Юрист Гадомський: Україна — це офшорна зона для програмування

Андрій Яніцький
31 грудня, 2020 четвер
07:00

Дмитро Гадомський — виконавчий директор юридичної компанії Axon Partners, адвокат. Спеціалізується на сервісі для технологічних компаній, медіа, фінансових компаній. Раніше був партнером у юркомпанії “Юскутум”, радником у компанії Arzinger, консультантом аудиторської компанії Deloitte, починав кар’єру в юрфірмі “Салком”

Зміст

Має вищу юридичну освіту, закінчив Київський національний економічний університет, де пізніше викладав. Також викладав у Києво-Могилянській академії та у Харківському національному університеті радіоелектроніки.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” на телеканалі Еспресо Дмитро Гадомський говорив про податки для ФОПів і найманих працівників, подвійні чеки у ресторанах і захист прав клієнтів ФОПів. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Ви працюєте переважно з IT-компаніями, зі стартапамиЯк вони пережили цей рік? 

Напевно, немає такої єдиної ІТ-індустрії. Компанії різні. Комусь було гірше, комусь — краще. Аутсорсингу (компаніям, які експортують свої послуги з України за валюту, - ред.) було непогано. Вони навіть виросли. А є продуктові компанії (які працюють для українських клієнтів, - ред.). Вони працюють на ті бізнеси, яким стало дуже погано, — наприклад, на ресторани. Зрозуміло, що вони теж трішечки впали.

Але ж замовляють онлайн у ресторанах більше. І ресторани почали робити розробки програмних продуктів для доставки, сайтів. У кого не було сайтів — почали замовляти.

Так, доставка зросла. Але ж це не єдиний продукт, який роблять для ресторанів. Не у кожного ресторану є власна доставка. У маленьких кав’ярень — яка в них доставка? Вони або закрилися, або працювали на виніс. Але їм теж потрібно облік вести того, що відбувається.

Щодо айтішників, які працюють на закордон, ви кажете, що вони добре себе почувають?

Так, бо вони в Україні, замовник в Америці. В Америці локдаун, дорого, компанії розпустили персонал по домах, в офіс йти не можна. Не всі люди готові працювати у такому режимі. А українці вже працюють таким чином: замовник незрозуміло де, українці тут, розподілені офіси. Тому Україна — така офшорна зона для програмування — опинилася у хорошій позиції. Ми дешевші, і ми вміємо працювати онлайн.

Українські програмісти дешевші?!

Звичайно. У нас зарплата у 3 тис. євро — це дорого, багато, це “Сорос”. А в Штатах, або Швейцарії, або в Німеччині 3 тис. євро — це плата за півмісяця за квартиру.

При цьому програмісти теж отримують допомогу від держави чи ні?

Я не впевнений, що КВЕД програмістський там є для тих, кому дають. Принаймні до мене жоден клієнт не звернувся із проханням оформити допомогу. Можливо, хтось з рестораторів звертався по допомогу. Але, наскільки знаю, ніхто з наших клієнтів не звертався по цю допомогу. Я на це сподіваюся, бо це було б не дуже правильно.

Багато програмістів, багато технологічних компаній працюють на системі спрощеного оподаткування, як фізичні особи-підприємці (ФОПи).

Самі програмісти — так, але IT-компанія працює як ТОВка або як іноземна компанія. Програмісти, які на цю компанію працюють, зазвичай зареєстровані, як ФОПи.

Власне, про це я і хотів поговорити, бо звичайні наймані працівники платять 18% податку на прибуток, ще й 1,5% військового збору, ще за них роботодавець сплачує…  А ФОП на третій групі платить лише 5%. Чи це справедливо?

Несправедливість — це те, що за найманого працівника багато платять?

Можливо, треба вийти на якійсь компромісний для всіх 10%-ий податок.

Думаю, що треба взагалі змінити підхід до цього питання. Тут є, напевно, підхід з точки зору цифр, але я гуманітарій, з точки зору цифр на це не можу дивитися. 

Давайте подивимось на це так: а чому працевлаштування — це, взагалі, добре і правильно? Може, це неправильно? 

Працевлаштування виникло еволюційним шляхом. Була яка наймана праця? “Рабство” називалася. Або “кріпацттво” в Україні. І вона трансформувалася у працевлаштування: 8 годин працюю, 8 сплю, і 8 годин вдома відпочиваю. Ми колись так домовилися. І зараз воно трансформується ще далі у таку модель, як приватні підприємці, залежні підрядники. Не лише в Україні ця історія відбувається. Вона відбувається в усьому світі.

Якщо з цієї точки зору дивитися, можливо, це і нормальний шлях. Держава каже: “Ви, підприємці, ризикуєте набагато більше. Тому ось вам трішки нижчий податок, розвивайте економіку”. Тому що чим більше малих підприємств — тим більш стресостійка економіка.

Питання як до юриста: це потребує якихось законодавчих змін у державі?

Ні-ні-ні. У нас є суд. Якщо податкова вважає, що ти порушуєш закон, вона йде в суд, приходить з перевіркою, перевіряє, виявляє порушення. Якщо виявила і не згодна — йде в суд. Воно ось таким чином має працювати.

До вас постійно приходять такі перевірки?

Так, але дуже рідко. І якщо приходять, то до суду справа не доходить. Тобто судової практики немає. Не можна сказати, що наш клієнт щось порушує. А постійно змінювати законодавство — який сенс? 

Окрім податкової є ще держпраці.

Так, це пов’язано. Але все одно, судової практики немає. Тобто ніхто не може сказати, що якщо я ресторан, і у мене два чеки, то це неправильно. Постійно є незадоволені цими двома чеками люди, але мені не складно оплатити два чеки. Якщо це питання виживання для ресторану — мені не складно. 

Я зараз з точки зору Міністерства фінансів скажу, що якщо б у ресторані був один чек і він платив більше податків, то у нас була б сильніша армія, медицина, освіта. Чи не так?

Якщо єдина проблема, що ми збираємо мало податків і ефективно їх витрачаємо, тоді я погоджуюся. Але мені здається, що з ефективністю витрачання є проблеми. 

Бізнесу, з одного боку, треба маржинальність підтримувати, платити зарплати. Відповідно, оцим невеликим податковим навантаженням бізнес цю маржинальність може регулювати. Зараз 5% — це зручно, бізнес так виживає.

А щодо захисту прав споживачів? Чи більше захищені клієнти звичайних компаній не на спрощеній системі, ніж клієнти компаній на спрощеній системі?

Особливо немає значення, з цим сперечатись: з ФОПом чи з ТОВкою. Інша справа, що велика компанія більше дбає про свою репутацію, ніж маленький ФОП.

Тобто є юридичні важелі для того, щоб притягнути до відповідальності і ФОП.

Є. Але людині складніше йти самій в суд, доводити свої права. Людині простіше сказати: “У нас ФОПи, держава про нас не дбає...” Треба боротися за свої права.

Підприємці, які виходять на протести проти запровадження касових апаратів та проти локдауну. Як ви до цього ставитися?

З деякими тезами бізнесменів я згоден. Локдаун — це не дуже хороша ідея. Але скасування фіскалізації? Ні, так не може бути. До речі, програмісти, я думаю, на протести не ходять, тому що працюють із безготівкою. Їм не потрібен касовий апарат, бо в них і так все враховується.  
 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:36
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Холодногірському районі Харкова
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
18:19
Огляд
Дональд Трамп
Кабінет Трампа: кого новий президент США поставив на ключові посади
18:08
Ексклюзив
інавгурація у США, ілюстративне зображення
Зміна президента США – можливість для України, потрібно використати це, - нардеп Синютка
18:07
гривня тисяча гривень
"Тепла зима": допомогу від держави отримають понад 5 тис. українських родин із дітьми
18:06
Ексклюзив
Велика Новосілка
Військовий експерт Ступак пояснив, чому росіянам вдається брати населені пункти "в кліщі"
18:03
OPINION
Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати
17:58
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
У водах Британії виявили шпигунський корабель РФ
17:52
Викладача Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в домаганнях. У КНУТКіТ закликали не довіряти анонімним джерелам
17:52
Ексклюзив
Ілон Маск
"Це його політико-ідеологічне переконання": професор Айзенберг про жест Маска на інавгурації Трампа
17:27
З початку доби на фронті відбулося 67 боєзіткнень: на Покровському напрямку українські захисники відбили 41 атаку
17:25
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Українська оборонна промисловість буде цінним активом для ЄС, - єврокомісар Кубілюс
17:18
Оновлено
Донецька область
За минулу добу РФ обстріляла Донеччину 3829 разів: загинула людина, є поранені
17:02
OPINION
Ланцюг Злуки: Вже тоді мені здавалося, що ми перемогли...
17:01
Україна Польща
У Польщі заговорили про скасування допомоги "800+" для українців, які не працюють
17:00
Правоохоронці затримали ще 19 організаторів "ухилянтських схем" у різних регіонах країни
16:32
Оновлено
Армія РФ атакувала Костянтинівку ФАБами та дроном: одна людина загинула, сім поранених
16:30
Ексклюзив
"Має бути чесне розслідування і покарання для дітей та батьків": радниця Зеленського з прав дитини про побиття дівчинки у Білій Церкві
16:29
Інтерв’ю
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Україна має всі шанси стати історією успіху для ЄС, якщо продовжить шлях реформ і використає свій потенціал у ключових сферах, — єврокомісар Андрюс Кубілюс для Еспресо
Більше новин