Клавка і Розка – 5 новинок української прози

Ігор Бондар-Терещенко
31 травня, 2019 п'ятниця
09:23

Героїв майже всіх книжок цього огляду, наче у відомому романі Булгакова, завчасно змінило горезвісне "квартирне питання". І немає великої різниці, чи мова про післявоєнні роки і заселення в київський "Роліт", а чи про сьогоднішній час війни на Сході, коли чимало переселенців заповнює не лише незнайомі землі, але й не менш необжиті літературні жанри

Зміст

Марина Гримич. Клавка. – К.: Нора-друк, 2019

null

 

Цей роман присвячений одному із знакових періодів вітчизняної літератури, на тлі якого розгортається особиста драма головної героїні, дочки ворога народу, непомітної секретарки Спілки письменників і приватної друкарки в легендарному київському РОЛІТі.

"У будинку, де все було не так, як у світі назовні — суворому й невблаганному. Це, по суті, був навіть не будинок, а «письменницьке село», де жили милі, начитані, інтелігентні люди, не те що в неї вдома у "підземеллі" — в напівпідвальному поверсі будинку по вулиці Чкалова, 45-в", - розповідає героїня про письменницький вулик, який пережив і репресії, і німецьку владу, але в романі немов би знову повернувся в минуле з його "квартирним" питанням. Річ у тому, що мова у цій історії про 1947 рік з його сумнозвісним Пленумом СПУ, на якому в черговий раз громили українську радянську літературу. Точніше, тих небагатьох, які досі "відповідали" в ній за «українське», як, наприклад, неокласик Максим Рильський. Тож комунальна кухня радянського письменства в будинку РОЛІТ і Спілці письменників – ось основне поле роману, в якому яскраво показана атмосфера розправи над тими, кого не знищили у 1930-х. Саме на його тлі й будується любовний трикутник героїні — між відповідальним працівником ЦК КП(б)У і молодим письменником, який щойно повернувся з фронту.

Елена Стяжкина. Розка. – Х.: Фолио, 2018

null

 

У цій книзі донецької письменниці - чотири повісті про те, яким було життя до війни, і про те, як війна не закінчується поверненням з фронту. Раніше у героїв збірки було життя - нехай темна, убога, але своя.

"Там, за рекой Кальмиусом, где мы жили раньше, были параллельные улицы. Длинные, через весь город… Можно было долго гулять. Дойти до аэропорта, посмотреть на самолеты и вернуться обратно, - розповідають в повісті "Розка" про донецьке життя-буття. - Я не могу жить в Киеве. Здесь в квартире солнце. Теперь, в этом новом мире, уже сказано кем-то, что мучиться не надо". Повість "Ключи" - історія про філософа та його пошуках Європи. "Набросок и “Сан Габриэль” - про людей, які не знають і не хочуть знати про окопи, обстріли, смерті та подвиги.

"Фуга" - історія роздвоєності, що розповідає про те, як гіршого можна вигнати і тим перемогти, а кращого - не боятися і визнати своїм другом. Всі разом повісті збірки - про довгий і важкий шлях додому.

Володимир Рафєєнко. Мондеґрін. – Чернівці: Меридіан Черновіц, 2019

null

 

Це перший твір автора, написаний українською мовою після його переїзду в 2014-му з Донецька на Київщину. Раніше свої тексти він писав російською і видавав їх в основному в сусідній країні.

За сюжетом, це історія про життя переселенця, донеччанина Габи, який з початком війни на Донбасі, переїжджає до столиці України. По суті, збірний образ з попередніх книжок автора: головний герой вимандрував з ранньої повісті "Облака над дорогой", кобиляча голова, яка переслідує героя від дитинства – з роману "Невозвратные глаголы", куди вона закотилася з народної казки. з усіх примар дитинства єдиною незабутньою залишалася тільки КБ. "Через неї, до речі, Габа не дуже добре давав раду з жінками, як на початку статевого життя, так і протягом усього його продовження. Здавалося йому, що в кожній жінці сидить така сама казкова істота та тільки й чекає, щоб Габа замислився на хвилинку і втратив пильність".

Анастасія Піка. Історії, які ніколи не закінчуються. – К.: Саміт-Книга, 2019

null

Всі тексти київської письменниці, що увійшли до цієї збірки, свого часу пройшли випробування читацькою увагою і увагою високого журі. Так, "Повернення Тетісу" перемогло у конкурсі малої прози "Як тебе не любити", започаткованого "Коронацією слова". "Болючий розрив" та "Час Ікс" зібрали рекордну кількість лайків у конкурсі коротких історій, "13 порад тому, хто збирається на сафарі в районну поліклініку", "За що я люблю Україну", "Як?", "91-й" були написані як пости для блогу, проте настільки сподобалися читачам, що їх також було вирішено включити до збірки. І найголовніше з того, що об’єднує героїв оповідань – це бажання висловитись, а також уміння авторки почути і викласти те, що варте уваги читача. А вже гомонять на сторінках цієї збірки представники майже всіх соціальних категорій - художники, таксисти, вчителі, безхатченки, працівники АЗС, невдахи-залицяльники і навіть всесвітньо відомі політики! І хоч не боги горшки ліплять, але без святих у цій справі, як в оповіданні про Андріївську церкву, не обійшлося. "Ганна Пилипівна уважно подивилася на бороданя. Від нього тхнуло рибою, і говорив він теж дуже дивно. — А чому вас, власне, так цікавить доля цієї церкви? Повірте, ми робимо все можливе. — Так, я знаю. З початку дев’ятнадцятого століття і по сьогоднішній день, — засміявся незнайомець. — Просто цікавлюсь. Раніше любив там рибалити, — і пішов далі по коридору. — Рибалити? — знервовано гукнула йому навздогін Ганна Пилипівна. — Де ж там рибалити?".

Марися Нікітюк. Можливо, завтра. – Л.: Видавництво Анетти Антоненко, 2019

null

 

Ця забойна книжка - треш-роман в стилістиці брутального реалізму, що складається з трьох повістей від імені трьох героїв (ірландець і українка з українцем), які проживають найтяжчий місяць лютий, відповідно, в Індії та Україні. Всі від чогось тікають, всюди знаходять секс, драґз і рок-н-рол. Точніше, гарячку, злидні та реґі.

"Так, це я, я гордий син своєї землі втік із Дубліна від власної дисертації з соціології. Кому, я питаю в обіймах пекельного полум’я температури, кому потрібен порівняльний аналіз причин, із яких ірландці йшли на війну в ХХ столітті? – питається герой першої повісті". "Пів життя я вела свою маленьку партизанську війну за те, щоб одягати шкарпетки під туфлі, коротше короткого спідниці, прозорі майки без ліфчика й купатися голяка на пляжах», - звіряється героїня другої. "Я не бідності боюся, а безпросвітності. Вже навіть у маршрутці Київ-Гореничі хочеться вскритися", - римує герой третьої повісті. І не дивно, що наприкінці у кожного гряде особистий апокаліпсис. "Мабуть, їй, як і мені, було дуже, дуже самотньо, - дізнаємося з епілогу. - Дівчина помітила мене й, роззявляючи широко рота з подвійним рядом зубів, стрімко кинулася назустріч".

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 45.61
    Продаж 46.3
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
23 серпня
06:39
Оновлено
Козача Лопань
Удар РФ по Козачій Лопані: під завалами сільради виявили двох загиблих, рятувальну операцію завершено
06:21
Оновлено
ракета Х-59
Окупанти атакували Богодухівський район Харківщини: загинув чоловік, серед постраждалих - підліток
04:52
Віктор Циганков, збірна України
Лідер збірної України може проміняти Лігу чемпіонів на АПЛ
03:45
Студенти
"Українські чоловіки не зможуть вступити на бюджет в університет": російські фейки за 22 серпня
02:55
ЗСУ
Сили оборони досягнули успіху біля Нововодяного, - DeepState
01:58
Російські окупанти, Крим
У Криму партизани виявили спецтехніку бригади радіаційного, хімічного та біологічного захисту
01:26
Оновлено
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Росія атакує Україну ракетами та БПЛА: на Сумщині лунали вибухи, ППО працювала на Черкащині
01:12
"Енергетична безпека": 40 країн ухвалили комюніке в рамках реалізації Формули миру
00:53
"Кривбас" - "Бетіс", Ліга конференцій
"Кривбас" програв "Бетісу" у матчі плей-офф Ліги конференцій
00:44
НАТО
НАТО посилило охорону авіабазі в німецькому Гайленкірхені через імовірну загрозу
00:20
Оновлено
ФК Карпати
Кубок України: результати усіх матчів третього попереднього раунду
00:09
Ярослава Магучіх
Ярослава Магучіх здобула перемогу на етапі Діамантової ліги в Лозанні
2024, четвер
22 серпня
23:36
Оновлено
ЗСУ війна фронт
За добу на фронті відбулось 135 боєзіткнень, ЗСУ мають успіхи на деяких ділянках на Курщині
23:34
Пентагон
"Політика США дозволяє Україні вести вогонь у відповідь": у Пентагоні прокоментували Курську операцію
23:11
Павло Лебідь, Паша "Мерседес"
Суд продовжив запобіжний захід митрополиту УПЦ МП Павлу Лебедю
22:55
Ніколас Мадуро
Вибори президента у Венесуелі: Верховний суд визнав Мадуро переможцем
22:53
Оновлено
перше вересня, школа
У МОН відреагували на слова заступника міністра, що Україна в Курській області за потреби забезпечить освіту дітям
22:48
на фото Курська АЕС
Росія повідомила МАГАТЕ, начебто виявила залишки дрона біля Курської АЕС
22:33
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
В Укрзалізниці заявили, що у 2028 році дефіцит вагонів може стати критичним
22:30
ЗСУ
Боротьба з окупантами має стати війною більшості, інакше Україна перестане існувати, – сержант ЗСУ Бірчак
22:22
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Час є, завдання №1 для України - підготувати Мирноград і Покровськ до потужної оборони, - генерал Кривонос
22:21
Ексклюзив
Путін та Кадиров
"Велике приниження": політолог Шлінчак про візит Путіна до Чечні
22:05
Румунія, прапор Румунії
США схвалили продаж ракет AIM-120 AMRAAM Румунії на близько $180 млн
21:49
Повітряні сили уразили пункт управління безпілотниками в Курській області
21:46
Аналітика
Сергій Згурець
Нова атака українських БПЛА по російських летовищах, доповідь Сирського Зеленському. Колонка Сергія Згурця
21:36
Україна Британія
Україна ратифікувала угоду про безмитну торгівлю з Британією
21:33
Оновлено
війна з Росією, вибух, Росія
У мережі поширили супутникові фото аеродрому "Маринівка" у Волгоградській області, по якому вночі вдарили СБУ та ССО
21:28
Оновлено
На фото: нагородження
Матвієнко, Баффет, Усик і Харлан: Зеленський вручив відзнаку президента "Національна легенда України"
21:16
Умєров і Сміт
Умєров у Києві зустрівся з заступником начштабу оборони Британії Смітом: обговорили оборонні потреби України
21:15
Вступні екзамени
Понад 4 тис. абітурієнтів з ТОТ вступили до вишів України цьогоріч
21:03
Оновлено
паром Кондор Трейдер
На Кубані в порту "Кавказ" після прильоту загорівся й потонув пором із цистернами з пальним
20:56
зерно, зернова угода
Росіяни вивозять українське зерно з ТОТ до Ірану, - Спротив
20:51
Ексклюзив
Генерал-майор ЗСУ Сергій Кривонос
Це могло бути 300 заправлених російських танків: генерал Кривонос про ураження порома з пальним в порту "Кавказ" на Кубані
20:13
пінгвін Сфен
Символ рівності: в Австралії помер пінгвін-гей Сфен, який зі своїм партнером Меджиком здобув популярність у 2018 році
20:09
OPINION
Віталій Портников
Путін створює тероборону
20:08
OPINION
Ірина Цілик
Називати наших військових "загарбниками"? Та ви не попухли часом?
20:03
"Повертаємо території": Третя штурмова повідомила про наступ на Харківщині
20:00
Огляд
ЗСУ
Переможні новини 911-го дня війни: українські захисники знищили склад боєприпасів на Кінбурнській косі та уразили пором з 30-ма цистернами палива
20:00
Ексклюзив
ЗСУ
"В УНР цього не було": сержант ЗСУ Бірчак пояснив, що Україна має для збереження своєї державності
19:41
Курська область
Українські військові допомогли евакуювати жительку Курської області в Суми до родичів
Більше новин