
Жінки, що змінюють країну: Карина Літвінова - просуває ідею електронної демократії для кожної громади в Україні
Espreso.tv підготував низку інтерв’ю з жінками, які змогли реалізувати успішні проекти з допомогою ЄС
Карина - стипендіат підтримуваної ЄС Програми стипендій громадянського суспільства Східного партнерства. Вона є членом групи з підтримки електронної демократії “Реанімаційного пакету реформ” й співавтором інтернет-курсу з цифрового громадського активізму.
А ще Карина - головний редактор блогу з питань розвитку цифрового суспільства Digitle.
Спочатку дівчина тривалий час займалася науковими дослідженнями у сфері міжнародної дипломатії та конфліктології. Потім, коли народила дитину, з’явилася мотивація зробити щось таке, щоб у країні стало приємніше жити.
“Мене зацікавили питання участі громадян у прийнятті рішень, їхніх можливостей впливу на місцевий розвиток”, - розповідає активістка.
Карина почала досліджувати цю проблему, долучилася до команди “Центру розвитку інновацій”, що просуває інструменти електронної демократії та електронні сервіси, здатні покращити життя громад, міст, селищ чи сіл в Україні.
Суть проекта в тому, щоб показати громадянам усі можливості електронних сервісів, петицій, звернень, починаючи від простих речей та до складніших, як-от: реєстрацією до дитячого садочку.
Щоб залучити якомога більше громад потрібно було більше знань і досвіду, а також грошей.
Карина вирішила податися на стипендію від Фонду громадянського суспільства Східного партнерства.
“Для того, щоб податися на проект ЄС, ми розробили заявку з чітким планом впровадження. Для цього я зробила дослідження наявних електронних сервісів в понад 700 громадах на той час. Потім я відобразила усі сервіси на єдиній національній карті, щоб громадяни могли переглянути все в комплексі. А третій етап передбачав співпрацю з представниками громад, які зацікавлені розвивати електронні сервіси”, - розповідає дівчина.
Заявку на стипендію Карина з командою подавали у березні 2018 року. Вдалося залучити на розвиток проекту 5 тисяч євро.
“Але насправді гроші у цьому випадку не настільки важливі, як всебічна підтримка проекту з боку ЄС”, - наголошує Карина.
За її словами, завдяки програмі вдалося долучитися до мережі активістів з шести країн Східної Європи, було кілька організованих зустрічей, де можна було поспілкуватися та поділитися досвідом з колегами, що дуже корисно та важливо.
Також проект постійно підтримували: “Протягом півроку ми подавали звіти про те, як рухаємося, що плануємо зробити. І завжди нам давали поради, підтримували. Були тематичні тренінги, зустрічі, щоб ми змогли вдосконалити те, що робимо”.
Крім того, у межах стипендії можна було взяти ментора чи обрати стажування в інших країнах, подивитися, як це працює там, обмінятися досвідом.
“Ми створили онлайн-платформу, що об’єднує представників влади, щоб вони змогли переглянути базу даних електронних сервісів, впроваджених в Україні”, - розповідає Карина.
Всього таких сервісів в Україні - 350, активісти розмістили інформацію про кожен.
“Також у нашій системі можна побачити, які сервіси впроваджені у кожному місті, оцінити їх, залишити відгуки”, - пояснює дівчина.
Загалом проектом вдалося охопити всі 700 громад, які були на той час.
А ще завдяки програмі та проекту вдалося залучитися підтримкою різних партнерів. “Організовували разом хакатони, де ділилися досвідом та винаходили ІТ-рішення, які допоможуть громаді вирішити проблеми”, - розповідає Карина.
Карина впевнена, що децентралізація обов’язково дасть українцям можливості жити краще, а електронні послуги називає інструментом, який забезпечує цей розвиток найшвидше.
Цю статтю було підготовлено в рамках проекту "Східне Сусідство ЄС". Думки, висловлені в статті, належать виключно автору.
- Актуальне
- Важливе









