Про психологічну війну проти України як компоненту інформаційної війни

Юрій Костюченко
10 вересня, 2014 середа
22:29

захистом від негативного інформаційного впливу є психо-інтелектуальна гігієна, толерантність і розум, а догматизм, радикальність і агресія роблять людину вразливою до маніпуляцій

Зміст

Сучасна концепція інформаційної безпеки включає, серед іншого, розуміння того, що ми живемо у світі якісно нових засобів комунікації, використовуємо комунікативні інструменти, що якісно відрізняються від традиційних, зокрема, передбачають активні зворотні зв’язки. Більше того, в цій концепції немає традиційного жорсткого розподілу на суб’єкти і об’єкти інформаційного впливу, ми всі є користувачами комунікаційних інструментів і учасниками формування інформаційного поля.

Ми всі – і особи, що ухвалюють рішення, і прості громадяни – є учасниками комунікаційного процесу. Сучасні інструменти комунікації за допомогою механізмів активного зворотного зв’язку впливають на формування стрічки новин, експертних висновків, громадської думки і, зрештою, на прийняття управлінських рішень.

За таких умов, за визначенням, не існує ситуації відсутності інформації, «інформаційного вакууму»: якщо немає достовірного джерела інформації, інформаційне поле буде наповнюватися будь-чим – чутками, плітками, свідомими перекручуваннями тощо. І все це буде отримувати штучну «достовірність» в мультиагентному інформаційному середовищі. Тому, доречи, не тільки немає сенсу, а навіть є шкідливим «секретити» окрему інформацію з публічно важливих і болючих для суспільства питань – це лише розширить простір для маніпуляцій і маневрів інформаційної війни. Правда – ось це єдина зброя в інформаційній війні, проти якої немає протидії. Розмова влади із суспільством, тобто рівноправне використанням комунікаційних інструментів всіма інформаційними агентами є найкращим способом стабілізації інформаційного поля і протидії інформаційним атакам.

Щільність комунікативного поля в Україні є достатньо високою, вона складає в середньому 3,46 (умовних комунікаційних «вузлів» на одну особу). Кожен українець впливає на думку, та/або знаходиться під впливом думки певного кола, яке налічує від 20 до 300 осіб. В середньому ми отримуємо, переважно через осіб, з якими маємо спільні комунікаційні зв’язки, близько 550 «одиниць інформації» на добу.

Таким чином створюються умови для каскадного поширення інформації. Але, беручи до уваги технічні особливості сучасних засобів комунікації (обмежений обсяг повідомлень, наприклад), слід розуміти, що поширюється в першу чергу не зміст, не сама думка, а емоція, супроводжуюче емоційне навантаження. Таким чином можуть створюватися умови для відповідного сприйняття інформації. В умовах кризи деформоване сприйняття інформації призводить до ухвалення неадекватних – контрпродуктивних і самовбивчих управлінських рішень.

Цим, звичайно, можна скористатися при веденні інформаційної війни. Цілями інформаційно-психологічного впливу можуть бути або і) поширення паніки серед населення в регіонах, прилеглих до зони активних бойових дій з метою дезорганізації управління, іі) або (одночасно) створення сприятливого для супротивника психологічного фону і формування громадської думки, спрямованої на відмову від спротиву і ухвалення непродуктивних управлінських рішень.

Насадження панічних настроїв серед супротивника – традиційна ціль інформаційної кампанії в умовах війни. Прояви антисоціальної неорганізованої панічної поведінки призводять до критичного підвищення втрат, та втрати керованості ситуацією. Загалом панічні настрої більш характерні для слабо організованих спільнот. Наше суспільство демонструє високий ступінь організації, зокрема, самоорганізації, тому небезпека виникнення паніки не є дуже високою, але за окремими напрямами зусилля докладаються значні, тож нічого виключати не можна.

Виникнення панічних настроїв має кілька причин, серед яких є і фізичні, наприклад, брак їжі, або виснаження. Але основними чинниками є соціально-психологічні. Найбільш вразливими для панічних настроїв є, в першу чергу, неосвічені, з низьким рівнем доходів і низьким соціальним статусом групи населення. Не секрет, що наявність таких груп є характерною ознакою великих міських агломерацій і урбанізованих територій навколо депресивних промислових підприємств, і така ситуація розповсюджена в окремих регіонах нашої держави. Для контролю панічних настроїв потрібні авторитетні лідери і чіткі мотиваційні установки. Важливим є готовність допомагати людям робити висновки із інформації, а не просто «представляти факти», потрібно також забезпечувати інформаційну динаміку. Відповідальність кожного «інформаційного агента» суттєво зростає.

Цікаво оцінити масштаби інформаційної і, зокрема, психологічної війни, що ведеться зараз проти нашої держави. Є, наприклад, оцінка американських колег, яка показує, що до 75% «життєвих історій» і «посилань на джерела», що наводилися в коментарях в соціальних мережах в періоди активізації української кризи, є майже повністю вигаданими. При цьому від половини до двох третин з цієї кількості мають очевидні індикатори маніпулятивного впливу (специфічні патерни емоційного, стилістичного чи навіть орфографічного характеру, які вказують на нав’язування певної думки або емоції) і повторюють один одного. За нашими даними ці показники дещо менші, але, якщо виходити з усіх наявних припущень, слід визнати, що від 20 до 45% інформації, яка поширюється в нашому інформаційному полі, має ознаки цілеспрямованої зовнішньої маніпуляції, і є, по суті, інформаційною зброєю, спрямованої проти нашої держави.

Звичайно, є можливості і методи захисту від негативного інформаційного впливу, способи забезпечення інформаційної безпеки. Вони можуть бути системного рівня (на рівні держави), локального, вузлового рівня (на рівні окремої інформаційної системи), та особисті.

На особистому рівні ми можемо захистити себе та своє оточення від шкідливого впливу ворожої пропаганди засобами «інтелектуальної гігієни». Можна, звичайно, спробувати дистанціюватися, але не можна бути вільним від системного впливу. Найбільш надійними методами захисту тут є толерантність і вміння думати. Щоб не стати жертвою інформаційної битви, ми не повинні кидатися на захист, чи то навпаки – на боротьбу із висловленою позицією, а сприйняти це саме як позицію, на яку інша людина має право. При цьому, потрібно уважно визначити, що саме намагається сказати людина, якій розумний сенс вкладає у своє повідомлення – поза емоційним навантаженням. Дуже часто буває, що цілком прийнятні речі нам свідомо намагаються «навантажити» негативним емоційним супроводом, щоб надалі ми відмовлялися навіть обговорювати їх. Іноді буває і навпаки. Тому слід думати – над тим, що саме хоче сказати автор.

Як не дивно, але як раз найбільш радикальні і послідовні захисники своїх цінностей і є найбільш вразливими для інформаційної зброї. Людина, яка не може стримати і виплескує свою агресивну реакцію на співрозмовника, що висловив позицію, яка здається неприйнятною, людина, яка не припускає існування іншої позиції, точки зору чи світогляду, яка не визнає своїх помилок і не вміє вибачатися – така людина є оптимальним об’єктом маніпуляції.

З іншого боку, спроможність контролювати агресію, толерантність, повага до чужого права висловити свою думку, спроможність проаналізувати запропонований набір фактів, відділити гіпотези і інтерпретації від фактів і припущень, критичне ставлення до інформації, цілісне розуміння власної системи цінностей і моральних координат - все це робить людину захищеною від психологічного впливу.

REUTERS/Kim Kyung-Hoon, 2009

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
06:56
Дональд Трамп
Трамп заявив, що повернеться на місце замаху для вшанування убитого прихильника та поранених під час стрілянини
06:36
балтійський флот росії
"Розглядається як провокація": Ризька дума заборонила захід, присвячений російському флотові
06:20
окупанти
ISW: Росіяни намагаються тиснути по всьому фронту, щоб не дозволити Україні перехопити ініціативу на полі бою
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
Більше новин