П’ять відповідей на запитання президента Зеленського

Максим Розумний
16 жовтня, 2020 п'ятниця
15:28

Після оприлюднення переліку запитань, які Офіс президента планує поставити українцям під час голосування 25 жовтня, а також на підставі тих коментарів, якими ця ініціатива влади супроводжується, можна зробити однозначний висновок. Маємо справу з типовою політичною технологією, що має виключно медійний характер і базується на симулятивних сюжетах і меседжах

Поява відеозвернення президента за 12 днів до голосування, стопроцентне відтворення в ньому передвиборчої риторики, неготовність одразу назвати питання, які виносяться на обговорення, вказують на те, що проект є спонтанним, взагалі не продуманим, а професійних політиків і експертів “підпустили” до нього вже постфактум і тільки в якості спіндоктора.

Сам перелік питань повністю підтверджує цей здогад. Жодної об’єднуючої ідеї в цьому нагромадженні тем не існує, і це точно не ті питання, які обговорюють громадяни “на кухні, в транспорті” і десь там ще.

Ці питання взяті зі стелі, тобто з того горизонту суспільної свідомості, який в даний конкретний момент виявився доступним конкретним людям, яким доручили робити відповідний список. Відомо, що всі свої ініціативи і меседжі діюча влада звіряє з соціологічним барометром. Але в даному випадку спрацювали додаткові фільтри, щоб у політичний дискурс не потрапили потенційно небезпечні чи ризиковані для влади теми. Тому питання виявилися нібито й резонансними, але насправді порожніми, в яких немає суспільного інтересу чи реальної проблеми.

Але якщо вже питання поставлені, то на них треба відповідати. Отже, попри формальний і маніпулятивний характер опитування, спробуємо дати посутню відповідь на кожне з них. З надією, що Офісу президента справді цікаво почути нашу думку. Себто, мою.  

Перше питання: чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?

Для вирішення проблеми корупції це питання не має абсолютно ніякого значення. Тому що проблема ця полягає не в тому, що в нашій країні надто м’яке покарання за корупцію. А в тому, що це покарання не є невідворотним. Скільки корупціонерів “в особливо великих масштабах” отримали хоч якесь покарання вже в часи президенства Володимира Зеленського?

Проблема корупції вирішується зовсім іншими механізмами та інструментами. Для цього потрібно а) розірвати зв’язок влади з олігархічним бізнесом, б) знищити її кругову поруку з судовою та правоохоронною системою, в) ліквідувати шпарини в нормативній базі, що дозволяють корупціонерам уникати відповідальності, а також г) знайти людей, готових навести лад в країні і дати їм необхідні повноваження.

А якщо все залишається так, як є, то запровадження норми про довічне ув’язнення для корупціонерів тільки зміцнить мотивацію кругової поруки в середовищі чиновників-суддів-бізнесменів-криміналу.

Друге питання: чи підтримую я створення вільної економічної зони на Донбасі?

Взагалі незрозуміло, чому це абсолютно технічне, управлінське питання виноситься на всенародне голосування. Можна було б сказати, що Конституція забороняє проводити референдум з питань податків, але ж нам скажуть, що це не референдум. Загалом, схоже, що це єдине питання, яке має практичний зміст для організаторів опитування. Про те, що з економічними питанням щодо Донбасу треба щось вирішувати, ми почули ще з вуст попереднього президента в оприлюдненому записі його розмови з Путіним.

Охоче вірю, що ця тема цікава й для багатьох людей у нинішній владі. Під вільною економічною зоною, вочевидь, влада розуміє звільнення від податків господарської діяльності, а це в наших умовах стане золотим дном не лише для тих, хто вже наживається на контрабанді, але й для вітчизняних посередників, які будуть супроводжувати “прихід інвесторів” для “відновлення Донбасу”. Тут і міжнародна допомога, і серйозні західні та ще серйозніші східні компанії. Словом, відкривається Клондайк для причетних не менш масштабний, ніж майбутній розпродаж земель сільськогосподарського призначення.

До речі, двадцять років тому вільні економічні зони вже створювалися з метою пріоритетного розвитку певних територій. За підрахунками економістів, на 2003 рік вони покривали близько десятої частини України. Але очікуваного інвестиційного буму це не принесло, а принесло додаткові можливості ухиляння від сплати податків і додаткові політичні ризики. “Русская весна” на Донбасі, не в останню чергу, готувалася і тими “взаємовигідними” відносинами, які склалися між бізнесменами, залученими до ВЕЗ “Донецьк” та ВЕЗ “Азов”, з їхніми партнерами з сусідньої Ростовської області РФ. 

Третє питання: чи потрібно скоротити кількість депутатів Верховної Ради до 300?

Це питання є другим за популістичною значущістю після питання про зняття депутатської недоторканості, яким вимірює свою політичну ефективність партія “Слуга народу” в діючому парламенті. Якщо у 2000 році адміністрація президента Кучми ставила це питання на всеукраїнський референдум, то в цьому була, принаймні, політична логіка. Влада хотіла отримати парламент більш керований і лояльний до президента. Але навіть тоді цей задум реалізувати не вдалося. Навіщо це питання сьогодні виносити на голосування, взагалі незрозуміло. Якщо вже так хочеться заслужити оплески електорату (скоротили “дармоїдів”), то можна взяти результати референдуму 2000-го року і реалізувати їх в правовій площині. А не починати знову цей шлях з таких далеких підступів, як “опитування громадської організації за підтримки меценатів”.

А якщо серйозно, то при наявній кількості депутатів існує хоча б невеликий шанс на те, що в парламент випадково можуть потрапити чесні й непідконтрольні тіньовим центрам впливу люди. За нинішніх умов, чим вужчим буде горлечко цієї пляшки, тим більш прогнозованим і далеким від суспільних інтересів буде її вміст. 

Четверте питання: чи підтримую я легалізацію медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?

Дуже дивне запитання. Наскільки я знаю, в медичних цілях, з дозволу лікарів, застосовують набагато сильніші наркотичні речовини. Може треба ще запитати, чи підтримую я застосування наркозу при операціях. Не знаю, по яких вулицях і кухнях ходять ініціатори цього опитування, але у них дуже специфічне уявлення про проблеми, які турбують більшість українців.

Насправді, жодної необхідності вирішувати це питання через механізм всенародного голосування не існує. Достатньо обговорити його на експертному рівні і вирішити в бюрократичному порядку. Але політичний “приход”, мабуть, не той.

Якщо ж Зеленський просто не хоче іміджевих ризиків (йому ще не вистачало стати першим українським президентом, який легалізує наркотики), то апеляція до vox populi в цьому випадку не зменшує цей ризик, а навпаки привертає до питання зайву увагу. І однозначно прив’язує його до політичного образу Зе-команди.

Нарешті, п’яте питання: чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?

Я не дуже впевнений, що верховний головнокомандувач справді потребує моєї відповіді на це запитання, але – так, потрібно. Було. Що й було зроблено. Але це “підняте” питання “зависло в повітрі” ще з 2014 року. І відповідь наших партнерів на нього відома: Росія вважає, що вона не нападала на Україну. А США і Великобританія вважають, що вони не були зобов’язані її захищати.

Будапештський меморандум передбачав у разі виникнення загрози територіальній цілісності і суверенітету України негайне проведення “консультацій” з країнами-гарантами. Тому президенту Зеленському не потрібно жодних референдумів для того, щоб такі консультації розпочати. Хоч завтра. Боже поможи.

Але консультацій не буде. І взагалі нічого не буде, крім невеликого збурення українського політичного болота та мізерного електорального ефекту в плані явки електорату “Слуг народу”” 25 жовтня на виборчі дільниці.

Якби організатори хотіли щось реально зробити і їм для цього потрібна була б підтримка громадської думки, нехай і висловлена в такий дивний спосіб, то ми побачили б зовсім інші формулювання.

Наприклад, замість дозволу використання канабісу в медичних цілях - декриміналізацію його зберігання і споживання. Або замість дозволу апелювати до підписантів Будапештського меморандуму - відмову від виконання певних статей Мінських домовленостей.

З такими підходами можна було б сперечатися, але їх, принаймні, є сенс обговорювати. На відміну від симулякрів.

Читайте також:
Дельта-штам
30 липня, 2021 п'ятниця
"Заразний, як вітрянка": ЗМІ США оприлюднили висновок учених про те, що Дельта-штам можуть поширювати вакциновані люди
1 серпня, 2021 неділя
"Замовкни й скорися". Як чиновники Лукашенка тиснуть на бігунку Тимановську
Грицак
2 серпня, 2021 понедiлок
Чому Росія так ненавидить вільну Україну. Версія професора історії Ярослава Грицака
Київ
+17
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.75
  Купівля 26.75
  Продаж 27
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.05
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
3 серпня
08:21
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: Бех-Романчук через п'ять заступів залишилася без медалі у стрибках у довжину
08:16
"Через закінчення віз": США видворяють 24 російських дипломатів з країни, - посол РФ
08:03
Зеленський
До Дня Повітряних Сил: Зеленський нагородив медалями 19 військових. СПИСОК
07:42
Жан Беленюк (у синьому трико)
Олімпіада-2020: Українці Беленюк та Насібов стали півфіналістами Ігор у Токіо
07:35
ООС
З початку доби окупанти тричі обстріляли українські війська у зоні ООС
07:25
Ірина Коляденко (ліворуч)
Олімпіада-2020: Українка Коляденко вийшла до півфіналу на Іграх у Токіо у боротьбі
07:17
Білл Гейтс та Мелінда Гейтс
Подружжя Гейтсів офіційно закінчило процес розлучення, - Reuters
07:15
Інфографіка
"Шахтар"
"Генк" - "Шахтар": де та коли дивитись матч Ліги чемпіонів
06:59
"Львів" - "Шахтар"
УПЛ: результати усіх матчів 2-го туру чемпіонату України з футболу
2021, понедiлок
2 серпня
23:00
Рябошапка стверджує, що Зеленський вже двічі зустрічався з Чаусом. У президента заперечують
22:58
У Запоріжжі сталася пожежа у багатоквартирному будинку
22:43
60% населення Євросоюзу повністю вакциновані, - фон дер Ляєн
22:31
Ексклюзив
Павло Кухта
Цьогоріч уряд зробив помилку — заклав замало грошей на субсидії, — Кухта
22:18
Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
"Рада кожній зморшці": Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
21:55
вакцинація
Жителі ОРДЛО можуть стати "піддослідними кроликами" для випробування нової російської вакцини, - розвідка
21:24
Інгулець - Зоря
"Зоря" розгромила "Інгулець" у заключному матчі 2-го туру УПЛ
21:15
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
20:37
В ОГПУ заявили, що не змінювали підслідність у справах Чауса
20:05
У Росії засудили українця за звинуваченням у контрабанді деталей до зенітно-ракетного комплексу
19:47
Інфографіка
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 3 серпня
19:38
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
"Вийшов на пробіжку і не повернувся": у Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
19:18
Українська сторона в ТКГ не бачить можливості щодо зустрічі у Мінську під час карантину, - Арестович
19:13
Фестивальний післясмак: мер Тернополя вимагає вибачень за "антихристиянські дії" гурту Batushka на "Файному місті"
19:10
Владислав Трубіцин: Ключ до вирішення проблеми хаотичної забудови - новий Генплан Києва
18:50
вакцина
У Дніпрі мер обіцяє вакцинованим містянам безкоштовний проїзд
18:36
Суд вивчив записи з камер відеоспостереження у справі Шеремета
18:34
СБУ нейтралізувала контрольований нардепом "силовий осередок" проросійського ГО
18:28
Окупанти на Донбасі тричі порушили "тишу": стріляли із заборонених мінометів та запускали безпілотник
18:15
Міграційна криза в Литві: Ландсбергіс запропонував накласти санкції не лише на Білорусь, а й на Туреччину та Ірак
17:44
Христина Тимановська
Білоруска Тимановська отримала гуманітарну візу від Польщі
17:30
"Укрзалізниця" разом із Мінсоцполітики спростила купівлю квитків для осіб із інвалідністю
17:29
електроенергія
В Україні ціна на електроенергію піднялася до рекордного максимуму
17:28
Наталка Діденко
У більшості областей України очікується послаблення спеки, - синоптик Наталка Діденко
17:21
Дмитро Кулеба
М3С до Дня Незалежності запустить промокампанію про Україну на ВВС, - Кулеба
17:04
Антон Дробович
Дробович відповів на україномовний твір Путіна "про єдність українців і росіян" статтею "Про історичну єдність в тюрмі народів" татарською мовою
16:54
Еспресо. Вибір читачів
Експертне журі 5-го сезону книжкової премії "Еспресо. Вибір читачів 2021" обрало трійку фіналістів у номінації "Література для підлітків"
16:49
Інфографіка
Еліна Світоліна
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:44
covid
На випадок локдауну: київські підприємства зможуть подати заявки на спецперепустки для працівників з 10 серпня
16:27
Фонд держмайна
Шмигаль доручив Мінекономіки та Фонду держмайна підготувати перелік об'єктів для приватизації на 2022-2023 роки
16:15
трансплантація
У Черкасах вперше провели трансплантацію серця
Більше новин