Вибори-2019. Простий народ проти української нації

Максим Розумний
23 квітня, 2019 вiвторок
12:36

Двадцять п’ять відсотків уже стали найновішим мемом українського політичного дискурсу

Зміст

Попри жарт Володимира Зеленського щодо перейменування Кварталу 95 на Квартал 73, число виборців, які проголосували за нього в другому турі президентських виборів, не є ані сенсаційним, ані надто вже символічним. До нього готувала нас соціологія і звичайна логіка політичної боротьби. Електоральна підтримка Зеленського увібрала в себе дію багатьох ситуативних факторів, які склалися на момент голосування. Про це вже багато писалося, але визначальним став антирейтинг Порошенка, а також амбівалентність політичної програми Зеленського, що дозволила спроектувати на його перемогу очікування найрізноманітніших соціальних груп.

Політичний дрейф президента Зеленського та його симпатиків – окрема тема для прогнозів. Але не менш цікавим є питання про природу електоральної підтримки Петра Порошенка, її соціальна, світоглядна та регіональна локалізація.

Дописи прихильників Порошенка у соціальних мережах маніфестують формування певної елітарної групи (пишуть навіть про "орден") справжніх патріотів-державників, які здатні критично мислити, мають імунітет до політичного популізму, здатні до самоорганізації і мають свого справжнього Лідера в особі чинного на даний момент президента.

Об’єднує дану групу пафос національної ідентифікації та зневага і неприхована ненависть до іншої частини населення країни, що віддала перевагу "клоуну", "російському агенту", "ставленику Коломойського", "совку" і "антиукраїнцю". Природно, що осердям спільноти патріотів стала Львівська область, де концентрація "справжніх українців" є найбільшою, а також спільнота українських громадян, що проживають за кордоном.

Аналізуючи це явище, хтось згадує всує закон Парето про співвідношення творчої меншості до інертної більшості (20 до 80). Хтось поспішив, за невдалою аналогією з американськими реаліями, назвати прихильників діючої влади "глибинною державою". Втім, є більш точна назва для цієї групи. Це, власне, і є, на сьогоднішній день, українська нація у первісному розумінні цього слова.

Поняття nation, що увійшло в європейські мови після Великої французької революції, первісно означало шляхту на чолі з королем. І лише ідеї республіканізму з його "рівністю" поширили це визначення на дорослих чоловіків – громадян. Саме націю перша французька конституція означила в якості суверена держави.

Для сучасної політичної теорії є аксіомою приналежність до нації всіх мешканців країни чи принаймні її громадян. Однак на практиці подібні ідеологічні установки не завжди підтверджуються.

Число 25 можна вважати формулою сучасного українського націєтворення.  Воно показує частку тих, для кого державність і суверенітет України є базовою цінністю. Це не означає, що інша частина нашого населення позбавлена патріотизму, чи, боронь Боже, є зрадниками і запроданцями. Просто в тій класичній ситуації вибору, яку Соломон запропонував двом жінками, що сперечалися за материнство, нація завжди обирає життя малюка (держави, в даному випадку), як справжня мати. А інша частина може мати інші пріоритети.

Отже, ця внутрішня українська "нація" народилася разом з незалежністю і з перемінним успіхом опікується цим дитям уже впродовж майже тридцяти років. На всесоюзному референдумі 1990 року проти збереження СРСР висловилися 28% громадян України, що взяли участь в опитуванні. Багато хто вже згадував число безкомпромісних українських патріотів, які віддали свої голоси за лідера націонал-демократів В’ячеслава Чорновола у 1991-му (23,27%). Минуло десяток років, і 23,57% проголосували за "Нашу Україну" Віктора Ющенка в 2002 році. І ось тепер, коли знову постало питання руба, носії інстинкту національного самозбереження очікувано опинилися в меншості.

А хто ж тоді решта 75%? Виходячи з семантики української мови та традицій політичного слововжитку, найбільш правильно їх назвати "народом України", отого, що згадується в Декларації про державний суверенітет. Народ в значенні people, або, якщо повертатися до грецької термінології, - народ-демос. Той, який виступає сувереном держави при демократії.

Той народ, пріоритети якого ображені елітаристи-державники сьогодні означили формулою "жрака, ржака, срака" (порядок слів довільний), вочевидь, на противагу пафосному гаслу "армія, мова, віра".

Іноді народ і нація у нас єдині. Можна згадати референдум 1 грудня 1991 року, або голосування на президентських виборах 2014 року. Частіше буває так, що нації вдається переконати частину народу, а інша частина народу стає в опозицію до думки нації. Тоді маємо драматичні виборчі колізії 1994, 1996, 2004, 2010 років, де з перемінним успіхом нація програвала або вигравала.  

А іноді нація втрачає підтримку народу і залишається в політичній самотності. Це протиставлення було дуже чітко артикульоване в ході історичних дебатів на Олімпійському 19 квітня 2019 року. Чинний президент увесь час апелював до нації, до України як до ідейної субстанції, що об’єднує носіїв національної самосвідомості. А претендент на найвищу посаду кілька разів підкреслив свою єдність з "простими людьми".

21 квітня 2019 року нація зазнала нищівної поразки. Вона розгубила своїх союзників, не запропонувала ні дієвої програми національного розвитку, ні прийнятної для всього суспільства ідеології та моделі ідентичності. Її лідер не викликав довіри у більшості населення країни, а в багатьох просто викликав гостре несприйняття.

Перш, ніж нація зможе відновити свої лідерські позиції в суспільстві, вона повинна вивчити уроки своєї поразки, виробити нові світоглядні та організаційні засади, свій кодекс честі та корпоративні правила.

Власне, самоорганізація української нації та встановлення її тривкого зв’язку з народом України і є найважливішим процесом політичного сьогодення.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.07
  • EUR
    Купівля 42.82
    Продаж 43.66
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
3 лютого
12:13
Ніколас Кейдж
Ніколас Кейдж виступив проти використання ШІ в кіно
12:02
OPINION
Азербайджанський газ в Україні? Це можливо, але є нюанси
12:01
Ексклюзив
Дональд Трамп
Світ давно йшов до перерозподілу фінансових потоків, Трамп це почав: економіст Пендзин щодо запровадження США мита на товари з Канади, Мексики та Китаю
11:52
Білорусь військові навчання
Білорусь почала перевірку боєготовності армії: випробують нові способи застосування дронів
11:23
Оновлено
У Москві пролунав вибух в елітному ЖК: є загиблий і поранені, серед них засновник батальйону "Арбат", що воює проти України
11:22
Ексклюзив
Карта бойових дій 22-29 січня
Ворог намагається прорватися між позиціями: військовий експерт Жмайло про ситуацію біля Андріївки на Покровському напрямку
11:20
Від російського удару в Полтаві загинула акторка Анастасія Кольвах
11:18
Цезарій Томчик
До Києва прибув заступник міністра оборони Польщі Томчик
11:14
Центр рекрутингу української армії
У січні до центрів рекрутингу української армії звернулася 5381 людина
10:52
Сирський: ЗСУ почали переходити на корпусну систему управління
10:46
Огляд
світ, міжнародний огляд
У США обговорюють проведення виборів в Україні та як жителів Курська схиляють на український бік. Акценти світових ЗМІ 3 лютого
10:36
електроенергія
Через атаки РФ у кількох областях ввели аварійні відключення: ситуація в енергосистемі 3 лютого
10:34
У Європі й Канаді припинили показ реклами російського видання "Медуза" з використанням кадрів війни в Україні
10:18
ВООЗ
Глава ВООЗ закликав світових лідерів вмовити Трампа скасувати рішення про вихід США з організації
10:13
Оновлено
Світло
У низці регіонів запровадили аварійні відключення світла
10:04
Ексклюзив
Противник здійснює перегрупування, відтягнув війська КНДР: Згурець про ситуацію на Курщині
10:03
OPINION
Якщо не НАТО, то які варіанти гарантій безпеки можуть бути?
09:52
астероїд , космос
Науковці розкрили нові подробиці про астероїд 2024 YR4, який може зіткнутися з Землею
09:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 3 лютого: скільки коштують євро, долар і злотий
09:27
Херсонська область
В Антонівці на Херсонщині через атаку дрона поранено 50-річну жінку
09:25
ППО
Сили ППО за ніч знищили 38 ворожих БПЛА, ще 25 не досягли цілей
09:20
Новини компаній
Не лише техніка: як бізнес підтримує армію та родини загиблих воїнів
09:12
"Насильство щодо військових неприпустиме": Сирський назвав ганебними напади на працівників ТЦК
09:08
Ексклюзив
безпілотник, дрон
Харків'ян попереджають про небезпечні особливості безпілотників "Молния", - депутатка облради Куц
08:57
пожежа на НПЗ в Омську
У січні Сили оборони уразили 9 нафтових об'єктів у Росії
08:41
Оновлено
Армія РФ атакувала Україну ударними БПЛА: на Київщині працювала ППО
08:40
Оновлено
Вибух на Астраханському газопереробному заводі
У РФ поскаржилися на атаку дронів: у Волгограді лунали вибухи біля НПЗ, в Астрахані горить газопереробний завод
08:39
Білл Гейтс
"Я маю віддати ще більше": Білл Ґейтс заявив, що виділив понад $100 млрд на боротьбу з хворобами
08:17
Оновлено
ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 39 штурмів окупантів на Покровському напрямку
08:12
Дональд Трамп
Трамп скасував статус тимчасового захисту для понад 300 тис. венесуельців у США
08:09
"Альбом року" Веуоnсе, 5 номінацій для Kendrick Lamar і перші нагороди Charli XCX: "Греммі-2025" оголосила переможців
08:03
OPINION
Те, що пропонує Келлог, — це план "Б" Путіна
07:37
ЄС США
В ЄС пообіцяли "тверду відповідь" США на можливі митні тарифи
07:28
Дональд Трамп
Трамп заявив, що припинить допомогу Південній Африці через "масові порушення прав людини"
07:19
Інфографіка
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 1300 військових і понад 170 одиниць техніки армії РФ
07:16
Панама оголосила про вихід з китайської ініціативи "Один пояс, один шлях"
07:06
Морські піхотинці США прибули в Гуантанамо, де Трамп планує утримувати мігрантів
06:38
Кір Стармер
Стармер закличе країни ЄС взяти на себе більшу відповідальність за допомогу Україні
06:06
Дональд Трамп
"Включаючи Україну й Росію": Трамп заявив, що планує "зустрічі й переговори" з різними сторонами
05:44
Адміністрація Трампа відправила у вимушену відпустку близько 100 працівників USAID, а Маск заявив, що USAID "має померти"
Більше новин