Гормони щастя, багряне листя і пироги: скажи "Ні!" осінній депресії
Як восени залишатися бадьорим і відчувати натхнення. Психологічні аспекти осіннього настрою
Осінь - цікава пора року: якщо весну ми сприймаємо як пору розквіту і оновлення, літо - як час цвітіння і канікул, а зиму - ялинок і сплячки, то осінь такої чіткої характеристики не має.
Дехто чекає її як пору натхнення і з головою - у буквальному розумінні - занурюється у кучугуру із золотистого і багряного листя, пише зворушливі листи, вірші, малює, вишиває, пече фруктові пироги, плете светрики, ліпить барвисті свічки під шум дощу в туманну погоду і глибше вивчає себе.
Дехто сердиться на різкий холод, рвучкі вітри і затяжні осінні дощі і стверджує, що осінь - пора року, яка переноситься найскладніше.
Осінь - щоб розправити крила!
Але природа всім своїм виглядом говорить про те, що осінь приходить, щоб трохи стишити нашу суєту. "Бо всього не переробиш", - кажуть дерева і на деякий час перестають плодоносити. "Весь час квітнути навіть нецікаво", - кажуть квіти і на деякий час засинають. "А що там, на землі?" - думає листя і падає додолу...
Час для листя, для теплих напоїв, теплих думок і теплих людей. "Що ж не зрозуміло у цьому?" - думає осінь і стає ще трохи холоднішою, щоб люди грілися душевним теплом...
Але все ж таки чому осінь провокує у людей діаметрально протилежні сприйняття? Давайте з'ясовувати!
Справа в тілі!
Наше тіло безпосередньо реагує на зміни в природі, хочемо ми того чи ні. Зменшення світлового дня, затяжні дощі і холодні вітри, загалом холод призводять до фізичних реакцій в організмі, які, в свою чергу впливають на настрій і на психічне здоров'я.
Корисні терміни про душу, які треба знати:
Під психічним здоров'ям будемо розуміти рівень психологічного добробуту, який визначається відсутністю психічних хвороб і низкою соціально-економічних, біологічних і тих, що стосуються навколишнього середовища, чинників.
Ну, і щоб двічі не вставати, відновимо в пам'яті термін "психологія", бо буває, що його пов'язують відразу із хворобою. Зовсім ні, слово походить від двох грецьких слів: "психе" - душа і "логос" - закони природи, а психологія означає "закони життя душі". Зараз, коли осінь уже заявляє про холоди, про душу треба знати більше, бо вона безпосередньо пов'язана з творенням гарного настрою.
Осінні пироги Тетяни Козак
Не все, від чого сумно, називається депресією
Бо ми часто замітаємо все однією мітлою: сумно - значить це депресія. Депресія - це хвороба, яка виникає незалежно від пори року і погоди, тому пов'язувати її з осінню нелогічно. Хіба що частково, бо депресія провокується зовнішніми чинниками, отож якщо реагувати на зміну в природі стресом, то можна це й спровокувати. Не варто називати осінь стресом, для неї можна знайти гарні слова.
Той момент, де осінні природні зміни мають пряме відношення до нашого настрою і не є особливо критичними, має іншу назву й інші причини виникнення. Це також не дуже приємний такої пори розлад, він навіть має міжнародну класифікацію - сезонний афективний розлад (англ. Seasonal affective disorder, SAD), або ж "сезонна депресія".
І от ця штука, на відміну від клінічної депресії, не пов'язана із зовнішніми стресовими причинами чи факторами, тобто вона - у нас всередині, ніхто її нам не привніс - ні погода, ні люди.
Отож тому, хто не хоче віддавати свій настрій на поталу погоді чи звичних стереотипам неминучого осіннього смутку, треба пам'ятати просту стару істину, що все - в наших руках, а настрій і поготів. І прийняти осінь усвідомлено, як звичайну зміну пір року зі своїми особливостями, подумати, як у цій ситуації проявити себе якнайкраще. Це ж антураж, який творить нам сама матінка- природа і запрошує побути з нею в цей момент.
Ви дивуєтеся, що нема того настрою, що влітку? Так і дерева-квіти – так само засумували, поскидали листя і пелюстки. Природа взяла старт на оновлення. То чи не мудро було б подумати і про себе у цьому зв'язку? Щось, можливо, оновити в собі - якісь знання, актуальні здібності, бажання, вміння?
Але не змушуйте себе насильно тішитися, коли справді не хочеться. Приглушувати свої емоції не можна, особливо восени. Коли хочеться посумувати, то можна й посумувати, природа ж це робить. Але це у неї якось світло виходить, красиво. Відпускає сухе листя, навесні почати свій новий цикл. Щось треба відпустити, забути, а чомусь дати спокій. І собі дати спокій, дозволити щось щось добре, красиве.
Природа вмикає режим економії енергію - спокоєм, сном, умиротворенням. І людям слід у неї вчитися!
Як? Дуже багато енергії ми тратимо на те, що нас вимотує, те, що нібито ми зобов'язані робити, ті, кому нібито ми зобов'язані увагою. Але інколи нашу увагу використовують неефективно, цим самим вимотуючи нас ще більше. Різні скарги людей, які шукають нашу "камізельку" виплакатися, забирають нашу енергію, якої восени і так менше.
Шукайте людей, які з вами на одній хвилі! Спілкуйтеся з людьми, які створюють гарний настрій, у яких можна повчитися, якими надихнутися. Не давайте виходу своїй енергії в агресії!
Гормони щастя
Вони ж - інструменти утримання психічного здоров'я в нормі. Ми вже знаємо їх "в обличчя", тобто за назвами, особливо ті з нас, хто піклується про своє самопочуття. Одні з найголовніших - це дофамін, окситоцин, серотонін, мелатонін і ендорфіни. Вони виробляються в головному мозку і відомі як "гормони щастя". Але не говоріть так у лікарнях чи серед науковців, бо це - образна назва, зручна нам, так би мовити, небожителям. У науковому світі це - нейромедіатори.
Мелатонін - рожеві сни
Восени зменшується кількість світла, яке стимулює маленьку залозу в задній частині мозку і зменшує вироблення мелатоніну. Це вже великий мінус для самопочуття, бо цей нейромедіатор відповідає за якість сну, а поганий сон - погане самопочуття.
Що робити? Додайте кольорів! Ну що ми і справді як малі діти? Скільки он жовтогарячого в природі - гарбузи, морква, обліпиха - ставте все на стіл, готуйте і пригощайте! Не забувайте про квіти - ще й айстри є, жоржини, чорнобривці. А хризантеми? Це ж осіння квіткова казка! Прогулянка, хоча б коротка, необхідна і дощову погоду. Добре, що якась мудра людина придумала парасольки і гумові чобітки. І прибуде вам мелатонін, а з ним і серотонін, до речі.
Серотонін - сироватка бадьорості
Серотонін впливає на наш настрій дуже сильно. Його ще називають "сироваткою бадьорості", і є за що! Від нього залежить наша самооцінка, концентрація, вміння розслаблятися, сексуальний потяг, апетит.
Задоволення власними успіхами, успіхами близьких і знайомих, визнання, похвала, підкорення нових вершин стимулюють вироблення серотоніну. А з продуктів для творення серотоніну потрібні курячі яйця, твердий сир, нежирне м'ясо, бобові, гречка, горіхи. І, знову ж таки, прогулянки по красивій осені. Здається, чудова вимальовується картина.
Ендорфіни - суцільне задоволення
Дуже відомі гормони щастя і задоволення. Восени їх треба накопичувати "рукотворно". Рівень ендорфінів підвищується, коли ми беремо участь в діяльності, що приносить винагороду і визнання, такій як творчість для душі, прослуховування музики, зокрема класичної, прийом їжі, тренування, аеробні вправи, пробіжки, теніс, біг, плавання або секс.
З продуктів сюди вписуйте гіркий шоколад і перець чилі. І зосередьтеся на приємних думках та емоціях. Як не крути, у кожного знайдеться в душі така "кишенька", з якої в потрібний момент можна витягнути оберемок гарних спогадів і емоцій і тим самим дати старт подібним новим.
Дофамін - передчуття успіху
Нейромедіатор передчуття щастя і задоволення від досягнення мети після того, як для цього було докладено багато сил. Пригадуєте відчуття, коли ви готуєтеся до якогось великого свята? Навіть не стільки свята, як передчуття, підготовку, уявлення?
Його вироблення пов’язане з приємними відчуттями, тими ж передчуттями успіху і визнання, навчанням, пам’яттю і функціями руху. Дофамін допомагає нам запам’ятовувати інформацію, формує асоціативне мислення, а ще - зацікавленості і бажання ризикувати.
Низький рівень дофаміну призводить до депресії, смутку, страху, негативного мислення, розгубленості та іншим емоційних і психічних проблем.
Що робити? Медитація, йога, весела музика, гарний сон і раціональне харчування. Детоксикація (очищення) організму – овочі, активоване вугілля, дієти тощо порадить лікар.
І, звісно, творчість: танцюйте, малюйте, пишіть вірші, готуйте нові страви - у всіх випадках мозок буде виділяти дофамін.
Стимулюють вироблення дофаміну бобові, яблука, авокадо, баклажани, горох, шпинат, апельсини. Ці продукти дієтологи радять поєднувати з м’ясом, яйцями, рибою, буряками, горіхами, оливковою олією - для кращого засвоєння.
Окситоцин - молекула любові
Бо цей гормон таки виробляється в гіпоталамусі під час обіймів і поцілунків Його ще називають молекулою любові, адже завдяки йому мама плекає, вигодовує дитину. Окситоцин сприяє зміцненню довіри, емпатії (співпереживання) і добрих стосунків, стимулює прояв безкорисливої доброти і турботи.
Кабачки, спаржа, селера, червоні буряки, гранатовий сік, фініки, морква, печена картопля - хіба не чудовий вибір, щоб влаштувати собі свято окситоцину?
Не робіть собі наперекір!
У природньому умиротворенні треба вчитися спокою і логіки, щоб уміти прислухатися до себе. Хочеться впасти у сплячку? Ми не оригінальні, бо це нормально при такому циклі року. У нас же є приклад природи, думаєте, вона грається з нами? Ні, показує, як робити, щоб було добре. У нас логічно вмикається природня економія енергії.
А що ще ми можемо? О, дуже багато!
- Відіспатися під дощ нарешті. Ви влітку так могли? Ага, поспиш тоді: то туди треба, то туди.
- Вивчити всю палітру світлофора і втілити її у життя! Чудово підійдуть барвисті вовняні шарфи, светрики і шкарпетки!
Смакувати яблуками, виноградом, гарбузовими кашами, смачною випічкою.
- Нарешті варити кави, чаї і глінтвейни зі спеціями, квітами, ягодами і всім, що цвіте і пахне. Ну погодьтеся, влітку було якось не до кави з кардамоном і до ванільних чаїв. Зате зараз...
- Не брати зайвого до голови.
- Трохи додати гумору до всього.
- Трохи краси - з того, що бачиш. Дивитися навколо, піднімати голову!
- Обов’язково спостерігати, як падає осіннє листя…
- Жовтогарячі, оранжеві, жовті кольори додають настрою в дощ.
- Підтримайте себе, говоріть собі хороші слова, хваліть себе.
- Хваліть рідних, у цьому є особливий сенс: люди справді кращають, якщо відчувають, що потрібні і що причетні до чогось хорошого.
- Актуальне
- Важливе