Чи справді технічне зерно з України заполонило Польщу?

2 травня, 2023 вiвторок
19:24

Міністерство сільського господарства повідомило, скільки технічного зерна ввезли до Польщі у 2022 році. Дані Національної скарбової адміністрації  показують, що причиною проблем на внутрішньому ринку є зовсім не зерно з України. Проте частина організацій не довіряє цим даним

Зміст

Стаття Гжегожа Ковальчика опублікована в Business Insider

"У нас є інформація про те, що, наприклад, пшениця надходила як очищувач, який теоретично використовується для чищення млинів", – говорить нам один із представників галузі.

  • За даними міністерства сільського господарства, минулого року до Польщі ввезли лише 93 тисячі тонн зерна, задекларованого як технічне. Аграрії не вірять у такі низькі обсяги
  • Аналітики сходяться на думці, що такий обсяг не повинен сколихнути ринок
  • Якщо не технічне зерно, то що могло спричинити таку велику проблему з цінами на зерно в Польщі? Експерти мають кілька припущень
  • Замороження імпорту може заблокувати потік сировини, необхідної польському сільському господарству. Молочні господарства також побоюються реакції з боку України

"Згідно з даними Національної скарбової адміністрації у 2022 році до Польщі з України в’їхали 93 тисячі тонн зерна, декларованого як технічне, що склало приблизно 3,8% від загального обсягу імпорту зернових з України, який становив 2,45 млн тонн. Із них 58 тисяч тонн – кукурудза та 31 тисяча тонн – пшениця", – зазначає міністерство сільського господарства у відповіді, надісланій Business Insider. Окрім того, додає, що також йшлося про 7,4 тонни "промислової" кукурудзи.

Ці цифри означають, що так зване технічне зерно не могло заполонити польський ринок. Це лише крапля в морі імпорту з України. Минулого сезону в Польщі було вироблено понад 35 мільйонів тонн зернових.

Українське зерно зовсім не заполонило ринок?

Відтак, загальний імпорт зернових від нашого східного сусіда (тобто вищезгадані 2,45 мільйона тонн) становить лише близько 6,8% від внутрішнього виробництва. Водночас у 2022 році ми мали позитивне торговельне сальдо в Польщі, тобто перевагу експорту над імпортом.

"Із січня до грудня минулого року з Польщі було експортовано за кордон 9,2 млн тонн зернових та зернопродуктів, зокрема близько 3,88 млн тонн кукурудзи та близько 3,64 млн тонн пшениці. Не існує системи, яка б дозволила визначити, якою мірою експорт включав українські зернові. Однак ми знаємо, що сальдо зовнішньої торгівлі зерновими та зернопродуктами знаходиться на позитивному рівні – 5,6 млн тонн", – говорить очільниця Зерно-кормової палати Моніка П'ятковська.

Про те, що технічне зерно не повинно бути головною проблемою на ринку, свідчать і дані, отримані від міністерства аграрною профспілкою "Корона".

Вони показують, що технічні зернові не домінували серед усіх зернових, які імпортувалися до Польщі. Як зазначено, із липня 2022 року по січень 2023 року було імпортовано приблизно 165 тисяч тонн зернових (пшениці й кукурудзи), крім кормових, насіннєвих або продовольчих (їх було приблизно 1,73 мільйона тонн). Отже, технічне зерно в українському імпорті за цей період також повинно мати доволі невелику частку.

"З метою прискорення імпорту до Польщі шляхом уникнення прикордонного контролю, у грудні 2022 року Національна скарбова адміністрація посилила нагляд за імпортом такого зерна", – запевняє міністерство у надісланій нам відповіді.

Фермери сумніваються у даних міністерства

Справді імпорт з України дуже суттєво збільшився у відсотковому відношенні (у 2021 році він відстежувався), але це все одно не повинно призвести до кризи на такому великому ринку.

Якщо дані показують, що приплив зерна з України не такий вже й великий, то що ж викликало аж стільки проблем? Аграрії б'ють на сполох, що зерносховища переповнені зерном, а ціни на закупівельних станціях занадто низькі. Саме тому деякі представники галузі вважають, що наведені цифри не відповідають дійсності.

"Ми вважаємо, що назв, під якими в’їжджало зерно, але які уникнули потрапляння до офіційної статистики, набагато більше. Це не лише технічне зерно.  У нас є дані, що пшениця, наприклад, потрапляла до Польщі як очищувач, який теоретично використовується для чищення млинів. Це означає, що в Польщі може бути набагато більше українського зерна, ніж показує офіційна статистика", – оцінює член управління Асоціації виробників зернових культур Марчін Ґрин.

"Уряд почав робити кроки для скорочення імпорту, але, з іншого боку, через створений ажіотаж покупці тепер знають, що ми притиснуті до стіни і можуть свідомо занижувати ціни. Ми бачили, як після запровадження державних субсидій ціни знижувалися дуже швидкими темпами. Сама ціна, до речі, не була б проблемою, якби витрати були нижчими, а вони значно зросли", – зазначає він.

"Слід враховувати, що Україна, за оцінками Міністерства сільського господарства США, цього маркетингового року експортує 40,5 млн тонн зернових, у тому числі 14,5 млн тонн пшениці та 26 млн тонн кукурудзи. Цей потенціал є вражаючим для країн, що межують з цим ринком, навіть якщо існуючі надлишки не досягли цих ринків у величезних кількостях. Крім того, занепокоєння зростає, коли періодично виникає реальна загроза значного скорочення або призупинення експорту зерна з українського ринку через чорноморські порти", – говорить Моніка П'ятковська.

Крах? Нічого подібного.

На думку експерта аграрних ринків та старшого економіста Credit Agricole Якуба Оліпра, було б неправильно говорити про крах зернового ринку в Польщі.

"Я не згоден з оцінкою, що ми маємо спад на ринку. Проблема полягає в тому, щоб заохотити фермерів продавати зернові за нинішніми цінами в ситуації, коли ще кілька місяців тому вони могли продавати зернові на кілька сотень злотих дорожче", – каже він.

"На мою думку, Україна має мало стосунку до таких сильних знецінень, які ми спостерігаємо з грудня", – підтвердив у своєму аналізі на infograin.pl аналітик Мирослав Марціняк.

"Сьогодні також немає проблем зі збутом на млини та комбікормові заводи. Однак проблема полягає в ціні, яка не влаштовує фермерів", – додав він.

Якуб Оліпра також стверджує, що поточна ситуація на внутрішньому ринку є відображенням того, що відбувається у світі.

"Закупівельні ціни на зерно в Польщі є на рівні MATIF (Французька біржа сільськогосподарських товарів – прим. ред.). Це пов'язано з поліпшенням ситуації з попитом і пропозицією на світовому ринку зерна, зменшенням ринкової невизначеності та очікуванням вищих врожаїв у наступному сезоні", – розповідає він.

Чи достатньо робить уряд?

На думку Оліпри, проблема не буде вирішена шляхом обмеження ввезення зерна з України, як це вирішив зробити польський уряд, дозволивши лише транзит.

"На мою думку, заходи з блокування імпорту з України не вирішують проблему в довгостроковій перспективі. Ми потребуємо багато такої сировини, як, наприклад, соняшниковий шрот. Щобільше, у багатьох сегментах український експорт не конкурує з нами, а наші дії можуть, своєю чергою, зіпсувати торговельні відносини з компаніями, які самі експортують харчові продукти в Україну", – оцінює Якуб Оліпра.

Самі фермери також мають сумніви щодо таких заходів. Відповідної реакції України побоюються, зокрема, у Польській молочній палаті (PIM).

"Українська сторона може вдатися до дій у відповідь у торговельному обміні з Польщею, що призведе до гальмування або заборони експорту насамперед наших сирів, сухої сироватки та кисломолочних продуктів, для яких Україна сьогодні є важливим ринком збуту. У 1 кварталі 2023 року Польща продала в Україну в 5,14 раза більше молочних продуктів, ніж купила в Україні", – йдеться у повідомленні PIM.

Також представник зернової галузі, попри те, що цінує втручання влади, говорить про великий хаос.

"Уряд хоче діяти, і це можна оцінити як позитив, але, на жаль, він змінює порядок денний кожні два-три дні. Спочатку він повністю заборонив імпорт, потім з'явилася ідея обмежити його, тобто конвоювання та електронне відстеження вантажів. Сьогодні ми не знаємо, де ми стоїмо", – визнає Марчін Ґрин.

Як він додає, ця проблема призводить до зменшення експортних можливостей.

"Зерно з України вплинуло на зниження якості і погіршення сприйняття нашої сировини на зовнішніх ринках. Таким чином, нам сьогодні важче продавати польське зерно на Заході", – аргументує він.


 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 43.78
    Продаж 44.5
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
13 листопада
17:51
Ексклюзив
трамп путін
"Це позитивний сценарій для України": аналітик Бронжуков про відмову Путіна вести переговори з Трампом
17:36
Ексклюзив
Володимир Шейко
Автори вільних народів завжди переможуть імперію, яка їх намагається поневолити, - гендиректор Українського інституту Шейко
17:28
Оновлено
На Донеччині через ворожі обстріли загинули 2 людини, 7 отримали поранення
17:19
Ексклюзив
лісові пожежі
Частина довкілля України не підлягає відновленню через бойові дії, - еколог Листопад
17:19
Андрій Воронін
Український футболіст потрапив у принизливий рейтинг найгірших форвардів в історії АПЛ
17:10
Ексклюзив
Віталій Портников
"Україна може зникнути, а інші країни будуть повністю змінені": Портников спрогнозував наслідки посилення впливу Росії на пострадянському просторі
17:03
Огляд
Frankenburg Technologies
У 10 разів доступніші, у 100 разів швидші у виробництві: естонська ракета для української ППО, що про неї відомо
17:01
Ростислав Держипільський
Лауреатом премії Станіслава Вінценза став режисер Ростислав Держипільський
16:57
В Україні започаткували стипендію для письменників імені Вікторії Амеліної
16:48
З окупованих територій повернули п'ятьох українців від 18 до 89 років
16:47
евакуація
На Харківщині оголосили обов'язкову евакуацію дітей із Борівської громади й усіх дорослих із низки населених пунктів
16:45
Сибіга зустрівся із Блінкеном у Брюсселі, говорили про подальшу військову допомогу США Україні
16:39
Війна з Росією, ЗСУ
Росіяни атакують на 11 напрямках фронту: від початку доби зафіксовано 97 боєзіткнень
16:39
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
"Я його фанат": Тайсон дав суперечливий прогноз на реванш Усик - Ф'юрі
16:32
вогонь, полум'я, пожежа
Окупанти звинуватили ЗСУ в ударі по Горлівці: 60 тис. жителів нібито залишились без світла
16:29
Віктор Медведчук
АРМА продало перші 16 картин Медведчука за 317 тис. грн
16:22
Укрпошта
Для поліпшення логістики: Укрпошта закупить для листонош електроскутери
16:21
Вийшов трейлер четвертого фільму "Бріджит Джонс", у якому оголосили дату премʼєри
16:09
Ярослав Юрчишин
"Буде заборонено використовувати органам влади": нардеп Юрчишин розкрив деталі законопроєкту про регулювання Telegram
16:00
OPINION
Ілон Маск і трампісти. Як забрати гроші найбагатшої людини світу для ЗСУ?
16:00
Оновлено
Тернівська дамба Курахівського водосховища
Унаслідок пошкодження росіянами греблі з Курахівського водосховища вилилося 20 млн кубометрів води
15:55
Ексклюзив
Віа Карпатія
Для Польщі важливим є існування сильної України, без огляду на обставини, в яких ми можемо опинитись після виборів у США, - польський депутат
15:37
діти війна
У Покровській громаді на Донеччині залишається 246 дітей, з Курахівської усіх дітей евакуювали
15:22
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:13
НАТО, Трамп
The New York Times: Трампу вперше все було значно простіше
14:55
Савченко, Безугла
Безугла та Савченко звернулися до СБУ одна щодо одної: чого вимагають
14:55
Ексклюзив
Андрій Герус, голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг
Ми працюємо над тим, щоб польські компанії будували в Україні генерацію: нардеп Герус про енергетичні проєкти
14:23
марка Русский военный корабль
Суд ЄС не дозволив ДПСУ зареєструвати торгову марку "русскій воєнний корабль"
14:21
Наталка Діденко
Де 14 листопада чекати на мокрий сніг і ожеледицю: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:21
На фото: Книга "Ірпінь - мій дім"
Переклади текстів дітей з Ірпеня та твору Цицерона: уряд затвердив лауреатів Премії Рильського
14:14
Ексклюзив
Заступник Міністра енергетики України Микола Колісник
"Зелений перехід" і спільні газові проєкти роблять Україну та Польщу партнерами в глобальній конкуренції, - Міненерго
14:08
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
Якщо росіяни захоплять Курахове, то почнуть наступ на Покровськ, який наразі відклали, - військовий оглядач Попович
14:02
OPINION
Ідіота не посадиш, але покарати треба
13:53
Латвія
У Латвії громадян закликали вшанувати хвилиною мовчання жертв агресії РФ у 1000-й день вторгнення
13:49
Ексклюзив
Міхал Бронятовський, директор та головний редактор TVP World,
Як не стати знаряддям російської пропаганди: польські спікери Форуму Via Carpatia про інформаційну безпеку
13:36
"Тотальне замирення з РФ": критикиня Улюра про роман, що отримав Букерівську премію - 2024
13:33
СБУ оголосила підозру клірику Овруцько-Коростенської єпархії УПЦ (МП) на Житомирщині
13:16
Міноборони випробовує нові зразки маскувального та зимового костюмів для ЗСУ
13:07
москва, кремль
Розвідка Британії прогнозує посилення інфляційного тиску на економіку РФ у 2025 році
13:01
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Херсонщині через атаки ворожих дронів загинула жінка, є поранені
Більше новин