Довженко та Сталін: як "українське питання" перетворило дружбу на ненависть

10 вересня, 2022 субота
14:25

Особисто гуляти зі Сталіним нічною Москвою та отримати від вождя народів квартиру. А потім немилість, привселюдне цькування та розгром

Зміст

Сьогодні, в день народження Олександра Довженка, розглянемо складні стосунки радянської імперії та українського кінематографа на прикладі його непростої долі, в якій була і дружба, й ворожнеча з кривавим вождем Йосипом Сталіним.

А наприкінці пояснимо, як саме ви можете захистити інституцію, названу іменем одного з найвідоміших українських геніїв світового мистецтва - Олександра Довженка - тобто Довженко-Центр. 

Або - дивіться у відео, якщо звикли до такого контенту

Тріумф і розгром "Землі"

У 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі були названі 12 найкращих фільмів усіх часів і народів. Однією зі стрічок, які потрапили в список, був фільм "Земля" українського кінорежисера Олександра Довженка. І таке рішення не було сенсаційним: у 1930 році цей фільм мав грандіозний успіх у Європі. Наприклад, після прем'єри в Берліні про Олександра Довженка з'явилося 48 статей, у Венеції італійські кінематографісти назвали Довженка "Гомером кіно". 

Знаний любитель кіно Йосип Сталін також пройнявся повагою до довженківського таланту, утім не побачив у фільмі пропагадистського пафосу. У радянському союзі "Земля" витримала лише дев’ять днів у прокаті - а потім її заборонили. Офіційна причина — натуралізм та замах на звичаї. Цікаво, що сучасна рецепція цього фільму схиляється до подібної оцінки. Так, згідно з характеристикою Довженко-Центру, "Земля" "сповнена ліричного пантеїзму, й водночас утопічної екзальтації, вона продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація". 

Потім в "Автобіографії" Довженко писав про те, що сталося з ним після заборони "Землі": "Радість творчого успіху була жорстоко пригнічена страховинним двопідвальним фейлетоном Дем'яна Бєдного під назвою "Философы" в газеті "Известия". Я буквально посивів і постарів за кілька днів. Це була справжня психічна травма. Спочатку я хотів був умерти". 

Попри разючу критику на батьківщині, в 1930-му році Довженко зміцнює власний світовий авторитет, читаючи лекції про світову кінематографію перед іншими кіномитцями та кінокритиками у Парижі, Лондоні, Празі та Берліні. Там же за його участі відбуваються покази "Землі" та двох попередніх його робіт - фільмів "Звенигора" та "Арсенал", які так само викликають захоплення у публіки. І це зовсім не дивно. 

"Звенигора" - попри те, що завершується сценами тріумфу соціалістичної промисловості, перед тим проводить глядачів двома тисячоліттями історії України, а об’єднує всю стрічку в цілісне полотно образ діда, який уособлює патріархальне селянство. І цим пієтетом до української народної мудрості, який яскраво проявився і у "Звенигорі", і в "Землі", Довженко яскраво вирізнявся на тлі інших радянських кінематографістів. Водночас - це уподібнює його до інших всесвітньо відомих українських авангардистів, таких як Казимир Малевич, Давид Бурлюк чи Олександр Архипенко, які також черпали натхнення в традиційній українській культурі. 

Примушення до дружби… зі Сталіним  

Але повернімося до непростої Довженкової долі. Після розгрому "Землі" він чітко зрозумів: щоб зберегти життя, він мусить іти на поступки. Тому на початку тридцятих знімає значно слабший від знаменитої поетичної трилогії фільм "Іван" про будівництво Дніпрогесу. А в 1934 році взагалі переїздить до Москви. За його власними словами, він написав листа Сталіну з проханням "захистити його і допомогти творчо розвиватися". 

Уже в цьому факті відчувається увесь розпач митця при зіткненні з радянською репресивною машиною. Однак він, схоже, усвідомлював, що фізично знищити його система не зможе - надто вже гучний успіх мав фільм "Земля" у всьому світі. Усвідомлював це й Сталін, тому вирішив тримати Довженка поближче до тіла. В буквальному сенсі. 

Історія спілкування Довженка зі Сталіним — дуже цікавий феномен. Подейкують, що Сталін зробив Довженка своєрідним "сповідником", "нічним другом". Він часто викликав митця посеред ночі, щоби прогулюватися Москвою й "говорити по душах". Він же замовив Довженкові й дві наступні пропагандистські агітки - "Аероград", побудований вже на сибірському матеріалі про боротьбу зі старовірами та японськими диверсантами, а також "Щорс", про такого собі українського Чапаєва. 

Що там казати - ось ці фільми радянським кінокритикам уже показово сподобалися. За перший тиждень "Щорса" переглянули близько 31 мільйона глядачів по всьому Радянському союзі. Як на 1939 рік - колосальна кількість. Цей фільм приніс Довженкові не лише славу, але й статус в номенклатурі: він став депутатом, керівником Київської кіностудії та членом президії комісії з присудження Сталінської премії. 

З початком війни Довженко не відсиджувався в евакуації, а попросився на фронт, де став кореспондентом однієї з газет. За надруковане в ній оповідання "Ніч перед боєм" навіть отримав подяку від самого Сталіна... Паралельно з тим він веде щоденник та пише кіносценарій "Україна в огні", фрагменти з якого читає Хрущову. Тому сценарій сподобався, про що він через кілька років щиро пожалкував. 

"Україна в огні" як довженкове прозріння 

Уривки сценарію з'явилися у пресі у вересні 1943 року, викликавши обурення радянської пропаганди. А 26 листопада 1943 року Довженко запише в "Щоденнику": "... моя повість "Україна в огні" не вподобалася Сталіну, і він її заборонив для друку і для постановки". 

Того ж дня він знову згадував Сталіна в щоденнику, цього разу - в повному розпачі, пишучи про смерть власного батька. 

"Умираючи в Києві од голоду, од голодної водянки нещасний мій батько не вірив у нашу перемогу і в наше повернення. Він вважав, дивлячись на колосальну німецьку силу, що Україна загинула навіки разом з українським народом. Він проклинав Сталіна за невміння правити і воювати, за те, що мало готував народ до війни і віддав Україну на розорення Гітлеру, нагодувавши перед тим Німеччину і помігши їй підкорити собі Європу. Його прокльони на голову Сталіна були безупинні і повні страждань і розпачу. Він бачив у ньому одному ніби причину загибелі свого народу"

Цей Довженків розпач, ця огида до Сталіна не виникли на рівному місці, вони зріли в ньому протягом усієї війни, і їхні відголоски прокралися до "України в огні". І сам Сталін також відчув їх, тож у ніч з 30 на 31 січня 1944 року влаштував Довженкові справжній розгром на засіданні політбюро ЦК ВКП(б) за участі Молотова, Берії, Мікояна, Хрущова та інших високопосадовців. 

Стенограма зберегла гнівну заяву Сталіна, що "сценарій "Україна в огні" — це спроба ревізії ленінізму, це виступ проти партії, проти радянської влади, проти колгоспного селянства, проти нашої національної політики". Наближений до Берії кінорежисер Міхаїл Чіаурелі згодом гнівно дорікав Довженку, що він, мовляв, "пожалів вождю десять метрів плівочки, жодного епізоду йому не зробив. Не захотів зобразити вождя, от і загибай тепер". 

І справді, Довженко ніде у кіноповісті не показує постать Сталіна привабливо. Він не співав дифірамбів Сталіну, як того вимагали сам радянський вождь та його оточення. Але й це не все. В одному з епізодів головний герой Лаврін Запорожець веде діалог з портретом Сталіна, дорікаючи йому, мовляв, війна ведеться "не малою, великою кров’ю, на своїй території". 

Літературознавиця Віра Агеєва у книзі "За лаштунками імперії" констатує: "Сталін вважав за необхідне придушити гідру націоналізму в зародку… зробіть головного героя не росіянином, а українцем, і вам пробачать усі гріхи". 

І справді, саме в той час зріє міфологема, яку нині використовує Путін і яку підривала кіноповість Довженка. Іще Сталін розумів необхідність підкреслити ключову роль "великого російського народу" в перемозі над фашизмом, тимчасом як згадки про героїзм і страждання українців, про які йшлося Довженкові, виявилися не просто зайвими, а й крамольними. 

"А тут виявляється, що в епіцентрі війни Україна, в огні Україна, та ще в якому огні… та Україна, з якої не один мільйон неозброєних і необмундированих селян треба було кинути на фронт або втопити в Дніпрі, щоб спокутували свою провину перед ним, Сталіним, та його маршалами", - писав літературознавець Іван Дзюба. 

"Мене було порубано на шмаття": або повторення трагедії в наш час

Як би там не було, ця ніч розгрому в кабінеті Сталіна стала вирішальною для Довженка. Коментуючи її, він записав у своєму щоденнику: "31 січня 1944 року мене привезено в Кремль. Там мене було порубано на шмаття і окривавлені частини моєї душі розкидано на ганьбу і поталу на всіх зборищах". Ось так образ смерті від нещадної критики знову стає ключовим для Довженка. 

Звісно ж, далі й мови не могло бути про які-небудь видатні фільми. У сорок дев’ятому на екрани вийшла стрічка "Мічурін", останній прижиттєвий фільм, чергова пропагандистська агітка. І навіть після смерті Сталіна зламаний Довженко просто доживає віку в задушливій тоталітарній атмосфері. У 1955 році він, одначе, закінчив роботу над кіноповістю "Зачарована Десна", останнім своїм шедевром. Уже наступного року серце його припинило свій несамовитий рух. 

Так тоталітарна влада зламала Довженка-митця. А нинішня українська влада тепер намагається зламати Довженко-центр, цей найбільший кіноархів України, надзвичайно компетентну та ефективну установу. Її архіви планують передати фіктивній установі, створеній за часів Януковича, без штату й будь-якого досвіду діяльності у сфері кіно. 

Але чи вдасться їй це, залежить зараз від нас. Триває збір підписів під петицією за скасування реорганізації Довженко-центру. 

У багатьох виникають труднощі з підписанням цієї петиції. І щоб їх подолати - зацитую тут декілька порад від самого ж Довженко-центру: 

- сайт найкраще відкривається ввечері (навіть ближче до ночі); 

- значно краще працює десктопна версія сайту; 

- дехто радить спробувати браузер "Опера"; 

- коли не спрацьовує bankID, може допомогти реєстрація через сайт

Тож підписуйте петицію, що допоможе врятувати інституцію, названу іменем одного з найславетніших українських геніїв. Сьогодні - якраз чудова нагода, щоб це зробити, адже до фіналізації петиції лишається менше 3000 підписів, і було би символічно завершити збір саме в такий знаменний день.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
Більше новин