Наскільки коливатиметься гривня у 2021 році? Експертне опитування


фото: infobank
Протягом останнього місяця курс гривні до долара коливається — то гривня укріплюється до 27,7, то підскакує до 28,4, і лише за тиждень. Журналістка Еспресо Софія Когут запитала у експертів, чи довго таке триватиме та яким буде курс у 2021 році

Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Investment Company:

Я думаю, що січень ми будемо зустрічати з досить високою турбулентністю. Через великі бюджетні проплати наприкінці грудня на початку січня гривня може трошки девальвувати. Але це буде невелике тактичне ослаблення гривні — може бути близько 29 гривень.

Думаю, до кінця літа гривня буде зміцнюватися в напрямку 27-27,5 гривень за долар. Ну і осінь ми будемо зустрічати з курсом, дуже схожим на той, який є сьогодні.

Скажу так: я б не очікував якихось великих негативних потрясінь по гривні.

Як не дивно, 2020 рік допоміг зміцнитися українській гривні, тому що дуже багато українців не поїхали за кордон, не витратили гроші. Плюс досить сильно впали ціни на нафту і газ на початку і всередині року, і це дуже допомогло українській гривні.

Зараз економічне пожвавлення внаслідок вакцинації буде швидше негативним фактором для гривні. Але головна загроза для гривні зараз знаходиться не в Україні, — тут я нічого особливо поганого не очікую, на відміну від США. Тобто якщо раптом з якоїсь причини в США почнуться якісь економічні проблеми, тоді і гривня теж буде девальвувати.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії:

Загалом поки що ситуація для гривні складається дуже непогано. Ціни на ті товари, які Україна експортує, зростають. На сталь та зерно вони є одними із найвищих за останні роки. Хоча у нас менший врожай, ніж минулого року, — але ціни набагато вищі. Тобто загалом у нас дуже хороші надходження валюти від експорту.

Імпорт у нас зменшився, тому що ціни на нафту є низькими, ціни на газ є теж відносно низькими.

На іноземні подорожі ми витрачаємо мало грошей мало. При цьому мігранти пересилають в Україну так само багато грошей, як і раніше.

Тож можна очікувати щонайменше стабільності курсу гривні до долара, — а як максимум посилення. Знов-таки, якщо влада буде поводити себе адекватно, а також якщо ми будемо мати позитивне рішення від МВФ, — а не будемо щомісяця дивитися, чи обвалиться все восени, коли будуть виплати за зовнішнім боргом, чи не обвалиться.

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту в інвестиційній компанії Concorde Capital:

2020 рік був для гривні не дуже простим, тому що ризики таких високоризикових країн як Україна, були оцінені дуже негативно. І відповідно, в Україні відбувався відтік капіталу — через це гривня ослабла.

Якщо говорити про 2021 рік, то він, скоріш за все, не буде таким тяжким для гривні, тому що зараз у світі покращилося ставлення до ризиків. Тобто інвестори більш охоче інвестують у високоризикові країни. Скоріше за все, фінансування в Україну буде приходити. Відповідно, в Україні буде більше іноземної валюти, це дасть змогу гривні не так сильно просідати.

Якщо українська економіка буде відновлюватися після коронавірусної кризи, то, відповідно, буде швидкими темпами зростати споживання та імпорт. Імпорт — це завжди витік валюти.

Відповідно, у нас по торговельному балансу буде відтік валюти, а по фінансовому балансу — притік валюти. Ці два потоки будуть більш-менш себе врівноважувати. Тож гривня скоріше за все, якщо і буде слабшати, то не дуже сильно.

Ми очікуємо середній курс на 2021 рік — 28,5 гривень за долар, що в принципі більш-менш відповідає тому, що ми бачили протягом грудня 2020 року.

Зупинити це відновлення можуть будь-які сюрпризи з боку уряду, які погіршать імідж України в очах іноземних інвесторів.Це може бути будь-що, що в тому числі пов'язане з політикою, про яку Україна домовляється з МВФ.

Тобто якщо Україна, український уряд, українські суди будуть себе вести непередбачувано з точки зору іноземних інвесторів, це може суттєво вплинути на інвестиційну привабливість України, і погіршити притік капіталу в Україну.

А якщо притік доларів в Україну буде меншати, відповідно, долар буде набагато дорожчим.

Олена Білан, головний економіст Dragon Capital:

Зараз ми бачимо, що на зовнішніх ринках для гривні склалася дуже сприятлива ситуація. Я б її навіть назвала “надзвичайно сприятливою”, — через те, що різко зросли ціни на товари українського експорту, сировинні товари. Це в першу чергу сталь. Ціни на сталь зараз на найвищому рівні за останні 9-10 років. Ми такого не бачили принаймні з 2011 року. Також піднялися ціни на руду, зросли ціни на зерно, на пшеницю і на кукурудзу — через зниження врожаю в регіоні.

А при цьому ціни на основні товари нашого імпорту, нафтопродукти та газ, залишаються на достатньо низькому рівні. Вони теж зростають, але не так швидко. Це означає, що на початку 2021 року буде великий притік іноземної валюти в країну — за рахунок додаткових коштів, які заробляють наші експортери. Це буде створювати тиск на курс гривні, щоб він знижувався.

Другий фактор — це те, що зараз на фоні наших позитивних перемовин із МВФ відновилася зацікавленість іноземних інвесторів в українських державних облігаціях. А у 2019 році це був дуже потужний фактор зміцнення гривні. Ми очікуємо, що 2021-го року ця зацікавленість залишиться і притік буде, хоч і не такий суттєвий, як у 2019 році. Але це все одно для гривні це означає зміцнення.

Наскільки сильно буде зміцнюватися курс, залежить від НБУ. Тому що його політика трохи зміниться: вони не будуть дозволяти такого суттєвого укріплення, як це було в 2019 році, але до рівня 26,5-26 гривень за долар — це цілком можливо.Це десь у першому кварталі 2021 року такий рівень можливий.

Але насправді ця ситуація скоріше за все тимчасова. Тому що поступово будуть і ціни знижуватися на ці сировинні товари експорту, і імпорт буде зростати через відновлення економіки. До кінця року очікуємо, що курс гривні повернеться десь до відмітки 28 грн за долар.
 

новини партнерів

15 січня, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати