Роман Сластьон: Великі агрохолдинги не зацікавлені у викупі землі

Андрій Яніцький
15 липня, 2020 середа
09:34

Роман Сластьон - генеральний директор Клубу аграрного бізнесу. Раніше працював директором агентства Агроефективність при Клубі агробізнесу, фінансовим аналітиком Агрокомплексу “Зелена долина”

Має економічну освіту, диплом бакалавра отримав у Національному аграрному університеті, диплом магістра - у Національному університеті біоресурсів та природокористування у Києві.

У програмі “Еспресо. Капітал” на телеканалі "Еспресо" аграрний експерт розповів про запуск ринку землі, новий податок для власників земельних ділянок та про відновлення роботи міністерства агрополітики. Співрозмовник Романа - економічний оглядач Андрій Яніцький, директор Центру журналістики Київської школи економіки.

Головна тема цього тижня - новий податок для власників землі, у розмірі близько 1500 грн. за гектар (або 6000 грн., якщо казати про середній пай у 4 гектари). Розкажіть, що це за ініціатива і чому вона потрібна або не потрібна?

Так, дійсно, на цьому тижні було дуже багато галасу стосовно цього законопроекту і ініціативи про податок, але це не новий податок. Насправді це не є додаткове якесь навантаження. Фактично цей законопроект передбачає певний мінімум сплати існуючих уже податків на гектар. Тобто у нас зараз сплачується земельний податок, є єдиний податок сільгоспвиробників, який також прив'язаний до гектару, є сплата податку з доходу фізичних осіб, з орендної плати, а також заробітної плати, єдиний соціальний внесок, військовий збір. Сплата всіх цих податків фактично в сумі і має дати певний мінімум, який має бути на гектар.

Тобто зараз він менший за 1500 гривень?

Ні, насправді сума цих всіх податків у тих, хто їх реально сплачує, є вищою. Згідно наших розрахунків і даних компаній сільгосппідприємств, вони сплачують близько 2400 грн. на гектар. Невеликі фермерські господарства також сплачують близько 1500 грн. на гектар уже податків (це ті, які мають до 10 гектарів).

Тобто це такий інструмент виведення з тіні тих, хто не платить податки?

Абсолютно вірно. Справа в тому, що дійсно тінізація в сільському господарстві досягла величезних масштабів. Зараз за оцінками 30% сільськогосподарських земель обробляються в тіні. Тобто ті, які фактично орендуються фермерськими господарствами чи сільгосппідприємствами, не дуже чистими на руку без заключення договорів оренди і без сплати відповідного податку, який має йти у місцеві бюджети.

Але деякі експерти все ж таки кажуть, що для дрібного фермера, який має 4 гектари, ці 6 тисяч гривень - насправді великі гроші. Що найдрібніші підприємці в агробізнесі будуть таким чином викинуті з ринку. Це якісь неправильні побоювання?

Справа в тому, що експерти оцінюють поточну ситуацію. Дійсно, більшість податків, на жаль, не сплачує. Навіть тих, що зараз у нас передбачені податковим кодексом. Вони просто не сплачуються тому, що податкова не має якогось нормального механізму впливу. Те, що пропонує законопроект і ця ініціатива - фактично надати інструмент, і при цьому навіть певним чином знизити цю мінімальну вартість. Тобто, якщо ми зараз передбачимо, що власник паю, якщо він обробляє поверх двох гектарів, має сплатити 18% податку з доходу фізичних осіб, то це приблизно 3600 грн. на гектар він має сплачувати поверх двох гектарів, які у нього в обробітку. Нинішній законопроект говорить про 1500 грн. 

Мало того, у четвер збирався у Верховній Раді комітет з податків, де народні депутати представили уже допрацьований законопроект, який надає ще більші пільги для малих власників фізичних осіб, а також для селянських фермерських господарств дрібних.

Тобто там ще менше можна буде платити?

Насправді так. Уже змінений законопроект зараз передбачає для селянських фермерських господарств (тобто тих, хто обробляє від 2 га і вище) можливість сплати лише 2% від нормативної грошової оцінки.

Можете сказати, скільки це в гривні?

Це 560 грн. на гектар в середньому по Україні.

Це вже якась сума адекватна, як на мене. Але все одно днями голова уряду Денис Шмигаль, заявив, що взагалі ініціатива по введеню такого податку не на часі. Чому він виступив проти ініціативи депутатів? Вони ж з однієї політичної команди виступають, а говорять ніби різними голосами.

Справа  в тому, що ініціатива даного законопроекту належить депутатам. Тобто народні депутати сформували даний законопроект. Зробили вони це ще до того, як пан Шмигаль приступив до виконання обов'язків прем'єр-міністра. Можливо, він не достеменно, не надто глибоко розуміється про який законопроект ідеться і які його основні положення. 

До речі, про пана прем'єр-міністра. Коли він став головою уряду, то одразу заявив, що знов буде створене аграрне міністерство. Як ви до цієї ідеї ставитеся?

Загалом всі аграрні асоціації ставляться до цього позитивно. Тому що дійсно після того, як було скорочено міністерство і об'єднано з міністерством економіки, спочатку сільському господарству приділялося менше уваги, але з земельною реформою склалося таке враження, що повністю все міністерство економіки займається лише сільським господарством. Ми підтримуємо необхідність відновлення міністерства аграрної політики, але питання, коли. Більшість, все ж таки схиляється до того, що потрібно відновлювати його наприкінці року, тобто з 1 січня. Чому? Тому що ми вже бачили, що такі трансфорації без узгодженого бюджету, без затвердженого штатного розпису приводять просто до того, що ніякі процеси не відбуваються: реєстрації, видача довідок, накази - все просто призупиняється і це паралізує роботу сектору і розвиток подальший.

Тобто можливо в цьому і відповідь: він прийшов, сказав що буде створено таке міністерство, але не створив його, бо це середина бюджетного року і звідки гроші на нього взяти - на зарплати, на посади?

Звісно, це потрібно вносити зміну в бюджет - це доволі непроста процедура. Тим паче, що тільки налагодили хоч якось роботу аграрного департаменту в міністерстві. Зараз потрібно виправити і надолужити все, що було згаяно після таких перестановок. Тому краще добре підготуватися до цього і з 1 січня відновити міністерство, яке дійсно потрібне для нашої країни.

А у вас є бачення, хто може стати міністром аграрної політики? Чи обговорюються якісь прізвища у вашому експертному аграрному колі?

Звісно, кандидатури обговорюються вже давно і обговорювалися ще з лютого, коли вперше була анонсована можливість відновлення міністерства. Я не хотів би зараз говорити, хто там буде фаворитом, оскільки до 1 січня ще може бути дуже багато змін.

Поясніть, коли ми зможемо купувати, продавати землю? Наче закон прийняли, а механізм ще не працює.

Сам закон прийняли, але самі купівля-продаж передбачені законодавством з 1 липня 2021 року. Тобто з липня наступного року фізичні особи, громадяни України зможуть купувати і продавати земельну ділянку.

 Є час зібрати гроші.

Зібрати гроші, ознайомитися з державними програмами, які дозволяють придбати землю під банківські кредити за зниженими ставками.

Як агробізнес ставиться до цього закону? Я пам'ятаю, що було багато-багато протестів.

Дійсно, закон вийшов контроверсійним. Багатьом учасникам ринку він не сподобався, оскільки для великих сільгосппідприємств, а також для фермерів-іноземців, які у нас тут фермерують уже понад 10 років (чудово знають і українську мову, і обросли навіть сім’ями), немає можливості фактично придбати землю або запропонувати якусь ціну їхнім орендодавцям. Тому дійсно багато незадоволених. Тим не менше це все ж таки важливий крок у напрямку земельної реформи загалом в Україні.

Бізнес зараз накопичує гроші? Чи збирається він викупляти ділянки, які зараз орендує?

Інтерес дуже слабкий до безпосередньо викупу і зазвичай не орендар, не сільгоспвиробник звертається до власника паю, а навпаки. Власник паю приходить, якщо має якусь потребу у грошах, то тоді йде розмова про можливість купівлі-продажу.

Ось ви сказали, що великі агрохолдинги незадоволені, бо там є обмеження кількості землі, яку можна мати в одні руки. Як же агрохолдинги, які мають по 200-300 тисяч гектарів? Як вони їх будуть оформлювати?

Справа в тому, що великі компанії й агрохолдинги не були зацікавлені в викупі всіх земельних масивів насправді. Їм завжди вигідна оренда тому, що це не потребує додаткових капітальних довгострокових вкладень. Тому в більшості випадків вони будуть пробувати просто викуповувати ті паї, які їм будуть хотіти продавати власники. Але якоїсь там захмарної ціни вони, звісно, пропонувати не будуть. Точно у такому форматі ринку, який він прийнятий. І ще, можливо, будуть також викуповувати тоді, коли буде якийсь певний ризик рейдерства земельних ділянок. Це буде по суті два мотиви, щоб якийсь резерв коштів тримати безпосередньо для викупу.

Яке обмеження зараз в одні руки в законі прописано?

З 1 липня 2021 року це обмеження - 100 гектарів для фізичних осіб. Не більше.

А для юридичних осіб?

Вони зможуть купувати землю лише з 2024 року і там обмеження до 10 тисяч гектарів і є обмеження по тому, що це має бути юридична особа, якою володіють українці.

А що буде з іноземцями? Ви казали, що багато іноземців вже працюють на українських полях і мають родини тут. Як їм бути?

Це дуже тривожне питання. Вони також неодноразово зверталися з тим, що вони фактично позбавлені можливості захисту тієї землі, на якій вони працюють, яку орендують. У разі рейдерства, вони не зможуть викуповувати. Дійсно, питання досить ризикове для них. Багато хто уже заявив про можливість згортання інвестицій або призупинення, поки не почне функціонувати ринок землі.

Мені здається, що всі ці обмеження не дуже працюють, бо можна оформити на дружину, тещу, кого завгодно земельні ділянки.

Звісно, є обхідні шляхи. Але все рівно це не зручно, дорого і фактично те, до чого будуть приходити в крайньому разі.

Ви прогнозуєте яку ціну за гектар в липні наступного року, коли відкриється ринок?

В липні наступного року це буде десь $1,500-2000 за гектар в середньому по Україні. Нинішня ціна на сірому ринку фактично теж десь на рівні $1500 за гектар. Якби було сформовано лібералізований ринок (принаймні можливість купувати для іноземців, які працюють в Україні мінімум 3 роки, щоб не спекулювали), то ціна була б значно вища. Ну але ринок прийняли в такому форматі, якому прийняли.

Маємо, що маємо. Наостанок, позитивне питання. Ми знаємо, що в нас цього року рекордні врожаї зернових і рекордні експортні продажі. Чому, попри коронавірус, попри економічну кризу наші аграрії на коні? 

Аграрії в принципі звикли до всіх криз, їх кожного року загартовують ще й погодні умови і катаклізми. Цей рік не виключення - коли в нас то безсніжна зима і, відповідно, немає вологи в грунті, то навесні без дощів. Фактично дуже сильно страждала Бессарабія, Одеська область, де понад 300 тисяч гектарів пшениці просто висохло і у них немає зараз врожаю взагалі. Дійсно, там є велика проблема. Уряд обіцяв допомогти, але, на жаль, поки цієї допомоги не видно. Решта регіонів України почуває себе досить непогано тому, що були у нас дощі протягом травня, вони все ж таки поправили ситуацію і очікується більш-менш нормальний урожай. Навряд чи ми матимемо рекорд, як в минулому році, але все одно ситуація буде непогана. Стосовно пандемії - багато аграріїв були доволі гарно підготованими безпосередньо до виконання тих вимог, які потрібні. Більшість працює на свіжому повітрі, а тому ризики передачі вірусу мінімальні.
 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.12
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
08:46
вибори
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:46
Оновлено
безпілотник, дрон
Росіяни скаржаться на атаки БПЛА в 5 областях: є влучання по нафтобазі
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
07:31
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела на чергування в Азовське море один корабель
07:21
Вибух
Зранку 24 квітня в Одесі пролунали вибухи
07:16
укриття
У Латвії закликали громадян очистити підвали для створення бомбосховищ
07:09
Радбез ООН
Більшість - чоловіки: ООН зафіксувала 85 випадків сексуального насилля в Україні через війну минулого року
06:59
Ілюстративне фото
В окупованому Маріуполі вночі пролунало щонайменше 12 вибухів, - Андрющенко
06:51
Бандера та Шухевич
У Росії відкрили кримінальну справу проти священника через ікони з Бандерою й Шухевичем
06:34
Сергій Шойгу
Шойгу заявив про посилення наступу РФ на сході України: в ISW оцінили заяви російського міністра
06:01
Хезболла вдарила ракетами по півночі Ізраїлю
05:42
Китай
Китай швидко стає агресивнішим у своїй риториці та діях по всій Азії, - індійсько-тихоокеанське командування США
04:53
Оновлено
Сенат США
Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
04:46
Пентагон
США й партнери створили потужну логістичну мережу, щоб доправити пакет допомоги в Україну якнайшвидше, - Пентагон
03:57
окупанти танк
ISW: РФ, імовірно, активізує наступ в найближчі тижні, напередодні очікуваного прибуття допомоги від США
03:34
Наслідки атаки на Запоріжжя 7 січня
"Наводив російські ракети на Запоріжжя": ексдепутата-комуніста Запорізької міськради засудили до 15 років тюрми
02:58
Typhoon
Велика Британія відправить до Польщі винищувачі Typhoon
01:52
Міноборони створює єдину систему надання медичної допомоги пораненим за стандартами НАТО
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
00:40
Валерій Залужний
В ОП повідомили, коли Залужний розпочне роботу на посаді посла у Великій Британії
00:28
Білий дім
У Білому домі розповіли, як розподілятиметься допомога Україні після надання $61 млрд
2024, вiвторок
23 квітня
23:54
Михайло Мудрик (у синій формі) та Бен Вайт, Арсенал - Челсі
"Арсенал" принизив "Челсі" в "українському дербі" та став одноосібним лідером АПЛ
23:26
Оновлено
Україна США
Україна у новому пакеті допомоги від США на $1 млрд може отримати далекобійні ракети ATACMS, - CNN
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
Більше новин