Бальна система нарахування пенсій – це певна маніпуляція, - експерт з пенсійних питань Коробкін

3 жовтня, 2023 вiвторок
12:36

За якою схемою будуть нараховувати виплати українським пенсіонерам, в чому реальні зміни, а в чому маніпуляція та звідки візьмуться гроші на соціальні видатки

Зміст

По це - в ексклюзивному інтерв'ю для “FM Галичина” розповів експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін.

У 2024-му році Мінсоцполітики буде нараховувати пенсії за новою бальною системою. Розкажіть простою мовою, як саме буде працювати нова схема нарахування виплат?

Щоб зрозуміти, як це будуть рахувати, треба знати, як це трактують зараз.

На мій погляд, бальна система – це певна маніпуляція. 

Це, фактично, система, яка і сьогодні існує. Просто її будуть трохи по-іншому називати, можливо, трохи змінять методику нарахування, але суть від цього кардинально не зміниться. Сьогодні, щоб порахувати пенсію, нам треба, грубо кажучи, стаж помножити на зарплату. Якщо у людини 30 років стажу, то пенсія буде становити 30% від її зарплати. А щоб порахувати зарплату, у нас є формула, в яку потрібно підставити індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Щоб його визначити, треба зарплату людини порівняти з середньою зарплатою в країні. Якщо у людини середня зарплата, то цей коефіцієнт буде дорівнювати одиниці. Якщо ця зарплата вища середньої, той й коефіцієнт відповідно буде вищим. Ідентична ситуація з меншою від середньої. Що пропонує нам уряд сьогодні? Ввести бальну систему. Але, по суті, це все те саме, коли зарплату людини порівнюють із середньою зарплатою в країні. 

Тобто, якщо простіше, слово "коефіцієнт" ми змінюємо на слово "бал"? 

На мій погляд, все так і є. Просто змінюємо назву, але суть залишається, якою й була. 

А чим тоді взагалі відрізняється нова схема від звичної нам? 

Тут пропонують кілька нововведень, які діляться на дві частини. Перша частина, на мій погляд, є приверненням уваги та імітація діяльності. Типу, “ось, ми нарешті робимо якусь реформу”. Але існує й друга частина, в якій нам обіцяють підтягнути старі пенсії до нових. Який у цьому зміст? Людина, яка вийшла на пенсію сьогодні, матиме вищу пенсію, ніж та,яка вийшла на пенсію минулого року. Так відбувається, бо при призначенні пенсій застосовується показник середньої зарплати за три попередні роки. І ось люди, які вийшли на пенсію 5 років, 10 років тому, у них при однаковому стажі, зарплаті та індивідуальному коефіцієнту зарплати, буде різна пенсія. Ця несправедливість закладена в самому законі ще з 2004-го року. І ось тут, нарешті, уряд хоче цю несправедливість подолати. Тому й обіцяють, що при індексації пенсій в березні вони якимось чином зможуть ці старі пенсії проіндексувати так, щоб вони вийшли на рівень з новими виплатами. Проведення індексації передбачає збільшення зарплати щорічно, щоб ті старі пенсії трохи зростали. Але нинішня формула індексації явно не виправляє ситуацію. Все одно старі пенсії не встигають за новими, не встигають за рівнем інфляції, зростанням цін й іншими чинниками, які на це впливають. І ось тепер в уряді кажуть, що вони зможуть подолати це і зробити все чесним. Якщо їм вдасться це зробити, то вони справді зроблять щось нове, і це точно можна буде вважати проривом у цій сфері. 

Ви кажете, що уряд планує підтягнути старі пенсії до нових. Крім того, планують цей ріст пенсій в три етапи. Звідки гроші на це все? 

Три етапи – це також, на мій погляд, певна маніпуляція. Одне питання – це березнева індексація, яку нам провели в цьому році і обіцяють в наступному, як це має бути відповідно до закону. І я, чесно кажучи, дивуюсь, як це вдається владі. Під час війни, можливо, потрібно б було заморозити підвищення пенсій. Хоча, існує друга сторона медалі – людям дуже важко жити на ту пенсію, яка є сьогодні в країні. Уряд обіцяє зробити цю індексацію, визнає, що у нас немає грошей, що вся “соціалка” сьогодні виплачується за рахунок міжнародної допомоги та кредитів. Тим не менше, напевно, вони щось знають. Бо прем'єр-міністр вже анонсував, що в березні індексація буде. На це, повірте, треба дуже багато грошей. Для порівняння, на початку року в місяць на пенсії потрібно було 50 мільярдів гривень. А сьогодні, вже ближче до кінця року, це 58 мільярдів, тобто щомісячні витрати збільшили на 8 мільярдів гривень. Це саме за рахунок того, що пенсії індексували у цьому році. Якщо введуть ці нові бали, я впевнений, що вони не призведуть ні до чого, просто трохи методика розрахунку буде іншою, але суть залишиться такою ж. 

Раніше було таке поняття як осучаснення, коли брали ось ці старі пенсії та зарплати й підтягували до сучасних. В принципі, це працювало, і в ідеалі так робити треба щорічно.

Все, що нам потрібно, це знати середню зарплату і всі пенсії автоматично однаково перераховують з цієї нової середньої зарплати. Це чесно, але на це уряду потрібно буде дуже багато грошей.

Проєкт бюджету затвердили, але нова програма ще не презентована. Як так планують урядовці, я не знаю. Чи буде це враховано, чи вистачить грошей, я також не знаю, але напевно наші чиновники щось знають, і точно на щось розраховують. 

Тобто, все-таки, щось нам не розповідають? 

Минулого року я також мав такі сумніви, адже у проєкт бюджету на 2023 рік закладали такий пункт, що індексацію не те, що можна не проводити, а можна не робити її в тих розмірах, які прописані у законі. Тим не менш, її зробили. Уряду це вдалося. Можливо це закладається під чутки про вибори у наступному році. Але я впевнений, що є певні домовленості та що, все-таки, фінансування від міжнародних партнерів буде, відповіно тому уряд сміливо обіцяє нам ці підвищення.

Хотів би зауважити, що перший етап – це індексація, другий етап – це нова формула розрахунку, а третій етап – мова про накопичувальну систему. Якщо взяти це все разом, то звучить воно доволі непогано. Як казав Денис Шмигаль, ми маємо забезпечити пенсію в розмірі хоча б 30% від зарплати, але в середньому у нас, станом на сьогодні, так і є, і це, звісно, мало. Проте нам обіцяють підтягнути пенсію десь на рівень 50% від зарплати за рахунок накопичувальної системи. Але, по-перше, за закон про накопичувальну систему поки ще ніхто не голосував, тому її поки не вводять. По-друге, навіть якщо, припустимо, вона запрацює з 2025-го року, і, все-таки, ухвалять цей закон і виконають багато підготовчої роботи для нього, це не означає, що з 2025-го року всі пенсії одразу зростуть до рівня 50% від зарплати.

Накопичувальна система може дати свої плоди лише років за двадцять, для майбутніх пенсіонерів.

І то ми не знаємо, наскільки вона буде ефективною, адже ця система далеко не у всіх країнах прижилася. Тут питання зберігання грошей, проте це окрема довга історія. 

В цей бюджет вже заклали і зріст пенсії, і збільшення й накопичувальну систему, за яку, як ви кажете, ще навіть не проголосували. Чи вистачить при цьому нам грошей, з огляду на той бюджет, який ми вже бачили, на нашу армію? Бо це, в принципі, зараз найважливіше. 

Я так розумію, що в цьому році вистачило, і напевно щось схоже буде в наступному. Уряд нам відверто каже, що більшість грошей, які нам вдалось заробити, які надійшли до бюджету, йдуть на армію. А все решта – це і бюджетне фінансування, і соціальні виплати, і видатки на пенсії, – все це йде за рахунок міжнародної допомоги. Якщо таке фінансування продовжиться, то наступний рік ми так само якось протягнемо. А далі вже питання післявоєнного відновлення: як буде працювати економіка, повернення робочої сили і так далі. Тому на ці часи можна будувати тільки прогнози. А прогнози – це дуже невдячна справа. 

Тобто наразі ми дуже сподіваємося на допомогу наших міжнародних партнерів? 

В уряді це прямо визнають і відверто кажуть про це. Ми ж бачимо, як у нас уклали бюджет. Три трильйони гривень нам потрібно на видатки, а у нас є лише півтора, грубо кажучи. І ми на щось розраховуємо, хоча половини потрібного бюджету у нас немає. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку у "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль впав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
Більше новин