Чи вплине війна з ХАМАС на підтримку НАТО Україною, та хто пошкодив трубопровід у Фінляндії. Акценти світових ЗМІ 11 жовтня
У фокусі міжнародних ЗМІ залишається війна в Секторі Газа, зокрема, чи досить в НАТО й США сил, щоб одночасно реагувати на два масштабних військових конфліктів – в Ізраїлі та Україні
На цьому і не тільки фокусували увагу світові ЗМІ станом на ранок 11 жовтня.
Чи має війна в Секторі Газа вплив на допомогу Україні Заходом
Фото: Reuters
Спалах війни в Ізраїлі продовжує зосереджувати всю увагу світових медіа. Зокрема, у Politico написали статтю, що "НАТО змушене вдатися до розколу" щодо підтримки як Ізраїлю, так і України. Альянс очікував, що зосередиться цього тижня на Україні, та потім ХАМАС атакував Ізраїль.
"Міністри оборони, які летіли до бельгійської столиці на засідання НАТО, яке розпочалося в середу, розраховували витратити час на підтримку України — натомість їхні розвідувальні брифінги повні регіону, про який майже забули за останні два роки: Близького Сходу", - констатують у Politico.
Від нової військової підтримки Ізраїлю з боку Білого дому до екстрених зустрічей у європейських столицях і невдалої відповіді ЄС на кризу, союзники по НАТО борються з новим відчуттям невідкладності ізраїльсько-палестинського конфлікту. Раптовий напад ХАМАС на Ізраїль у вихідні призвів до того, що ізраїльський уряд пообіцяв повну відплату в Секторі Газа, причому протягом 48 годин було призвано рекордну кількість резервістів у 300 000 осіб.
"Цей час є незручним для українців, які прагнуть заохотити подальшу підтримку з боку країн НАТО на зустрічі міністрів оборони, яка стане першою після липневого саміту лідерів НАТО, на якому були посилені обіцянки щодо безпеки та військової підтримки України", - пишуть у Politico.
Голова комітету українського парламенту з питань зовнішньої політики Олександр Мережко визнав "побоювання" своїх співвітчизників щодо того, чи зможе Захід залишатися зосередженим на вторгненні Росії, одночасно маючи справу з поточною ситуацією із Ізраїлем і ХАМАС.
"Я можу говорити тільки за себе. Так, такі побоювання є", - сказав Мережко. "Але, в той же час, я думаю, що врешті-решт це не буде проблемою, тому що США є дуже потужною країною в економічному і військовому плані".
Інтерес НАТО не є чимось незвичайним, оскільки Ізраїль має давнє партнерство з Альянсом, зазначив інший європейський дипломат.
Хоча лінія Білого дому полягає в тому, що Сполучені Штати можуть впоратися з двома регіональними кризами одночасно, внутрішні скептики щодо допомоги Україні вже накопичуються.
"Ізраїль стоїть перед екзистенційною загрозою. Будь-яке фінансування для України має бути негайно перенаправлено в Ізраїль", - заявив у соціальних мережах Джош Хоулі, сенатор-республіканець, який є союзником колишнього президента Дональда Трампа.
Та офіційні особи США намагаються розвіяти українські занепокоєння, вказуючи на те, що дві країни мають різні потреби, оскільки вони стикаються з дуже різними загрозами.
"Щодо питання про те, чи може підтримка США Ізраїлю відбуватися за рахунок підтримки США України, ми не очікуємо серйозних викликів у цьому відношенні", — сказала журналістам у вівторок посол США при НАТО Джуліанна Сміт. "Я підозрюю, що Сполучені Штати зможуть залишатися зосередженими на нашому партнерстві та відданості безпеці Ізраїлю, а також виконувати свої зобов’язання та обіцяти продовжувати підтримувати Україну, коли вона захищає свою територію".
Україна все ще залишається в центрі уваги зустрічі НАТО цього тижня.
Він розпочинається в середу контактною групою з питань оборони України під проводом США, регулярним засіданням міністрів НАТО та України для обговорення того, яку зброю надати Україні. Після цього відбудеться засідання Ради Україна-НАТО, формат якого проходить уже вчетверте з моменту його створення в липні, коли президент України Володимир Зеленський відвідав саміт НАТО в Литві.
Незадовго до засідання НАТО український міністр оборони Умеров звернувся до голландської колеги Кайси Оллонгрен щодо "нагальних потреб" України в системах ППО, ракетах великої дальності та артилерії. Нідерланди також лідирують у підготовці українських пілотів на винищувачі F-16.
Це ознака того, що альянс може жонглювати як Україною, так і Ізраїлем, сказав Оллонгрен Politico.
"Розкол? Ні. Але я думаю, що, звичайно, також буде приділена увага та зосередженість на Ізраїлі та на тому, як там розвивається ситуація", - сказала вона. "Але я вважаю, що це дуже важливо, це добре, що ми зустрічаємося завтра та післязавтра, щоб підкреслити, що на підтримку України це не впливає".
У The New York Times також написали, що за словами представника США при НАТО – допомога Ізраїлю не надійде за рахунок України. Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, заявила, що Вашингтон може "залишатися зосередженим на нашому партнерстві та відданості безпеці Ізраїлю" і продовжувати підтримувати Київ.
Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Сполучені Штати виділили Україні зброю та військову допомогу на суму близько 45 мільярдів доларів, що зробило їх найбільшим донором українських військових зусиль.
Але тепер, коли офіційні особи та керівники галузі визнають, що їм важко задовольнити деякі воєнні вимоги України, адміністрація Байдена поспішає відправити протиповітряну оборону та боєприпаси до Ізраїлю.
Це підняло питання щодо того, чи зможуть Сполучені Штати йти в ногу з обома конфліктами, не перешкоджаючи також власній військовій готовності.
Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, намагалася подолати занепокоєння перед зустріччю міністрів оборони цього тижня в штаб-квартирі військового альянсу в Брюсселі.
"Ми не очікуємо жодних проблем у цьому відношенні", — сказала Сміт.
Пентагон наказав відправити авіаносну групу в східну частину Середземного моря, і чиновники розглядають боєприпаси та інше обладнання з американських запасів, яке можна швидко надати Ізраїлю. Це частина давньої американської угоди між США та Ізраїлем.
Однак високопоставлений чиновник НАТО, адмірал Роб Бауер з Нідерландів, заявив минулого тижня, що західні запаси зброї вже наближаються до "дна бочки", закликаючи оборонну промисловість збільшити виробництво.
У СNN же написали, що Республіканці повинні подолати свої глибокі розбіжності, щоб обрати спікера Конгресу США, оскільки ізраїльська криза виявляє неспроможність керувати країною.
"Республіканці Палати представників мають усунути розбіжності на своїй конференції, якщо вони хочуть досягти успіху у виборі нового спікера – оскільки небезпечні глобальні кризи в Ізраїлі та Україні показують високу ціну їх непрацюючої більшості", - пишуть у виданні.
Два оголошених кандидати, лідер більшості Стів Скаліз і голова судового органу Джим Джордан, повинні продемонструвати свою здатність або контролювати, або кооптувати прихильників жорсткої лінії, які минулого тижня скинули Кевіна Маккарті та роблять Сполучені Штати схожими на наддержаву, яка занепадає, яка не може керувати собою – нехай поодинці вести світ у сум’ятті.
У середу республіканці збираються для внутрішнього таємного голосування, щоб визначити, хто стане їхнім кандидатом у другу чергу на пост президента. Але серйозність зовнішніх подій, очевидно, мало впливає на те, щоб Республіканська партія вийшла з нескінченного внутрішнього конфлікту, тому що залишаються серйозні сумніви щодо того, чи зможуть або Скаліз, або Джордан отримати необхідну переважну підтримку Республіканської конференції під час остаточного голосування у повному складі Палати представників.
Як це воювати 600 днів практично без перепочинку
Також у The New York Times опублікували репортаж-лонгрід, який назвали: "Завжди під вогнем: на полі бою з елітними військами України". В ньому американські журналісти розповіли про досвід кількох досвідчених бійців з різних напрямків фронту.
"Поки Україна посилює наступ на півдні, її елітні штурмові бригади розгортаються в інших місцях, щоб допомогти стабілізувати оборонні лінії проти атак Росії. Ці бригади безперервно воюють майже 600 днів. Вони знають, що ціна перемоги буде високою", - пишуть журналісти.
Поки Москва намагається стримати українські війська, російські сили атакують хвилями, які можуть набрати кілька сотень ярдів за тиждень, а наступного втратити їх.
Прихована в лісах розгалужена підземна мережа є першою лінією оборони України, де її солдати готуються до майбутнього бою.
Під час патрулювання на зруйнованій вулиці зруйнованого міста в зруйнованому куточку східної України розгалужена війна згущується на кілька сотень ярдів у кожному напрямку, включно з небом.
Хто пошкодив трубопровід між Фінляндіє та Естонією
Фото: www.freepik.com
Крім цього, увага ЗМІ була щодо заяви Фінляндії про пошкодження підводного трубопроводу, яке булло зроблено навмисно. У цьому підозрюють Росії. Як пишуть у The Guardian, фінляндські ЗМІ посилаються на джерела в розвідці, говорять про підозру російської диверсії після незвичайного зниження тиску.
Фінська влада заявила, що значні пошкодження підводного газопроводу та кабелю зв’язку, що з’єднує Фінляндію та Естонію, "не могли статися випадково" і, схоже, є результатом "навмисної… зовнішньої дії".
Місцеві ЗМІ посилалися на неназвані урядові джерела, кажуть про підозру в російській диверсії, а експерти з регіональної безпеки заявили, що нещодавно було помічено російське оглядове судно, яке неодноразово відвідувало околиці трубопроводу Balticconnector.
Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив на прес-конференції в Гельсінкі, що за попередньою оцінкою "спостережувана шкода не могла бути спричинена нормальним використанням трубопроводу або коливаннями тиску".
Відповідаючи на пряме запитання про ймовірність причетності Росії, Орпо сказав, що не хоче спекулювати щодо потенційних злочинців до завершення розслідування. "Важливо… не робити поспішних висновків на цьому етапі", – сказав він.
У The Washington Post написали, що пошкодження газопроводу та комунікаційного кабелю в Балтійському морі викликають тривогу в Європі.
"Європейські країни особливо чутливі до можливості диверсій після вибухів, які підірвали газопроводи Nord Stream між Росією та Німеччиною трохи більше року тому. Але на відміну від того випадку, коли сейсмологи зареєстрували два різних вибухи, вчені не зафіксували жодної незвичайної активності поблизу фінського трубопроводу", - пишуть у виданні.
- Актуальне
- Важливе