Чжаосе Джозеф Ву: Працювати разом на благо всього світу
Світова спільнота зіткнулася з низкою безпрецедентних викликів: починаючи від нестихаючих проблем, пов'язаних з мутаціями коронавірусу COVID-19, що продовжуються, і пробуксування зусиль по боротьбі зі зміною клімату, до збоїв у ланцюжку поставок і неспровокованого вторгнення Росії в Україну
У такий момент більш ніж будь-коли посилення Китаєм політики словесного та військового залякування ставить під загрозу мир та стабільність у регіоні. Все це неухильно вплине на безпеку та благополуччя всього світу. Напередодні майбутньої зустрічі країн-членів ООН, яка знову відбудеться в Нью-Йорку, хотілося б нагадати їх лідерам про те, що всі люди на Землі, включаючи народ Тайваню, заслуговують на право бути почутими, права спільно з усіма брати участь у протистоянні існуючим викликам у благо всього світу.
Тайвань, будучи маяком демократії в Азії та провідником сили добра на глобальному рівні, є цінним партнером, здатним надати допомогу у подоланні загальносвітових проблем. З моменту початку пандемії COVID-19 Тайвань надає гуманітарну допомогу по всій земній кулі, що включає постачання таких необхідних медичних масок та інших предметів медичного призначення, а також розробку та розповсюдження своєї вітчизняної вакцини. Крім цього, Тайвань відправив понад 550 тонн гуманітарної допомоги народу України після початку російського вторгнення, одночасно передавши зібрані пожертвування на суму понад 40 мільйонів доларів США, призначених для українських біженців.
Тайвань усіляко підтримує боротьбу зі зміною клімату шляхом розробки плану досягнення нульових викидів вуглецю до 2050 року, а також проведення політики, спрямованої на реалізацію Цілей ООН у сфері сталого розвитку. Будучи 22-ю за величиною економікою світу за рівнем ВВП та найбільшим виробником напівпровідників, Тайвань відіграє ключову роль у глобальних ланцюжках поставок. Тайвань стоїть на захисті демократії, докладаючи всіх зусиль, спрямованих на збереження статусу-кво та підтримку міжнародного порядку, заснованого на правилах. У той час як Китай використовує примусові методи експорту свого авторитаризму за кордон, Тайвань є прикладом вільного та відкритого суспільства.
На жаль, Тайвань не може брати участь у найбільшому та найважливішому форумі глобального співробітництва через безжальний тиск з боку Китайської Народної Республіки (КНР). Шляхом навмисної прив'язки принципу Єдиного Китаю до Резолюції 2758 ГА ООН, яка 50 років тому визначила хто має право представляти Китай в організації, Пекін продовжує вводити світ в оману, заявляючи про те, що Тайвань є частиною КНР. Всупереч подібним хибним твердженням, у цій Резолюції не міститься викладу будь-якої позиції щодо Тайваню і навіть не згадується слово «Тайвань». Довгостроковий статус-кво базується на визнанні за Китайською Республікою (Тайванем) та КНР двох окремих юрисдикцій, жодна з яких не підпорядковується іншій. Народ Тайваню може бути представлений у міжнародному співтоваристві лише своїм урядом, обраним вільним та демократичним шляхом.
Неправильне тлумачення Резолюції 2758 ГА ООН давно позбавило Тайвань права участі у роботі Організації Об'єднаних Націй та її спеціалізованих установ, одночасно відібравши у міжнародного співтовариства можливості використання вкладу Тайваню. І що набагато гірше, спроби КНР переписати статус Тайваню в ООН ще більше підривають глобальну стабільність та світ. Приклад тому – нещодавні небезпечні військові маневри Пекіна навколо Тайваню.
У Статуті ООН чітко прописані цілі та принципи Організації Об'єднаних Націй, які полягають у підтримці міжнародного миру та стабільності, у вирішенні міжнародних спорів мирними засобами. Однак Пекін продовжує проводити військові навчання в районах Тайваню, підриваючи цим статус-кво в Тайванській протоці, посилюючи напруженість, що зачіпає міжнародну торгівлю та логістику, ставлячи під загрозу регіональний мир та безпеку. Подібним безвідповідальним діям необхідно покласти край, висловивши рішуче засудження. З огляду на нинішні обставини, особливо важливо для ООН та її членів перешкоджати бажанню КНР, яка за іронією долі є членом Ради Безпеки ООН, диктувати організації свій власний політичний порядок денний. Угода з неправомірними претензіями Китаю щодо Тайваню веде лише до дестабілізації регіону, суперечачи основною метою ООН.
Тайвань має намір рішуче захищати свій суверенітет та безпеку. Проте, будучи відповідальним членом міжнародного співтовариства, Тайвань одночасно продовжуватиме виявляти стриманість у відповідь на провокації Китаю, поглиблюючи роботу разом з країнами-однодумцями, спрямовану на підтримку миру та стабільності в регіоні. Як і раніше, протягом багатьох років, ми продовжимо виконувати взяті на себе міжнародні зобов'язання, активно взаємодіючи зі світовою спільнотою та роблячи свій внесок у спільну справу.
Тема 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, що звучить як «Переломний момент: перетворюючі рішення взаємопов'язаних проблем», багатозначно нагадує нам про серйозні виклики, що стоять перед міжнародною спільнотою: пандемія COVID-19, дефіцит продовольства та енергії, порушення глобальних ланцюжків поставок . І це ще далеко не весь перелік. Ми абсолютно згодні з закликами, що звучать з трибун ООН, про необхідність «спільних рішень» і прагнення до «солідарності» задля подолання «взаємопов'язаних криз». Тайвань має величезне бажання і можливості брати участь у виробленні подібних колективних рішень. 23,5 мільйона його стійких жителів, поза всякими сумнівами, не повинні бути виключені з найважливіших глобальних процесів, які рухаються спільними зусиллями.
Ми висловлюємо подяку тим країнам, де з розумінням усвідомлюють можливості Тайваню та підтримують його активну участь у системі ООН. Європейський парламент переважною більшістю голосів схвалив резолюцію від 6 липня ц.р., в якій висловлено підтримку значної участі Тайваню в міжнародних організаціях. Подібну підтримку висловили і країни G7. Зокрема, держсекретар США Ентоні Блінкен привселюдно закликав усі держави-члени ООН приєднатися до позиції Сполучених Штатів на користь значної участі Тайваню в системі ООН у жовтні минулого року.
Наразі, як ніколи раніше, необхідно згуртувати всі наші зусилля для протистояння спільним викликам. Адже вони взаємопов'язані. Подібні серйозні кризи не вирішаться, доки не об'єднається весь світ. Тайвань - надійний і незамінний партнер, і його народ готовий зробити свій внесок. Давайте трудитись разом, як єдине ціле, в ім'я загального блага на Землі!
Чжаосе Джозеф Ву, міністр закордонних справ Китайської Республіки (Тайвань)
- Актуальне
- Важливе