Бюджет на охорону здоров'я-2023. Чи вистачить грошей на пацієнтів наступного року

25 листопада, 2022 п'ятниця
22:23

У 2023 році бюджет України буде бюджетом воєнного часу: потреби оборони становитимуть майже половину витрат. Звісно, крім оборони, критично важливими є й соціальні видатки, значну частину яких покриють міжнародні партнери. Це гарантуватиме в наступному році своєчасну виплату пенсій й зарплат бюджетникам, функціонування ключових сфер, таких як освіта та охорона здоров'я, діяльність правоохоронних органів і базову діяльність органів управління. Всі інші витрати через критичну нестачу коштів винесли з бюджету. Вперше за всю історію незалежної України дефіцит бюджету наступного року перевищить 20% ВВП

Зміст

Яку суму заклали на наступний рік на медичну галузь та чи вистачить цих грошей, щоб забезпечити потреби українських пацієнтів, про це йшлося під онлайн-дискусії "Що там з бюджетом?", організованої Українським центром охорони здоров'я (UHC) та Центром економічної стратегії, передає Еспресо.

"З одного боку, бюджет на наступний рік - це бюджет виживання. З іншого, він додає оптимізму. У 2023, згідно з прогнозами, ситуація буде важка, але стабільна. Ми зупинимо падіння в той час, як у наших ворогів воно буде прискорюватися. Для сфери охорони здоров'я це - хороша новина, оскільки дозволяє сподіватися, що нам не лише вдасться врятувати галузь, а й закласти "цеглинки" її відновлення у 2024 році", - каже співзасновник UHC, ексзаступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.

"Грошей у гривнях буде приблизно на 10% менше, і це, відповідно до негласного правила, стосується всіх соціальних сфер, крім оборони. З огляду на те, що кількість населення в Україні реально зменшилася (через те, що багато людей виїхало за кордон), виходить, що на одну людину виділять навіть більше грошей. Але в доларовому вимірі ми маємо "просідання" на 40%, - веде далі експерт. - Відтак усе, що ми купуємо за долари, потрапляє у зону ризику, а це передусім ліки, витратні матеріали, медичне обладнання та продукти (протези, стенти тощо)".

Витрати на душу населення в Україні в доларовому еквіваленті впали зі 159$ до 116$. "Йдеться лише про державні видатки, не те, що ми витрачаємо з власної кишені, - уточнює Павло Ковтонюк. - Але що довоєнних 159$, що тепер 116$ - це ніщо у порівнянні навіть з найбіднішими країнами ЄС. Румунія має 592$, Польща - 724$, Литва - 892$, Чехія - 1500$. На інші країни, думаю, не варто навіть дивитися. Звісно, зараз нам сусід "допомагає", але ми й до широкомасштабної війни не були квітучою країною. Це означає, що необхідність реформ нікуди не зникла. Якщо ми говоримо, що врятуватися від Росії можна, лише вступивши в ЄС та НАТО, це пропонує нам порядок денний, який виходить за межі "просто перебути" або "щоб все було як вчора і тоді все в нас буде добре". Якщо ми лише відбудуємо зруйновані лікарні й більше нічого не робитимемо, все буде погано. У нас й далі буде 159$ на душу населення у порівнянні з 592$ у Румунії. Ми не можемо бути конкурентними у медицині з такими видатками. Навіть румуни не можуть, хоча у них у п'ять разів більші видатки, ніж у нас. У медицині ми можемо економити тільки на роботі персоналу, попросивши лікаря чи медсестру працювати за менші гроші, що наша система й робила, починаючи навіть не з 1990-х, а з 1920-х років. Це совєцька система зробила професію лікаря низькооплачуваною, змушуючи його за копійки рятувати людей, а пацієнтів - "віддячуватися". Ця практика перекочувала в Україну й міцно в ній закріпилася, а традиції, яким багато років, важко викорінити. Однак після того, як Україна інтегрувалася в ринкову економіку, на ліках, витратних матеріалах та обладнанні ми вже не можемо економити. Не можемо просити компанію Philips продати нам МРТ дешевше, тому що ми з України. Купуємо апарат за повну ціну у валюті".

Однією з головних проблем бюджету-2023 спікер називає ризик, що не всі пацієнти отримають необхідні їм ліки. У зоні ризику - всі програми й послуги, які містять у собі цю складову. "Наскільки мені відомо з моїх персональних контактів, сьогодні уряд не може провести чітких розрахунків, чи справді споживання ліків буде меншим, - каже співзасновник Українського центру охорони здоров'я. - Минулого тижня ми їздили в Ізюм. Очікували побачити там постапокаліпсис. Місто так і виглядає, але в ньому живе багато людей і переважно це люди старшого віку, з яких майже 100% мають медичні потреби.  Державі стало набагато дорожче забезпечити таких пацієнтів ліками на наступний рік і буде ще дорожче. Хоч курс гривні й стабілізувався, проте медикаменти здорожчали майже вдвічі порівняно із закупівлями минулого року".

За прогнозом UHC, буде проблема й з ліками в лікарнях. "Коли пацієнт потрапляє в лікарню, то саме медзаклад повинен повністю забезпечити його медикаментами з тих грошей, які Національна служба охорони здоров'я сплачує лікарні за надані послуги. Небагатьом медичним закладам вдавалося це зробити ще навіть до широкомасштабного вторгнення. Зараз лікарні почнуть економити і я підозрюю, що відбуватиметься це коштом пацієнта. Якби я був недобросовісним керівником медзакладу, то перше, щоб сказав пацієнту: "Йдіть і купіть собі ліки, бо у нас ліків немає". Вихід, звісно, є. Можна консолідувати лікарні, перепланувати надання допомоги так, щоб усім усього вистачило. Проте для цього потрібно докласти зусилля, проявити кмітливість та ініціативу, а головне - бажання. Будьмо чесними: знайдуться люди, які цього бажання не виявлять та оберуть легший (я б сказав традиційний для України) шлях - перекласти витрати на пацієнта, - припускає експерт. - Це зона ризику, які МОЗ та НСЗУ повинні контролювати. Однак (в наступному році. - ред.) контролювати може й не бути кому".

"НСЗУ катастрофічно недофінансована без якихось зрозумілих причин і це - зрада цього бюджету. Я відверто про це кажу. НСЗУ розпоряджається 176 мільярдами. Це величезна сума грошей. Цю інституцію зобов'язали купувати медичні послуги й контролювати надавачів цих послуг, щоб пацієнту надали безплатно ліки, щоб у лікарнях дотримувалися базових стандартів (надання медичної допомоги. - ред.), щоб інформацію про пацієнта внесли (в електронну систему охорони здоров'я. - ред.). Щоб елементарно було кому відповісти на дзвінки "на гарячу лінію". Цій інституції, яка повинна "вирулити" наступний рік, скорочують фінансування... на 40%. Це рекорд! Ні на кому більше так не зекономили, - обурюється Павло Ковтонюк. - У попередньому році фінансування НСЗУ також скоротили на 21%".

Ексзаступник міністра охорони здоров'я нагадав, що після того, як НСЗУ почали різко урізати фінансування, з інституції почався серйозний відтік кадрів. 

  • Україна планує покрити дефіцит Держбюджету-2023 - 38 мільярдів доларів - з допомогою партнерів, зокрема США, Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.21
    Купівля 41.21
    Продаж 41.72
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
17:54
"Добовий дебіт газу сягає 170 тис. кубометрів": Нафтогаз запустив нову свердловину
17:44
Ексклюзив
24-та бригада, дрони
Купівлею дронів для війська керуватиме той, хто погоджував яйця по 17 грн, - експертка ЦПК про першого заступника керівника Держспецзв'язку
17:43
Ексклюзив
Доки ракета не влучить безпосередньо в енергоблок, ядерної чи радіаційної загрози немає, - експерт з атомної енергетики Литвинський
17:42
військовий квиток, мобілізація
У ВР зареєстрували законопроєкт про зменшення граничного віку служби в армії до 55 років
17:27
Володимир Зеленський
Відновлення та прикриття критичної інфраструктури: Зеленський провів Ставку щодо захисту енергетики
17:25
обстріл, вибух, війна
Росіяни обстріляли Херсон: загинув чоловік
17:13
Держмистецтв оголосило цьогорічного лауреата премії Григорія Кочура
17:11
насилля
Місія ООН задокументувала 376 випадків сексуального насильства, пов'язаного з повномасштабною агресією РФ
17:09
Роб Бауер
Позбутися залежності від РФ і Китаю: голова комітету НАТО Бауер закликав бізнес готуватися до воєнного часу
16:53
Один з фаворитів Євробачення-2024 Nemo зі Швейцарія у півфіналі
Місто-господар Євробачення-2025 Базель провело референдум про фінансування пісенного конкурсу
16:51
Олаф Шольц
СДПН висунула Шольца своїм головним кандидатом на посаду канцлера Німеччини
16:46
Великий збір на потреби ЗСУ
16:36
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 116 боєзіткнень: Сили оборони відбили 10 атак РФ на Курщині
16:23
Окупанти, кримінал, росіяни
У Криму окупанти вчать школярів стріляти за методичками ПВК Вагнера та виправдовують убивства полонених
16:18
тюрма
Наводив удари РФ по Куп'янщині і закликав вбивати українців: суд призначив 15 років тюрми зраднику з Харківщини
16:18
КНДР розширює завод з виробництва ракет, якими Росія обстрілює Україну
16:00
OPINION
Про Голодомор і податки
15:55
фейк
Росіяни викрали дані жінки з Харківщини та від її імені заявили поліції про зґвалтування "французькими найманцями"
15:52
Ангела Меркель
Меркель заявила, що РФ напала би раніше, якби Україна почала рух до НАТО в 2008 році
15:35
Львів'янам, які пережили Голодомор 1932-1933 років, виплатять матеріальну допомогу
Спадкоємці американського мецената Вільямса передали Україні колекцію мистецтва про Голодомор
15:21
Білорусь вертоліт
Повітряний простір Білорусі 24 листопада порушили 38 російських "шахедів", - Гаюн
15:18
Грузія протести
У Грузії протестувальники закидали яйцями будівлю парламенту
15:12
МСЕК
В Україні перевірять рішення МСЕК про встановлення інвалідності 1695 посадовцям
15:01
танкер нафта
Британія вводить найбільший пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ
14:54
Ексклюзив
Боєць ЗСУ в російському райцентрі Коренево (Курщина)
Росія не зможе витіснити ЗСУ з Курської області до кінця року, - військовий експерт Жмайло
14:50
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
"Курахівський напрямок - найважчий": Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
14:37
свобода слова преса
Відкрита Рада: ЗМІ та профільні громадські організації закликають розширити доступ журналістів до парламенту й комітетів
14:37
Міжнародна коаліція безпілотників цьогоріч виділить для України €1,8 млрд
14:34
Оновлено
Калін Георгеску
Вибори в Румунії: перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
14:25
Бійка в готелі Києва: правоохоронці оголосили про підозру в умисному вбивстві мешканцю Василькова
14:17
Сергій Кривошеєнко
Президент призначив Сергія Кривошеєнка головою Сумської МВА
14:09
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:01
OPINION
блог Сергій Герасимчук
"Чорний лебідь" на президентських виборах у Румунії
14:01
Каньє Вест
Модель Дженн Ен подала до суду на Каньє Веста через інцидент на зйомках кліпу в 2010 році
14:01
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Дутерте заявила, що погроза вбити президента була "несправжньою"
13:52
Шалва Папуашвілі
У Грузії керівна партія заявила про намір провести вибори президента цьогоріч
13:52
Оновлено
Насідки обстрілу Одеси 25 листопада
Війська РФ вдарили ракетою по середмістю Одеси: є постраждалі
13:50
гуманітарна допомога
Окупанти на Миколаївщині скинули дрон на людей, які отримували гумдопомогу: є поранені
13:33
На Київщині й у Сумах затримали підпалювачів будівель ТЦК та автівок військових на замовлення РФ
13:27
Андрій Сибіга
Сибіга їде на засідання G7 до Італії: з дипломатами ЄС говоритиме про зміцнення підтримки України
Більше новин