Дмитро Боярчук: Ми платимо податки два рази — у магазині і на роботі

Андрій Яніцький
21 липня, 2021 середа
08:07

Дмитро Боярчук — старший економіст та виконавчий директор CASE Україна. Працює в організації з жовтня 2006 року. Серед його професійних інтересів — макроекономічне прогнозування, соціальна політика та фіскальний сектор

Зміст

Отримав ступінь магістра економічних наук у 2003 році на магістерській програмі Консорціуму з економічних досліджень та освіти. Нині це Київська школа економіки.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” Дмитро Боярчук розповів, що в Україні найбільше податків сплачують громадяни та пояснив, чому вони цього не помічають. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Цього тижня ви написали таку дуже цікаву колонку про платників податків. Якщо коротко, то її сенс зводиться до того, що найбільше податків платять звичайні громадяни — не великий чи малий бізнес. Чи могли б ви проілюструвати свої слова конкретними цифрами?

Конкретні цифри наступні. Люди, як правило, знають про податки, які стосуються їхньої зарплати: 18% податку фізичних осіб, а також 22% ЄСВ — часто вважають, що його платить роботодавець; і 1,5% військового збору.

У цій історії забувають про ПДВ, акцизний збір і імпортне мито. А це — основні джерела надходження. І це та націнка, яку держава зобов’язує підприємців додавати, збирати ці кошти, і потім передавати до бюджету. Фактично податкові витрати несе кінцевий споживач.

Тобто є пряме податкове навантаження, і непряме у вигляді цих ПДВ і акцизів.

Абсолютно. Тобто ми платимо податки два рази — у магазині і на роботі.

І ці податки, які стягуються у різному вигляді зі звичайних людей, складають приблизно 75% або ¾ доходів бюджету.

Бізнес досить ревиво ставиться до цих цифр. Вони навіть за українським законодавством прописані, як податкові агенти, а не платники податків. Чому? Тому що у одного підприємства ціна 100 грн на товар, і у іншого — 100 грн. Один підприємець взяв ПДВ, акциз та імпортне мито, і чесно їх відніс до бюджету. А інший підприємець отримує свій товар через контрабандні схеми. Відповідно, націнку, яка ніби існує у ціні товару, забрав собі.

Тому бізнес дуже часто і досить емоційно каже: “Це ми платимо податки. Не люди, які оплачують вартість, а ми вирішуємо, платити їх, чи не платити”. Ця різниця зрозуміла — це їхній біль. Тому що вони бачать, що сірий бізнес користується тим, що у них є така маржа, можливість. Вони від цього виграють, можуть дати більшу знижку, залучати клієнтів, це така історія.

Але це не робить їх платниками податків.

Але чому звичайні українці не відчувають себе господарями, не відчувають себе тими, хто годує державу?

Тому що це стягнення податків відбувається непомітно. Якщо ви у Сполучених Штатах підете в магазин і побачите, що якийсь товар коштує $100. Коли ви прийдете на касу — виявите, що з вас хочуть зняти $105. Чому? Тому що податок додається до цієї ціни вже в момент оплати.

Вгадати вкрай складно, бо є місцеві податки. І в одному штаті $105 стягнуть, а в іншому — $110.

Тобто ціна в магазинах вказується без податків. Оцей біль платник податків відчуває.

А в Україні ціна з податками, люди просто до цього звикли, вони на це не звертають увагу. Нещодавно були кілька хвиль у соціальних мережах, пов’язані з підвищенням цін на пальне. Люди почали звертати увагу: дивіться, я заплатив 2000 грн, заповнив бак, а виявляється, що майже 1000 грн — це податки. Здивуванню і обуренню не було меж — як же так, ми стільки платимо?

Це потрібно просувати, тому що у спілкування бізнесу з державою люди не залучені. Вони вважають, що раз бізнес платить податки, то нехай бізнес і страждає від якихось додаткових податкових ініціатив, це нас не стосується.

Про роль бізнесу ще поговоримо, я просто хочу сказати, що організація CASE Україна є автором такого проєкту “Ціна держави”. Цей проєкт спрямований на те, щоб пояснювати людям, що це вони в першу чергу сплачують податки.

Що можна у вас на сайті “Ціна держави” зробити, щоб дізнатися більше?

У нас є багато інтерактивних інструментів, є податковий калькулятор, де можна обрахувати, скільки податків ви сплачуєте; пенсійний калькулятор; є бюджетний симулятор. Тобто там багато речей, які в інтерактивному вигляді розповідають, пояснюють, як це все працює.

А ще велика акція у вас була з наліпками. Минулоріч ми з вами зустрічалися у студії, ви приносили такі величезні наліпки “Сплачено коштом платників податків”.

“Збудовано коштом платників податків”, так.

І ви пропонували всім охочим отримувати ці наліпки і наклеювати їх на якісь інфраструктурні проєкти, де зараз написано, що збудовано з ініціативи, не знаю, президента або мера, або ще когось.

З будь-якої політичної ініціативи, але коштом платника податків.

Так, це була акція. Фактично, вона відбувалася стихійно. Ми друкували ці наліпки і зробили оголошення, що хто хоче, може замовити до трьох наліпок — ми їх надсилали. І паралельно зробили заклик — якщо хочете, щоб ми друкували більше, підтримайте. Фактично, таким чином це було досить активно.

Зараз ми плануємо продовження. У якому вигляді? Ми часто бачили плакати ОСББ — людям пояснюють, що вони співвласники будинку. Ми вирішили зробити такі плакати про те, що люди платять податки, про те, що ¾ доходів бюджету — це їхні кошти, і будемо пропонувати тим же ОСББ або іншим активістам. Це окрім наліпок. Наліпки ми теж плануємо. Зараз буде черговий етап з “Великим будівництвом”, то ми також будемо людям пропонувати.

Давайте подивимося опитування людей на вулицях — ми питали перехожих у столиці, хто скільки платить податків. Це не соціологія, але показово, що більшість із випадкових перехожих сказали, що звичайні люди платять.

Це дуже добре. Це означає, що потрошки ця інформація поширюється. Єдине — у нас є соціологія з цього приводу, і люди відповідають, що платять податки. Тобто такий посил у більшості випадків прижився. Єдине — вони не знають, скільки. Вони не можуть точно сказати, скільки вони платять. І не можуть сказати, на що це йде. Що показує те ж саме опитування? Люди вважають, що ми найбільше платимо за обслуговування боргу і МВФ. Тобто ось ці речі були найбільше демонізовані.

Хоча насправді основні три чверті видатків, навіть, напевно, більше — це різного роду соціальні питання — це пенсії, освіта, медицина, і, власне, соціальний захист. Це основне.

Такої зв’язки — за що ми платимо і на що воно витрачається поки що немає.

І ще у вашій колонці була цікава думка щодо того, що самому бізнесу вигідно доносити ідею, що люди платять податки. Якраз бізнесу не вигідно казати, що вони — найбільші платники. Можливо, у короткостроковій перспективі — так, для піару. Але чому бізнесу вигідно розповідати людям, як насправді справи.

По-перше, правда в тому, що у більшості випадків люди платять податків. Розповіді бізнесу про те, що це на їхніх плечах тримається наповнення бюджету — це певні амбітні цілі піару.

І другий момент — коли з’являються проблемі у відносинах з державою, ми бачимо, що бізнес шукає підтримку людей. Вони звертаються, починають проводити різні акції, показувати, як несправедливо.

Але питання — як буде поводитися людина, яка вважає, що податки — це тільки відносини бізнесу з державою? Та інша людина, яка знає, що вона до цього причетна?

Скоріше за все та людина, яка відчуває причетність, буде якось більше включатись.


 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.37
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
21:59
Арсеній Батагов
Молодіжна збірна України врятувала матч з Португалією після трьох поспіль пропущених голів
21:54
Фабіо Каннаваро
Володар "Золотого м‘яча", який підтримував Україну, погодився поїхати в Москву
21:36
Ексклюзив
Люди з бойовим досвідом мають всі шанси бути представленими у парламенті нового скликання, - політолог Кошель
21:06
Сергій Лавров
Лавров заявив, що не уявляє, як Трамп може зупинити війну в Україні
20:52
Оновлено
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Ліга націй: Кіпр відправив Литву в найслабший дивізіон, результати та розклад усіх матчів 15 листопада
20:50
В Енергоатомі назвали погрози РФ зупинити роботу місії МАГАТЕ на ЗАЕС "актом ядерного тероризму"
20:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни мають намір вийти на трасу Курахове - Запоріжжя та тиснуть на Покровськ: чим це небезпечно для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:17
росія - китай
Боррель повідомив країнам ЄС дані про те, що Китай вперше передав зброю РФ, - ЗМІ
20:09
Оновлено
пневматичний пістолет постріл
На Київщині під час перевірки військово-облікових документів сталася стрілянина. В Сухопутних військах прокоментували
20:00
OPINION
Щоб змусити Путіна до перемовин, слід запропонувати йому "новічок"
19:55
Окупанти
У "центрах зайнятості" на ТОТ України агітують збирати дрони для армії РФ
19:52
Микола Шапаренко (ліворуч) та Георгій Судаков (праворуч), Україна - Грузія
Букмекери назвали збірну України аутсайдером у матчі з Грузією
19:42
Ізраїль знищив іранський центр з розробки ядерної зброї в Парчині, - Axios
19:36
ЗСУ
Уряд встановив доплату українським військовим, які воюють на території РФ
19:34
Ексклюзив
"Ми говоримо про Україну на усіх майданчиках": журналістка Гурська про роль українських медіа за кордоном
19:16
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський відреагував на дзвінок Шольца Путіну: "Просто багато слів"
19:06
Оновлено
Євген Шевченко
Суд заарештував нардепа Євгенія Шевченка: його підозрюють в держзраді
19:01
Борнмут, Ілля Забарний, АПЛ
Англійські топ-клуби розпочали полювання на футболіста збірної України
18:56
Держоператор тилу розпочав закупівлю харчування для ЗСУ на 2025 рік: передбачено низку змін
18:52
Банк розвитку Ради Європи надасть Україні позику розміром €200 млн: кошти спрямують на допомогу ВПО
18:39
Ексклюзив
біткойн
Біткойн - бульбашка, яка рано чи пізно лусне, - інвестиційний банкір Фурса
18:27
Огляд
Гладіатор ІІ
Новітній Ноїв Ковчег проти Бене Ґессерит: що подивитися на вихідні
18:25
Анонс
Майк Тайсон - Джейк Пол
Майк Тайсон - Джейк Пол: де та коли дивитись бій
18:20
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Від початку доби на фронті зафіксували 109 боєзіткнень: Сили оборони відбили 10 ворожих атак на Курщині
18:12
Газпром
Газпром припиняє поставки газу до Австрії: це привело до стрибка цін в Європі
18:04
Маріупольський драмтеатр
Щонайменше 30% маріупольців повертаються в окупацію, - Андрющенко
18:03
У Кривому Розі демонтували пам'ятники Лермонтову та Пушкіну
18:00
OPINION
блог Олександр Антонюк
Не тільки США, але й балтійсько-чорноморська коаліція
17:40
ССО ЗСУ
На Курщині бійці ССО врятували з оточення 16 українських воїнів
17:37
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що завдяки Трампу "війна в Україні завершиться швидше"
17:28
Путін та Лукашенко
У Білорусі залишається близько 2 тис. російських військових, - "Гаюн"
17:27
Оновлено
Шольц путін
Шольц та Путін провели перші переговори за два роки: канцлер закликав вивести війська з України
17:25
Ракетоносій "калібрів"
Ефективність "калібрів" знизилася, але ворог усе ще може застосовувати їх для комбінованих атак, – ВМС
17:20
Оголосили імʼя ведучого церемонії "Оскар-2025"
17:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Чекають позицію Трампа щодо оборонної політики США: Defense Express про військову допомогу Україні від Південної Кореї
17:09
Микола Тищенко, суд
Суд залишив нардепа Тищенка під цілодобовим домашнім арештом до 23 грудня
17:08
БПЛА Лелека
Запорізька область виділила понад 1 млрд грн зі свого оборонного бюджету на закупівлю дронів
16:59
Владислав Ванат, збірна України
Форвард "Динамо" пропустить надважливий матч збірної України у Лізі націй
16:52
Герман Галущенко
Україна може допомогти Польщі з розвитком атомної енергетики
16:34
Армія оборони Ізраїлю вдарила по передмістю Дамаска: є загиблі та поранені
Більше новин