Віталій Портников: "Нормандська зустріч" може стати пасткою
І президент Франції Еммануель Макрон, і федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель кажуть про можливість проведення вже у вересні зустрічі лідерів в "нормандському форматі"
Непрямим підтвердженням реальності такого розвитку подій стали повідомлення про майбутній візит до Києва помічника президента США з національної безпеки Джона Болтона, який також буде обговорювати з українським керівництвом врегулювання на Донбасі.
У цьому врегулюванні зацікавлені практично всі. Володимир Зеленський - тому що давав обіцянку завершити війну. Еммануель Макрон - тому що бачить у врегулюванні можливість посилення власного впливу в Європі і в світі. Ангела Меркель - тому що не хотіла б піти з великої політики й залишити наступникові незавершений конфлікт. Про зацікавленість Дональда Трампа і говорити не доводиться. Напередодні президентських виборів в США американському президенту необхідні різні історії успіху. В першу чергу там, де не впорався його попередник Барак Обама. Це може стати важливим козирем президента і претендента у протистоянні з демократами.
Але є той, кому врегулювання на Донбасі абсолютно не є потрібним - Володимир Путін. Навпаки, продовження конфлікту дозволяє російському президенту шантажувати Захід і стримувати дрейф України в бік цивілізованого світу. Так чому ж Путін погодиться на зустріч в «нормандському форматі»?
Така згода може бути отримана тільки в разі, якщо в обмін на припинення війни західні лідери віддадуть йому всю Україну цілком, а не тільки Донбас. І російська сторона цього навіть не приховує. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вже заявив про можливість саміту в разі, якщо буде гарантовано виконання так званої "формули Штайнмайера". Простіше кажучи - окуповані Росією території України отримають постійний статус конституційної автономії, російський контроль над ними збережеться, українські війська відійдуть. На європейській та євроатлантичній інтеграції України буде поставлено крапку. Путіну саме це сьогодні і потрібно. А на Заході будуть задоволені тим, що Україна відновила свою територіальну цілісність. Правда, без Криму, але це вже наступний етап переговорів. Колись там. А поки можна зняти з Росії велику частину санкцій і заробляти гроші.
Залишається тільки зрозуміти, чи буде вважати президент Зеленський такий результат "нормандського саміту" результативним і як відреагують на такий результат самі українці.
- Актуальне
- Важливе