День хрещення Київської Русі -  України: про що варто пам'ятати

Дмитро Добрий
28 липня, 2023 п'ятниця
09:00

Сьогодні, 28 липня 2023 року, відзначається 1035-річчя прийняття українцями християнства

Зміст

"Установити в Україні День хрещення Київської Русі - України, який відзначати щорічно 28 липня, у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира - хрестителя Київської Русі", - йдеться в прийнятому за Віктора Ющенка президентському указі №668/2008 за 25 липня 2008 року.

Ця пам’ятна дата важлива тим, що допомагає не забувати важливих речей:

  • масове поширення християнства у Східній Європі почалося з України, з Києва, як основного духовного центру;
  • Україна - є не просто складовою частиною європейської цивілізації, а ще з доби Середньовіччя сприймалася сусідами однією з провідних держав Європи, самостійною та самодостатньою.

Окрім політики та релігії хрещення Київської Русі також безпосередньо стосувалося культури, освіти і науки. Саме після 988 року споруджуються храми, монастирі, де діяли перші українські академічні й творчі об’єднання, навчальні заклади, а ще розвивається й поширюється писемність. До того ж, завдяки християнству київські монархи отримали можливість на рівних підставах укладати шлюби з європейськими правителями.

Як на нас вплинуло християнство

Безумовно, проникнення перших паростків віри Христової на сучасні українські землі мало місце за багато років до князя Володимира Святославовича. Степовий клімат не відлякував місіонерів, з яких насамперед виділяються апостол Андрій і просвітник Кирило, ім’ям якого названо першу слов’янську абетку. Населення грецьких міст-колоній Криму та Північного Причорномор’я мало цілі єпархії. Підтверджено наявність християн і серед германських племен готів. 

За три роки до народження онука нову віру прийняла Володимирова бабуся, княгиня Ольга. Сучасний історик Дмитро Гордієнко встановив, що це сталося у ніч з 17 на 18 жовтня 957 р. у столиці Візантії Константинополі. Батько ж Володимира Хрестителя, князь-воїн Святослав Хоробрий не надто захоплювався релігійними переконаннями своєї матері та візантійських володарів, віддаючи перевагу традиційному слов'янському язичництву. 

Мініатюра «Зведення по велінню Володимира дерев'яних фігур бога Перуна та інших язичницьких божеств» з Радзивилівського рукопису, кін. XV ст.

Мініатюра "Зведення по велінню Володимира дерев'яних фігур бога Перуна та інших язичницьких божеств" з Радзивилівського рукопису, кін. XV ст.

Східна Римська імперія (вона ж Ромея або Візантія) для Київської Русі була основним політичним та економічним партнером. Особисто приймаючи панівний у ній різновид християнства - грецьке православ’я - і Ольга, і Володимир керувалися інтересами держави. В такий спосіб вони ставали своїми при дворі візантійських імператорів, мали від них пільги і привілеї. А Володимир ще й зміг одружитися на сестрі імператора Василія Анні Багрянородній, що стане матір’ю князів-мучеників Бориса і Гліба, а також польської княгині Доброніги-Марії. 

Князь Володимир Великий добре знав, як закінчилося життя його діда, князя Ігоря, страченого древлянами під час невдалої спроби повторного збору данини, і його тата, князя Святослава, загиблого 34-річним у засідці, підступно влаштованої йому візантійським імператором Іоанном I Цимісхиєм. Одночасно позбутися багатьох проблем зовні і всередині України-Русі, зміцнити власне становище, підвищити статус - усе це Володимиру та його нащадкам на київському престолі дозволило здійснити християнство як офіційна релігія. Після 988 року починається справжня єдність підкорених Києвом племен, як і союзництво з найближчим наймогутнішим сусідом та визнання іншими керівниками Європи і світу.

Де було перше хрещення

Князь Володимир охрестився у Корсуні, як за середньовіччя називався Херсонес Таврійський. Сьогодні це територія тимчасово окупованого міста Севастополя.

Св. ВолодимирПершими ж охрещеними його підданими стали кияни. 

"Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: "Якщо не з’явиться хто завтра на ріці - багатий, чи убогий, чи старець, чи раб,- то мені той противником буде". І, це почувши, люди з радістю йшли, радуючись, і говорили: "Якби се не добре було, князь і бояри сього б не прийняли”. А назавтра вийшов Володимир з попами цесарициними (візантійськими - авт.) і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли - ті до шиї, а другі - до грудей. Діти ж [не відходили] од берега, і а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили [у воді], а попи, стоячи, молитви творили", - писав з цього приводу літописець Нестор.

Звідти ж можна дізнатися й про старт храмобудування та книжної науки як прямі наслідки хрещення. Церкви ставилися на місцях колишніх капищ. 

"І почав він (Володимир - авт.) ставити по городах церкви, і попів [настановляти], і людей на хрещення приводити по всіх городах і селах. І, пославши [мужів своїх], став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на учення книжне", - мовиться у літописі.

До речі, частина краєзнавців вважає, що хрестили киян не у Дніпрі, а у його спокійній притоці Почайні. Чи навіть у закутій нині в підземний колектор міській річці Хрещатик, що досі тече по дну Хрещатицької долини. Звідси, мовляв, і її назва - Хрещатик (від "хрестити").

Боротьба з духовною окупацією

Хрещення Київської Русі-України народило Київську митрополію, на яку з часів Андрія Боголюбського стали зазіхати князі Північно-Східної Русі, а потім й утвореного там за сприяння Золотої Орди Московського царства. Скориставшись спершу падінням Києва під ударом монголів, а потім захопленням Константинополя (сучасний Стамбул) турками, там створюють окремий духовний центр у вигляді Московської патріархії. 

1686 року українську козацьку державу Гетьманщину за так званим Вічним миром поділили між собою по Дніпру Московське царство та Річ Посполита. Того ж року всупереч церковним канонам Київську митрополію силоміць приєднали до Московської патріархії. 

Вже у наш час, 2018 року, Синод Вселенського Патріархату скасував благословення 1686 року на підтримку захоплення Московською патріархією Київської митрополії й почав відновлення її повної самостійності. Процес завершився за рік, у 2019-му, коли вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної церкви України. Київська митролія відтоді Москві не підпорядковується.

Томос

Фото: president.gov.ua

Втім події Середньовіччя не дають спокою тому, хто живе за середньовічними правилами у ХХІ ст. Кілька років тому на противагу київському пам’ятнику князю Володимиру Путін відкрив щось схоже на його московську копію. Теж з хрестом у правій руці, але не над Дніпром, а при в’їзді до Кремля.

При цьому київський Володимир у лівій руці тримає зняту з голови шапку. На знак смирення перед Богом.

Московський Володимир стоїть у не знятій шапці. В лівій руці у нього меч.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.06
    Купівля 41.06
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 44.95
    Продаж 45.57
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
12 жовтня
06:57
Росія, РФ, Сталін, РПЦ
У Вологодській області РФ встановлять черговий пам'ятник Сталіну на нібито прохання громадян
06:36
Оновлено
Удар по Запоріжжю 12 жовтня
Росія вночі атакувала Україну "шахедами": у Запоріжжі є постраждалі, у Сумах працювала ППО
06:28
Індія росія прапор
Індія стала другим після Китаю постачальником заборонених технологій для РФ, - Bloomberg
05:33
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
Дуда заявив, що євроінтеграція України буде одним із пріоритетів Польщі під час головування в ЄС
04:46
єврейська громада україни
Нікарагуа розірвала дипвідносини з Ізраїлем
03:53
Чорне море
У Чорному морі стався землетрус магнітудою 5,2
03:18
школа
У МОН впровадили опцію швидкого повідомлення про булінг у школі: як це працює
01:42
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
Лісовий розповів, скільки коштів потрібно для підвищення зарплат освітянам
01:05
Дональд Трамп
Трамп через загрозу Ірану забажав додатковий захист. Байден наказав його охороняти як "чинного президента"
00:17
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 146 боєзіткнень: де окупанти діють найактивніше
2024, п'ятниця
11 жовтня
23:57
Інфографіка
Збірна України, Україна - Грузія
Ліга націй: який вигляд має таблиця групи України після перемоги над Грузією
23:54
на фото: Майк Джонсон
У мене немає апетиту до подальшого фінансування України, - спікер Палати представників Джонсон
23:48
Збірна України, Україна - Грузія
Гол Мудрика приніс Україні перемогу над Грузією у Лізі націй
23:47
Михайло Мудрик (в центрі), Україна - Грузія
Україна - Грузія 1:0: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
23:43
Георгій Судаков (ліворуч) та Михайло Мудрик (праворуч), Україна - Грузія
Ліга націй: Нідерланди втратили бали з Угорщиною, Україна краща за Грузію. Результати матчів 11 жовтня
23:30
санкції проти Ірану
США запровадили галузеві санкції проти нафтового та нафтохімічного секторів Ірану
22:56
Оновлено
інгушетія
На Кавказі невідомі розстріляли трьох російських поліцейських
22:47
Сергій Мельник і Рубен Брекельманс
"Ніякого скорочення підтримки не буде": у Нідерландах заявили, що країна має ще понад €6 млрд на військову допомогу Україні
22:44
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ поранив двох миротворців ООН під час удару по Лівану: світові лідери засудили дії Ізраїлю, Франція й Італія викликали послів
22:33
У Києві ТЦК та поліція затримували чоловіків після концерту "Океану Ельзи", - ЗМІ
22:14
У Києві вшанували пам'ять Вікторії Рощиної
У Києві пройшла акція вшанування пам’яті, загиблої в російському полоні журналістки Рощиної
22:09
Боєць ЗСУ в російському райцентрі Коренево (Курщина)
Росіянам буде важко втримати територію на Курщині, - військовий історик Жирохов
22:02
Ексклюзив
Дональд Трамп та Камала Гарріс
Очолити США може третя людина поки буде турбулентність у кілька місяців після виборів, - Чалий
21:58
мирні жертви ООН
Вересень став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільних в Україні цьогоріч, - ООН
21:30
Придністров'я
В окупованому РФ Придністров'ї заявили про намір провести власний референдум щодо ЄС
21:12
Сергій Гнезділов
Військовослужбовця Гнезділова відправили під варту на два місяці
21:01
Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте закликав ігнорувати ядерні погрози Путіна
20:56
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни проводять штурмові дії на Курщині, на Купʼянському напрямку ворог активізував наступ з застосуванням техніки. Колонка Сергія Згурця
20:55
Співкомандир ТрО "Азов" Максим Жорін
Жорін: деколи наша тактика сильно нагадує тактику ворога в плані застосування піхоти
20:37
Володимир Зеленський
Зеленський представив План перемоги союзникам в Британії, Франції, Італії та Німеччині
20:21
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
"Важливий гравець": у "Челсі" передумали прощатись з Мудриком взимку, - журналіст
20:14
Оновлено
Україна передасть Ватикану список журналістів, які перебувають у російському полоні, - Зеленський за підсумками зустрічі з Папою Римським
20:10
Оновлено
Володимир Зеленський і Олаф Шольц
Зеленський провів зустрічі в Німеччині: Шольц анонсував новий пакет допомоги для України на €1,4 млрд
20:01
OPINION
Байдужість — смерть бажань як початок смерті
19:57
Юрай Бланар
Словаччина планує розширити ремонтну базу для української військової техніки
19:54
Об'єднана гірничо-хімічна компанія
Уряд схвалив продаж держпакета акцій найбільшого в Україні підприємства з видобутку титанових руд
19:48
У НАТО мають намір переглянути політику Альянсу щодо відносин з Росією
19:36
партія "Голос"
Верховний Суд остаточно позбавив партію "Голос" державного фінансування через недостовірні відомості у звітах
19:35
Ексклюзив
Суспільство зараз не витримує додаткового тиску: нардепка Южаніна про підняття військового збору
19:34
Геннадій Труханов
"В Одесі не буде місця провокаторам!": Труханов заявив, що Європейська площа буде під наглядом варти
Більше новин