Богдана Матіяш: Нотатки на берегах закону про мову

Богдана Матіяш
22 липня, 2021 четвер
09:30

Є речі, за якими страшенно сумно стежити. Їх багато в міжлюдських стосунках і неймовірно багато в політиці

Особисто для мене їх забагато в усьому, що стосується мовної політики в Україні й, відповідно, маніпуляцій довкола мови, закону про мову та розмаїтих зловживань і – скажу прямо – шкідництва в тому, що стосується вільного функціонування української як державної в усіх царинах суспільного життя – на всій території України.

Зовсім нещодавно моя стрічка в фейсбуку була переповнена радістю: Конституційний суд визнав закон про мову таки конституційним, а отже, ніщо в ньому не може бути підважено й заперечено, і закон нарешті вповні набуває чинності. Я теж тішилась, але ця втіха була трохи гірка: те, що ми на тридцятому (!) році незалежності досі мусимо боронити свою мову, багато про нас говорить, і все це, на жаль, не надто компліментарні речі. І, чим довше гортаєш стрічку фейсбука, тим скорше радість змішується зі смутком: в Україні й далі є ті, хто зі смутком пише, що такий закон принесе більше шкоди, ніж користі, бо все, що вимагається «зверху», викликає опір; є ті, хто вперто оповідає стару байку про те, що Київ – це на 95% російськомовне місто (аж хочеться запитати, чи давно ці люди виходили зі своїх домівок – скажімо, на базар чи до магазину, де сьогодні насправді складно не почути української; складніше почути чисту російську, будьмо чесними). Іще хтось тужить за спільною історією із росіянами – цікаво, чому саме цей відтинок історії викликає найбільше плачів, а не, скажімо, наше спільне минуле з тими нашими сусідами, які разом із нами належали до Великого князівства Литовського.

Пригадую, як десь 2015 року при каві з приятелями ми говорили про потребу адекватного закону про мову, і мої друзі переконували мене в тому, що новій владі не варто діяти так, як діяв Янукович: швидко й рішуче, бо негоже користатися «його методами». Негоже, казали вони (самі україномовні), вдаватися до швидкої українізації, бо це викликатиме відторгнення і спротив. Я заперечувала. Мені здавалося, що нова влада, навпаки, діє занадто повільно, і що закон про мову слід було прийняти вже давно; що ми в багатьох питаннях надто зволікаємо, аж поки влада знов переходить до проросійських сил – і нагоди на добрі зміни в різних царинах, зокрема й у тому, що стосується мовної політики, втрачено.

Згадую, скільки разів іще за Союзу моїм батькам докоряли в транспорті, в магазинах, де завгодно цілком незнайомі люди за те, що вони розмовляли з нами, своїми дітьми, українською. Досі пам’ятаю фразу, яку якась жінка в автобусі обурено кинула мамі: “Женщина, зачем вы ребенка калечите?” Пам’ятаю, як у різних українських містах уже навіть за часів незалежності люди не раз обурювались на мою українську, думаючи, що я приїхала з Галичини, й швиденько замовкали, почувши, що я киянка. Слово “Київ” звучало для них магічно: на киян не можна так обурюватися, як на Галичину й галичан; у Києві влада, і, може, скоро всім скажуть так говорити – десь така була логіка цієї реакції.

Смішно, гірко, боляче, – щоразу це інша емоція, – що в твоїй країні, на твоїй рідній землі комусь не подобається, що ти говориш державною мовою. Вже цього року, якось купуючи в інтернет-магазині одяг, я попросила, щоб мене обслуговували українською. Продавчиня спитала: “А зачем? Мы же прекрасно друг друга понимаем, а это главное”. В інших магазинах вибачалися і переходили на українську. Так, я й справді розумію російську і не лише її. Я могла би говорити з продавцями англійською і польською, білоруською і трохи німецькою. Якби відновила свої знання чеської, то ще й нею. Але хочу нарешті скористатися своїм правом на обслуговування саме рідною мовою. Нас і так надто багато років було його позбавлено. І взагалі, в своїй країні ми маємо повне право не знати жодної іншої мови, окрім своєї – якщо бути аж дуже радикальними.

Так не раз роблять французи: навіть у Парижі часом не надто скоро натрапиш на людину, яка відповість тобі англійською. Чимало французів просто стенають плечами, усміхаються і просять говорити французькою, а поза Парижем і поготів. Трохи інакше роблять у Литві чи Латвії: готові спілкуватися англійською з іноземцями, але якщо іноземець знає лише російську, йому варто бути готовим до того, що йому можуть просто не відповісти – хоч співрозмовник може непогано принаймні розуміти російську. Добре це? Зле? Не знаю. Напевно, в цьому другому випадку це велика втома від усього російського й виставлений від нього захист: я вас не розумію, я нічого вам не скажу. 

Чи я хотіла би, щоб точнісінько так само було в Україні? Навряд. Але хочу чути в кав’ярнях, магазинах, лікарнях і школах, садочках та університетах українську. Хочу, щоб нею вели всю документацію; щоб нею добре говорили політики і спортсмени. Щоб її шанували й любили і не мали права з неї насміхатися. І щоб ті, хто свідомо обирає російську як мову спілкування – нехай просто в приватному житті, – все-таки пам’ятали позицію Росії щодо мови й того, що всюди, де звучить російська, – це російська територія та російський народ, і Росія готова йти його «захищати». Хотіла би зрозуміти логіку тих, хто знає цю позицію, але й далі вважає саме російську пріоритетною для себе, навіть якщо народився в україномовній родині; хто заохочує дітей говорити саме нею. Або навіть не так: хотіла б, щоб українська перестала бути для них другорядною, меншовартісною. Її можна прийняти не лише тому, що так велить закон, а тому, що її можна просто полюбити.

Не знаю, скільки ще років говоритимемо й говоритимемо про все, що відбувається довкола мовного питання. Але буде цікаво стежити, що відбуватиметься в цій царині в найближчі роки. Вірю, що за декілька років українська звучатиме все впевненіше в усіх регіонах України – навіть там, де вона комусь іще донедавна здавалася чужою. І що колись ця її гадана чужість просто забудеться. Не знаю, чи маю рацію. Але дуже хотілося б, щоб урешті сталося саме так.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.09
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
15:59
Куп'янськ. Харківщина
РФ щодня завдає по Харківщині до 13 ударів керованими авіабомбами, - Нацполіція
15:42
суддя Олексій Тандир
Загибель нацгвардійця в ДТП: звільнення судді Тандира підтримала Вища рада правосуддя
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
Більше новин