OPINION

Ази військової стратегії від генерала Залужного 

3 листопада, 2023 п'ятниця
08:05

Публікаціями в "The Economist" (від 1 листопада) генерал Валерій Залужний, головнокомандувач ЗСУ, влаштував читачам прискорений і одночасно докладний курс стратегії ведення сучасних воєн. Насамперед російсько-української

Зміст

Однак, якщо поглянути ширше, то і воєнних протистоянь в інших частинах планети: Ізраїлю та ХАМАС, Південної та Північної Кореї, Тайваню та Китаю. 

Тому що, як зауважив наш Головком, збройне протиборство демократичного і авторитарного політичних режимів має перспективу поширення на ці регіони, ситуація в яких побудована за геополітичними моделями, подібними до російсько-української.

Важливий висновок, оскільки у світових медіа, в експертному середовищі та політиками ведеться дискусія про необхідність сприймати війни в Україні та Ізраїлі як елементи одного процесу. Із залученням тих самих учасників: Росії та Ірану, а також - із певними застереженнями - Китаю.  

І глобальними є також адресати нової української стратегії: Захід, Росія та сама Україна. 

"Хочете стратегії? Ось вона"

Статті Залужного адресуються, зокрема, Америці через дискусії про допомогу Україні - її обсяги, цілі та спосіб їх досягнення. Група конгресменів-республіканців, зокрема новообраний спікер Палати представників Майк Джонсон, вимагають від президентів Джо Байдена і Володимира Зеленського стратегії перемоги у війні з Росією як передумови виділення 61 мільярда доларів Україні. 

Залужний немов відповів за очільників держав: "Хочете стратегії? Ось вона". З детальним переліком озброєння, способів його використання та означенням умов, за яких воно запрацює. 

Про новий етап війни і, відповідно, потребу в новій стратегії Залужний може говорити твердо, бо за ним великі досягнення: зупинка російської агресії навесні та влітку 2022 року (коли на Заході ніхто цього не чекав) та блискучі контрнаступи на Харківщині, правобережній Херсонщині і частині Півдня - і це, зауважу, без західних танків і літаків. 
Літньо-осінній контрнаступ цього року не приніс схожого яскравого успіху, хоч він готувався "за натівськими підручниками й на основі математичних моделей". Це зауваження Головнокомандувача ЗСУ скероване до західних політиків, експертів і журналістів, які всіляко обстоюють тезу про "провал" української армії. 

Провалу не було, бо контрнаступ ще триває. Але в наявних умовах годі сподіватися на прорив ешелонованих оборонних позицій російської армії із виходом "на оперативний простір" при щоденному марші у 30 км, "заходом" до Криму і "виходом" з півострова. 

Повернення до маневрених операцій 

Нова реальність - це позиційна війна за зразком Першої світової, в якій сторони досягли паритету в ключових формах сучасного військового протистояння: артилерії, контрбатарейній боротьбі, системі та засобах ППО. 
Україна - аргументує Залужний - позиційної війни не хоче, бо вона на руку Росії з огляду на її більший потенціал: економічний, промисловий і людський. Тому потрібна нова стратегія, хоч її мета - не перемовини з Росією, а перемога України на полі бою. 

Іншого способу досягнення миру немає, бо ворог не рахується з власними втратами.  

Генерал Залужний запропонував 5 елементів нової стратегії: 1) перевага у повітрі; 2) подолання глибокоешелонованої системи мінно-вибухових загороджень; 3) підвищення ефективності контрбатарейної боротьби; 4) створення та підготовка необхідних резервів; 5) нарощування спроможностей радіоелектронної боротьби. У результаті успішного застосування названих засобів Україна має відновити маневрену війну - найуспішніший спосіб вигнання російських окупантів з нашої території. 

Залужному не відмовляють 

Перспектива повернення до маневреної війни - це чітке послання військовому керівництву Росії, яке не рахується з колосальними втратами власного війська. Адже всьому є своя межа - заявив головнокомандувач. 

Під Авдіївку росіяни погнали дві свої армії, що вистачило для захоплення кількасот метрів.  Навіть у росіян колись закінчиться можливість навчати та озброювати сотні тисяч мобілізованих, бо втрати у техніці ще більш дошкульні. 
Крім цього, коли в ЗСУ з’являться нові можливості, тоді російські втрати будуть незрівнянно більшими. А наша армія повернеться до операції із звільнення Криму ("найбільша вразливість Путіна").  

Три тижні тому російський диктатор розмріявся, що коли Захід припинить допомогу Україні, тоді наша армія воюватиме тиждень. 

Публікація Залужним попередньої програмної статті в "The Economist" (грудень минулого року) продемонструвала, що Захід не відмовить у задоволенні окреслених ним потреб. Хоч не все виконується терміново, про що він відкрито сказав.    

Увага до новобранців  

"Зайти й вийти" з Криму (і так кілька разів) не вийшло цього року, неминуче вийде наступного - це меседж Залужного не лише Путіну та його компанії, а й своєрідне послання українському народу і нашій владі. 

Тобто третьому адресату публікацій Залужного в "The Economist".

Попри численні голоси в українських ЗМІ, в статтях Головкома немає ніякої "зради", "кінця України" і "неминучості домовлятися" з Москвою. Натомість є тверда розмова із союзниками, ворогом і своїми. 

Українці мають бути готові до продовження мобілізації, ущільнення її системи та запровадження більш масового військового вишколу громадян. Від цього залежить наша перемога й запровадження миру, бо на "втому від війни" росіян сподіватися не варто. Такий у нас божевільний сусід. 

Навчання мають проводитися переважно поза Україною, бо наші військові центри та полігони - це одні з головних мішеней ворога. Першорядне завдання українських новобранців - опанування військовими навичками, щоб на полі бою мінімізувати наші втрати. 

Зміцнювати оборону, а не проводити вибори

Для влади Залужний сформулював завдання з логістики, а саме: розвиток та нарощування спроможностей української оборонної промисловості, створення і розвиток в Україні "асиметричного арсеналу озброєння та військової техніки; створення, виробництво і розгортання нової ракетної техніки".

Гранично просто й доступно для розуміння, щоб ніхто не сумнівався, якими є головні обов’язки державної влади для реалізації стратегії ЗСУ і перемоги України.  

Тим часом в Офісі президента, уряді й парламенті йде кропітка робота над підготовкою до весняних президентських виборів. Хоча це очевидний абсурд, робота на розкол суспільства і витрата ресурсів, вкрай необхідних армії та державі. І саме так про вибори під час війни думає 80% українців. 

До здорового глузду більшості українців Валерій Залужний додав переконливі військові аргументи. Оточенню Володимира Зеленського було б розумно не гратися з волею народу і голосом армії. 

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами колонок та блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.75
    Купівля 41.75
    Продаж 42.26
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 грудня
22:55
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Після 1 січня Ломаченко прийме остаточне рішення щодо майбутнього, - промоутер
22:17
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Росіяни "долазять" до Курахівської ТЕС, але не можуть закріпитись завдяки роботі дронів ЗСУ, - DeepState
21:55
Юлія Джима
Джима і Підручний фінішували сьомими у Різдвяній гонці з біатлону
21:41
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі напередодні інавгурації "президента" Грузії залишилась у резиденції
21:41
Олександр Зубков (в центрі), Болонья - Шахтар
Футболіст збірної України погодився покинути "Шахтар" заради Туреччини, - журналіст
21:20
Долари
Курс долара у 2025 році: що очікувати?
21:12
Олександр Усик
"Це буде дуже довга підготовка": менеджер повідомив, коли Усик повернеться у ринг
20:55
Герман Галущенко
Міністр енергетики Галущенко звернувся до енергокомісара ЄС через погрози Фіцо
20:21
Ексклюзив
Віталій Портников
Сьогодні українці мають лише два вибори, - Портников
20:03
Огляд
Грузія, протести
Інавгурація президента без визнання легітимності: що діється з владою у Грузії та як реагує світ
20:00
OPINION
Росія: Уже мертве — не може вмерти знову
19:51
Румунія, прапор Румунії
У Румунії назвали дату президентських виборів, - ЗМІ
19:37
Ексклюзив
переговори України з Росією
"Тема повернення окупованих територій Україні ніколи не буде частиною переговорів між Москвою та Києвом": Портников назвав причину і як це може змінитись
19:30
гроші
Чи варто очікувати підвищення зарплат та пенсій у 2025 році?
19:05
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Бербок закликала посилити санкції проти тіньового флоту РФ після пошкодження електрокабелю в Балтійському морі
18:50
На війні проти України загинув російський пропагандист телеканалу "Известия"
18:48
Ексклюзив
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо не має можливостей, щоб припинити постачання електроенергії до України, - експерт з міжнародних енергетичних відносин Гончар
18:22
Війна з Росією, ЗСУ
Уряд затвердив механізм видачі посвідок на проживання для іноземців, які допомагають Силам оборони
18:10
Ексклюзив
Олег Рибачук
Уряд національної єдності - це ширма, він мало що реально змінить, - політик Рибачук
18:10
Ексклюзив
окупанти рф
США можуть посилити тиск на РФ в енергетичній сфері, що вдарить по військових зусиллях росіян, - експерт Фрід
18:06
Ексклюзив
Організація Об'єднаних Націй, ООН
ООН може повторити долю Ліги Націй, - нардеп Мережко
18:00
Огляд
інфляція, ціни
Що буде з доларом, зарплатами та цінами у 2025 році
18:00
OPINION
Креативники з МВС: як у поліції прикриваються дітьми
17:52
Оновлено
новини Львівщини
Російська армія обстріляла Херсон і два селища в області: серед постраждалих - діти
17:50
Україна НАТО
Без ціни та часу прибуття. Який квиток до НАТО може отримати Україна та за яких умов
17:41
Оновлено
Газпром
Газпром заявив про припинення постачання газу до Молдови з 2025 року: в уряді й Молдовагазі відреагували
17:38
Чарльз Шаєр
У віці 83 років пішов з життя режисер і сценарист, номінант на премію "Оскар" Чарльз Шаєр
17:34
На Київщині працівник ТЦК розбив скло в авто після того, як водій скоїв на нього наїзд
17:00
РИА Новости
У деяких країнах Європи заблокували Telegram-канал російського видання "РИА Новости"
16:28
безпілотник
Українські військові використовують на фронті понад 96% безпілотників вітчизняного виробництва, - Умєров
16:19
Ексклюзив
Карта грудень 26.12.24
Ворог у перенапруженні, є відчуття, що поспішає, - військовослужбовець ЗСУ Сиротюк
16:13
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 82 боєзіткнення: Сили оборони відбили 25 атак на Покровському напрямку
16:02
OPINION
Удари по енергетиці: проблема дефіциту енергії на Лівобережжі посилюється
15:54
ракета Х-59
У розвідці Великої Британії проаналізували нову тактику РФ щодо ракетних ударів по Україні
15:42
Кабмін
Кабмін погодив звільнення очільників Київської та Полтавської ОВА
15:33
OPINION
Відбудова України: Польща має стати ключовим інвестиційним партнером
15:21
Володимир Зеленський
"Ключовим пріоритетом є ретельне розслідування": Зеленський обговорив з президентом Азербайджану авіакатастрофу під Актау
15:07
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії триває масштабна акція протесту "Ланцюг єдності"
15:00
Володимир Путін
Путін перепросив у президента Азербайджану за те, що катастрофа літака AZAL сталась у повітряному просторі РФ
14:53
Європейський інвестиційний банк
Європейський інвестиційний банк надав Україні €55 млн на відновлення соціальної інфраструктури
Більше новин