Боротьба зі стресом у дітей в умовах війни: пояснюємо на прикладі онлайн-табору "Вільні та відважні"
Сучасність ставить багато викликів перед усіма сферами діяльності людини. Звичайно, це стосується й освіти, яка, крім звичайних проблем і нагальних питань потерпає від наслідків війни
Школи зазнають суттєвих матеріальних збитків, деякі ж зовсім зруйновані; багато учнів і педагогічних працівників переїхали в інші куточки України чи світу, шукаючи більш безпечного простору. Життя триває, тож зупиняти процес освіти чи послаблювати його продуктивність неможливо. Перед педагогами й батьками сучасних учнів стоїть важлива проблема: як створити оптимальний простір для навчання в умовах воєнного часу, небезпеки, стресу, різних можливостей доступу здобувачів до освіти. Окрім того, що дітям необхідно здобувати знання, вони виявляють потребу в підтримці власного ментального здоров'я.
Латинська приказка стверджує: "Якщо немає вітру, беріться за весла". Мова йде про те, яким чином можна використати наявні обставини й можливості, аби ініціювати й реалізувати зміни в певному середовищі. Так, освітяни ліцею "Educator" завдяки локальній субсидії від федеральної компанії GIZ за дорученням Федерального уряду Німеччини створили онлайн-табір "Вільні та відважні", який об'єднав підлітків із Миколаївської, Херсонської й Запорізької областей.
Ініціатори проєкту прагнули допомогти учасникам віком від 10 до 15 років виявити в собі внутрішню силу та відвагу не здаватися, адаптуватися та зростати, попри труднощі, з якими нині стикаються підлітки.
Основним підходом програми табору було збалансоване поєднання розважальних та навчальних активностей. Учасники могли долучатися до цікавих лекцій та майстер-класів різних напрямів (арт-терапія, soft-skills, мистецтво). Також учні отримували консультації кваліфікованих психологів, завдяки яким змогли навчитися практик подолання стресу, самоконтролю, а ще інструментам глибшого розкриття себе й власних здібностей.
"Вільні та відважні" - це не лише табір інноваційного формату. Це середовище, де діти змогли урівноважити своє ментальне здоров'я; він несе набагато ширшу та більш глибинну місію. Йдеться про підтримку дітей, їхнього психічного та емоційного стану. Крім того, всі 148 учасників та учасниць табору отримали "Бокси свободи" - набори, які складаються з подарункової продукції, матеріалів для творчості та емоційного розвантаження дитини.
"Після завершення двох змін онлайн-табору ми отримали багато позитивних відгуків від дітей. Учні відзначають, що вони навчилися працювати в команді, удосконалили навички комунікації, подолали бар'єри в спілкуванні, знайшли нових друзів. Дехто з учасників наголосив на тому, що завдяки табору вдалося підвищити інтелектуальні якості, комусь він був цінним, оскільки навчив самоконтролю в стресових ситуаціях. Такі відгуки важливі для команди, яка опікувалася проєктом, адже зворотний зв'язок від учнів дуже щирий і надихає на нові ініціативи", – зазначила менеджерка проєкту Катерина Молодик.
Онлайн-табір "Вільні та відважні" продемонстрував, що будь-яку можливість реально використати так, аби від неї був позитивний результат. Труднощі - це зона зростання, середовище - місце сили, індивідуальність - неоціненний ресурс саморозвитку. Команда ініціаторів тішиться тим, що змогла посприяти відкриттю нових можливостей для дітей, підтримати їх на шляху до самовдосконалення. Крім того, робочий зошит табору доступний усім за посиланням.
- Актуальне
- Важливе