Огляд

Байден закручує гайки Путіну, російська еліта каже про крах режиму, сценарії для України після заколоту Пригожина. Акценти світових ЗМІ 27 червня

27 червня, 2023 вiвторок
11:30

США приховали від союзників інформацію про план заколоту Пригожина, чому лідер найманців програв, російська еліта каже про втрату контролю Путіним та пошук наступника, що чекати Україні після повстання вагнерівців

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання 27 червня:

Чому повстання "полководця найманців" провалилося 

Байден закручує гайки Путіну, хоча США заперечують свою роль у повстанні Вагнера в Росії, пише CNN. Короткочасний похід Пригожина на Москву поставив перед американським лідером найнебезпечнішу дилему, яка хвилювала останніх п'ятьох президентів США: як впоратися з Володимиром Путіним, адже має справу з фіналом цього "сучасного царя" та перспективою нестабільності, яка розгойдує ядерну наддержаву, що може мати глобальні наслідки. Видання зазначає, що в той час як США та їх союзники подбали про те, щоб не демонструвати тріумфалізм під час повстання керівника найманців Пригожина, уряди західних країн зараз прагнуть отримати з нього політичну вигоду, намагаючись посилити тиск на Путіна всередині Росії. 

Так, Джо Байден описав короткий заколот групи найманців Вагнера проти російського уряду як частину внутрішньої боротьби за владу, в якій, за його словами, США не відігравали жодної ролі, пише The Guardian. Він додав, що США не збираються "продовжувати оцінювати наслідки подій цих вихідних і наслідки для Росії та України. Але ще занадто рано робити остаточний висновок щодо того, куди це веде". 

Водночас повідомляється, що розвідка США змогла зібрати надзвичайно детальну та точну картину планів керівника ПВК Вагнера Євгена Пригожина щодо його недомаршу, включно з тим, куди і як найманці планували просуватися. Однак розвідувальні дані були настільки важливими, що американці передали їх лише вибраним союзникам, в тому числі британським, натомість втримавши у таємниці від розголошення на ширшому рівні НАТО. 

ЧВК Вагнер

Фото: reuters

У статті The New York Times аналізується повстання Пригожина, і на думку авторів, його слава згасає. Заколотом російський полководець востаннє вдарив владу, тому що би повстання Вагнера не говорило про вплив Володимира Путіна на Кремль, це також історія про зростаючий відчай лідера найманців Євгена Пригожина.

Бос найманців Вагнера Євген Пригожин переборщив і програв, стверджується в аналіз CNN. Його повстання, підживлюване пихою, зазнало поразки через поєднання гарячих амбіцій та нездатності належним чином зрозуміти найближче оточення Путіна, членом якого сам він був. Один поінформований росіянин сказав, що система не була готова до радикальних змін, яких хотів Пригожин. Можливо, ми ніколи не дізнаємося, чи було все це театром, підкреслюють автори, проте у свідомості лідера найманців, коли він закликав свої озброєні сили до дій на вулицях Росії, а не України, настав час для займання ним центрального місця. Місяця Пригожин стверджував, що російська війна в Україні ведеться погано й непотрібна еліті, якій байдуже, скільки росіян загинуло. Такий меседж став популярним серед росіян, які розуміють, що Путін і його оточення зазвичай брешуть, лише до тих пір, поки їхній лідер сильний і вони користуються стабільністю. Це компакт, викуваний поколіннями: опір диктатурі марний, просто опустіть голову і виживайте. 

Вчорашній Путін пішов

Сьогодні президент РФ Володимир Путін не той, яким був ще тиждень тому. Засновник Вагнера Євген Пригожин показав росіянам побіжний проблиск альтернативного майбутнього, тим самим дав більшій кількості росіян підстави сумніватися в їх лідерстві. Чи справді Путін є всемогутньою, схожою на царя фігурою, якою вони його вважали? Це питання, яке нарешті почнуть собі задавати більшість пересічних росіян, вважає автор статті у The New York Times. Заколот Пригожина був надзвичайним, бо виклик путінському режиму прийшов зсередини, оголивши його слабкість. Власне, Пригожин, який мав благословення Путіна на розгортання приватної армії, показав росіянам, що система може створити інше майбутнє – без Путіна. Тому цей заколот, створений від найглибшого ядра власного путінського режиму, російський президент назвав ударом в спину, він показав тріщини в системі, і Путін це розуміє та спробує закрити. 

Як зауважують журналісти, у своєму вечірньому зверненні в понеділок президент Володимир Путін гнівно відгукувався про тих, хто хоче, щоб "росіяни воювали один з одним", тоді як його колишній союзник Євген Пригожин заявив, що заколот, який він очолив, не був спробою державного перевороту. Лідер РФ заявив, що країна об'єдналася за ним після придушення повстання вагнерівців, назвавши це шантажем у відповідь на заколот, і натякнув на поблажливість до тих, хто брав участь у цьому, ствердивши, що все російське суспільство об'єдналося навколо свого уряду. 

Путін

Фото: Reuters

The Washington Post пише, що російський президент хоче спокутувати історію Росії, що стало для нього ідеєю-фікс. Путін провів значну частину свого перебування при владі, прикриваючи власне правління мантією набагато раніших російських видатних діячів. У своєму кабінеті в Кремлі він сидить у тіні статуй російських імператорських ікон, у тому числі царів-будівників імперії Петра І та Катерини ІІ. Як зазначається, він пов'язав війну своєї країни в Україні з походами, які вів там Петро І понад три століття тому. Як каже сам Путін, це його місія спокути і відвоювання, відновлення російської величі. Аналіз його вчорашньої промови – у статті

Повстання лідера Вагнера похитує віру російської еліти в силу Путіна, пише The Washington Post, оскільки навіть напередодні не зникало питання, чи російський президент хоча б на мить втратив контроль над країною. Коли Путін ввечері в понеділок вперше після хаосу збройного повстання на вихідних звернувся до росіян, він подякував населенню за прояв єдності та патріотизму, який, за його словами, чітко продемонстрував, що будь-яка спроба викликати внутрішні потрясіння приречена на провал. Але повстання Вагнера зруйнувало міф, який був наріжним каменем президентства Путіна – про те, що він уособлював стабільність та силу – і багато хто у верхівці політики та бізнесу в РФ задаються питанням, чи зможе він оговтатися від цього. Дехто навіть припускає, що зараз відбувається пошук наступника Путіна. За словами одного з олігархів, президент показав усьому світу та еліті, що він ніхто і ні на що не здатний, тому це повний крах його репутації. 

Наслідки повстання для самої Росії та війни в Україні

Як зауважує видання The Washington Post, надзвичайна спроба державного перевороту, здійснена лідером російських найманців, дає Україні неочікувану можливість використати будь-які переваги, які вона має у війні з Москвою. Якщо ж Київ не не скористається цим шансом і не зрушить застій на полі бою на сході України, ми увійдемо у зовсім іншу главу цього конфлікту, вважають американські журналісти. ВОни розглядають ситуацію у перспективі, зазначаючи, що сьогодні Росія контролює близько 17% території України. Якщо у наступні тижні українські сили не досягнуть успіху, більшого, ніж досі, то Україна не відвоює всю свою територію упродовж 16 років. У статті зазначається, що те, чому Україна не була більш ефективною, залишається незрозумілим. Ніхто досі не пояснив, чому Україна так довго чекала, щоб розпочати атаку. Але автор каже, що мужність і стійкість Зеленського та його українських колег у розгромі спроби Росії стерти їхню країну з карти світу не виправдали жодних очікувань. Якщо вони зможуть так само успішно відбудувати свою країну, Україна може стати Західною Німеччиною чи Південною Кореєю ХХІ століття. 

Також видання наводить думку кількох колумністів про те, які наслідки повстання матиме для самої Росії та, зрештою, для України. Про їх трактування та прогнози читайте тут.

Як у самій Росії, так і в Україні та всьому світі побачили сценарій демонтажу путінського режиму, пише BBC. Марш, чи радше демарш Пригожина відкрив шлях для наступних спроб повалити путінську систему. Але чи означає це зміни для війни росіян проти України? Чи може внаслідок більш успішного перевороту до влади в Москві прийти диктатор, який далі воюватиме проти українців? І якими можуть бути дії загнаного у кут Путіна? Видання ВВС запитало в експертів. 

ЧВК Вагнер

Фото: reuters

До речі, заколот ПВК "Вагнер" 23-24 червня призвів до значних втрат у російській військовій авіації. Судячи з відкритих джерел, збили три вертольоти радіоелектронної боротьби Мі-8МТПР, два ударні — Ка-52 та Мі-35, один військово-транспортний Мі-8, а також літак Іл-22М – "повітряний захищений пункт управління". Чим цінний останній унікальний літак, читайте у матеріалі

Крім того, повстання найманців Пригожина поставило під питання їх перебування в країнах Африки. Власне, припинення заколоту в Росії викликало занепокоєння у великій частині Африки, де лідери, які раніше звернулися до групи вагнерівців, щоб ті допомогли їм зміцнити владу, тепер стикаються з перспективою того, що приватна воєнізована організація може бути ослаблена або навіть розформована. Так, увага світу здебільшого зосереджена на турбулентності в Росії, де, як вважається, аура президента Путіна була пошкоджена короткочасним повстанням лідера Вагнера Пригожина, пише WP. Однак придушення Кремлем ПВК Вагнера також матиме далекосяжні наслідки в Африці та на Близькому Сході, куди найманці постачали "смертоносну вогневу міць" деспотам і силовикам, просуваючи таким чином міжнародний план Москви. Що кажуть жителі африканських країн та якими можуть бути наслідки, більше у статті

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
15:39
Ексклюзив
Без людей, сил та засобів нам ніяк не втримати Курахове, - майор запасу НГУ Гетьман
15:29
Оновлено
До Києва привезли полонених на Курщині двох бійців КНДР: що відомо
15:21
зима, мороз
У Великій Британії вперше за 15 років температура повітря знизилась до -18,7°C
14:52
Володимир Зеленський
"Нашим завданням є зробити 2025 рік рекордним щодо виробництва дронів", – Зеленський
14:38
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
"Бабах сильний був". Поблизу білоруського Гомеля вибухнув "шахед"
14:38
зима_кіт
Прохолодно і практично без опадів: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати найближчими днями
14:06
Ексклюзив
Дональд Трамп
Ніякої зустрічі Трампа з Путіним не буде у 2025 році, - російський опозиційний експерт Морозов
14:02
США Японія
На інавгурацію Трампа від Японії вирушить глава МЗС Івая, - Reuters
14:00
OPINION
блог Олександр Краєв
Полярності Трампа
13:58
терористи ХАМАС
ХАМАС погодився на компроміс з Ізраїлем, аби наблизитись до угоди про перемир'я, - ЗМІ
13:53
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
Трампу не надто важливі умови угоди між РФ та Україною щодо припинення війни, - дипломат Брайза
13:46
застосунок Дія
У Дії відновили доступ до свідоцтв про народження, шлюб, розлучення та зміну імені
13:27
ЗСУ
Відхід ЗСУ з Курщини спричинить наступ армії РФ на Україну із цього напрямку, - WP
13:23
Нестор Шуфрич
Суд дозволив Шуфричу виконувати депутатські повноваження із СІЗО, - Гончаренко
13:04
На Одещині прикордонники затримали 11 чоловіків, які за 7-10 тисяч доларів хотіли втекти до Молдови
13:03
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти РФ до третьої річниці війни в Україні, - ЗМІ
12:42
Таїсія Бабенко
"Боролась з раком понад рік": померла титулована українська футзалістка Таїсія Бабенко
12:35
Ексклюзив
На фото: військові
Питання Курахового залишається невирішеним: військовослужбовець Тимочко про дії росіян на напрямку
12:00
OPINION
Учімось жити й перемагати у звихнутому часі
11:36
Оновлено
Війна з РФ, Курахівський напрямок, Донбас
DeepState повідомив про окупацію Курахового росіянами: у ЗСУ кажуть, що утримують позиції в місті
11:25
танкер Eventin
Пошкоджений танкер тіньового флоту РФ Eventin відбуксовують від німецького Рюгена
10:53
Ексклюзив
Перша підземна школа на Сумщині
На Сумщині будують підземні школи: журналістка Сітак розповіла про витрати на будівництво
10:52
Адміністрація Байдена продовжила на 1,5 року особливий статус для українських біженців у США
10:49
Україна матиме можливість закупати ППО італійського виробництва коштом заморожених російських активів
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 11 січня: за скільки можна купити євро та долар у банках
10:22
В російському Енгельсі четверту добу горить нафтобаза, яку уразили українські БПЛА
10:03
OPINION
Зустріч з Трампом. Путіну кортить показати, що з ним говорять
10:00
За добу поліцейські ліквідували майже півсотні "ухилянтських схем" у 22 регіонах: організаторам та учасникам оголосили понад 60 підозр
09:56
соцмережа Х (Твіттер)
Низка вишів Німеччини та Австрії бойкотують соцмережу X через підтримку Маском партії AfD
09:29
У Пакистані державний авіаперевізник відновив прямі рейси до Європи після перерви у 4 роки
09:10
ППО, ЗСУ
Сили оборони вночі знищили 47 ворожих БПЛА, ще 27 - не досягли цілей
09:04
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Запоріжжя та область: одна людина загинула, є поранені
08:47
латвійський доброволець Едгар Платонов
На війні проти росіян загинув доброволець з Латвії Едгар Платонов
Більше новин