live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Новий податок на пай вдарить по найбіднішим. Експертне опитування

У Верховній Раді лежить три проекта змін до Податкового кодексу щодо оподаткування сільгоспвиробників. Податковий комітет Ради 3 червня рекомендував парламенту підтримати один із них, під номером 3131

Документ запроваджує податок на землі сільгосппризначення і покликаний вивести з тіні малі фермерські господарства. Але в нинішніх умовах така ініціатива може нашкодити найбіднішим селянам і “підвести” їх до продажу паїв агрохолдингам по низьким цінам у першу хвилю відкриття ринку земель.

Верховна Рада може розглянути цей законопроект вже наступного тижня, тож Еспресо.TV запитало у експертів та бізнесу, що вони думають про запропоновані зміни.

Олег Нів'євський, доцент Київської школи економіки, експерт із земельних питань:

Треба розібратися, хто у нас господарює на землі. Я б їх розділив на дві великі групи: одноосібники, або ж особисті селянські господарства, або ж сімейні фермерства. На жаль, немає формалізованого визначення, тому їх називають по-різному. Але в основному це фізичні особи. Є інша група сільгоспвиробників - це юрособи. Законопроект № 3131 в першу чергу б’є по фізичним особам.

Система виглядає таким чином. За законопроектом податок складає 5% від нормативно-грошової оцінки землі, що в середньому складає приблизно 1400 грн за гектар. Але ви маєте право зменшити цю суму на обсяг всіх інших податків, які ви сплачуєте. Тобто ви рахуєте, скільки ви сплатили в бюджет податків на доходи фізосіб, земельного податку, єдиного податку, військового збору, ЄСВ, податку на прибуток,- і якщо вся сума податків перевищує 1400 грн/га, то ви додатково нічого не сплачуєте. Якщо сума менше 1400 грн/га, то різницю ви маєте сплатити у бюджет.

Це додатковий податок на самозайняте сільське населення, оскільки вони крім податку на землю, ніяких інших податків “показати” не можуть. Для них 1400 грн/га - це доволі значна сума. В першу чергу це вдарить по найбіднішим селянам-господарям.

Це додатковий стимул замислитись селянину, що йому робити з землею. Для певної категорії населення буде простіше продати цю землю або віддати в оренду якраз тій категорії сільгоспвиробників, яка ініціювала цей законопроект і лобіює його ухвалення.

Звісно, треба знаходити інструменти детінізації аграрного сектору, але тінь і несплата податків - результат багатьох інших причин, які є в галузі. До цієї проблеми потрібно підходити комплексно, реагувати на причини, а не на наслідки. 

Наразі є дуже великі шанси, що цей законопроект ухвалять, оскільки є листи підтримки від ВАРу, УКАБ, від Всеукраїнської асоціації селищних рад; є підтримка від Мінфіну, Мінекономіки, профільний комітет ВР також рекомендував до прийняття.

Микола Стецьків, засновник ФайнаBerry:

Це вдруге за час діяльності нової влади, коли спочатку приймаються закони, а потім будуть думати, яким чином підтримувати фермерів.

Попереднім був закон про ринок землі. Я з ним погоджуюся, ринок землі повинен бути, але на умовах синергії, а можливо навіть спочатку з акцентом на розвиток малого фермерства. Наразі критеріїв малого фермерства немає. Хто такий “малий фермер”? По оборотам? По площам земель? Чи по часу діяльності?

Я відношу себе до категорії “малий фермер”, бо це вже третій рік моєї діяльності, я маю менше 10 га землі і мені 34 роки. Ну, і в мене оборот менше 5 млн грн. Про чистий прибуток взагалі мовчу, бо він взагалі майже нульовий; добре, що ми не збиткові.

Зараз хочуть прийняти законопроект № 3131, в якому написано, що треба буде платити 5% від нормативно-правової оцінки землі. Я орендую в ОТГ за 54 тис. грн (по 9,5 тис. грн за гектар). За цим законопроектом мені доведеться додатково платити ще 4 тис. грн.

Це податкове навантаження збільшить собівартість продукції, за що в результаті будуть платити містяни.

Я погоджуюся, що податок на землю повинен бути, я його схвалюю. Але я не схвалюю, що створюються умови, щоб люди продавали землю, замість того, щоб створювати умови господарювання на землі. Бо знову немає механізму підтримки малого фермерства.

Адже навіть люди, які мають паї, які ще не готові здавати їх в оренду, не готові на них самі господарювати, фактично, не можуть приступити до господарювання, бо не можуть купити техніку, не мають достатньо аналітики, не знають, що вирощувати, бо держава у цих напрямках не працює.

Михайло Федоров, аналітик інвестиційної групи “Універ”:

Податок на землю, звичайно, потрібен. І не номінальний для галочки, а цілком відчутний, як елемент регулювання ринку, щоб земля не стояла без діла. І так, щоб образно кажучи, 100 років простою землі вели б до її відчуження за суму накопиченого податку. Але приймати один закон і одну зміну - це саме по собі неправильно.

Податок на землю повинен повністю вписуватися в усю систему регулювання щодо даного питання, і вписуватися в податкову систему, а не бути латкою. А для цього потрібно ще дуже багато зробити, починаючи від кадастру, формул оцінки землі, до системи реєстрації права і т.д. і т.п. Податок на землю в податковій частині повинен вписатися в усю податкову систему, але оскільки поточна податкова система більше нагадує хламозвал, то цей податок може встати в неї безглуздо, з казусами та іншими речами. Але нормальній податковій податок на землю має бути.

Фурсенко Іван, перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад:

Законопроект № 3131 є невід’ємною частиною земельної реформи. Він зобов’язує сплачувати податок за використання землі. Цей податок не буде новим, а буде поєднувати цілу низку податків і зборів, включаючи податок на доходи фізосіб, пенсійні відрахування тощо.

Моє переконання полягає в тому, що дрібні фермери на 2 га землі пшеницю не вирощують. Якщо ми говоримо про одноосібників, які живуть зі своєї ділянки - це або теплиці, або ягоди, або садівництво. Це не той випадок, коли людина не може заплатити одну гривню з сотки на рік.

Окрім того, ми говорили про зменшення податку з 5% до 4% від нормативно-грошової оцінки (НГО) землі за гектар. Тобто це не 1400 грн буде, а близько 1200 грн (якщо усереднене значення НГО - 28 тис. грн/га, то 4% - це 1120 грн/га, - ред.). Тобто 100 грн на місяць навіть для людини, яка вирощує квіти у теплицях, це взагалі копійки.

Це вдарить по тим, хто ніколи не платив податки і перебуває в тіні. При тому стоїть на біржі праці і просить державу виплачувати кошти. Йде в сільську раду, просить оформити субсидію на всі ці речі, але самостійно вирощує на 20 га, маючи паї сусідів, не сплачуючи копійки податків, при цьому керуючи нормальним автомобілем.

У на 30% землі знаходиться в тіні. Це не проблема законопроекту №3131, це проблема комплексна тієї земельної реформи, навколо якої ми, на жаль, ще топчемося. Першим потрібно було ухвалювати законопроект № 2280 про просторове планування, наступним - № 2194 передачу землі органам місцевого самоврядування, щоб обрані народом депутати на місцях могли розпоряджатися землею, наступним кроком - обіг землі, а потім № 3131. А у нас виходить, що громади землі не отримали, а за проект № 3131 планують голосувати. Це погано - ставити його на голосування сьогодні. Але ми його підтримуємо.

Все по темі

новини партнерів

9 серпня, 2020 неділя

8 серпня, 2020 субота

9 серпня, 2020 неділя

8 серпня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати