Дмитро Боярчук: Ми платимо податки два рази — у магазині і на роботі

Андрій Яніцький
21 липня, 2021 середа
08:07

Дмитро Боярчук — старший економіст та виконавчий директор CASE Україна. Працює в організації з жовтня 2006 року. Серед його професійних інтересів — макроекономічне прогнозування, соціальна політика та фіскальний сектор

Отримав ступінь магістра економічних наук у 2003 році на магістерській програмі Консорціуму з економічних досліджень та освіти. Нині це Київська школа економіки.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” Дмитро Боярчук розповів, що в Україні найбільше податків сплачують громадяни та пояснив, чому вони цього не помічають. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Цього тижня ви написали таку дуже цікаву колонку про платників податків. Якщо коротко, то її сенс зводиться до того, що найбільше податків платять звичайні громадяни — не великий чи малий бізнес. Чи могли б ви проілюструвати свої слова конкретними цифрами?

Конкретні цифри наступні. Люди, як правило, знають про податки, які стосуються їхньої зарплати: 18% податку фізичних осіб, а також 22% ЄСВ — часто вважають, що його платить роботодавець; і 1,5% військового збору.

У цій історії забувають про ПДВ, акцизний збір і імпортне мито. А це — основні джерела надходження. І це та націнка, яку держава зобов’язує підприємців додавати, збирати ці кошти, і потім передавати до бюджету. Фактично податкові витрати несе кінцевий споживач.

Тобто є пряме податкове навантаження, і непряме у вигляді цих ПДВ і акцизів.

Абсолютно. Тобто ми платимо податки два рази — у магазині і на роботі.

І ці податки, які стягуються у різному вигляді зі звичайних людей, складають приблизно 75% або ¾ доходів бюджету.

Бізнес досить ревиво ставиться до цих цифр. Вони навіть за українським законодавством прописані, як податкові агенти, а не платники податків. Чому? Тому що у одного підприємства ціна 100 грн на товар, і у іншого — 100 грн. Один підприємець взяв ПДВ, акциз та імпортне мито, і чесно їх відніс до бюджету. А інший підприємець отримує свій товар через контрабандні схеми. Відповідно, націнку, яка ніби існує у ціні товару, забрав собі.

Тому бізнес дуже часто і досить емоційно каже: “Це ми платимо податки. Не люди, які оплачують вартість, а ми вирішуємо, платити їх, чи не платити”. Ця різниця зрозуміла — це їхній біль. Тому що вони бачать, що сірий бізнес користується тим, що у них є така маржа, можливість. Вони від цього виграють, можуть дати більшу знижку, залучати клієнтів, це така історія.

Але це не робить їх платниками податків.

Але чому звичайні українці не відчувають себе господарями, не відчувають себе тими, хто годує державу?

Тому що це стягнення податків відбувається непомітно. Якщо ви у Сполучених Штатах підете в магазин і побачите, що якийсь товар коштує $100. Коли ви прийдете на касу — виявите, що з вас хочуть зняти $105. Чому? Тому що податок додається до цієї ціни вже в момент оплати.

Вгадати вкрай складно, бо є місцеві податки. І в одному штаті $105 стягнуть, а в іншому — $110.

Тобто ціна в магазинах вказується без податків. Оцей біль платник податків відчуває.

А в Україні ціна з податками, люди просто до цього звикли, вони на це не звертають увагу. Нещодавно були кілька хвиль у соціальних мережах, пов’язані з підвищенням цін на пальне. Люди почали звертати увагу: дивіться, я заплатив 2000 грн, заповнив бак, а виявляється, що майже 1000 грн — це податки. Здивуванню і обуренню не було меж — як же так, ми стільки платимо?

Це потрібно просувати, тому що у спілкування бізнесу з державою люди не залучені. Вони вважають, що раз бізнес платить податки, то нехай бізнес і страждає від якихось додаткових податкових ініціатив, це нас не стосується.

Про роль бізнесу ще поговоримо, я просто хочу сказати, що організація CASE Україна є автором такого проєкту “Ціна держави”. Цей проєкт спрямований на те, щоб пояснювати людям, що це вони в першу чергу сплачують податки.

Що можна у вас на сайті “Ціна держави” зробити, щоб дізнатися більше?

У нас є багато інтерактивних інструментів, є податковий калькулятор, де можна обрахувати, скільки податків ви сплачуєте; пенсійний калькулятор; є бюджетний симулятор. Тобто там багато речей, які в інтерактивному вигляді розповідають, пояснюють, як це все працює.

А ще велика акція у вас була з наліпками. Минулоріч ми з вами зустрічалися у студії, ви приносили такі величезні наліпки “Сплачено коштом платників податків”.

“Збудовано коштом платників податків”, так.

І ви пропонували всім охочим отримувати ці наліпки і наклеювати їх на якісь інфраструктурні проєкти, де зараз написано, що збудовано з ініціативи, не знаю, президента або мера, або ще когось.

З будь-якої політичної ініціативи, але коштом платника податків.

Так, це була акція. Фактично, вона відбувалася стихійно. Ми друкували ці наліпки і зробили оголошення, що хто хоче, може замовити до трьох наліпок — ми їх надсилали. І паралельно зробили заклик — якщо хочете, щоб ми друкували більше, підтримайте. Фактично, таким чином це було досить активно.

Зараз ми плануємо продовження. У якому вигляді? Ми часто бачили плакати ОСББ — людям пояснюють, що вони співвласники будинку. Ми вирішили зробити такі плакати про те, що люди платять податки, про те, що ¾ доходів бюджету — це їхні кошти, і будемо пропонувати тим же ОСББ або іншим активістам. Це окрім наліпок. Наліпки ми теж плануємо. Зараз буде черговий етап з “Великим будівництвом”, то ми також будемо людям пропонувати.

Давайте подивимося опитування людей на вулицях — ми питали перехожих у столиці, хто скільки платить податків. Це не соціологія, але показово, що більшість із випадкових перехожих сказали, що звичайні люди платять.

Це дуже добре. Це означає, що потрошки ця інформація поширюється. Єдине — у нас є соціологія з цього приводу, і люди відповідають, що платять податки. Тобто такий посил у більшості випадків прижився. Єдине — вони не знають, скільки. Вони не можуть точно сказати, скільки вони платять. І не можуть сказати, на що це йде. Що показує те ж саме опитування? Люди вважають, що ми найбільше платимо за обслуговування боргу і МВФ. Тобто ось ці речі були найбільше демонізовані.

Хоча насправді основні три чверті видатків, навіть, напевно, більше — це різного роду соціальні питання — це пенсії, освіта, медицина, і, власне, соціальний захист. Це основне.

Такої зв’язки — за що ми платимо і на що воно витрачається поки що немає.

І ще у вашій колонці була цікава думка щодо того, що самому бізнесу вигідно доносити ідею, що люди платять податки. Якраз бізнесу не вигідно казати, що вони — найбільші платники. Можливо, у короткостроковій перспективі — так, для піару. Але чому бізнесу вигідно розповідати людям, як насправді справи.

По-перше, правда в тому, що у більшості випадків люди платять податків. Розповіді бізнесу про те, що це на їхніх плечах тримається наповнення бюджету — це певні амбітні цілі піару.

І другий момент — коли з’являються проблемі у відносинах з державою, ми бачимо, що бізнес шукає підтримку людей. Вони звертаються, починають проводити різні акції, показувати, як несправедливо.

Але питання — як буде поводитися людина, яка вважає, що податки — це тільки відносини бізнесу з державою? Та інша людина, яка знає, що вона до цього причетна?

Скоріше за все та людина, яка відчуває причетність, буде якось більше включатись.


 
Читайте також:
1 серпня, 2021 неділя
Жириновський пропонує Алієву допомогу "російських солдат". У Баку відповіли
Олександр Хижняк (ліворуч)
1 серпня, 2021 неділя
Олімпіада-2020: Хижняк побував у нокдауні, але забезпечив Україні медаль Ігор у Токіо
Грицак
2 серпня, 2021 понедiлок
Чому Росія так ненавидить вільну Україну. Версія професора історії Ярослава Грицака
Київ
+17
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.78
  Купівля 26.78
  Продаж 27.01
 • EUR
  Купівля 31.69
  Продаж 32.06
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
3 серпня
11:20
Джорджо К'єлліні
"Ювентус" продовжив контракт із героєм Євро-2020
11:13
У США 70% дорослого населення зробили як мінімум перше щеплення від коронавірусу
10:58
Зеленський підписав закон про вдосконалення корпоративного управління в банках
10:52
Ексклюзив
Еспресо. Вибір читачів
Експертне журі книжкової премії "Еспресо. Вибір читачів 2021" обрало трійку фіналістів у номінації "Література для дорослих"
10:50
США - Іспанія, Олімпіада-2020
Олімпіада-2020: Збірна США перемогла Іспанію у чвертьфіналі баскетбольного турніру
10:48
Віталій Шишов
За Шишовим стежили, поліція це знала, - Білоруський дім в Україні
10:44
Глави комітетів парламентів 9 країн виступили проти "Північного потоку-2": вони вимагають ПДЧ в НАТО для України та перспективу членства в ЄС
10:29
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Віталій Портников: Вбивство Шишова - ще одне свідчення деградації інституцій
10:22
МЗС запустило іспаномовну версію сайту України
10:09
Зеленський підписав закон про механізми виведення банків з ринку
10:04
129 населених пунктів залишаються без світла у 6 областях
09:48
Михайло Подоляк
У Офісі президента підтримують розділення структури МВС, - Подоляк
09:28
вакцина
В Україні за добу зробили 125 тис. щеплень від коронавірусу
09:23
курс долара
Курс валют: ціна долара дещо зросла
09:09
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
У Києві знайшли повішеним очільника "Білоруського дому в Україні"
08:57
МВФ
МВФ надасть Україні $2,7 млрд допомоги
08:48
У Німеччині вирішили вводити третю дозу вакцини окремим групам населення та дозволили щепитись усім підліткам
08:41
Христина Тимановська
Блінкен відреагував на переслідування білоруської легкоатлетки режимом Лукашенка
08:27
коронавірус
В Україні зафіксували понад 800 нових випадків COVID-19 за добу
08:21
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: Бех-Романчук через п'ять заступів залишилася без медалі у стрибках у довжину
08:16
"Через закінчення віз": США видворяють 24 російських дипломатів з країни, - посол РФ
08:03
Зеленський
До Дня Повітряних Сил: Зеленський нагородив медалями 19 військових. СПИСОК
07:42
Жан Беленюк (у синьому трико)
Олімпіада-2020: Українці Беленюк та Насібов стали півфіналістами Ігор у Токіо
07:35
ООС
З початку доби окупанти тричі обстріляли українські війська у зоні ООС
07:25
Ірина Коляденко (ліворуч)
Олімпіада-2020: Українка Коляденко вийшла до півфіналу на Іграх у Токіо у боротьбі
07:17
Білл Гейтс та Мелінда Гейтс
Подружжя Гейтсів офіційно закінчило процес розлучення, - Reuters
07:15
Інфографіка
"Шахтар"
"Генк" - "Шахтар": де та коли дивитись матч Ліги чемпіонів
06:59
"Львів" - "Шахтар"
УПЛ: результати усіх матчів 2-го туру чемпіонату України з футболу
2021, понедiлок
2 серпня
23:00
Рябошапка стверджує, що Зеленський вже двічі зустрічався з Чаусом. У президента заперечують
22:58
У Запоріжжі сталася пожежа у багатоквартирному будинку
22:43
60% населення Євросоюзу повністю вакциновані, - фон дер Ляєн
22:31
Ексклюзив
Павло Кухта
Цьогоріч уряд зробив помилку — заклав замало грошей на субсидії, — Кухта
22:18
Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
"Рада кожній зморшці": Мендель вважає, що її два роки "політично цькували" і опублікувала фотосесію
21:55
вакцинація
Жителі ОРДЛО можуть стати "піддослідними кроликами" для випробування нової російської вакцини, - розвідка
21:24
Інгулець - Зоря
"Зоря" розгромила "Інгулець" у заключному матчі 2-го туру УПЛ
21:15
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
СБУ передала до суду справу проти одного з ватажків "ДНР" Безлєра
20:37
В ОГПУ заявили, що не змінювали підслідність у справах Чауса
20:05
У Росії засудили українця за звинуваченням у контрабанді деталей до зенітно-ракетного комплексу
19:47
Інфографіка
Марина Бех-Романчук
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 3 серпня
19:38
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
"Вийшов на пробіжку і не повернувся": у Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Більше новин