Чому російський бойовий вертоліт приземлився перед штаб-квартирою ЦРУ?

Віктор Сльозко
2 травня, 2021 неділя
11:14

Рівно 10 років тому американці ліквідували Усаму бен Ладена. Багатоходову операцію вони розпочинали на… російській бойовій техніці. А тепер Росія втратила 18% збройного експорту взагалі й увесь західний вектор цього бізнесу зокрема

Всі союзники Сполучених Штатів повинні утриматися від подальших закупівель російської зброї, інакше наразяться на нові санкції в рамках CAATSA, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні візиту 5 – 6 травня в Київ. Федеральний закон CAATSA (“Про протидію противникам Америки шляхом санкцій»”) прийнято в 2017-у через війну РФ в Україні, за дії в Сирії та втручання у президентські вибори-2016 у США.

Вашингтон готовий і в майбутньому постачати певні види озброєнь Києву, наголосив згодом радник американського президента з нацбезпеки Джейк Салліван. А в.о. помічника держсекретаря у справах Європи і Євразії Філіп Рікер навздогін зазначив, що Блінкен в Україні говоритиме й про поставки їй американського озброєння.

У той же час міністр промисловості й торгівлі РФ Денис Мантуров змушений констатувати: “Із західними країнами у нас немає військово-технічного співробітництва”. Що ж, нині це виглядає логічно, хоча ще зовсім недавно США самі закуповували у Росії бойову техніку. 

Всі пам’ятають терористичну атаку “Аль-Каїди” на Америку 11 вересня 2001 року. Як і операції-відплати “Нескорена свобода” та “Спис Нептуна”. В ході останньої 2 травня 2011-го і було ліквідовано Усаму бен Ладена. Але ж перший удар у відповідь (в ЦРУ неофіційно називають цю операцію Jawbreaker, “Щелепотроща”) Дядечко Сем наніс вже через два тижні після вибухів чотирьох авіалайнерів-камікадзе: 26 вересня 2001-го через гори афганського Гіндукуша одним гелікоптером відправились сім офіцерів ЦРУ, три льотні екіпажі й два афганських агенти. 

Посольство США в Кабулі було закрите в січні 1989-го, під час виводу з країни 40-ї армії СРСР. Тому плацдармом для підготовки майбутніх операцій ЦРУ обрало долину Панджшер, вотчину Ахмад Шаха Масуда, послідовного ворога як СРСР, так і союзника “Аль-Каїди” - Талібану, асасіни якого вбили «пандшерського лева» саме напередодні американської трагедії, 10 вересня 2001-го. (Збіг обставин? Не думаю).   

Так от, трощити щелепи ворогам американці полетіли на російському Мі-17 з білим бортовим номером 607 і чорним 9-11-01 на хвостовій балці… 

Провідний світовий аналітичний центр з питань контролю над озброєннями, Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI), ще рік тому підрахував: після анексії Криму і збройного нападу на Україну експорт зброї з Росії скоротився на 18%. А ось оприлюднені днями дані SIPRI щодо видатків на озброєння за 2020 рік: РФ на четвертому місці з витратами $61,7 млрд., - на 2,5% більше, ніж роком раніше, і на 26% більше, ніж десять років тому. 

Але. Ця цифра складає аж 4,1% ВВП держави. Для порівняння: з 30-и членів НАТО лише 12 країн наступили на писки національних жаб й відслинили на оборону 2% ВВП (роком раніше таких було лише 9 країн, хоча, взагалі-то, 2% - це зобов’язання кожного члена перед Альянсом).  Третє місце, Індія, - $72,9 млрд. (2,9% від ВВП); друге місце, Китай, - $252 млрд. (1,7%); перше місце, США, - $778 млрд. (3,7%). 

Логічно вважати, що видатки на озброєння у технічно розвиненій країні не тільки бажано, але й обов’язково нівелювати за рахунок прибутків від експорту зброї. Про «мінус 18%» у РФ ми вже згадували. Відтак, за даними все того ж SIPRI, за період 2011 – 2020 рр. американський експорт озброєнь зріс на 15% - це дуже красномовний маркер, враховуючи, що на долю США приходиться більше третини усього світового експорту зброї. 

Абсолютні цифри російського експорту в тамтешніх джерелах залежать від спікера. “Обсяг експорту російської військової продукції в 2019 році перевищив $15,2 млрд.”, - божився в інтерв’ю пресі заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін. “План, який був затверджений президентом, ми виконуємо, і обсяг буде десь в районі $13 млрд. приблизно - так само, як в минулому році», - хрестився на ікони глава держкорпорації “Ростєх” Сергій Чємєзов, звітуючи про 2020 рік на зустрічі з прем'єром РФ Михайлом Мішустіном (мінус $2,2 млрд. за 2019-й – “усушка-утруска”, еге ж?).

Тож баланс збройового бізнесу наступний: дебет - $ 61,7 млрд., кредит - $13 млрд., себто, мінус $48,7 млрд. з кишень платників податків. Купили балалайку – «обмили», продали балалайку – похмелились. 

І тут саме час повернутись до Мі-17. Це – експортний варіант Мі-8МТ, модернізованої версії запущеного в серію ще в 1965-у робочої конячки СРСР Мі-8. Причому, вертольоти військового призначення можуть бути продані за кордон лише держкомпанією “Рособоронекспорт”, що входить в держкорпорацію “Ростєх”.

А Мі-17 №9-11-01 був далеко не єдиним, купленим США. Бо коли в результаті “Нескореної свободи” уряд талібів вигнали з Кабулу, постало питання оснащення афганської армії. Зокрема, гелікоптерами. Підготовка пілота – недешева справа, а серед афганців було багато вертолітників, навчених в СРСР на Мі-8/Мі-8МТ. Тому Вашингтон уклав угоду з Москвою. 

За даними ресурсу Defense News, Пентагон підписав кілька контрактів з “Рособоронекспортом” на закупівлю 73 Мі-17. З відкритих джерел відомо, що ціна такої машини десь під $17,5 млн. в залежності від “тюнінгу”. Тобто, мало не $1,3 млрд. тільки на вертольотах Америці – непогано ж? Але це було до 2014 року.

Після збройної агресії РФ в Україні проти такого бізнесу виступили сенатори Річард Блюменталь (ветеран В’єтнаму) і Джоні Ернст (ветеран Іраку), котрі відстояли в законі про оборонну політику на 2015 рік розірвання вертолітних контрактів з Кремлем. Тож США не вибрали з замовленої партії 15 шт. Мі-17 і з 2017 року почали озброювати афганську армію своїми “Сікорськими” UH-60A Black Hawk, кількість яких було заплановано довести до 159 шт.

За інформацією Defense News, із куплених-таки 58 Мі-17 у афганців в 2018-у значилося 47, з яких 24 були в ремонті; у 2019-у «стройові» борти мали скоротити до 20, у поточному – до 18, до кінця 2022-го – до 12. Хоча у ці плани тамтешня війна вносить свої корективи: скажімо, місяць тому ракетою “земля-повітря” було збито Мі-17, екіпаж і бійці сил безпеки афганської армії, загалом 9 чоловік, загинули

Навряд чи оборудка з заміною Мі-17 на “Чорні яструби” обернеться прибутком для США. Швидше - навпаки. Але, як свідчать наведені вище невблаганні цифри, в Пентагоні не все так погано. Чого не скажеш про справи “Рособоронекспорту”. Вже згадуваний міністр промисловості й торгівлі РФ Мантуров запевняє: “Експорт за останні п'ять років у нас тільки збільшувався”. За рахунок кого? А в РФ донині тішаться самітом “Росія – Африка”, що пройшов в жовтні 2019-го в Сочі, й де були підписані “збройові” контракти на суму понад $1 млрд. “Найбільший інтерес африканські країни проявляють до стрілецької зброї (автомати Калашникова сотої серії), засобів ближнього бою і вертольотів типів Мі-17 і Мі-35…, - тішиться Денис Мантуров. - В цілому військово-технічне співробітництво здійснюється з більш ніж 40 країнами Африки на південь від Сахари”.

У відповідь йому можна хіба зробити контрольний постріл з головного кремлівського калібру: як зізнався на тому ж саміті президент РФ Путін, Росія за останні роки списала Африці борги на $20 млрд. Там, “на п’ять пальців по карті нижче Сахари”, бізнес ще крутіший, ніж з балалайкою. Алжиру списали $5,7 млрд. і… підписали новий контракт щодо постачання російської  військової техніки на $7,5 млрд. Лівії пробачили $4,5 млрд. й уклали договір у військовій сфері майже на ту ж суму.

Таке враження, що в Кремлі вирішили втілити в життя український анекдот про довгоносика і врожай: “Наступного року засіємо 100 тис. гектарів і най та клята комаха подавиться!”

…А Мі-17 №9-11-01, який здійснив загалом 310 бойових вильотів, тролі з ЦРУ на 19-у річницю “Щелепотрощі” (26 вересня 2020-го) встановили на галявині перед штаб-квартирою “контори” в Ленглі. “Остання місія доблесної робочої конячки” - під таким заголовком на сайті ЦРУ розміщена стаття, присвячена цій події

Коні ж, як відомо, не винні. 

P.S.До речі, що промимрять київські візаві держсекретаря Блінкена, коли він поцікавиться: як так сталось, що Україна за 2011 – 2020 рр. знизила обсяг експорту озброєнь аж на 68% (дані SIPRI)?

Читайте також:
Олімпіада-2020
22 липня, 2021 четвер
Олімпіада-2020: МОК на карті "відділив" окупований Крим від України
С ежегодным доходом в $ 150 млн: СБУ раскрыла схему по оформлению документов для моряков
22 липня, 2021 четвер
З щорічним прибутком у $150 млн: СБУ розкрила схему з оформлення документів для моряків
Нацрада
22 липня, 2021 четвер
Нацрада відмовляється виконувати закон про мову, - спільнота “Мова об'єднує”
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.96
  Купівля 26.96
  Продаж 27.21
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.11
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
23 липня
18:48
ООС
Задіяли заборонену зброю: з початку доби окупанти 4 рази порушили "тишу", поранено мирного жителя
18:40
Противники вакцинації штурмували парламент Словаччини: їх розігнали сльозогінним газом
18:38
Денис Малюська
"Можуть попросити три людини": Малюська заявив, що не збирається у відставку
18:27
Група "1+1 медіа" знову транслюватиме серіали та фільми російською
18:22
Наталка Діденко
На вихідних до України прийде новий антициклон, - прогноз від синоптика Наталки Діденко
18:00
Олімпіада-2020
У Токіо відбулася церемонія відкриття Олімпіади-2020. ФОТОРЕПОРТАЖ
17:51
знесення монумента у Львові
У Львові знесли радянські скульптури Матері-Батьківщини та воїна
17:50
зона
Розслідують побиття і недбалість: у Житомирі від травм грудини і легень помер ув'язнений, першим діагнозом вказали "серцеву недостатність"
17:45
Вакцина Moderna
У ЄС схвалили використання COVID-вакцини Moderna для підлітків
17:37
У Франції заявили про ризик терористичної атаки через заяву Аль-Каїди
17:28
Антон Швачко
ЦВК визнала "слугу", який має замінити Монастирського, нардепом
17:15
Джордж Кент
США на "Кримській платформі" представить член уряду, - заступник помічника Блінкена
17:14
Пошкоджена каплиця Боїмів
У Львові вандали пошкодили 400-річну каплицю Боїмів
17:14
Олімпіада-2020
Олімпійські ігри у Токіо оголошено відкритими
17:13
На Рівненщині виявили калюжі з рожевою водою
На Рівненщині виявили калюжі з рожевою водою: ДСНС перевіряє походження
17:05
євро
"Привласнення культурної та наукової спадщини": Сербія протестує через розміщення Хорватією Ніколи Тесли на монетах
16:59
Українські репери KALUSH і SKOFKA випустили спільний альбом
16:58
Укрзалізниця попередила про затримки поїздів на Закарпатті через аварію з вантажівкою
16:52
На пляжах Одеси тимчасово не рекомендують купатися
16:34
Вимагали від ветеранів АТО/ООС до $4 тис.: у Києві викрили медиків, які наживалися на оформленні інвалідності
Вимагали від ветеранів АТО/ООС до $4 тис.: у Києві викрили медиків, які наживалися на оформленні інвалідності
16:33
Олена Зеленська
Зеленська організовує 23 серпня саміт перших леді та джентльменів
16:27
"Ні Олімпіаді": у Токіо протестують проти проведення Ігор через організаційні витрати на тлі недофінансування боротьби з COVID-19
16:23
Віктор Гурняк
Фотографу з Тернополя, який загинув на сході, посмертно присвоять звання Героя України
16:19
Цивільного поранили під час обстрілу Мар'їнки, - поліція
16:04
Таджикистан заявив, що прийме до 100 тис. біженців з Афганістану
16:03
зона
У Житомирі медик приховав справжню причину смерті ув'язненого
15:58
Окупанти обстріляли із заборонених мінометів житловий сектор у Опитному: зруйновано приватну будівлю
15:56
СБУ
"Перша підозра у масштабному механізмі": на Чернігівщині одного з керівників Держгеокадастру підозрюють у розкраданні земель
15:54
У Голосіївському парку Києва на ставках масово загинули риба та качки: Держекоінспекція виявила отруту
15:40
Північний потік
Єврокомісія отримала ноту України щодо консультацій про "Північний потік-2"
15:28
кредит
Банки третій квартал поспіль пом'якшують вимоги надання споживчих кредитів, - опитування НБУ
15:23
На Прикарпатті у спортивному таборі отруїлися 17 людей
15:23
Володимир Буряк
Мер Запоріжжя Буряк доручив підготувати обґрунтування, коли можливий розпуск міської ради
15:20
Ірина Венедіктова
Хабар заступнику голови Харківської облради: Венедіктова підписала підозри
15:12
Виробник презервативів з обличчям Путіна виграв суд проти Грузії в ЄСПЛ: церква вимагала прибрати обличчя царів древності
14:57
На Закарпатті потяг зіткнувся з вантажівкою: евакуйовано понад 220 людей, є постраждалі
На Закарпатті потяг зіткнувся з вантажівкою: евакуйовано понад 220 людей, є постраждалі
14:55
Олімпіада-2020, збірна України
Олімпіада-2020: збірна України пройшла на параді учасників на церемонії відкриття Ігор у Токіо. ФОТО
14:33
Денис Шмигаль
Шмигаль доручив забезпечити житлом понад 400 ветеранів-переселенців до кінця року
14:31
12 росіян намагалися потрапити до України, пред’явивши на кордоні паспорти, видані в окупованому Криму
14:27
Героїн з Ірану на понад 1 млрд грн: в Україні перекрили канал контрабанди наркотиків
Героїн з Ірану на понад 1 млрд грн: в Україні перекрили канал контрабанди наркотиків
Більше новин