“Може бути й по 20”: чому долар подешевшав та чого очікувати далі


фото: reuters
Останні місяці гривня впевнено вибиває свої позиції у долара. Свої прогнози щодо курсу довелося переглядати уряду, бізнесу та навіть МВФ. Чим зумовлене та скільки триватиме посилення української валюти

Літнє посилення гривні

У четвер, 25 липня, згідно з даними сайту Мінфін, $1 на міжбанку коштує 25,5 грн, а продати валюту можна за курсом 25,47 грн. 

Тож “зелений” вперше за квартал перетнув мінімум в 25,5 грн.

Це також поки найнижче значення за останній рік. Минулого літа також був сприятливий період для гривні, зокрема 26 липня 2018 року продати американську валюту, згідно з даними сайту Мінфін, українці могли за 26,71 грн, а придбати - за 26,74 грн.


 

 

А вже восени гривня дещо “просіла” відносно долара. Чим зумовлене таке посилення національної валюти цьогоріч та чи чекати на її послаблення восени, як це було минулоріч?

У переліку кращих валют світу

Посилення національної валюти влітку - сезонна закономірність. У цей час українцям не потрібно купувати за кордону енергоносії, бізнес (наприклад, аграрії для проведення посівної) продають долари, тож попит на валюту спадає. А вже з вересня в Україні традиційно починається сезон ділової активності, активізується імпорт, інфляційний тиск тощо.

Втім цьогоріч українська валюта українська валюта може порушити традицію, вважають аналітики американського банку Goldman Sachs, передає finance.ua.

Так, у 2019 році гривня подорожчала відносно долара на 7%, увійшовши до числа світових валют, які найбільше зміцнюються. 

"Минулі роки динаміка курсу гривні демонструвала чітку сезонність: він зростав у першому півріччі і знижувався в другому, – зазначає аналітик Goldman Sachs Ендрю Матен. – Цього року подібний сценарій виглядає менш імовірним, враховуючи активність іноземних інвесторів на валютному ринку країни, що зросла".

Справа в тому, що саме українські боргові папери мають зараз одну з найвищих у світі реальних дохідностей від інвестицій - у зв’язку з доволі високою обліковою ставкою Нацбанку (17%). Тож на піврічних ОВДП можна заробити до 17% річних, що вище, аніж банківські депозити.

Перегляд прогнозів

Така впевнена поведінка гривні на валютному ринку призвела до перегляду прогнозів щодо курсу.

Зокрема, керівники українських підприємств очікують середнє значення обмінного курсу через 12 місяців на рівні 28,82 грн/долар йдеться у звіті Ділові очікування підприємств від НБУ.

Джерело: НБУ

У держбюджеті на 2019 рік розрахунки здійснено з використанням прогнозного курсу на кінець року 29,4 грн/долар.

Читайте також: 8 фактів про Бюджет 2019: що зміниться в житті країни

Втім Міністерство фінансів переглянуло прогноз до кінця року до 27,4 гривні за долар, в 2020 році - 28,2 гривні за долар, а в 2021 році - 29,4 гривні за долар.

Крім того, днями прогноз щодо курсу гривні щодо долара на період до 2024 року поновив Міжнародний валютний фонд у липневому огляді “Перспективи світової економіки”.

Згідно з розрахунками МВФ, курс гривні до долара складе:

  • 2019 рік - 28,68 грн/$;

  • 2020 рік - 29,96 грн/$;

  • 2021 рік - 30,55 грн/$;

  • 2022 рік - 31,01 грн/$;

  • 2023 рік - 31,47 грн/$;

  • 2024 рік - 31,94 грн/$.

Читайте також: Що буде з гривнею, цінами на газ і темпами економічного зростання до 2021 року

 Чи ослабне гривня восени

Економічний експерт і президент інвестиційної групи Універ Тарас Козак наголошує, що ніхто не знає, яким буде курс долара до гривні:

“Цілком може впасти нижче. Так, долар може бути і 25 ₴/$, і значно нижче. Іноземцям подобаються наші гривневі ОВДП. Цього тижня таких паперів куплено ще на $200 млн, ці кошти, мабуть, теж із-за кордону. Поки що припливають лише портфельні інвестиції. Втім Захід досить позитивно оцінює результати парламентських виборів", - пояснює він.

"Тому хороша майбутня коаліція та призначення технократичного уряду цілком можуть відкрити шлюзи для довгоочікуваних багатомільярдних прямих інвестицій із-за кордону. Долар може провалитися навіть до 20 ₴/$”, - вважає Козак.

А от інвестиційний банкір, фахівець відділу продажу боргових цінних паперів "Dragon Capital"  Сергій Фурса вважає, що нижньої межі долар вже досягнув: “Я не думаю, що курс буде знижуватися загалом, я думаю, що ми близькі поділки, нижче, якої він не буде опускатися, але ніхто не знає. Загалом курс залежить від факторів, які ми не можемо прогнозувати, зокрема, скільки ще іноземців зайде (на ринок українських цінних паперів - ред.)”, - сказав він у коментарі Еспресо. 

Також Фурса пояснив ризики у разі продажу іноземцями українських боргових паперів. Він вважає, що активна експансія іноземців на внутрішній ринок ОВДП - це своєрідний “захист від дурнів”, оскільки стримуватиме українську владу від бездумних економічних рішень:

“Бо тоді дійсно вони можуть побігти (іноземці почнуть продавати ОВДП - ред.). Але загалом там нормальний розподіл, більшість цих паперів є середньостроковими (2,3,5 років), немає критичних погашень, тож високих ризиків - немає”, - вважає експерт.

“Чекати недовго. За місяць все буде зрозуміло”, - додав Козак, порадивши українцям диверсифікувати свої активи, зокрема придивитись до національної валюти.

новини партнерів

27 січня, 2021 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати