з’явився жарт:

"Був "Народний Рух України за перебудову", а тепер є "Народний Рух України за забудову".

6. Не дуже "рухівський" голова "Руху" 

Партію Віктор Миколайович очолив лише 28 травня 2017 року.

"Новообраним головою Народного Руху України став народний депутат України Віктор Кривенко, який набрав близько 80% голосів делегатів зборів", - передавала прес-служба.

На чолі свого часу культової політсили Кривенко змінив першого демократично обраного міського голову Львова Василя Куйбіду. Як розповідають наближені до "рухівської" кулуарної кухні люди, рокіровка відбулася завдяки домовленостям з чиннимм мером Львова Андрієм Садовим, за списком якого - під №5 - Кривенко у листопаді 2014-го заходив до Ради.

Читайте також10 фактів про Андрія Садового

Але до жодної партії він на той час не входив.

"Відомості на момент обрання: безпартійний", - стверджує профайл політика на rada.gov.ua.

Читайте також20 фактів із життя Петра Порошенка

Щоправда, у фракції "Самопомочі" пробув не довго. В останній день літа 2015 року, ознаменований вибухом гранати й загибеллю нацгвардійців на площі Конституції біля входу до будівлі парламенту, Кривенко всупереч позиції фракції віддав свій голос за законопроект про децентралізацію, за що був виключений. Потім близько двох років перебував у БПП.

Читайте також10 фактів із життя Інни Богословської

А політичну кар’єру, за відритою інформацією, взагалі колись намагався розпочати з партією "Віче" Інни Богословської. Балотувався від неї на парламентських виборах-2002.

7. Лобіював закуплю мамографів на 200 млн грн

У державному бюджеті 2016 року закупівля цифрових мамографів і виробів для ультразвукової діагностики раку на ранніх стадіях була прописана суто у вітчизняного виробника. І так співпало, що прибутки від такого загалом патріотичного нововведення отримала колишня фірма Кривенка, котрий і пропонував відмовитися від імпортних аналогів, звертали увагу журналісти Слідство.Інфо.

Читайте також: 10 фактів із життя Ольги Богомолець

Віктор Кривенко був членом наглядової ради ВАТ "АТ Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань". Цей інститут є засновником українського ДП "Радмір", де виробляються мамографи.

Експерт Центру протидії корупції Олександра Устінова стверджувала, що висунута Кривенком закупівельна умова нібито є антиконкурентною. 

8. Воює з "одеськими"

Окрім активного відродження мережі партійних організацій "Народного Руху" депутат Кривенко узявся ще й підтримувати опозицію до Геннадія Труханова в Одесі. Висловлювані ним міркування, безперечно, суто патріотичні. Та й ситуація з переслідуванням проукраїнських сил у південній столиці країни, справді, важка і часом аж надто критична. Той хто вголос виступає проти впливових одеських посадовців та бізнесменів, як засвідчує практика, може стати мішенню для кілерів. Не виключенням є й голови одеського "Руху" Михайло Кузаконь та Григорій Козьма.

Прозоро натякаючи на "авторитета" Олександра Ангерта, у жовтні депутат закликав владу Великої Британії запровадити проти нього економічні та інші санкції.

" ..Звертаюся до наших міжнародних партнерів з проханням та вимогою розслідувати злочини Труханова та його кримінальних партнерів, що тероризують Одесу, які корупційно зароблені гроші інвестують за закордоном (у тому числі і в Лондоні), які є фактичними представниками "русского міра", - наголошувалося у заяві Кривенка.

Разом з тим, проросійські медіа чіпляються за припущення, що борців з Трухановим начебто використовує в своїх суто бізнесових інтересах Хмельницький, у якого в Одесі є серйозні апетити.

9. Задекларував майже 500 га

Якщо порівнювати з іншими кандидатами, то за свою декларацію політику, певно, не соромно. Готівкою в нього було $25 тис., 200 тис. грн і 15 тис. євро. Ще $50 тис. він позичив третім особам.

Окрім того, Кривенку належать чотири чималенькі земельні ділянки під Києвом:

у Головурові - площею 2 709 і 1 199 кв. м;

у Лісниках – площею 1 000 і 1 000 кв. м.

Разом виходить близько 5 тис. кв. км.

Власним автом зазначено Hyunday Gets 2007 року.

10. Обіцяє зарплати по  $988

Передвиборча програма кандидата Кривенка малює виборцям життя з "рівнем середньої зарплати - $988 на місяць, середньою очікуваною тривалості життя - 82 роки".

Термін виконання - "до 2030 року".

Українцям старшого віку, у випадку обрання, кандидат гарантує "формування трирівневої пенсійної системи з наповненням пенсійного фонду за рахунок рентних платежів на використання надр за норвезькою моделлю". Молодь намагається привабити "пільговим кредитуванням на житло" та "наданням спеціальних пільг за відсотковими ставками при народженні дитини".

Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.82
  Купівля 34.82
  Продаж 35.93
 • EUR
  Купівля 36.71
  Продаж 38.24
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
28 травня
06:25
Британія Україна
У Британії проходять обшуки у будинках родичів росіян, які потрапили під санкції, - BBC
05:54
На фото військова техніка окупантів
Росіяни біля Лиману намагаються атакувати відразу в двох напрямках, перспективи такої тактики сумнівні – ISW
05:12
обстріляна Луганщина
Окупанти не зуміли оточити Сєвєродонецьк і розпочали штурм – ISW
04:27
артилеристи львівської бригади
Артилеристи 45-ї бригади показали відео знищення ворожої техніки
03:58
поштова марка "Русскій воєнний корабль … ВСЬО!"
Укрпошта встановила рекорд з кількості проданих марок
03:16
Російські бойові кораблі
Російські кораблі через шторм відплили до укриття біля Криму, – ОК "Південь"
02:47
Загострення в Перській затоці: Іран захопив два грецькі танкери з нафтою
02:29
Затримання
Заперечувала напад Росії, схвалювала застосування хімічної зброї проти українців: мешканці Житомира повідомлено про підозру
02:09
Сенат США
Американські сенатори зареєстрували резолюцію, яка засуджує використання голоду у якості зброї
01:48
Японія
Уряд Японії передасть Україні пожежне обладнання та іншу допомогу на понад $150 млн
01:21
На фото захисник України
Зеленський відзначив понад 200 захисників державними нагородами
01:00
Буча
Західні експерти звинувачують Росію в геноциді та намірі знищити український народ – CNN
00:59
Himars
Новітні ракетні системи, зокрема HIMARS, упродовж найближчих тижнів будуть в Україні, - The Wall Street Journal
00:35
сирени, оповіщення, гучномовець
У Тернополі стався збій системи оповіщення. Сирени вили майже годину
00:29
Петро Порошенко
Влада зірвала участь Петра Порошенка в Парламентській асамблеї НАТО попри затверджений Стефанчуком склад делегації – Геращенко
00:22
Михайло Мудрик
21-річний українець зі "Шахтаря" Мудрик пройшов медогляд у "Байєрі", - журналіст Transfermarkt
00:20
літак МІГ-29
У Повітряних силах розповіли подробиці бою українського МіГ-29 із російським Су-35
00:07
Володимир Путін та Сі Цзіньпін
"Ми повинні перемогти Путіна – від цього залежить доля цивілізації", - Сорос
2022, п'ятниця
27 травня
23:58
Євстратій Зоря
З великої хмари — малий дощ. У ПЦУ прокоментували результати Собору УПЦ МП
23:43
обстріляли лікарню в Лимані
Росія 27 травня вбила 5 мирних жителів Донецької області
23:42
ракетні системи США
"Ми пам'ятаємо про годинник". США "усвідомлює" потребу України у РСЗВ, але рішення "ще не ухвалено", - Пентагон
23:32
Зеленський
Донбас буде українським, - Зеленський
23:17
Зеленський
What matters most to me and why? Зброя, санкції, фінанси, трибунал і безпека: Зеленський на зустрічі зі студентами Стенфорда
23:15
Літак "Мрія"
У ДП "Антонов" спростували інформацію про "утилізацію" уламків "Мрії". Вона ще стане доказом злочинів російських окупантів
22:57
Скабєєва
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 27 травня
22:56
на фото: Актор Джонні Депп на засіданні суду
Судовий процес Джонні Деппа проти Ембер Герд: справа перейшла до розгляду присяжних
22:21
КНДР
США запровадили санкції проти Північної Кореї та двох російських банків, які фінансували ядерну програму КНДР
22:09
санкції
Росія та Іран домовляються, як разом виживати під санкціями
22:06
Аналітика
Сергій Згурець
Блискуче збиття російського літака 4-го покоління, відсутність інноваційних підходів ведення бойових дій з боку РФ. Колонка Сергія Згурця
22:05
Бен Ходжес
Генерал Ходжес запевняє, що наприкінці літа українці відкинуть росіян на позиції 23 лютого
21:54
шоколад
В Україні у партії шоколадної продукції виявили сальмонелу
21:48
російська армія
Російський Генштаб віддав наказ про формування резервних батальйонів, - СІТ
21:42
Речник Пентагону Джон Кірбі під час брифінгу в Пентагоні у Вашингтоні, п'ятниця, 29 квітня
Не схоже, щоб була надія на переговори. У Пентагоні заявляють про неготовність Путіна домовлятися з Україною
21:26
Запорізька АЕС
Україна звинувачує МАГАТЕ у проросійській риториці та сприянні ядерному тероризму через заяви Гроссі на форумі у Давосі
21:24
Ексклюзив
Володимир Цибулько
Західна Європа паразитує під парасолькою безпеки США та Великої Британії, - політичний аналітик Цибулько
21:14
Олаф Шольц
Путін хоче "повернутися до закону сили". Шольц наполягає на постачанні зброї в Україну
21:01
нафта ембарго санкції
У Євросоюзі вірять що консенсус щодо ембарго на нафту з РФ вдасться досягнути до саміту ЄС 30-31 травня
20:56
Олег Сенцов на фронті
Олегу Сенцову присвоїли звання штаб-сержанта
20:53
Путін
Путін заявив про готовність активізувати обмін полоненими, - канцлер Австрії
20:41
На фото захисник України
ОТУ "Схід" 27 травня вбили до 60 окупантів, знищили БМП, ББМ і артилерійську систему
Більше новин