Джокер-Кива, проститутки, треш та пристав: як заспокоїти Раду

Богдан Буткевич
12 листопада, 2019 вiвторок
18:27

Якщо до 2014 року Верховна Рада регулярно ставала місцем фізичного бою між протиборчими політичними силами, то перший післяреволюційний призов відкрив дорогу до перетворення парламенту на шоу з елементами клоунади та сортирного гумору

Нинішній же "слугонародівський" призов, здається, вирішив в звичному для себе стані турборежиму прийти до повної профанації діяльності вищого законодавчого органу. Ні, звичайно, Олег Ляшко жер землю у сесійній залі ще 2011-го, але все ж це були поодинокі випадки. Якщо вже регламент порушувався, то найчастіше через бійки чи вічне кнопкодавство, окрім екстремальних моментів типу голосування руками 16 січня 2014 року за диктаторські закони. Але 14-й рік ніби остаточно зняв з українського парламенту ореол святенності. Тоді як нинішня каденція кожного дня відкриває нові глибини трешу, який собі ніхто не міг уявити навіть рік тому. Все глибше підриваючи повагу до цієї інституції в людей. Що з цим робити?

Давайте одразу зазначимо, що автор цих рядків в жодному разі не вважає, що у парламентській залі має панувати могильна тиша. Ні, Рада – це якраз місце для якомога більш палких дискусій. Й я не бачу нічого поганого у використанні транспарантів, голосних демаршах чи навіть блокуваннях трибуни. Політична боротьба – це святе право будь-якого політика, й не можна його в цьому обмежувати. Бо так дуже легко дійти до путінсько-лукашенківської "стабільності".

Однак слід пам’ятати дуже важливу річ. При демократичному устрої чи не найважливішою підвалиною його стійкості є повага громадян до державних інституцій. Яка має залежати не від того, хто саме зараз в цій інституції працює. На жаль, рівень довіри до Верховної Ради у наших громадян, м’яко кажучи, не надто високий, навіть зараз, за часів "зеленого віку". Й, в принципі, це цілком логічно, адже парламент нерідко асоціюється у громадян виключно з елітарною корупцією та пустопорожньою балаканиною. Але ще гірше стало за останні років 7-8, коли поступово вищий законодавчий орган країни перетворювався на якусь сюрреалістичну суміш базару та публічного дому. Й, що найгірше, завдяки ексцентричній поведінці самих народних депутатів, втратив повагу як серйозне місце, де вирішуються серйозні питання.

Й це – вкрай погано. Адже парламент має залишатися парламентом, і процес десакралізації пост-УРСРівської системи влади не має доходити до перетворення сесійної зали на цирк чи туалет. Так, дуже добре, що депутатів перестали сприймати в якості якихось небожителів з інших світів, недосяжних, таємних та всевладних. Однак це зовсім не означає, що самі депутати мають геть забувати про те, що звання народного обранця накладає на тебе обов’язок відповідати цьому, хай йому грець, але високому званню. Й починається ця відповідальність з очевидних речей – зовнішнього вигляду та культури побутової поведінки в сесійній залі та всьому будинку парламенту. Так-так, мова про одяг в тому числі, вміння поводити себе у залі та стримувати біологічні позиви типу почухати промежину на камеру

На жаль, у своєму бажанні показати, як же вони відрізняються від попередників, ще депутати минулого скликання не цуралися показати свій "демократизм" - вдягнути прозору сукню, під якою видно нижню білизну, вдягнутися в кросівки, ходити підкреслено не в діловому одязі, вдягатися замість сорочки у футболки з написами "F*ck corruption" й так далі. Далі – більше.

Тепер до парламенту потрапила величезна кількість людей, які навіть побіжно не були дотичні до політики. Та іноді, здається, не мають елементарного виховання. Відповідно, поняття зеленого не мають, що політика – це все ж таки про дрес-код та вміння банально себе поводити у публічних місцях. Де не прийнято обговорювати, хто саме буде з тебе знімати недотОрканість ввечері, фрахтувати собі повій, вдягати маску клоуна чи ридати в мікрофон. Я вже не кажу про кнопкодавство, яке продовжує буяти квітневим цвітом й кінця краю тому не видно. І все це було б смішно, якби не було так сумно. Адже як можна всерйоз сприймати законодавчий орган, куди потрапили "прості люди", які скоро, мабуть, й процес дефекації здійснюватимуть в сесійній залі. Під обов’язковий стрім, звичайно. 

Якщо ми не хочемо, щоб наш парламент нагадував якийсь африканський чи латиноамериканський, то питання про наведення хоч якогось елементарного ладу у сесійній залі стоїть просто-таки руба. І, повторюся, це не снобізм автора, а нагальна потреба, якщо ми не хочемо, щоб парламент остаточно делегітимізувався в очах звичайних громадян. Тих самих, на яких хайпують різноманітні цинічні хайпожери типу Киви чи Дубінського. Які якраз мають дуже конкретні цілі у своїх спробах перетворити парламент на балаган. Адже якщо нема авторитетів, то набагато простіше вгризатися в мозок недалеких виборців, які ведуться на грубість під виглядом сміливості, "злив" під виглядом журналістського розслідування чи сортирний гумор під виглядом тролінгу.

Та ось, з погляду автора цих рядків, чи не єдиним виходом, окрім встановлення цензу по рівню IQ для кандидатів у депутати,  є запровадження нарешті інституту парламентських приставів. Які матимуть право як не допускати депутатів до сесійної зали, так і виводити їх з неї. Так, силою, якщо треба. Набирати таких приставів варто з числа екс-військових, як у Британії. Й щоб це була адміністративна посада, на яку б не впливали самі депутати. При чому, мова має йти як про недотримання зовнішнього вигляду, що відповідає статусу народного депутата, так і, наприклад, про грубі порушення регламенту, як от кнопкодавство. Чи поведінку, не гідну депутата - як от мастурбація чи вдягання масок клоунів у сесійній залі. Або прихід у сесійну залу у прозорих міні-спідницях чи без ділового костюму.

До речі, якщо вже брати за приклад англо-саксонські парламенти, то там у приставів є й більш широкі функції. Наприклад, у сенаті і палаті представників США пристав зобов'язаний забезпечити примусову присутність її відсутніх членів на засіданнях – в разі, якщо депутати проголосують за це. Чи, наприклад, змушувати дотримуватися регламенту під час рішень тощо.

Взагалі, українським парламентарям давно пора ухвалити щось на зразок Кодексу поведінки народного депутата, який би прямо заборонив перетворювати вищий законодавчий орган країни на цирк. І за порушення цього кодексу варто забирати у депутата право відвідувати сесійні засідання на певний термін. При цьому подібний Кодекс має мати не етичний, а цілком законодавчий характер. Тобто бути окремим законом. До речі, щось подібне намагалися ухвалити свого часу в 2009 році, але тоді це рішення не було підтримане Радою.

Звичайно, хтось, прочитавши подібні пропозиції, може сказати, що це - утискання народних обранців. Та пробачте, але якщо у нас народні обранці останнім часом більш за все нагадують мавп, які втекли із зоопарку, то треба їх виховувати. В основному, батогом. Бо пряник їм й так щомісяця у вигляді конверту з доплатою від партії дають.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
14:31
Оновлено
ППО
Росіяни з самого ранку атакують Україну: у Дніпрі, Запоріжжі, Харкові та Херсоні прогриміли вибухи
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:33
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
Більше новин