Наскільки коливатиметься гривня у 2021 році? Експертне опитування

11 січня, 2021 понедiлок
11:53

Протягом останнього місяця курс гривні до долара коливається — то гривня укріплюється до 27,7, то підскакує до 28,4, і лише за тиждень. Журналістка Еспресо Софія Когут запитала у експертів, чи довго таке триватиме та яким буде курс у 2021 році

Зміст

Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Investment Company:

Я думаю, що січень ми будемо зустрічати з досить високою турбулентністю. Через великі бюджетні проплати наприкінці грудня на початку січня гривня може трошки девальвувати. Але це буде невелике тактичне ослаблення гривні — може бути близько 29 гривень.

Думаю, до кінця літа гривня буде зміцнюватися в напрямку 27-27,5 гривень за долар. Ну і осінь ми будемо зустрічати з курсом, дуже схожим на той, який є сьогодні.

Скажу так: я б не очікував якихось великих негативних потрясінь по гривні.

Як не дивно, 2020 рік допоміг зміцнитися українській гривні, тому що дуже багато українців не поїхали за кордон, не витратили гроші. Плюс досить сильно впали ціни на нафту і газ на початку і всередині року, і це дуже допомогло українській гривні.

Зараз економічне пожвавлення внаслідок вакцинації буде швидше негативним фактором для гривні. Але головна загроза для гривні зараз знаходиться не в Україні, — тут я нічого особливо поганого не очікую, на відміну від США. Тобто якщо раптом з якоїсь причини в США почнуться якісь економічні проблеми, тоді і гривня теж буде девальвувати.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії:

Загалом поки що ситуація для гривні складається дуже непогано. Ціни на ті товари, які Україна експортує, зростають. На сталь та зерно вони є одними із найвищих за останні роки. Хоча у нас менший врожай, ніж минулого року, — але ціни набагато вищі. Тобто загалом у нас дуже хороші надходження валюти від експорту.

Імпорт у нас зменшився, тому що ціни на нафту є низькими, ціни на газ є теж відносно низькими.

На іноземні подорожі ми витрачаємо мало грошей мало. При цьому мігранти пересилають в Україну так само багато грошей, як і раніше.

Тож можна очікувати щонайменше стабільності курсу гривні до долара, — а як максимум посилення. Знов-таки, якщо влада буде поводити себе адекватно, а також якщо ми будемо мати позитивне рішення від МВФ, — а не будемо щомісяця дивитися, чи обвалиться все восени, коли будуть виплати за зовнішнім боргом, чи не обвалиться.

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту в інвестиційній компанії Concorde Capital:

2020 рік був для гривні не дуже простим, тому що ризики таких високоризикових країн як Україна, були оцінені дуже негативно. І відповідно, в Україні відбувався відтік капіталу — через це гривня ослабла.

Якщо говорити про 2021 рік, то він, скоріш за все, не буде таким тяжким для гривні, тому що зараз у світі покращилося ставлення до ризиків. Тобто інвестори більш охоче інвестують у високоризикові країни. Скоріше за все, фінансування в Україну буде приходити. Відповідно, в Україні буде більше іноземної валюти, це дасть змогу гривні не так сильно просідати.

Якщо українська економіка буде відновлюватися після коронавірусної кризи, то, відповідно, буде швидкими темпами зростати споживання та імпорт. Імпорт — це завжди витік валюти.

Відповідно, у нас по торговельному балансу буде відтік валюти, а по фінансовому балансу — притік валюти. Ці два потоки будуть більш-менш себе врівноважувати. Тож гривня скоріше за все, якщо і буде слабшати, то не дуже сильно.

Ми очікуємо середній курс на 2021 рік — 28,5 гривень за долар, що в принципі більш-менш відповідає тому, що ми бачили протягом грудня 2020 року.

Зупинити це відновлення можуть будь-які сюрпризи з боку уряду, які погіршать імідж України в очах іноземних інвесторів.Це може бути будь-що, що в тому числі пов'язане з політикою, про яку Україна домовляється з МВФ.

Тобто якщо Україна, український уряд, українські суди будуть себе вести непередбачувано з точки зору іноземних інвесторів, це може суттєво вплинути на інвестиційну привабливість України, і погіршити притік капіталу в Україну.

А якщо притік доларів в Україну буде меншати, відповідно, долар буде набагато дорожчим.

Олена Білан, головний економіст Dragon Capital:

Зараз ми бачимо, що на зовнішніх ринках для гривні склалася дуже сприятлива ситуація. Я б її навіть назвала “надзвичайно сприятливою”, — через те, що різко зросли ціни на товари українського експорту, сировинні товари. Це в першу чергу сталь. Ціни на сталь зараз на найвищому рівні за останні 9-10 років. Ми такого не бачили принаймні з 2011 року. Також піднялися ціни на руду, зросли ціни на зерно, на пшеницю і на кукурудзу — через зниження врожаю в регіоні.

А при цьому ціни на основні товари нашого імпорту, нафтопродукти та газ, залишаються на достатньо низькому рівні. Вони теж зростають, але не так швидко. Це означає, що на початку 2021 року буде великий притік іноземної валюти в країну — за рахунок додаткових коштів, які заробляють наші експортери. Це буде створювати тиск на курс гривні, щоб він знижувався.

Другий фактор — це те, що зараз на фоні наших позитивних перемовин із МВФ відновилася зацікавленість іноземних інвесторів в українських державних облігаціях. А у 2019 році це був дуже потужний фактор зміцнення гривні. Ми очікуємо, що 2021-го року ця зацікавленість залишиться і притік буде, хоч і не такий суттєвий, як у 2019 році. Але це все одно для гривні це означає зміцнення.

Наскільки сильно буде зміцнюватися курс, залежить від НБУ. Тому що його політика трохи зміниться: вони не будуть дозволяти такого суттєвого укріплення, як це було в 2019 році, але до рівня 26,5-26 гривень за долар — це цілком можливо.Це десь у першому кварталі 2021 року такий рівень можливий.

Але насправді ця ситуація скоріше за все тимчасова. Тому що поступово будуть і ціни знижуватися на ці сировинні товари експорту, і імпорт буде зростати через відновлення економіки. До кінця року очікуємо, що курс гривні повернеться десь до відмітки 28 грн за долар.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
23:39
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
Більше новин