Українська Чеченська Республіка: Що дали Україні нові мінські перемови

Володимир Нетребенко
17 лютого, 2015 вiвторок
16:50

Після укладення останніх мінських домовленостей стало зрозуміло, що в умовах можливого крихкого миру з Росією остаточний формат існування ДНР і ЛНР за своєю внутрішньою сутністю нагадуватиме статус Чеченської Республіки у складі РФ. Точніше так: Росія хоче створити саме такий регіон в межах України і послідовно це завдання виконує.

Після укладення останніх мінських домовленостей стало зрозуміло, що в умовах можливого крихкого миру з Росією остаточний формат існування ДНР і ЛНР за своєю внутрішньою сутністю нагадуватиме статус Чеченської Республіки у складі РФ. Точніше так: Росія хоче створити саме такий регіон в межах України і послідовно це завдання виконує. Перший вагомий крок, навіть якщо він виявиться невдалим, був зроблений минулого тижня у білоруський столиці. 

Наші силовики втратять контроль над територією Донбасу, а всеукраїнські партії не зможуть і не схочуть брати участь у політичному процесі самопроголошених республік. Так звана «Новоросія» матиме повний внутрішній суверенітет, лише формально обмежений нормами національного законодавства. Формально – бо забезпечити їх виконання легітимними представниками української виконавчої влади буде досить проблематично.

Особливо враховуючи , що 13-й пункт «Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод», прийнятого 12 лютого, встановлює абсолютну автономію місцевої влади в питаннях призначення судів і прокурорів, а також дозволяє самопроголошеним республікам формувати власну міліцію, легальність якої буде визнана Києвом.

Та головна поступка сепаратистам, зафіксована в тексті домовленостей, – поновлення соціальних виплат і роботи українських банків на території ДНР і ЛНР. Цей крок встановлює новий формат взаємин між офіційним Києвом і самопроголошеними республіками. У найкращому випадку він виглядатиме, як позиція рекетирів, що обклали даниною комерсантів: платіть нам гроші – і спіть спокійно.

І справа, звісно, н е у виплаті пенсій, стипендій і соціальної допомоги, а в принциповій політичній колізії: якщо державний бюджет (і соціальні дотації як його невід’ємна частина) формується з податків населення, яке легітимним шляхом обрало центральну владу, то чому гроші населення виділяються адміністративним структурам, які цією владою не контролюються?

Відповідь проста – через політичну доцільність. Це не дотації – це данина.

Україна домовилася про мир (тимчасовий чи перманентний – поки що не так важливо), погодившись заплатити за нього значною часткою власної незалежності (навіть у суто політтехнологічному сенсі).

Якщо восени в ДНР і ЛНР проходитимуть вибори, то представники самопроголошених республік вимагатимуть обрання народних депутатів по мажоритарним округам, де через неконтрольовану ситуацію не було змоги провести минуле голосування. Це щонайменше 15 нардепів (9 у Донецькій області та 6 у Луганській). Таким чином до парламенту  можуть потрапити представники сепаратистів.

Крім того, проект «Новоросія», очевидно, наполягатиме на необхідності проведення загальних перевиборів Верховної Ради та президента, адже багатотисячне населення Донбасу не змогло повністю взяти участі в попередніх голосуваннях, а значить, після конституційної реформи має відбутися тотальне перезавантаження влади.

Цей аргумент може стати головною політичною вимогою до Києва, який сепаратисти поширюватимуть через усі можливі засоби комунікації. 

Якщо на останніх виборах рейтинг «Опозиційного блоку» становив 9,5%, то зараз, після масового збіднення, загострення війни й формального вливання в електоральне поле кількох мільйонів мешканців неконтрольованих територій, загальний рівень підтримки «східних проектів» може збільшитись до 30% виборців.

Зрозуміло, що такий поворот не задовольнить Україну, адже дасть п’ятій колоні потужні важелі впливу на парламент. Технічно у Верховній Раді може виникнути ситуація, коли представники сепаратистів увійдуть до владної коаліції, що взагалі є нонсенсом. 

Виглядає безглуздо? Так і є – але саме це дасть Росії змогу й далі дестабілізувати ситуацію в нашій країні руками своїх українських сателітів. Та найімовірніше «Українська Чеченська Республіка» не встигне дійти до таких політичних гасел, бо для цього двосторонні стосунки сторін повинні мати бодай уявну перспективу. 

Бачити перспективу 

Прикро, але на останніх перемовинах у Мінську зовсім не йшлося про Крим. Рятуючи народ від війни, питання півострова відвели на другий план – це можна зрозуміти. І все-таки дивно, що аргумент щодо анексії Криму не використали ні під час торгів, а саму автономію жодним словом не згадали у прийнятих документах. 

Крім того, за 9 пунктом «Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод» відновлення східного кордону може відбутися тільки після проведення конституційної реформи та виконання всіх принципових вимог сепаратистів. ДНР і ЛНР (а точніше їх російські патрони) ніколи не погодяться на повернення українських військових частин на територію Донбасу. А це значить, що навіть у разі виконання всіх умов бойовиків кожен український прикордонник, який працюватиме на Донеччині чи Луганщині, перебуватиме під пильним контролем озброєних бандитів, не маючи реальної змоги боронити межі своєї держави.

Отже, Росії вдалося домогтися найголовнішого – зупинити санкційний каток і через ЛНР і ДНР заблокувати інтеграцію України в ЄС і структури НАТО. Київ спромігся лише зупинити війну, але з переговорів вийшов із дуже слабкою позицією: з одного боку, в нас є можливості для проведення реформ і гроші для вирівнювання економіки, а з іншого – немає державної стратегії для протидії сепаратизації політики. 

Плани Путіна очевидні – продемонструвати світові антидемократичність українського політичного режиму, якщо представники «Новоросії» не потраплять до Верховної Ради і перезавантаження влади не буде проходити за погодженим з сепаратистами сценарієм. Плани ж України поки що невідомі. 

Жодна з умов останніх домовленостей не дає підґ рунтя для розбудови довготривалих відносин між сторонами. Водночас слід підкреслити, що ухвалення Мінської угоди дає Україні щонайменше півроку для створення й реалізації нової стратегії повернення Донбасу та Криму.

І цей виграний у білоруській столиці час є поки що єдиним козирем у руках офіційного Києва. Короткотривале перемир’я необхідно використати для реформ, розбудови державних інститутів і модернізації суспільства. Згаємо безцінний час – дамо довге життя українській Чеченській Республіці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
16:26
Росіяни намагаються змусити кримських лікарів підписати контракт з армією РФ, - "Атеш"
16:26
Telegram логотип
Троянський кінь для Зеленського: в ефірі Еспресо фільм про загрози мережі Телеграм
16:24
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах, внаслідок артобстрілу Білопілля є жертви
16:15
Норвегія виділить $13,7 млн для обслуговування переданих Україні танків Leopard
16:15
сонячні вітрила
NASA розгорнуло сонячні вітрила на низькій навколоземній орбіті
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Чи це останній пакет допомоги від США? Чому ми маємо працювати з усіма заради України
16:01
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
16:00
На фото: Анна Алхім
Блогерка Алхім заявила, що Путін "нагинає весь світ", а війну можна зупинити за хвилину
16:00
Президент Литви Гітанас Науседа
"Елемент стримування": Науседа заявив, що підтримує розміщення ядерної зброї в Польщі
15:57
Ллойд Остін
Ми готуємося до будь-якої подальшої агресії РФ, включно з агресією щодо наших партнерів, - Остін під час відкриття "Рамштайну"
15:50
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, військова допомога: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою в Києві
15:34
Польща
Польща готується до офіційного визнання ще однієї регіональної мови
15:28
Дмитро Кулеба
Кулеба про зупинку видачі паспортів чоловікам за кордоном: "Ідеться про справедливість"
15:05
будівництво метро
Замість будівництва метро поклали гроші на депозит: підрядник повернув у бюджет Києва 139 млн грн
15:03
У Британії п'ятьох чоловіків звинуватили в діяльності на користь Росії
14:49
Еспресо логотип
Еспресо - у "Білому списку" найякісніших українських онлайн-ресурсів
14:40
знищили російський гелікоптер Ка-32
ГУР на аеродромі в Москві знищило російський гелікоптер Ка-32
14:29
військові навчання Arrow 24
У Фінляндії розпочалися військові навчання Arrow 24 за участі країн НАТО
14:09
Новини компаній
"Моя безбар'єрність": у Києві презентували програми підтримки інклюзії
14:08
OPINION
Юрій Гудименко
"Держава не дала" – це не про позицію і не про аргумент, це про відмазку
14:01
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
Співачка померла під час концерту, спіткнувшись об сукню
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
Більше новин