Огляд

Чи вплине війна з ХАМАС на підтримку НАТО Україною, та хто пошкодив трубопровід у Фінляндії. Акценти світових ЗМІ 11 жовтня

Юрій Мартинович
11 жовтня, 2023 середа
09:09

У фокусі міжнародних ЗМІ залишається війна в Секторі Газа, зокрема, чи досить в НАТО й США сил, щоб одночасно реагувати на два масштабних військових конфліктів – в Ізраїлі та Україні

Зміст

На цьому і не тільки фокусували увагу світові ЗМІ станом на ранок 11 жовтня.

Чи має війна в Секторі Газа вплив на допомогу Україні Заходом

Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО

Фото: Reuters

 

Спалах війни в Ізраїлі продовжує зосереджувати всю увагу світових медіа. Зокрема, у Politico написали статтю, що "НАТО змушене вдатися до розколу" щодо підтримки як Ізраїлю, так і України. Альянс очікував, що зосередиться цього тижня на Україні, та потім ХАМАС атакував Ізраїль.

"Міністри оборони, які летіли до бельгійської столиці на засідання НАТО, яке розпочалося в середу, розраховували витратити час на підтримку України — натомість їхні розвідувальні брифінги повні регіону, про який майже забули за останні два роки: Близького Сходу", - констатують у Politico.

Від нової військової підтримки Ізраїлю з боку Білого дому до екстрених зустрічей у європейських столицях і невдалої відповіді ЄС на кризу, союзники по НАТО борються з новим відчуттям невідкладності ізраїльсько-палестинського конфлікту. Раптовий напад ХАМАС на Ізраїль у вихідні призвів до того, що ізраїльський уряд пообіцяв повну відплату в Секторі Газа, причому протягом 48 годин було призвано рекордну кількість резервістів у 300 000 осіб.  

"Цей час є незручним для українців, які прагнуть заохотити подальшу підтримку з боку країн НАТО на зустрічі міністрів оборони, яка стане першою після липневого саміту лідерів НАТО, на якому були посилені обіцянки щодо безпеки та військової підтримки України", - пишуть у Politico.

Голова комітету українського парламенту з питань зовнішньої політики Олександр Мережко визнав "побоювання" своїх співвітчизників щодо того, чи зможе Захід залишатися зосередженим на вторгненні Росії, одночасно маючи справу з поточною ситуацією із Ізраїлем і ХАМАС.

"Я можу говорити тільки за себе. Так, такі побоювання є", - сказав Мережко. "Але, в той же час, я думаю, що врешті-решт це не буде проблемою, тому що США є дуже потужною країною в економічному і військовому плані".

Інтерес НАТО не є чимось незвичайним, оскільки Ізраїль має давнє партнерство з Альянсом, зазначив інший європейський дипломат.

Хоча лінія Білого дому полягає в тому, що Сполучені Штати можуть впоратися з двома регіональними кризами одночасно, внутрішні скептики щодо допомоги Україні вже накопичуються.

"Ізраїль стоїть перед екзистенційною загрозою. Будь-яке фінансування для України має бути негайно перенаправлено в Ізраїль", - заявив у соціальних мережах Джош Хоулі, сенатор-республіканець, який є союзником колишнього президента Дональда Трампа.

Та офіційні особи США намагаються розвіяти українські занепокоєння, вказуючи на те, що дві країни мають різні потреби, оскільки вони стикаються з дуже різними загрозами.

"Щодо питання про те, чи може підтримка США Ізраїлю відбуватися за рахунок підтримки США України, ми не очікуємо серйозних викликів у цьому відношенні", — сказала журналістам у вівторок посол США при НАТО Джуліанна Сміт. "Я підозрюю, що Сполучені Штати зможуть залишатися зосередженими на нашому партнерстві та відданості безпеці Ізраїлю, а також виконувати свої зобов’язання та обіцяти продовжувати підтримувати Україну, коли вона захищає свою територію".

Україна все ще залишається в центрі уваги зустрічі НАТО цього тижня.

Він розпочинається в середу контактною групою з питань оборони України під проводом США, регулярним засіданням міністрів НАТО та України для обговорення того, яку зброю надати Україні. Після цього відбудеться засідання Ради Україна-НАТО, формат якого проходить уже вчетверте з моменту його створення в липні, коли президент України Володимир Зеленський відвідав саміт НАТО в Литві.

Незадовго до засідання НАТО український міністр оборони Умеров звернувся до голландської колеги Кайси Оллонгрен щодо "нагальних потреб" України в системах ППО, ракетах великої дальності та артилерії. Нідерланди також лідирують у підготовці українських пілотів на винищувачі F-16.

Це ознака того, що альянс може жонглювати як Україною, так і Ізраїлем, сказав Оллонгрен Politico.

"Розкол? Ні. Але я думаю, що, звичайно, також буде приділена увага та зосередженість на Ізраїлі та на тому, як там розвивається ситуація", - сказала вона. "Але я вважаю, що це дуже важливо, це добре, що ми зустрічаємося завтра та післязавтра, щоб підкреслити, що на підтримку України це не впливає".

У The New York Times також написали, що за словами представника США при НАТО – допомога Ізраїлю не надійде за рахунок України. Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, заявила, що Вашингтон може "залишатися зосередженим на нашому партнерстві та відданості безпеці Ізраїлю" і продовжувати підтримувати Київ.

Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Сполучені Штати виділили Україні зброю та військову допомогу на суму близько 45 мільярдів доларів, що зробило їх найбільшим донором українських військових зусиль.

Але тепер, коли офіційні особи та керівники галузі визнають, що їм важко задовольнити деякі воєнні вимоги України, адміністрація Байдена поспішає відправити протиповітряну оборону та боєприпаси до Ізраїлю.

Це підняло питання щодо того, чи зможуть Сполучені Штати йти в ногу з обома конфліктами, не перешкоджаючи також власній військовій готовності.

Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, намагалася подолати занепокоєння перед зустріччю міністрів оборони цього тижня в штаб-квартирі військового альянсу в Брюсселі.

"Ми не очікуємо жодних проблем у цьому відношенні", — сказала Сміт.

Пентагон наказав відправити авіаносну групу в східну частину Середземного моря, і чиновники розглядають боєприпаси та інше обладнання з американських запасів, яке можна швидко надати Ізраїлю. Це частина давньої американської угоди між США та Ізраїлем.

Однак високопоставлений чиновник НАТО, адмірал Роб Бауер з Нідерландів, заявив минулого тижня, що західні запаси зброї вже наближаються до "дна бочки", закликаючи оборонну промисловість збільшити виробництво.

У СNN же написали, що Республіканці повинні подолати свої глибокі розбіжності, щоб обрати спікера Конгресу США, оскільки ізраїльська криза виявляє неспроможність керувати країною.

"Республіканці Палати представників мають усунути розбіжності на своїй конференції, якщо вони хочуть досягти успіху у виборі нового спікера – оскільки небезпечні глобальні кризи в Ізраїлі та Україні показують високу ціну їх непрацюючої більшості", - пишуть у виданні.

Два оголошених кандидати, лідер більшості Стів Скаліз і голова судового органу Джим Джордан, повинні продемонструвати свою здатність або контролювати, або кооптувати прихильників жорсткої лінії, які минулого тижня скинули Кевіна Маккарті та роблять Сполучені Штати схожими на наддержаву, яка занепадає, яка не може керувати собою – нехай поодинці вести світ у сум’ятті.

У середу республіканці збираються для внутрішнього таємного голосування, щоб визначити, хто стане їхнім кандидатом у другу чергу на пост президента. Але серйозність зовнішніх подій, очевидно, мало впливає на те, щоб Республіканська партія вийшла з нескінченного внутрішнього конфлікту, тому що залишаються серйозні сумніви щодо того, чи зможуть або Скаліз, або Джордан отримати необхідну переважну підтримку Республіканської конференції під час остаточного голосування у повному складі Палати представників.

Як це воювати 600 днів практично без перепочинку

Також у The New York Times опублікували репортаж-лонгрід, який назвали: "Завжди під вогнем: на полі бою з елітними військами України". В ньому американські журналісти розповіли про досвід кількох досвідчених бійців з різних напрямків фронту.

"Поки Україна посилює наступ на півдні, її елітні штурмові бригади розгортаються в інших місцях, щоб допомогти стабілізувати оборонні лінії проти атак Росії. Ці бригади безперервно воюють майже 600 днів. Вони знають, що ціна перемоги буде високою", - пишуть журналісти.

Поки Москва намагається стримати українські війська, російські сили атакують хвилями, які можуть набрати кілька сотень ярдів за тиждень, а наступного втратити їх.

Прихована в лісах розгалужена підземна мережа є першою лінією оборони України, де її солдати готуються до майбутнього бою.

Під час патрулювання на зруйнованій вулиці зруйнованого міста в зруйнованому куточку східної України розгалужена війна згущується на кілька сотень ярдів у кожному напрямку, включно з небом.

Хто пошкодив трубопровід між Фінляндіє та Естонією

Фінляндія

Фото: www.freepik.com

 

Крім цього, увага ЗМІ була щодо заяви Фінляндії про пошкодження підводного трубопроводу, яке булло зроблено навмисно. У цьому підозрюють Росії. Як пишуть у The Guardian, фінляндські ЗМІ посилаються на джерела в розвідці, говорять про підозру російської диверсії після незвичайного зниження тиску.

Фінська влада заявила, що значні пошкодження підводного газопроводу та кабелю зв’язку, що з’єднує Фінляндію та Естонію, "не могли статися випадково" і, схоже, є результатом "навмисної… зовнішньої дії".

Місцеві ЗМІ посилалися на неназвані урядові джерела, кажуть про підозру в російській диверсії, а експерти з регіональної безпеки заявили, що нещодавно було помічено російське оглядове судно, яке неодноразово відвідувало околиці трубопроводу Balticconnector.

Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив на прес-конференції в Гельсінкі, що за попередньою оцінкою "спостережувана шкода не могла бути спричинена нормальним використанням трубопроводу або коливаннями тиску".

Відповідаючи на пряме запитання про ймовірність причетності Росії, Орпо сказав, що не хоче спекулювати щодо потенційних злочинців до завершення розслідування. "Важливо… не робити поспішних висновків на цьому етапі", – сказав він.

У The Washington Post написали, що пошкодження газопроводу та комунікаційного кабелю в Балтійському морі викликають тривогу в Європі.

"Європейські країни особливо чутливі до можливості диверсій після вибухів, які підірвали газопроводи Nord Stream між Росією та Німеччиною трохи більше року тому. Але на відміну від того випадку, коли сейсмологи зареєстрували два різних вибухи, вчені не зафіксували жодної незвичайної активності поблизу фінського трубопроводу", - пишуть у виданні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+34°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
14 липня
13:26
ЗСУ, мобілізація
Яке покарання матимуть військовозобов'язані за неоновлення даних: пояснення Міноборони
13:25
Затримане іноземне судно, яке допомагало РФ вивозити з Криму українське зерно, поміщено до українського порту, - ВМС
13:13
байден трамп дебати
Республіканці згадали слова, що приписують Байдену: "Поставити Трампа посередині мішені"
13:07
військовий квиток, мобілізація
Чи усі військовозобов'язані, які оновили свої дані, будуть мобілізовані: відповідь Міноборони
12:50
Вже намолотити понад 1 млн тонн зернових та бобових: на Дніпропетровщині аграрії почали жнива
12:28
Ексклюзив
дрон «Вектор»
Цю війну виграють військові, волонтери й інженери, - авіаексперт Храпчинський
12:18
терористи ХАМАС
ХАМАС оголосив про вихід із перемовин про перемир'я з Ізраїлем
12:14
ФАБ-3000
Росія вдарила по Україні 3-тонним КАБом
12:00
OPINION
Костянтин Корсун
Китайський шпигун в українському фейсбуку
11:46
росія Китай флот
Китай та Росія провели спільна навчання у Тихому океані
11:45
черешня
Росія намагається привласнити назву "Мелітопольська черешня": Україна звернулася до агентства ООН з прав власності
11:33
Партизани розвідали завод "СИБМАШ" у Тюмені, який ремонтує зброю окупантів: виявили "величезні проблеми", спричинені санкціями
10:45
Через російські атаки по Херсонщині виникло 25 пожеж, - ДСНС
10:44
китай
У Канаді заявили, що Китай створив неофіційну поліцію за кордоном для стеження за членами діаспори та залякування їх
10:14
Володимир Зеленський
"Ще три безпекові угоди і нові оборонні пакети": Зеленський підбив підсумки тижня зустрічей із союзниками
10:12
Оновлено
Окупанти атакували подвійним ударом "Іскандерів" вокзал на околиці Харкова 13 липня: загинули поліцейський та начальник райуправління ДСНС, серед 25 постраждалих 2 дітей і 5 залізничників
10:02
OPINION
Віктор Андрусів
Залізна завіса 2.0
10:00
рибалка
14 липня - День рибалки в Україні
09:57
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Минулої доби, 13 липня, РФ вбила 6 жителів Донеччини, ще 11 поранила
09:56
Ексклюзив
Маріуполь
Маріуполь зараз майже безлюдний, окупанти показують лише те, що вигідно їм, - журналіст Осиченко
09:38
прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс
Прем'єр Ірландії анонсував свій візит до України найближчими тижнями
09:26
ґрати
У Британії на Кліфтонському мосту знайшли валізи з людськими останками: поліція вдруге затримала підозрюваного
09:06
сили ППО
Сили ППО вночі знищили дві ракети і 4 дрони армії РФ на сході України
09:00
Анонс
Фінал Євро-2024
Іспанія - Англія: де та коли дивитись фінал Євро-2024
08:57
Оновлено
десантний корабель РФ "Новочеркаськ"
Росія завела ракетоносії в Чорному морі до пунктів базування, в Азовському тримає 4 кораблі
08:42
президент Ірану Масуд Пезешкіан
Новий президент Ірану заявив, що прагне миру для Росії та України, але Москва залишається цінним союзником Тегерана
08:33
ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті сталось 160 боєзіткнень, найбільше росіяни атакують Покровський напрямок, - Генштаб
08:19
Нічна атака РФ дронами, РСЗВ та ракетою на Дніпропетровщину: є постраждала
08:13
Дональд Трамп
"Насильству немає виправдань": Зеленський прокоментував замах на Трампа
08:07
OPINION
Юрій Бутусов
Слід швидко будувати роботизоване поле бою
07:52
Інфографіка
Засіб ППО, 46 артсистем і понад 1300 військових: що втратила армія РФ за добу війни в Україні
07:46
Анафі Джемілєв
У Криму помер брат Мустафи Джемілєва
07:24
У Трампа стріляли на передвиборчому мітингу у Пенсильванії: що відомо
2024, субота
13 липня
23:59
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
З початку доби росіяни майже 40 разів намагались прорвати оборону ЗСУ на Покровському напрямку
23:32
Андрій Білецький і Герман Галущенко
Міністр енергетики Галущенко зустрівся на передовій з бійцями 3 ОШБр
23:06
Ламін Ямаль, Іспанія - Франція, Євро-2024
Іспанія - Англія: букмекери дали прогноз на фінал Євро-2024
22:55
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 липня: скільки коштують долар та євро
22:25
крилата ракта "Калібр"
Окупанти створюють нові установки для пусків "калібрів" та "оніксів", - речник ВМС
22:21
Джо Байден
Скільки демократів-конгресменів просять Байдена зійти з дистанції: останні дані від New York Times
22:16
Оновлено
На фото: Монатік
Виступ MONATIK і Галкіна на весіллі в Італії: барабанщицю, яка брала участь у корпоративі виключили з гурту Renie Cares
Більше новин