OPINION

Чому народні прикмети не працюють. Колонка Наталки Діденко

Наталка Діденко
19 листопада, 2023 неділя
14:19

Народні прикмети завжди цікавили людей. Адже спостереження за природою розпочалися практично одночасно із появою первісної людини. Саме погодні умови в дитячу епоху людства були запорукою виживання чи не виживання

Людина залишалася майже беззахисною не лише перед грізними стихіями, а й навіть перед звичайною зливою, невеликим морозом чи невинним, з точки зору сучасної людини, туманом у горах. Тому увага до щоденних природних явищ була в рази більшою, аніж теперішні запитання синоптикам про погоду на вихідні чи на Різдво.

Первісні люди були забобонними й ми прекрасно розуміємо їхні страхи перед грозою, штормовим вітром чи важкими щільними хмарами.

Погода впливала на щоденне життя, погода, а особливо клімат, були запорукою також врожайності навколишніх дарів природи, тобто, їжі. Тому посилена увага первісної людини до народних прикмет абсолютно виправдана.

Ми, звичайно, не знаємо, за чим вони більше спостерігали й чию поведінку, яких умовних жаб чи горобців вивчали, проте причини їхньої поведінки зрозуміти легко.

Жити-виживати потрібно було щодня.

Коли з’явився вогонь, що допомагав урізноманітнити та хоча б трохи зберегти "на потім" їжу, пізніше відбулося одомашнювання диких тварин, з’явилася пшениця, ячмінь, кукурудза, далі пішла "в люди" сіль – тоді й покотилася людська цивілізація вперед. Проте погода й клімат все одно залишалися надзвичайно важливими чинниками життя.

До речі, принагідно згадаємо різницю між погодою та кліматом.

Погода — стан нижнього шару атмосфери над конкретною місцевістю в конкретний час або протягом тривалого часу (година, доба, тиждень, місяць). Проте більше часу, роки, десятки років чи століття – це вже йдеться про клімат.

Клімат, або українською підсоння, — це багаторічний режим погоди, який спостерігається на конкретній території. Кліматологія як означення відома дуже давно. Перші записи про погоду з’явилися три тисячі років до нашої ери. Дійшов до сучасних людей трактат Аристотеля "Метеорологіка", де йдеться про такі атмосферні явища, як дощ, сніг, град, грозу, вітер тощо. 

На території теперішньої України, у літописах, записані спостереження про погоду з'явились у другій половині IX століття. А перші метеорологічні спостереження в Україні почались у 1738 році у Харкові. У 1810 році в селі Кручик неподалік Харкова було засновано метеорологічну станцію, яка спостерігала за температурою, атмосферним тиском, опадами, напрямом вітру, загальним станом поточної погоди. 

Між іншим, пізніше засновником регулярної метеорологічної служби на Харківщині є рідний брат Лесі Українки, Михайло Косач, метеоролог, фізик, письменник та перекладач.

Ще трохи сухуватої, але вкрай потрібної інформації для розуміння предмету нашого розуміння доцільності чи недоцільності народних прикмет.

У 1820 році Георг Брандес у Німеччині склав перші синоптичні карти, а з 50-х років за ініціативою французького астронома Урбен Левер'є та англійського адмірала Роберта Фіцроя синоптичний метод набув широкого використання.

погода

Ілюстративне фото: Reuters

Власне це можна вважати початком служби погоди і нового розділу метеорологічної науки – синоптичної метеорології, яку ми так звикли критикувати. 

Перші інструментальні спостереження в Україні були проведені у Харкові (1738-1741 рр.), Сновську Чернігівської області (1769-1782), у Києві (1770-1771, 1799-1802 рр.). 

Перша метеорологічна станція в Україні була створена в Херсоні в 1808 р. Регулярні спостереження розпочались лише в 1811 р. на метеорологічній станції в с. Кручик під Харковом, в 1812 р. в Києві, в 1825 р. в Херсоні. 

Перша в Україні метеорологічна обсерваторія була створена в Луганську в 1836 р. В подальшому аналогічні обсерваторії були створені у Одесі (1839) та в Дніпропетровську (1841 р.).

Метеорологічна обсерваторія при Київському університеті заснована в 1855 році, а регулярні місячні результати спостережень почали виходити з 1863 р.

Не будемо далі заглиблюватися у метеорологічні дати, локації та обставини, скажу лише, що порівняно із віком людства вік науки метеорології дуже юний. І саме тому народні прикмети, ці вікові метеорологічні автентичні  інструменти, й досі такі живучі та популярні. Адже хто буде ставити під сумнів авторитет рідного прадідуся чи серйозні синоптичні висновки прапрабабусі?..

Проте все ж у заголовку ми ставимо під серйозний сумнів ці давні народні методи. Чому?

Одразу почну із зміни клімату, однієї з найпопулярніших тем сучасного людства.

Клімат на Землі справді міняється, виникає безліч теорій із цього приводу — чому саме, в багатьох країнах із помірним та помірно-континентальним кліматом, включно з Україною, підвищилася середня річна температура повітря.

Колишні морозні та сніжні зими пасують перед так званими "європейськими", коли за увесь холодний період ледь-ледь набирається кілька тижнів із помірним морозом, а на справжні снігопади та снігові кучугури можна дивитися хіба що в кіно чи на дитячих фотографіях.

Питання, чому міняється клімат – через шкідливу нерозумну діяльність людини чи через природню глобальну кліматичну трансформацію — залишається все ж питанням. Проте клімат зазнав і далі зазнає трансформації. З чим ніхто вже не сперечається.

Це – перша серйозна причина, чому стародавні чи й навіть віком у кілька десятків років народні прикмети не можуть працювати.

Друге.

Україна належить до помірно-континентального клімату. А її крайній південь, південне узбережжя Криму – до субтропіків. Окрім того, територія України охоплена різними природними зонами. 

Наша територія розташована у зонах мішаних лісів, лісостепів і степів. Українські Карпати і Кримські гори вважаються ексклюзивними, окремими фізико-географічними ареалами.

Тому якщо якась народна прикмета позитивно прогностично діяла у зоні мішаних лісів, скажімо, на Чернігівщині, то це вже ніяк не годилося для лісостепової частини, наприклад, для Вінниччини чи Черкащини. Вже не кажучи про гірські райони чи степовий простір.

Третє. 

Часто, спостерігаючи за безліччю народних прикмет у різних джерелах, звертала увагу, що прогностична ознака для найближчого дня вказувалася напередодні ввечері чи й вночі.

Тобто народний прогноз повідомляв про можливу зміну погоди у вкрай короткий термін.

На відміну від наукового метеорологічного прогнозу, який доноситься до споживачів на термін доба-три, а з тенденцією й до тижня.

І, до речі, цей професійний прогноз споживачі вже отримують у першій половині дня на наступні одну-три доби. На відміну від "народного" прогнозу, який часто може повідомляти про зміну погоди із мінімальною завчасністю. Також більшість народних прикмет має тісну прив’язку до сільської місцевості та до поведінки птахів, рослин і навіть диких тварин.

Важко уявити міського мешканця (та й часто сільського), який матиме можливість спостерігати, чи:

 • забігає заєць до саду
 • лісові миші вилазять із нір
 • як волочить хвоста півень
 • які децибели жаб’ячого співу
 • чи "плачуть" листки клена
 • чи стає вовна на овечці м’якою
 • чи всю ніч співає соловей
 • чи щільно у вуликах затягують вічка бджоли
 • якою лапою кіт вмивається…

Цей список можна писати нескінченно.

сонце

Ілюстративне фото: pixabay

Існують прикмети з поведінки тваринного світу, рослинного, прогнози складали за виглядом зоряного чи хмарного неба, чи взагалі його кольору, про вечірні спостереження за квітами, росами, річкою, деревом, твариною, свійською чи дикою, взагалі мовчу.

Четверте.

Прогнози на кшталт "яка погода на Покрови, така й на Великдень" (умовно) також вже об’єктивно не працюють, бо календар церковних свят зазнає суттєвої трансформації і багато дат змістилося на інший відтинок часу.

П’яте, і певно, найголовніше.

Усі існуючі народні прикмети діяли за зовсім інших природно-цивілізаційних обставин.

Коли довкілля було значно чистішим, екологія – здоровішою, автомобілів або не було, або їх була мізерна кількість разом із продуктами згоряння.

А уявити, скільки з’явилося заводів, фабрик, різноманітних підприємств, які вдень та вночі викидають в атмосферу тонни шкідливих нагріваючих домішок… 

Усі давні уявлення про навколишнє середовище, м’яко кажучи, не вписуються у теперішні часи.

Тому народні прикмети залишаються жити серед теперішнього людства, як милий атавізм.

І до реального прогнозу погоди вони не мають відношення.

Хіба що комусь цікаво це вивчати і експериментувати на власній присадибній ділянці.

Та й художня література рідко коли обходиться без посилань на прогностичні обставини навколишньої атмосфери.

Усе це можна використовувати і цікавитися, на здоров’я і без проблем.

Проте, якщо ви хочете знати, якою буде погода найближчим часом, варто довіряти винятково професійним сучасним прогнозам погоди.

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Наталка Діденко, синоптикиня, ведуча програми погоди на телеканалі Еспресо

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.71
  Купівля 36.71
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.9
  Продаж 40.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
3 грудня
01:53
Оновлено
сирена
Росіяни запустили "шахеди". БПЛА фіксують у Хмельницькій області. Ситуація у ніч на 3 грудня
01:38
Андрій Лунін, Реал, Ліга чемпіонів
"У мене сьогодні відмерзли пальці", - Лунін вдруге поспіль провів "сухий" матч за "Реал"
01:15
"Військовозобовʼязаним, які не зʼявилися в ТЦК, блокують банківські картки": росіяни запустили черговий фейк
00:29
Прапор США
ВМС США перехопили іранський БПЛА над американським авіаносцем у Перській затоці
2023, субота
2 грудня
23:22
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Росіяни розстріляли українських воїнів, які здавались у полон. Реакція омбудсмана
22:07
Ексклюзив
балет
Солістка балету Львівської опери розповіла, як РФ ширить пропаганду через Чайковського
21:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников пояснив, чому вихід України на кордони 1991 року і розвал РФ не пов'язані
21:30
Володимир Зеленський
"Особливо цими днями": Зеленський закликав українців реагувати на повітряну тривогу
20:57
знищені окупанти
За місяць окупанти втратили на Бахмутському напрямку 8700 осіб, - речник Сухопутних сил ЗСУ
20:35
Інфографіка
Олександр Зінченко та Ніколо Дзаньоло (в центрі), Україна - Італія
Євро-2024: результати жеребкування групового етапу
20:30
Огляд
блокада кордону
Блокада українсько-польського кордону: як розвивається ситуація, нові учасники та можливі наслідки
20:25
Ексклюзив
Роман Костенко
Позиційна війна триває на фронті ще з листопада 2022 року, - полковник СБУ Костенко
20:10
Збірна України, Артем Довбик та Віктор Циганков
Збірна України дізналась потенційних суперників на Євро-2024
20:05
Володимир Путін
"Той самий диявол": Зеленський про російську опозицію
20:03
OPINION
Сергій Громенко
Росія втрачає опорні стовпи своєї сили
20:00
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
"Кремль у відчаї": Піонтковський пояснив чому Путіну потрібні переговори
19:57
Біньямін Нетаньягу
Перемовини Моссаду з ХАМАСом у Катарі зайшли в глухий кут
19:44
Вантажівка, фура
Польща посилила контроль за українськими вантажівками на під’їзних шляхах до КПП
19:44
Оновлено
"Дніпро-1" - "Ворскла" 1:2 (02.12.2023)
"Ворскла" розбила "Дніпро-1": розклад і результати 16-го туру УПЛ
19:36
ЗСУ
Сьогодні найгарячіше поблизу Бахмута та навколо Авдіївки, - Генштаб
19:36
Ексклюзив
росія, Китай
Замість російської "Сили Сибіру - 2", Китай займеться газом з Казахстану, - експосол України в КНР Литвин
19:14
За два тижні ми оголосимо готовність України до перемовин про членство у ЄС, - віцепрезидентка Єврокомісії
18:46
землетрус
На Філіппінах стався землетрус, а в Японії очікується цунамі
18:43
Ексклюзив
Росія втратить можливість перекидати вантажі із КНДР як мінімум до весни: полковник запасу СБУ Притула про вибухи на БАМі
18:19
Еммануель Макрон
Ізраїлю необхідно конкретизувати мету війни з ХАМАСом, - Макрон
18:05
OPINION
Михайло Косів
Українська Військова Організація: уроки та висновки
17:37
Оновлено
COP28
Потроїти виробництво ядерної електроенергії до 2050 року: Про що домовилися на кліматичному саміті COP28 у Дубаї
17:24
Фінляндія НАТО
Очільник міноборони Фінляндії спростував російські фейки про підготовку країни до війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
Новий пакет військової допомоги від Німеччини для ЗСУ: що туди увійшло
17:00
Порошенко
СБУ заявляє, що РФ збиралася використати поїздку Порошенка на Захід "у своїх ІПСО". "Євросолідарність" вважає це жартом у стилі "95 кварталу"
17:00
Ексклюзив
Путін
Піонтковський назвав два чинники, які вказують, що війну програно для Росії
16:48
туман
У Києві та області 3 грудня очікується небезпечний густий туман
16:02
субмарина USS Rhode Island
Австралія, Велика Британія та США використовуватимуть ШІ для виявлення китайських субмарин
16:00
OPINION
Євстратій Зоря
Хто в Україні мітить на роль Палпатіна із "Зоряних воєн"?
15:29
Чернігівщина
Окупанти обстріляли прикордоння Чернігівщини: постраждала родина з 4-річною дитиною
15:13
Американська дворічна дівчинка потрапила до Книги рекордів Гіннеса за найвищий IQ серед однолітків
15:05
на фото Володимир Зеленський
Захід зможе визнати Путіна нелегітимним після фейкових перевиборів, - Зеленський
14:53
Огляд
Шахтар - Антверпен
"Шахтар" бореться за плей-офф ЛЧ, а жіноча збірна України невдало стартувала на ЧС з гандболу: головні новини спорту за тиждень
14:52
Ексклюзив
сухпайок
Противник полює за нашими пайками, - підполковник НГУ Крижанівський
14:32
Дерек Шовін Джордж Флойд
Замах на Чорну п'ятницю: з'явилися подробиці нападу на ув'язненого американського полісмена Дерека Шовіна
Більше новин