Аналітика

Чому пенсії в Україні такі маленькі та як забезпечити гідну старість. Пояснюємо

Михайло Демків
24 вересня, 2023 неділя
19:57

Середня пенсія в Україні у 2023 році становить 4662,59 грн — це геть не та сума, на яку можна жити добре у старості. Сайт "Еспресо" попросив Михайла Демківа, фінансового аналітика інвестиційної групи ICU, пояснити, чому пенсії в Україні такі маленькі та як це можна виправити принаймні для себе самого

  • Як змінювався розмір пенсій в Україні по роках

У цій статті ви дізнаєтеся:

  • Як демографія впливає на розмір пенсії
  • Які способи заощадження на старість доступні українцям
  • Як самостійно примножувати накопичене
  • Як працюють недержавні пенсійні фонди
  • "Однушка у метро". Купівля захисного активу як альтернатива
  • Якою буде пенсія, якщо нічого не робити

Як демографія впливає на розмір пенсії

Чому пенсії такі маленькі? На побутовому рівні зазвичай кажуть: треба "менше красти" чи "олігархи винні". Безумовно, корупція та нерівні правила гри в економіці є проблемами, які шкодять добробуту. Однак відповідь на питання про розмір пенсій у першу чергу лежить в площині демографії.

Пенсійне забезпечення для абсолютної більшості українців здійснюється за солідарною системою, яку ще називають першим рівнем пенсійної системи. 

Спрощено це виглядає так: із заробітку працюючого стягується певна частина й спрямовується на виплату пенсії тим, хто вже своє відпрацював. На жаль, в Україні мало хто бачить суми, які роботодавець за нього сплачує до пенсійного фонду. Працюючий, як правило знає, що місячний оклад в нього 10 тис. грн, на руки отримує 8 050 грн. Але роботодавцю працівник коштує 12 тис. грн, адже поверх десяти тисяч ще потрібно перерахувати 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ), що і є доходами Пенсійного фонду.

Солідарна система класно працює у "молодих" країнах, де кількість працюючих – велика, а пенсіонерів – значно менше. 

Коли у 20 столітті країни запроваджували в себе таку форму пенсійного забезпечення, ситуація була саме такою. Згодом країни “старішали”, адже дітей народжувалося в кожній сім’ї менше, а тривалість життя зростала. А отже, пропорція між працюючими та пенсіонерами зростала на користь останніх.

В розвинених країнах ця проблема частково вирішується іммігрантами, які щороку поповнюють місцеву робочу силу. Україна ж, навпаки, є донором молодих людей для більш заможних країн. Додайте сюди неофіційне працевлаштування й ми отримаємо таку ситуацію. На початок 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення Росії, на обліку Пенсійного фонду України налічувалося 10,8 млн пенсіонерів. При цьому кількість застрахованих осіб (найманих працівників) склала всього 9,8 млн осіб, тобто менше, ніж пенсіонерів. 

Навіть якщо врахувати сюди фізичних осіб-підприємців, які часто є тими самими найманими працівниками, але платять менші податки, то в кращому випадку чисельність працюючих і пенсіонерів є однаковою.

Таким чином, працюючому доводиться утримувати не лише самого себе та свою сім’ю, а й ще одного пенсіонера. Окрім того, розмір заробітної плати офіційно влаштованого найманого працівника в Україні не такий великий. На середину 2021 року понад 55% працівників отримували заробітну плату меншу за 10 тисяч гривень, в тому числі майже 13% - суму, меншу за мінімальну заробітну плату. 

Відрахування ЄСВ з таких малих доходів виливаються в досить скромні внески до Пенсійного фонду. Сумарно за 2021 рік надходження до фонду становили в перерахунку на одного пенсіонера близько 2,4 тисячі гривень. Це те, що здатна забезпечити солідарна система в умовах ще до початку великої війни. Ще трохи більше тисячі гривень додає Уряд з інших податків. І ця сума залежить за великим рахунком від того, як йдуть справи з фінансами в країні. 

Якщо доходи бюджету ростуть, то урядовці докидають більше пенсіонерам. В часи кризи пенсіонерам доводиться затягнути пояси. Така перспектива чекає майбутніх пенсіонерів. 

Уникнути цього можна завдяки дуже суттєвому економічному зростанню, коли реальні доходи працівників зростуть, покращенню демографії через імміграцію в Україну, а на рівні окремої родини — через особисті заощадження. 

Як змінювався розмір пенсій в Україні по роках

Фото: Держстат, Пенсійний фонд, розрахунки автора

Які способи заощадження на старість доступні українцям

Економічна наука спрощено розбиває людське життя на три цикли:

  • На першому етапі доходи є невеликими, значно меншими за потреби. Як правило, це молодь, яка змушена закривати різницю різноманітними методами – від позик у батьків до іпотечних кредитів у банках.
  • У більш зрілому віці вже доходи перевищують витрати та з’являється можливість для накопичень.
  • У літньому віці людина втрачає дохід від своєї праці й витрачає раніше накопичені ресурси.

Звичайно, для кожної людини ця модель може відрізнятися. Хтось може з юного віку непогано заробляти, а комусь не вдається відкласти гроші протягом цілого життя. Але загалом ідея зрозуміла –  трохи менше споживати сьогодні, щоб мати змогу споживати трохи більше пізніше.

Таке завдання є простішим в економічно стабільних країнах, де треба уникнути спокуси витратити все сьогодні. А от в країнах, що розвиваються, до яких належить і Україна, додається ще й непросте питання — не втратити заощадження через інфляцію чи політиків-популістів.

Якщо ви все ж уникли спокуси витрачати все, що заробили, одразу, то які є варіанти? Розглянемо три найбільш поширених в Україні методи заощаджень: 

  1. Робити це самостійно за допомогою різних інструментів. 
  2. Вкластися в недержавний пенсійний фонд.
  3. Купити захисний актив.

Як самостійно примножувати накопичене

Для цього потрібно самому відкладати певну суму коштів й інвестувати їх у доступні інструменти – депозити, облігації. До повномасштабного вторгнення українцям була доступна можливість вкладати й в іноземні фондові ринки, передусім американські акції, порівняно легко та з невеликими витратами. Зараз валютні обмеження забороняють такі операції, але після перемоги вони знову мали б стати доступними в нашій країні. 

Завданням номер раз є не втратити свої заощадження, тому вкладення у високо ризикові активи мають бути обмеженими або ж їх варто уникати. Завданням номер два є примножити. Якщо інфляція за рік становить 10%, то заощадження мають приносити не менше 10% річних за цей період. 

До того ж заощадження протягом кількох десятиліть мають великий плюс – магію складних відсотків. Адже відсотки, які ви заробили цього року, в майбутньому інвестуються і вже на них нараховуються відсотки. І так за кілька десятків років виходить непогана сума. На жаль, інфляція працює точно так само.
На побутовому рівні панує думка, що відкладати на старість означає вибрати якийсь актив і тримати його всі 30 років до старості, але це далеко не так. Хоча є стратегії, які передбачають, наприклад, щомісячно вкладати певну частину свого доходу в набір американських акцій, можна комбінувати інструменти для заощаджень. Наприклад, сьогодні вкладаєте в гривневі депозити, через рік — в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), а ще через рік – у валюту. 

Негативним моментом у такому випадку є необхідність приділяти час процесу управління своїми інвестиціями, слідкувати, коли закінчуються депозити, погашаються облігації чи виплачуються дивіденди за акціями.

гроші

Фото: finbalance.com.ua

Як працюють недержавні пенсійні фонди

Хорошою альтернативою може стати участь у недержавному пенсійному фонді (НПФ). В такому випадку всі непрості рішення, куди вкладати гроші та коли реінвестувати доходи, здійснюють професійні управляючі. Навіть враховуючи комісію, яку вони беруть за свої послуги, дохідність зазвичай є вищою за самостійне інвестування. Адже фонд оперує значно більшими сумами, а отже може вкладати за трошечки кращою ціною, а також оперативно вкладати отримані доходи знову, не чекаючи, поки з’явиться для того вільна хвилинка.

Однак на відміну від самостійного інвестування, де людина може вирішити пустити частину накопичених коштів на споживання сьогодні, кошти НПФ доступні вже після виходу на пенсії. Це менш зручно, але дозволяє уникнути спокуси витрачати заощадження. До того ж питання довіри до управляючих фондом залишається актуальним. 

Найбільшим аргументом на користь НПФ є податковий. В Україні держава повертає 18% від внесених добровільно коштів на наступний рік після внесення. Це автоматично збільшує дохідність інвестиції, до того ж кошти повертаються на банківський рахунок і людина вільна розпоряджатися ними, як того побажає.

"Однушка у метро". Купівля захисного активу як альтернатива

Можна не знати різниці між акцією та облігацією, не довіряти професійним управляючи й загалом бути фінансово малограмотною особою. Але покупка активу, який можна порівняно легко здати в оренду й який буде приносити дохід, при цьому не втрачаючи сильно у вартості через інфляцію, є досить популярним і відносно безпечним засобом відкласти на старість. Звичайно, якщо у вікно не прилетить шахед, ну, але нема на то ради. Лишаються також ризики вкластися у довгобуд та так ніколи й не побачити омріяну квартиру, тому краще обирати вже готові квадратні метри без проблем із документами.

Звісно, що порада вкластися у нерухомість є класною, але абсолютно нерелевантною для людей із низьким рівнем доходу. Такі інвестицій роблять, якщо є можливість одномоментно зробити велику інвестицію, а не накопичувати її десятиліттями.

Якою буде пенсія, якщо нічого не робити

І четвертий варіант, він же найпопулярніший, це не робити нічого. Для багатьох людей відкладати просто нема що, адже рівень доходів дуже багатьох сімей в Україні дозволяє закрити лише базові потреби в їжі чи одягу та й не завжди повністю. А хтось легковажить своєю старістю. 

У такому разі розраховувати на гідну пенсію не варто. Пенсійний фонд вже сьогодні не може закривати поточні потреби, а через війну та масову міграцію українців за кордон ситуація з солідарними виплатами навряд зміниться.

Можна сподіватися, що в найближчі десятиліття рівень життя в Україні значно зросте і вона приваблюватиме молодих економічних мігрантів з інших країн, так само як українську діаспору з-за кордону. І тоді українські пенсії будуть значно більш достойними, ніж зараз. Але ми б радили перестрахуватися і подбати про свою старість самому вже сьогодні. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника літака "Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті Холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
13:08
Кількість хворих на COVID-19 росте
За тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тис. українців
13:05
Ексклюзив
Мирослав Чех
Історик Чех: політична гра довкола мобілізації викликає подив та відчуття безвідповідальності
13:02
ДТП за участі голови РДА у Броварах Майбоженка: посадовець отримав підозру
12:59
новини Львова
На Вербну неділю Епіфаній проведе богослужіння у Києво-Печерській лаврі
12:51
торнадо Омаха
У США проносяться руйнівні торнадо: сотні будинків зруйновано
12:42
Обстріл психлікарні у Харкові ракетами С-300: пошкоджено комунікації, пацієнтів не розподілятимуть до інших установ
12:35
Ексклюзив
Map. Крим_2404
Експерт Коваленко: для знищення усіх С-400 та С-300 в Криму потрібно 30 ракет ATACMS, наступною ціллю стане міст
12:31
Ілюстративне фото
Росіяни атакували інфраструктурний об'єкт на Дніпропетровщині
12:26
Путін і Навальний
Розвідка США вважає, що Путін не наказував вбити Навального, - WSJ
12:08
OPINION
Олег Манчура
"Україна не має ядерної зброї, але якщо на нас нападуть — ми її застосуємо"
12:03
окупанти Маріуполь
Росіяни скасували святкування "9 травня" на ТОТ через страх перед протестами, - Нацспротив
11:53
У Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
Відмовився налити бензин у бутель з під води: у Києві чоловік напав із ножем на оператора АЗС
11:23
Обстріл Вовчанська 27 квітня
Окупанти зранку атакували Вовчанськ: під завалами будинку загинув чоловік
11:18
Ексклюзив
звільнення з роботи
"Друзям все, а ворогам - закон": ексміністр соцполітики Рева про звільнення через родичів на ТОТ чи у РФ
11:18
електроенергія
У Кривому Розі й на Харківщині діють графіки відключень світла: ситуація в енергосистемі станом на 27 квітня
11:17
Прем'єр-міністр Грузії — Іраклій Кобахідзе
США попередили про зміну своєї політики щодо Грузії, якщо там схвалять закон про "іноагентів"
11:09
Завдали збитків місцевому бюджету на 8,5 млн грн: посадовці міськради Дніпра отримали підозри
11:08
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
10:47
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
10:43
лотерея
Керівників двох найбільших операторів державних лотерей в Україні підозрюють в організації нелегальних азартних ігор
10:37
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Дніпропетровщину уночі 27 квітня
Росія атакувала Україну ракетами: у трьох областях пошкоджені 4 ТЕС, є постраждалі
Більше новин