live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 26 лютого, 2019 вівторок

Жінки, що змінюють країну: Карина Літвінова - просуває ідею електронної демократії для кожної громади в Україні

Espreso.tv підготував низку інтерв’ю з жінками, які змогли реалізувати успішні проекти з допомогою ЄС

Карина - стипендіат підтримуваної ЄС Програми стипендій громадянського суспільства Східного партнерства. Вона є членом групи з підтримки електронної демократії “Реанімаційного пакету реформ” й співавтором інтернет-курсу з цифрового громадського активізму.

А ще Карина - головний редактор блогу з питань розвитку цифрового суспільства Digitle.

Спочатку дівчина тривалий час займалася науковими дослідженнями у сфері міжнародної дипломатії та конфліктології. Потім, коли народила дитину, з’явилася мотивація зробити щось таке, щоб у країні стало приємніше жити.

“Мене зацікавили питання участі громадян у прийнятті рішень, їхніх можливостей впливу на місцевий розвиток”, - розповідає активістка.

Карина почала досліджувати цю проблему, долучилася до команди “Центру розвитку інновацій”, що просуває інструменти електронної демократії та електронні сервіси, здатні покращити життя громад, міст, селищ чи сіл в Україні.

Суть проекта в тому, щоб показати громадянам усі можливості електронних сервісів, петицій, звернень, починаючи від простих речей та до складніших, як-от: реєстрацією до дитячого садочку.

Щоб залучити якомога більше громад потрібно було більше знань і досвіду, а також грошей.

Карина вирішила податися на стипендію від Фонду громадянського суспільства Східного партнерства.

“Для того, щоб податися на проект ЄС, ми розробили заявку з чітким планом впровадження. Для цього я зробила дослідження наявних електронних сервісів в понад 700 громадах на той час. Потім я відобразила усі сервіси на єдиній національній карті, щоб громадяни могли переглянути все в комплексі. А третій етап передбачав співпрацю з представниками громад, які зацікавлені розвивати електронні сервіси”, - розповідає дівчина.

Заявку на стипендію Карина з командою подавали у березні 2018 року. Вдалося залучити на розвиток проекту 5 тисяч євро.

“Але насправді гроші у цьому випадку не настільки важливі, як всебічна підтримка проекту з боку ЄС”, - наголошує Карина.

За її словами, завдяки програмі вдалося долучитися до мережі активістів з шести країн Східної Європи, було кілька організованих зустрічей, де можна було поспілкуватися та поділитися досвідом з колегами, що дуже корисно та важливо.

Також проект постійно підтримували: “Протягом півроку ми подавали звіти про те, як рухаємося, що плануємо зробити. І завжди нам давали поради, підтримували. Були тематичні тренінги, зустрічі, щоб ми змогли вдосконалити те, що робимо”.

Крім того, у межах стипендії можна було взяти ментора чи обрати стажування в інших країнах, подивитися, як це працює там, обмінятися досвідом.

“Ми створили онлайн-платформу, що об’єднує представників влади, щоб вони змогли переглянути базу даних електронних сервісів, впроваджених в Україні”, - розповідає Карина.

Всього таких  сервісів в Україні - 350, активісти розмістили інформацію про кожен.

“Також у нашій системі можна побачити, які сервіси впроваджені у кожному місті, оцінити їх, залишити відгуки”, - пояснює дівчина.

Загалом проектом вдалося охопити всі 700 громад, які були на той час.

А ще завдяки програмі та проекту вдалося залучитися підтримкою різних партнерів. “Організовували разом хакатони, де ділилися досвідом та винаходили ІТ-рішення, які допоможуть громаді вирішити проблеми”, - розповідає Карина.

Карина впевнена, що децентралізація обов’язково дасть українцям можливості жити краще, а електронні послуги називає інструментом, який забезпечує цей розвиток найшвидше.

Цю статтю було підготовлено в рамках проекту "Східне Сусідство ЄС". Думки, висловлені в статті, належать виключно автору.

Введіть слово, щоб почати