live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Культура та криза: чи припинить уряд фінансування гуманітарної сфери

Українська гуманітарна сфера в умовах “великої депресії”: навіщо уряд хотів повністю припинити фінансування культури та чи дійсно такі дії допоможуть країні пережити пандемію коронавірусу та фінансову кризу?

Минулого тижня уряд спробував прийняти абсолютно абсурдне рішення забрати всі кошти з культури, значну частину коштів з освіти, зокрема з програми “Нова українська школа”, і передати їх в якийсь новостворений стабілізаційний фонд, який нібито повинен боротися з кризою.

З кризою боротися потрібно. Потрібно купувати обладнання для лікарів і для медиків – це наше найважливіше завдання. Потрібно буде потім долати економічну кризу і підтримувати бізнес, безумовно. Але для цього треба мати план. Чи має уряд такий план? Ні, жодного. І взяти гроші з культури й освіти найпростіше, хоча в нас є, звичайно, багато джерел, звідки можна взяти кошти для цих важливих питань з подолання кризи. 

А чи можна забрати кошти повністю з культури й освіти? Частково, так. Ми розуміємо, що деякі заходи не відбудуться, деякі міжнародні виставки теж не відбудуться, ніхто туди не поїде. Найлогічніше ці кошти відправити на допомогу нашим лікарям. 

Але лікарям, а не в незрозумілий анонімний фонд, який буде без жодних програм розподілятися вручну і знову має весь шанс бути розкраденим, тому що ми не знаємо, на що ці кошти будуть витрачені. 

Все ж таки, як би не було, забрати кошти з культури не можна. І українські культурні діячі: письменники, митці, громадські діячі це яскраво довели це на тижні, що минув, організовуючи онлайн-мітинги, пишучи звернення, листи. Політики підтримали ці звернення, причому політики різних політичних сил, всіх політичних сил, включаючи з провладною “Слугою народу”. Очевидно, ми з “Європейською солідарністю” це підтримали, і всі сили, які представлені в парламенті теж підтримали. 

А чому? Тому що кожна інтелігентна людина розуміє, наскільки важливою є культура. Ну це ніби то й сам Зеленський розуміє. Пам’ятаєте цей його виступ на врученні Шевченківської премії? Так-так, він тоді сказав, що навіщо ми воюємо, якщо не буде культури, і ми ніколи не дозволимо собі забрати фінансування з культури. А його уряд тут же намагається це зробити. І лише після всіх цих численних виступів Офіс президента говорить, що “ні, ми не планували це робити”, тому що ми сильні, тому що можемо переконати уряд. 

Але дамо їм додаткові аргументи. І додаткові аргументи тим людям, які в мене на постах в коментарях пишуть: “Забудьте про вашу культуру”. Частина з цих людей просто антиукраїнськи налаштована, тому що те, що ми зробили за останні п’ять років, - це відродили українську культуру. Ми не лише прийняли закон про українську мову, ми зробили так, що майже 60% пісень на українському радіо стало українською. Українське телебачення заговорило українською мовою, 140 фільмів вийшло в український прокат. Це не знято, бо знімали ще серіали, фільми, які продовжують зніматися. Це ті фільми, які побачили українські кінотеатри. Понад 2 мільйони книжок було надруковано і роздано в бібліотеки. А це не просто книжки - це книжки українських авторів, які читають українці в українських бібліотеках, які видають українські видавництва. Зараз у них непроста ситуація. Книжкові магазини позакривались теж так само, як і всі інші магазини. Книжки пишуться українськими авторами, і ці автори отримують гонорари. Це ціла величезна галузь, яка фактично відродилася за останні п’ять років. І вбивати її, звичайно, не потрібно, бо далі за цим вірусом, який ми подолаємо, на жаль, з втратами, ми всі це чудово усвідомлюємо і розуміємо: частина наших співвітчизників відійде, помре, частина одужає і буде працювати, але після цього ми заходимо в час великої депресії. 

А що потрібно в час депресії? Культура й потрібна. Згадайте Сполучені Штати Америки, часи Великої Депресії. Саме тоді відродився Голівуд і дав людям надію, і з цією надією американці почали будувати нову країну. 

Пам’ятаєте фільм “Віднесені вітром”, знятий за відомим романом про героїчних американців, які боронили свої цінності й ідеали, про жінку, яка в нових умовах була сильнішою від багатьох чоловіків? Цей фільм був знятий в часи Великої Депресії, як і багато інших прекрасних американських фільмів. 

Арсен Савадов, відомий український митець от ще не так давно в галереї “М17” відкрив виставку, присвячену поїздці Мерлін Монро на корейський фронт до американських солдатів у 1954 році. Після цієї поїздки американські солдати здобули декілька перемог і фактично здобули свободу для народу Південної Кореї, свободу загалом для корейського народу. І ця поїздка не випадково стала прикладом для Арсена Савадова, бо знімав він римейк на цю поїздку з українськими акторами в ролях прямо в нас на передовій, бо українські солдати, які воюють зараз, теж потребують української культури. І я вдячний кожному митцеві, який приїжджав туди з концертами, з виставами. Ціла програма в нас була така – підтримки української культури на фронті. 

А як ці митці привозили туди книжки, газети. От бібліотеку газети “День” привозили, наприклад. З якою увагою і спрагою солдати отримували цю духовну їжу! 

В умовах Великої Депресії духовна їжа буде ще важливішою, тому що люди захочуть мати надію, люди захочуть вірити в свою країну, в країну, яка воює, проти якої виступає величезний страшний і шалений агресор.

Без культури не подолаєш цієї кризи, і це розуміє кожен нормальний уряд.

Уряд Федеративної Республіки Німеччина зараз в умовах кризи не просто не забирає гроші з культури, а виділяє додатково на культуру і німецьким засобам масової інформації понад 50 мільйонів євро. Давайте брати приклад з сильних цивілізованих націй і з урядів, які мають досвід. 

Але є щось, в чому вони мають брати приклад у нас. Це – сила нашого громадянського суспільства. Саме ми з вами примусили Офіс президента сказати: “Ні, ми захистимо культуру”. 

І не останній раз, на жаль, нам треба буде виступати спільно, і спільно ми обов’язково переможемо.

 

новини партнерів

30 травня, 2020 субота

29 травня, 2020 п'ятниця

30 травня, 2020 субота

29 травня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати