Гормони щастя, багряне листя і пироги: скажи "Ні!" осінній депресії

Тетяна Зінченко
28 вересня, 2021 вiвторок
07:00

Як восени залишатися бадьорим і відчувати натхнення. Психологічні аспекти осіннього настрою

Осінь - цікава пора року: якщо весну ми сприймаємо як пору розквіту і оновлення, літо - як час цвітіння і канікул, а зиму - ялинок і сплячки, то осінь такої чіткої характеристики не має. 
Дехто чекає її як пору натхнення і з головою - у буквальному розумінні - занурюється у кучугуру із золотистого і багряного листя, пише зворушливі листи, вірші, малює, вишиває, пече фруктові пироги, плете светрики, ліпить барвисті свічки під шум дощу в туманну погоду і глибше вивчає себе.
Дехто сердиться на різкий холод, рвучкі вітри і затяжні осінні дощі і стверджує, що осінь - пора року, яка переноситься найскладніше. 

Осінь - щоб розправити крила!

Але природа всім своїм виглядом говорить про те, що осінь приходить, щоб трохи стишити нашу суєту. "Бо всього не переробиш", - кажуть дерева і на деякий час перестають плодоносити. "Весь час квітнути навіть нецікаво", - кажуть квіти і на деякий час засинають. "А що там, на землі?" - думає листя і падає додолу...


Час для листя, для теплих напоїв, теплих думок і теплих людей. "Що ж не зрозуміло у цьому?" - думає осінь і стає ще трохи холоднішою, щоб люди грілися душевним теплом...

Але все ж таки чому осінь провокує  у людей діаметрально протилежні сприйняття? Давайте з'ясовувати! 

Справа в тілі! 

Наше тіло безпосередньо реагує на зміни в природі, хочемо ми того чи ні. Зменшення світлового дня, затяжні дощі і холодні вітри, загалом  холод призводять до фізичних реакцій в організмі, які, в свою чергу впливають на настрій і на психічне здоров'я.

Корисні терміни про душу, які треба знати:

Під психічним здоров'ям будемо розуміти рівень психологічного добробуту, який визначається відсутністю психічних хвороб і низкою соціально-економічних, біологічних і тих, що стосуються навколишнього середовища, чинників.

Ну, і щоб двічі не вставати, відновимо в пам'яті термін "психологія", бо буває, що його пов'язують відразу із хворобою. Зовсім ні, слово походить від двох грецьких слів: "психе" - душа і "логос" - закони природи, а психологія означає "закони життя душі". Зараз, коли осінь уже заявляє про холоди, про душу треба знати більше, бо вона безпосередньо пов'язана з творенням гарного настрою.

 

Осінні пироги Тетяни Козак

Не все, від чого сумно, називається депресією

Бо ми часто замітаємо все однією мітлою: сумно - значить це депресія. Депресія - це хвороба, яка виникає незалежно від пори року і погоди, тому пов'язувати її з осінню нелогічно. Хіба що частково, бо депресія провокується зовнішніми чинниками, отож якщо реагувати на зміну в природі стресом, то можна це й спровокувати. Не варто називати осінь стресом, для неї можна знайти гарні слова.

Той момент, де осінні природні зміни мають пряме відношення до нашого настрою і не є особливо критичними, має іншу назву й інші причини виникнення.  Це також не дуже приємний такої пори розлад, він навіть має міжнародну класифікацію - сезонний афективний розлад (англ. Seasonal affective disorder, SAD), або ж  "сезонна депресія".

І от ця штука, на відміну від клінічної депресії, не пов'язана із зовнішніми стресовими причинами чи факторами, тобто вона - у нас всередині, ніхто її нам не привніс - ні погода, ні люди. 

Отож тому, хто не хоче віддавати свій настрій на поталу погоді чи звичних стереотипам неминучого осіннього смутку, треба пам'ятати просту стару істину, що все - в наших руках, а настрій і поготів. І прийняти осінь усвідомлено, як звичайну зміну пір року зі своїми особливостями, подумати, як у цій ситуації проявити себе якнайкраще. Це ж антураж, який творить нам сама матінка- природа і запрошує побути з нею в цей момент.
Ви дивуєтеся, що нема того настрою, що влітку? Так і дерева-квіти – так само засумували, поскидали листя і пелюстки. Природа взяла старт на оновлення. То чи не мудро було б подумати і про себе у цьому зв'язку? Щось, можливо, оновити в собі - якісь знання, актуальні здібності, бажання, вміння?Але не змушуйте себе насильно тішитися, коли справді не хочеться. Приглушувати свої емоції не можна, особливо восени. Коли хочеться посумувати, то можна й посумувати, природа ж це робить. Але це у неї якось світло виходить, красиво. Відпускає сухе листя, навесні почати свій новий цикл. Щось треба відпустити, забути, а чомусь дати спокій. І собі дати спокій, дозволити щось щось добре, красиве.

Природа вмикає режим економії енергію - спокоєм, сном, умиротворенням. І людям слід у неї вчитися! 
Як? Дуже багато енергії ми тратимо на те, що нас вимотує, те, що нібито ми зобов'язані робити, ті, кому нібито ми зобов'язані увагою. Але інколи нашу увагу використовують неефективно, цим самим вимотуючи нас ще більше. Різні скарги людей, які шукають нашу "камізельку" виплакатися, забирають нашу енергію, якої восени і так менше. 
Шукайте людей, які з вами на одній хвилі! Спілкуйтеся з людьми, які створюють гарний настрій, у яких можна повчитися, якими надихнутися. Не давайте виходу своїй енергії в агресії!

Гормони щастя

Вони ж - інструменти утримання психічного здоров'я в нормі. Ми вже знаємо їх "в обличчя", тобто за назвами, особливо ті з нас, хто піклується про своє самопочуття. Одні з найголовніших - це дофамін, окситоцин, серотонін, мелатонін і ендорфіни. Вони виробляються в головному мозку і відомі як "гормони щастя". Але не говоріть так у лікарнях чи серед науковців, бо це - образна назва, зручна нам, так би мовити, небожителям. У науковому світі це - нейромедіатори.

Мелатонін - рожеві сни

Восени зменшується кількість світла, яке стимулює маленьку залозу в задній частині мозку і зменшує вироблення мелатоніну. Це вже великий мінус  для самопочуття, бо цей нейромедіатор відповідає за якість сну, а поганий сон - погане самопочуття.
Що робити? Додайте кольорів! Ну що ми і справді як малі діти? Скільки он жовтогарячого в природі - гарбузи, морква, обліпиха - ставте все на стіл, готуйте і пригощайте! Не забувайте про квіти - ще й айстри є, жоржини, чорнобривці. А хризантеми? Це ж осіння квіткова казка! Прогулянка, хоча б коротка, необхідна і дощову погоду. Добре, що якась мудра людина придумала парасольки і гумові чобітки. І прибуде вам мелатонін, а з ним і серотонін, до речі.

Серотонін - сироватка бадьорості

Серотонін впливає на наш настрій дуже сильно. Його ще називають "сироваткою бадьорості", і є за що! Від нього залежить наша самооцінка, концентрація, вміння розслаблятися, сексуальний потяг, апетит.

Задоволення власними успіхами, успіхами близьких і знайомих, визнання, похвала,  підкорення нових вершин стимулюють вироблення серотоніну. А з продуктів для творення серотоніну потрібні курячі яйця, твердий сир, нежирне м'ясо, бобові, гречка, горіхи.  І, знову ж таки, прогулянки по красивій осені. Здається, чудова вимальовується картина.

Ендорфіни - суцільне задоволення

Дуже відомі гормони щастя і задоволення. Восени їх треба накопичувати "рукотворно". Рівень ендорфінів підвищується, коли ми беремо участь в діяльності, що приносить винагороду і визнання, такій як творчість для душі, прослуховування музики, зокрема класичної, прийом їжі, тренування, аеробні вправи, пробіжки, теніс, біг, плавання або секс. 

З продуктів сюди вписуйте гіркий шоколад і перець чилі. І зосередьтеся на приємних думках та емоціях. Як не крути, у кожного знайдеться в душі така "кишенька", з якої в потрібний момент можна витягнути оберемок гарних спогадів і емоцій і тим самим дати старт подібним новим.

Дофамін - передчуття успіху
Нейромедіатор передчуття щастя  і задоволення від досягнення мети після того, як для цього було докладено багато сил. Пригадуєте відчуття, коли ви готуєтеся до якогось великого свята? Навіть не стільки свята, як передчуття, підготовку, уявлення?
Його вироблення пов’язане з приємними відчуттями, тими ж передчуттями успіху і визнання, навчанням, пам’яттю і функціями руху. Дофамін допомагає нам запам’ятовувати інформацію, формує асоціативне мислення, а ще - зацікавленості і бажання ризикувати.   

Низький рівень дофаміну призводить до депресії, смутку, страху, негативного мислення, розгубленості та іншим емоційних і психічних проблем.

Що робити? Медитація, йога, весела музика, гарний сон і раціональне харчування. Детоксикація (очищення) організму – овочі, активоване вугілля, дієти тощо порадить лікар.

І, звісно, творчість: танцюйте, малюйте, пишіть вірші, готуйте нові страви - у всіх випадках мозок буде виділяти дофамін.

Стимулюють вироблення дофаміну бобові, яблука, авокадо, баклажани, горох, шпинат, апельсини. Ці продукти дієтологи радять поєднувати з м’ясом, яйцями, рибою, буряками, горіхами, оливковою олією - для кращого засвоєння.  

Окситоцин - молекула любові
Бо цей гормон таки виробляється в гіпоталамусі під час обіймів і поцілунків   Його ще називають молекулою любові, адже завдяки йому мама плекає, вигодовує дитину.  Окситоцин сприяє зміцненню довіри, емпатії (співпереживання) і добрих стосунків, стимулює прояв безкорисливої ​​доброти і турботи.

Кабачки, спаржа, селера, червоні буряки, гранатовий сік, фініки, морква, печена картопля - хіба не чудовий вибір, щоб влаштувати собі свято окситоцину?

Не робіть собі наперекір!

У природньому умиротворенні треба вчитися спокою і логіки, щоб уміти прислухатися до себе. Хочеться впасти у сплячку? Ми не оригінальні, бо це нормально при такому циклі року. У нас же є приклад природи, думаєте, вона грається з нами? Ні, показує, як робити, щоб було добре. У нас логічно вмикається природня економія енергії. 
А що ще ми можемо? О, дуже багато!

 • Відіспатися під дощ нарешті. Ви влітку так могли? Ага, поспиш тоді: то туди треба, то туди.
 • Вивчити всю палітру світлофора і втілити її у життя! Чудово підійдуть барвисті вовняні шарфи, светрики і шкарпетки!
  Смакувати яблуками, виноградом, гарбузовими кашами, смачною випічкою.

Печиво на сметані Валентини Кузьмової
 • Нарешті варити кави, чаї і глінтвейни зі спеціями, квітами, ягодами і всім, що цвіте і пахне. Ну погодьтеся, влітку було якось не до кави з кардамоном і до ванільних чаїв. Зате зараз...
 • Не брати зайвого до голови.
 • Трохи додати гумору до всього.
 • Трохи краси - з того, що бачиш. Дивитися навколо, піднімати голову!
 • Обов’язково спостерігати, як падає осіннє листя…
 • Жовтогарячі, оранжеві, жовті кольори додають настрою в дощ.
 • Підтримайте себе, говоріть собі хороші слова, хваліть себе.
 • Хваліть рідних, у цьому є особливий сенс: люди справді кращають, якщо відчувають, що потрібні і що причетні до чогось хорошого.
Скажіть "Ні" осінній депресії, а осені скажіть "люблю" і побачите, якою буде її віддача.  Є в цьому особлива причетність до великого - у слові "люблю", у слові "осінь", у слові "душа". І якщо прийняти особливі ритми осені, зрозуміти процеси, які відбуваються в природі, то внутрішній стан перестане конфліктувати із зовнішнім, і ми опинимося в тому благодатному потоці, який називають натхненням і який межує із щастям.
Недаремно Тарас Шевченко нам це написав:
"Ми восени таки похожі
хоч капельку на образ Божий...".
 
Читайте також:
Наталка Діденко
20 жовтня, 2021 середа
До українців йдуть рвучкий вітер і дощі, - синоптик Наталка Діденко
ФІФА
20 жовтня, 2021 середа
Понад 10 країн погрожують вийти з ФІФА у разі проведення ЧС з футболу кожні 2 роки, - AP
поліція карантин
20 жовтня, 2021 середа
Чотирьом українським областям доручили посилити карантин
Київ
+14
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.19
  Купівля 26.19
  Продаж 26.45
 • EUR
  Купівля 30.35
  Продаж 30.74
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
22 жовтня
00:04
Сергій Булеца
Ліга конференцій: який вигляд має таблиця групи "Зорі" після першої перемоги
2021, четвер
21 жовтня
23:54
Денис Фаворов
"Зоря" здолала ЦСКА та принесла Україні першу перемогу в єврокубковому сезоні
23:02
Дейлі Блінд
УЄФА назвав найкращого футболіста тижня в Лізі чемпіонів
22:54
Пентагон
США успішно випробували складові надзвукової зброї
22:35
Людмила Денісова
158 дітей загинули, понад 3 тис. - поранені: Денісова розповіла спецпредставнику ЄС із прав людини про наслідки агресії РФ
22:07
Бустерне щеплення не розглядають: МОЗ планує в наступному році повторно вакцинувати українців від COVID-19
21:45
Рік Карсдорп
"Рома" пропустила 6 голів від норвежців і ошелешила результатом у матчі суперників "Зорі" в ЛК
21:38
"Лаціо" - "Марсель"
"Лаціо" та "Марсель" зіграли внічию у центральному матчі Ліги Європи
21:34
путін
Путін про ГТС України: "Екологи повинні були сказати, що її потрібно закрити"
21:27
Україна - Фарерські острови
Жіноча збірна України розтрощила Фарери у кваліфікації ЧС-2023
21:10
На Київщині автобус із білорусами зіткнувся з вантажівкою і перекинувся, 6 людей госпіталізовано
21:09
Кіліан Мбаппе
"Барселона" вирішила перехопити в "Реалу" найдорожчого футболіста світу
20:51
корабель
РФ стала довше утримувати українські кораблі в Керченській протоці, - дослідження
20:50
"Зоря"
ЦСКА - "Зоря": склади команд на матч Ліги конференцій
20:43
Мирон Маркевич
Команда з Маріуполя нікому не потрібна, - Маркевич зробив несподівану заяву про команду свого сина
20:26
збірна України
Рейтинг ФІФА: Збірна України вперше в цьому році піднялась у списку
20:18
терористичні навчання СБУ
СБУ затримала співробітника ДБР, у Бюро пообіцяли сприяти розслідуванню
19:48
МВФ
"Особливого вибору немає": радник Зеленського розповів, на що витратять $700 млн від МВФ
19:18
Оксана Маркарова
"Будуть нові елементи": Маркарова заявила про посилення оборонної співпраці України і США
18:59
Наталка Діденко
"Майже літні відчуття": синоптик Наталка Діденко попередила про тепло і поривчастий вітер
18:38
Був радянським танкістом у Вільнюсі: у Греції за запитом Литви затримали ветерана АТО
18:31
Вакцина Pfizer на 90% ефективна проти коронавірусу у підлітків, - вчені
17:51
сепар
Окупанти двічі порушили "тишу" на Донбасі: стріляли із гранатометів
17:32
У Дніпрі підприємці встановлювали вживані деталі на бойову техніку для ООС під виглядом нових
У Дніпрі підприємці встановлювали вживані деталі на бойову техніку для ООС під виглядом нових, - ОГПУ
17:31
МЗС
МЗС заявило про готовність допустити міжнародні організації до затриманого на Луганщині окупанта Косяка
17:08
Укрзалізниця
Нові правила перевезень в Україні: у першу половину доби на потяги не пустили 18 пасажирів
17:00
біометан
Рада ухвалила закон для розвитку в Україні виробництва біометану
16:47
Верховна Рада
Рада ухвалила закон про енергоефективність
16:42
вакцина
У МОЗ пояснили, чи можна алергікам вакцинуватися від коронавірусу
16:28
економіка
НБУ погіршив прогноз зростання ВВП України за підсумками 2021 року до 3,1%
16:18
карантин
Черкащина на межі "червоної" зони карантину, - ОДА
16:12
Дмитро Ярош
"Шкода цього путінського телепня": Ярош заявив, що Кива погодився видати його спецслужбам РФ за $5 млн
16:04
Депутати "Європейської солідарності" заспівали під куполом Ради "Батько наш Бандера"
15:58
Кирило Шевченко
В НБУ розповіли, коли інфляція в Україні повернеться до цілі у 5%
15:43
знахідка археологів
Львівські археологи знайшли на Київщині стоянки давніх людей
15:38
коронавірус
У РФ виявили новий різновид штаму коронавірусу "Дельта"
15:15
електроенергія
Посол ЄС: Україні необхідно провести деолігархізацію ринку електроенергії
14:55
МОЗ
МОЗ посилить профілактичні заходи проти гепатиту В, туберкульозу й поліомієліту
14:26
сепар
Окупанти обстріляли українські позиції під Новолуганським і Південним
14:08
НБУ
НБУ залишив облікову ставку на рівні 8,5% річних
Більше новин