Аналітика

Росія черговий раз намагається розмивати недоторканість кордонів НАТО. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець Віталій Бесараб
25 грудня, 2024 середа
20:59

Під час комбінованої ракетно-дронової атаки України одна із російських крилатих ракет порушила повітряний простір Молдови, а потім Румунії. В Румунії ж заявляють, що жодного фіксування цілей не було. Країна НАТО, а відтак і весь Альянс, знову кволо відповідають на чергові провокації РФ, яка вже давно веде гібридну війну проти Європи та намагається розмивати недоторканість натівських кордонів

Зміст

Росія атакувала енергетичну інфраструктуру 25 грудня

На Різдво Христове росіяни знову атакували критичну інфраструктуру нашої держави. Сьогодні, 25 грудня, ворог здійснив чергову комбіновану атаку з використанням балістичних, крилатих ракет та БПЛА. Ціль - енергетика України. Росіяни продовжують боротись за блекаут в Україні. Так сказав президент Володимир Зеленський. Зокрема, наш президент сказав, що російський диктатор Путін свідомо обрав Різдво для атаки, бо що ще може бути більш нелюдським. Після ракетно-дронового нападу у кількох регіонах України були екстрені відключення світла. У Харківській, Дніпровській та Івано-Франківській областях частина споживачів залишилась без тепла. Така ситуація була на ранок, втім, на вечір, гадаю ситуація покращилась. Наші енергетики працювали над тим, щоб відновити працездатність мереж.

Ворог для нападу використав 184 засоби ураження. У попередній і найбільшій атаці, яка була 13 грудня, ворог використав понад 300 ракет та дронів. Командування ПС України повідомило, що цього разу було знищено 59 крилатих та керованих ракет, а відсоток їх знищення становив 89%. Також було повідомлено, що всі 106 БПЛА типу Shahed були знищені. Балістичні та зенітні ракети ворога не були перехоплені. Зокрема, дві північнокорейські ракети KN-23 та 10 зенітних ракет з ЗРК С-300 або С-400. 

НАТО не реагує на російські ракети, які порушують повітряний простір Альянсу

Одна із крилатих ракет, якими Росія атакувала Україну,  з повітряного простору Молдови залетіла на територію Румунії й подолала шлях у 140 км над двома країнами. У ПС України повідомляли румунських колег про маршрут цієї ракети. У Молдові підтвердили факт порушення її повітряного простору, а Румунія - ні. В Румунії заявили, що система спостереження, яка є частиною інтегрованої системи ППО НАТО, не зафіксувала перетину кордону російською ракетою. Це видається дещо дивним. Таким чином діяла і Польща. Цього разу в Польщі знову підіймали у повітря винищувачі та приводила у найвищу бойову готовність власну протиповітряну оборону. Втім, захід російських крилатих ракет у повітряний простір країн НАТО стало практикою і такі випадки траплялись раніше. Це свідчить про те, що в Росії планують такі маршрути. Оскільки російські крилаті ракети мають чудово заплановані маршрути після їх запуску. Росія таким чином намагається розмивати недоторканість кордонів НАТО і демонструвати неспроможність військової відповіді НАТО на такі загрози. Це черговий елемент тиску на європейське середовище та політиків, як частина гібридної війни. В цій ситуації дуже велике значення має жорсткість та швидкість реакції з боку країн НАТО, чого поки що немає на тлі таких випадків.

Росії не вдалось досягти стратегічних цілей у 2024 році

Військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network, експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь розповів, що дуже важливо, аналізуючи підсумки 2024 року, згадувати про прогнози на цей рік у 2023 році. Тоді, у грудні 2023 року, більшість експертів та аналітиків акцентували на тому, що Україні слід зосередитись на оборонних операціях. Це б дозволило проводити наступальні операції у 2024 році. За словами Самуся, займатись лише оборонними операціями не можна, оскільки це унеможливлює проведення контрнаступальних дій.

 Зараз же перспектива розвитку ситуації залежить від дій новообраного президента США Дональда Трампа. Зокрема, як в адміністрації Трампа бачать реалізацію свого плану стосовно завершення цієї війни. Втім, як зауважив Самусь, російсько-українська війна не може припинитись, поки існує Російська Федерація або Україна. Це концептуальний конфлікт. Ця війна триває вже кілька сотень років і тому зараз припинити точно неможливо. Єдиний сценарій розвитку подій - замороження війни. Саме на цьому й акцентує адміністрація Дональда Трампа.

Втім, як зауважив Михайло Самусь, якщо говорити про 2024 рік, то однозначно можна сказати, що Росії не вдалось реалізувати задум й завдання тієї наступальної операції, яку вони ведуть з жовтня 2023 року. Очевидно, що головним завданням було окупація всієї Луганської та Донецької областей, а також просування в Харківській області. Росіяни теж намагались проводити наступальні операції в Сумській області. Операція ЗСУ в Курській області багато в чому повпливала на здатність дій росіян у Харківській, Чернігівській та Сумській областях. Оскільки російська операція в напрямку Вовчанська мала на меті тиск на Купʼянський напрямок і далі вихід на Словʼянсько-Краматорську агломерацію.

Михайло Самусь пояснив, що в команді Дональда Трампа немає чіткого розуміння суті російсько-української війни. Це випливає із заяв самого Дональда Трампа, а також від його представників під час передвиборчої кампанії. Там немає розуміння того, що це не просто конфлікт, а агресивна війна путінської імперії проти України. Часто складається враження, що в команді Трампа українців та росіян сприймають однаково, мовляв, їх потрібно помирити й заморозити війну. Насправді це є проблемою. Оскільки, як наголосив Самусь, жертву агресії й агресора не можна прирівнювати. Це концептуальна, цивілізаційна війна, яка не може бути завершена або припинена. В цій війні важливо покарати агресора. Тільки силове покарання може припинити цю війну. Це мають зрозуміти в команді Дональда Трампа й він сам. Самусь зауважив, що тільки в такий спосіб цю війну можна завершити.

Важливо примусити Росію до припинення війни проти України

Сьогодні головним питанням залишається те, як Дональд Трамп буде намагатись переконати Путіна зупинити війну. З українського боку, як зауважив Самусь, потрібно максимально ефективно працювати з майбутнім спецпредставником обраного президента США Дональда Трампа з питань України Кітом Келлогом. Оскільки, він дуже добре знається на Росії й чудово розуміє їхню позицію. Втім, можливо він не до кінця розуміє, що таке Україна, тому над цим потрібно працювати всьому військово-політичному керівництву України. Зокрема, пояснювати різницю між Україною й Росією та чому важливо примусити РФ до припинення цієї агресивної війни. Не примушувати Україну до капітуляції, а тиснути на РФ. Бо, хоч і перший спосіб є легшим для адміністрації Трампа, не можна допускати, щоб Україна поступилась національними інтересами перед агресором.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
21:21
Азербайджан має докази, що його літак у грудні збила російська ППО, - Reuters
21:04
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
20:50
Дональд Туск
Туск: ЄС готовий впродовж години відповісти на будь-які дії США із запровадження мит
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зміни у побудові війська: що ми прагнемо досягнути реформою ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:20
Партнерський матеріал
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП запровадили посаду фахівця із взаємодії з військовими та ветеранами
20:09
Зеленський анонсував індексацію пенсій з 1 березня
20:05
OPINION
Не служити Великому Ображеному...
19:58
Огляд
USAID під загрозою: чому Трамп і Маск хочуть закрити програму допомоги та що це означає для України. Пояснюємо
19:57
"Нема підстав": КМДА не може відсторонити звинуваченого у домаганнях Білоуса від посади керівника Молодого театру
19:54
Олександр Зінченко, Албанія - Україна
Футболіст Зінченко та "Нова Пошта" подарували квартиру сімʼї біженців з Бахмута
19:43
Ексклюзив
Вибори Україна
Юрист Магера розповів, через який проміжок часу в Україні можуть відбутись вибори, якщо бойові дії будуть зупинені
19:28
Ніл Ґейман
Одна з жінок, що звинуватили Ніла Ґеймана в сексуальному насильстві й торгівлі людьми, подала до суду на нього і його дружину
19:25
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Робочі дати візиту команди США в Україну визначені, - Зеленський
19:19
Роберт Кеннеді-молодший
"США через USAID фінансували Майдан у 2014 році": SPRAVDI спростував вкид від Кеннеді-молодшого
18:56
ЗАЕС
РФ взяла в заручники двох працівників ЗАЕС, - Зеленський
18:50
РФ атакувала два райони Дніпропетровщини: загинув чоловік, ще один – у важкому стані
18:48
Андрій Єрмак
"Ситуація на фронті, мобілізація, підтримка": Єрмак першу провів розмову з радником Трампа Волцом
18:41
Мінцифри працює над АІ-асистентом у Дії, який прийматиме скарги громадян, - Федоров
18:38
Євробачення
Євробачення-2025: на Нацвідбір виділили 10,5 млн грн, з них понад 1 млн грн - на запрошених зірок
18:33
Зеленський, Трамп
"Ми відкриті, щоби заходили інвестиції американських компаній": Зеленський відреагував на заяву Трампа щодо рідкісноземельних елементів
18:22
Тимур Ткаченко
Ткаченко провів перше засідання Ради оборони Києва: ухвалено важливе рішення щодо захисту критичної інфраструктури
18:16
Володимир Зеленський
Зеленський і премʼєр-міністр Австралії обговорили військову допомогу для України
18:10
Ігор Додон
"Історично молдавські землі": проросійський політик Додон висловив територіальні претензії до України
18:08
Іспанія
Іспанський уряд погодився скоротити робочий тиждень
18:07
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Відновлення має бути частиною переговорів про мир": виконавчий директор "Добробату" Іванов з "Українського тижня" у Вашингтоні
18:05
OPINION
Функція президента – забезпечити оборону, а не нацькувати на Сирського Мар'яну
18:00
Інтерв’ю
навчальне СТО
Від операторів агродронів до фахівців з альтернативної енергетики. Як в Україні змінюють профтехосвіту
17:58
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Ключовий конкурент Луніна пропустить наступний матч "Реала"
17:57
немовля
Батькам, які на Київщині залишили новонароджену дитину у сумці на вулиці, оголосили підозру
17:38
гривня тисяча гривень
Заявки на "тисячу від Зеленського" подали понад 13 млн українців, більшість витрачає її на комуналку
Більше новин