Плодовиті 80-ті, кволі 90-ті, загадкові нульові: яке покоління рулитиме в Україні?

Богдан Буткевич
27 січня, 2020 понедiлок
13:34
Зміст

На "вісімдесятників" лягає важке завдання: забезпечити Україні можливість вчепитися-таки всіма можливими способами в останній вагон потягу, що вже майже рушив в напрямку станції "Цивілізація"

Думаю, всі бачили нещодавно опубліковану міністром Дубілетом інформацію про кількість населення в Україні на даний момент. Воно складає, за версією уряду, 37 мільйонів 289 тисяч громадян станом на 1 грудня 2019 року. Правда, це без урахування українців на окупованих територіях та за кордоном, ще й з погрішністю у понад 2 %. Плюс є чималі питання по тому, як саме були отримані ці цифри. За словами урядовця, Кабмін вирішив підсумувати інформацію мобільних операторів і соціологів, дані з державних реєстрів та Пенсійного фонду. Залишимо для експертів оцінки того, наскільки достовірними є ці дані, однак можна не сумніватися, що загальні тенденції вони цілком відображають. В даному тексті нас цікавить скоріше приблизна кількість людей в поколіннях українців. Якщо ще простіше – кого більше й хто відповідно впливатиме на розвиток українського суспільства більше. 

null

Отже, якщо ми уважно проаналізуємо наведену вище ілюстрацію, то одразу впадає в око два моменти. Перший – пік діаграми, як для чоловіків, так і для жінок, який припадає на вік 35 років. Та її найнижче значення, яке припадає приблизно на вік від 20 до 25 років. Чому ж так?

Все досить просто. Хай нас в даному випадку не збиває з потрібної теми розподіл ООН по працездатному віку – не він нас цікавить зараз. Отже, справа в тому, що нині Україна входить у досить важливий й цікавий етап – зміну поколінь.  Автор цих рядків вже ставивце питання, але коротко нагадаю про суть. Суспільні смаки та шляхи розвитку завжди визначає аж ніяк не омріяна не досить розумними людьми молодь, а люди віком 35-55 років. Чому? Пояснити досить легко. Адже саме в цьому віці досягається гармонійне поєднання статків, рівня кар’єри, кількості зв’язків та банального здоров’я. Люди вже досягають емоційної та робочої зрілості, й при цьому, мають достатньо сил для реалізації всього цього плюс достатній рівень оплати праці чи заробітку. Тому стан суспільства досить легко спрогнозувати через призму того, яке покоління знаходиться в цьому найпродуктивнішому віці. 

І от саме в останні 5 років Україна увійшла в процес зміни поколінь. Покоління умовно 1965-1979 років народження починає поступово заміщатись поколінням 1980-1989 років. Найцікавіше те, що людей 80-х років народження банально дуже багато. Чому? Ну, бо під кінець свого існування СРСР дозволив громадянам мати хоч трохи вільного особистого простору. Що одразу вагомо вплинуло на народжуваність. А, згідно статистики, 80-ті за плодовитістю нічим не поступалися навіть повоєнному "бебі-буму"в США. 

Отже, що ж це за покоління? Далі займуся самоцитуванням: "І от тепер наступає момент, коли поступово замість комсомольців та бізнесменів з 90-х (60-70-х років народження) у визначальний в соціальному плані вік входить покоління тих, хто СРСР зачепив побіжно тільки в школі. А чимало, особливо народжені у другій половині 80-х — навіть взагалі не зачепили у притомному віці. Це ті, для кого 90-ті були не часом суворого виживання, як для тих, кому зараз за 50. І не часом, коли якось треба було вишукувувати своє місце в житті, як тим, кому за 50.

Ми зростали і закінчували виші у ситі 2000-ні. Саме ми ставали першопрохідцями соціальних мереж та е-світу. Це з нашого покоління походять майже всі ті, хто став першовідкривачами IT-бізнесу в країні. Це саме наше покоління породило чи не найкращих в світі українських хакерів. Це саме ми зробили свідомий вибір на користь українського. Саме покоління 80-х стало бойовим загоном Революції Гідності. Забезпечивши основну інтелектуальну, людську та ідеологічну підтримку тим подіям. Зрештою, саме покоління 80-х склало основу волонтерського та добровольчого руху на війні на Сході.

Однак саме з нашого покоління походять персонажі типу Олеся Довгого чи Романа Насірова. Тобто, людей, які ментально взагалі не мають вже ніяких гальм в плані вміння дерибану, виховані на безконтрольно-рейдерській реальності війни олігархів другої половини 2000-них на тлі імпотентного Віктора Ющенка. Саме наше покоління увібрало в себе всю нехіть до закону, яку виховали 2000-ні та безконтрольне збагачення "регіоналів" при Януковичу.

Тож, чи здатне наше покоління все змінити? …Автор цих рядків не має чіткої відповіді. Як, мабуть, і будь-хто. Але мій прогноз — так, зможемо. І ось чому. З кожним поколінням, навіть не дивлячись на механізми ретрансляції стереотипів та суспільних установок, кількість "совку"в мозку буде невпинно зменшуватися. Так, може, чимало з нас набагато більш цинічні навіть за "комсомольців 80-х". Зате в нас немає оцього патерналізму в голові в стилі "цар хороший, а бояри — погані". Ми не звикли очікувати від держави нічого, окрім проблем. Ми звикли покладатися тільки на себе у всіх справах — й добрих, й поганих.

Ми не любимо, коли за нас та без нас щось вирішують. Серед нас достатньо й негідників, й злодіїв — як і у всіх поколіннях, зрештою. Однак в нас набагато менше оцього генетичного рабства та покірності перед системою. Хай навіть інтелектуально ми багато в чому поступаємося попереднім поколінням, але їх ерудиції ми можемо протиставити швидкість мислення та рішучість у прийнятті рішень". Враховуючи, що "вісімдесятників"дуже багато, то саме ці люди найближчі років 20-25 визначатимуть обличчя України. Чому так багато – спитаєте ви? Адже наступне покоління має підпирати скоріше. А ось і ні.

Перейдемо до зворотного значення – падіння діаграми. Воно теж досить легко пояснюється одним словом: "90-ті". Саме так, мова йде про покоління народжених у проміжку між 1990-м та 2000-ним роками. Коли катастрофічна соціально-економічна яма, в яку обвалилася країна, викликала відповідне ж і падіння народжуваності. Простіше кажучи, покоління 90-х – дуже малочисельне. Й тому – кволе в плані впливу на суспільні процеси. Тому що тут в дію вступає закон великих цифр. Ті, кого мало, не можуть замінити тих, кого багато. Особливо враховуючи, що покоління 90-х, на відміну від 80-х, зростало вже в атмосфері не виживання, а хай удаваного, ефемерного, але певного економічного зростання кінця 90-х – 2000-них. Тому, мало сумнівів у тому, що це покоління швидко відзначиться в книзі доль, й так само швидко й досить непомітно піде. Не тільки через кількість, а ще й через певну інфантильність, завжди притаманну поколінням, що наслідують великі потрясіння, наслідки яких були виправленні не їхніми руками.

Ну, й нарешті, в самому низу діаграми ми бачимо знову чимале зростання. Бо це в гру вступає покоління нульових років народження та початку 2010-х. Як бачимо, їх не так багато, як "вісімдесятників", але питомо більше за народжених в 90-ті. Й от саме це покоління змінить за вказані вище чверть століття людей 1980-х років народження. Так, навіть в цьому Україна переживатиме не типовий для звичайної міжпоколінської мобільності процес. Виходить так, що людей, які народилися ще за СРСР й пам’ятають життя без мобільного телефону, змінять ті, хто вже не уявляє себе без гаджетів та світового павутиння. Тобто, розрив у мисленні та сприйнятті дійсності буде вражаючим. Тим більше, що яким саме буде це покоління мілленіалів, поки що сказати важко, адже вони в більшості не досягли працездатного віку чи вчаться.

Одне можна сказати напевно – саме на "вісімдесятників"лягає важке завдання: забезпечити Україні можливість вчепитися-таки всіма можливими способами в останній вагон потягу, що вже майже рушив в напрямку станції "Цивілізація". Розуміючи, що навіть в разі успіху скористатися плодами цих зусиль навряд чи вдасться. Й підмінити нас нікому. Бо міжпоколінська прірва надто велика. Й хай навіть, з урахуванням прискорення всіх суспільних процесів, мілленіали готові будуть підхопити прапор швидше, ніж це сталося з нами, однак до цього все одно ще далеко.   

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
Більше новин