Партнерський матеріал

В Україні є об'єктивно обґрунтовані передумови щодо зростання собівартості житла, – експертка

30 грудня, 2024 понедiлок
13:22

Ринок нерухомості, як і багато інших галузей економіки, переживає складні часи, особливо під впливом війни

Зміст

Про те, як галузь намагається долати виклики воєнного часу, в ефірі Еспресо розповіла комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська.

– Нещодавно Держреєстри опинилися під кібератакою РФ. Наскільки це вплинуло на ринок укладання договорів із нерухомості?

– Це дійсно такий неочікуваний форс-мажор, серйозна обставина, яка більшість угод на ринку зупинила, оскільки без можливості перевірки реєстрів щодо фізичних осіб, державного реєстру речових прав, податкових обтяжень неможливо проводити нотаріальні угоди щодо купівлі-продажу таких об'єктів, як збудована нерухомість, вторинний ринок, первинний ринок на етапі будівництва. Тому поки що ринок в очікуванні розв'язання цієї проблеми з реєстрами та відновлення їхньої роботи. За тією інформацією, яка є в будівельних компаній, очікується приблизно на початок січня наступного року, якщо оптимістично, відновлення роботи цих реєстрів.

Тому, на жаль, кінець року видався не таким успішним і результативним щодо кількості угод для первинного ринку, особливо через те, що роботу було тимчасово зупинено через неробочі реєстри.

– 2025 рік буде більш успішним, особливо його початок. Які цінові тренди вже сформувалися на наступний рік?

– Потрібно розуміти, що наразі є об'єктивно обґрунтовані передумови щодо зростання собівартості квадратного метра передусім через кадрову ситуацію, кількість робочих рук. Можливості підрядників виконувати певні об'єми підрядів зменшуються. Ситуація ускладнюється, тому що через активну мобілізацію підрядники втрачають трудовий потенціал. Тому, відповідно, розцінки на роботи дуже стрімко зростають, ледь не кожного місяця. Також є ситуація щодо здорожчання певних типів будівельних матеріалів та енергоносіїв. Є також прогнози щодо зростання подальшої вартості електрики. Тому тут точно витратна частина для девелоперів буде зростати. І навіть, якщо не прямо пропорційно, але частину цих витрат буде перекладено в ціну квадратного метра.

З іншого боку, є ще такий ринковий фактор, як зменшення кількості пропозицій житла через те, що останні три роки девелопери значно менше розпочинали нових об'єктів через військову ситуацію. У деяких регіонах уже формується відкладений дефіцит пропозиції як готового житла, так і, власне, на етапі будівництва. А тому можна прогнозувати, що на 10-15% може відбутися зростання навіть у валютному еквіваленті вартості квадратного метра, оскільки є передумова як з погляду зростання попиту через меншу пропозицію, так і, безумовно, з погляду зростання вартості одного квадратного метра.

– Ви озвучили фактори, які впливають на формування ціни. А якщо говорити по регіонах, чи будуть наступного року різнитися ціни, зокрема у прифронтових регіонах, у центрі України, на заході? Чи будуть ці складники формування ціни квадратного метра, зокрема у вашій компанії, стабільними?

– Собівартість будівництва по території України не суттєво відрізняється від одного регіону до іншого. Можливо, у прифронтових регіонах, з урахуванням небезпеки роботи на таких територіях, вона сьогодні навіть вища. А от щодо ціни продажу, потрібно також розуміти, що ситуація з пошкодженнями житлових будівель є дуже напруженою у східних і південних регіонах, тому там дуже низький попит. І ця ситуація змушує девелоперів у цих районах продавати за вкрай дисконтованим цінником, оскільки мало хто сьогодні наважується інвестувати саме в таких областях. Це має бути якась нагальна потреба для купівлі житла. І водночас у регіонах, які вважають умовно безпечними, на заході, наприклад, на Закарпатті, навпаки, девелопери виставляють ціну продажу неочікувано високу, яка ніколи не була характерною для цих регіонів. Це відбувається лише завдяки такому моментному попиту і впевненості частини населення та й навіть інвесторів, які вважають, що на сьогодні є більш безпечною інвестиція в нерухомість саме на цих територіях.

– Я знаю, що "Інтергал-Буд", зокрема, займається енергонезалежними оселями. Наскільки високий попит ви очікуєте у наступному році, з огляду на ситуацію з вимкненнями світла?

– Скажу вам, що це вже навіть не фішка. Це, в принципі, must have, виходячи з тих питань, які ставлять покупці у відділах продажу. Наявність альтернативних джерел енергозабезпечення є просто життєво необхідною, тому що такі базові речі, як ліфти, помпи, опалення, водопостачання, аварійне освітлення мають працювати в будь-яких випадках у будинку, тому що інакше проживання є абсолютно некомфортним. Це питання дуже турбує мешканців. Відповідно, наша компанія та ще низка девелоперів ухвалили рішення щодо забезпечення роботи будинкових систем у таких ситуаціях. Я думаю, що це стане загальноринковим трендом, тому що наразі це не просто продавати більш ефективно або за кращою ціною, а це взагалі забезпечити попит на продажі для свого об'єкта, тому що на це передусім звертають увагу. Так само, до речі, як і на безпекові фактори.

– Як можуть у наступному році вплинути на галузь, на забудовників державні програми єВідновлення та єОселя?

– Якщо оцінювати статистику року, що закінчується, то в деяких компаній, які активно брали участь в акредитації та мали достатній набір пропозицій щодо єОселі, продажі доходили за цією програмою до 50% у загальній структурі продажів. Це дуже багато. У мирні часи кредитні угоди – це було десь, може, до 10% продажів у девелоперів. Така невеличка частка в структурі.

Але тут є питання, що, з одного боку, програма є суттєвим стимулом, вона дуже підтримує попит на продажі, потенційно може згенерувати величезний попит, потік покупців саме до будівельної галузі. Але водночас програма має нерегулярне, обмежене фінансування і, на жаль, ми бачимо пропускну спроможність, яка наразі не перевищує конкретну кількість угод, які можуть відбуватися саме за єОселя. Тому що фінансового ресурсу не вистачає на всю ту кількість потенційних позичальників, які б хотіли цією програмою скористатися.

У програми єВідновлення інші джерела фінансування, але вона так само залежать від допомоги як іноземних партнерів, так і альтернативних джерел фінансування, які держава знаходить на покриття цих сертифікатів. Вона працює з перебоями через виділення певних траншів. Тому ринок покладає великі надії на обидві ці програми, але водночас вони (програми, - ред.) поставили зараз ринок у небезпечну залежність, оскільки інших стимулів платоспроможного попиту наразі дуже мало, а у випадку наявності якихось проблем із фінансуванням кількість угод стрімко скорочується.

Узагалі моя думка, що будуть розвиватися як альтернативний продукт партнерські іпотечні програми девелоперів із банківськими установами. Можливо, якісь більш довгострокові програми розтермінувань від девелоперів для того, щоб закрити попит без кредитного продукту. Можливо, навіть варіанти, наприклад, оренди з викупом житла. Тому що на сьогодні дуже мало людей, які готові за власні, "живі" кошти за повної оплати придбати житло.Переважно потрібен довгостроковий грошовий ресурс для того, щоб реалізувати намір щодо купівлі житла.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
23:22
ВАКС
ВАКС засудив нардепа Гунька на 7 років вʼязниці за отримання хабаря
23:20
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила дрони по Україні ввечері 25 березня: у Запорізькій області й Кривому Розі пролунали вибухи
22:44
Оновлено
Від початку доби на фронті зафіксували 183 бої: на Покровському напрямку окупанти здійснили 68 атак
22:29
Ексклюзив
Якщо ми погано проголосуємо, то це може бути останній президент України: політик Омелян про можливі вибори
22:26
Анонс
Kalush Orchestra
Театральний перформенс: Kalush Orchestra запрошує на концерт у Києві
22:03
Волонтер Фумінорі Цучіко
Японському волонтеру Цучіко зареєстрували місце проживання у Харкові
21:49
Дональд Трамп
Трамп: США розглядають зняття частини санкцій з РФ для перемирʼя в Чорному морі
21:37
Netflix вимагає від звинуваченого у шахрайстві режисера Карла Рінша повернути $11 млн
21:30
Ексклюзив
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
"Є два основних сценарії": політолог Розумний про те, чи настане повне припинення вогню
21:23
Олаф Шольц
У Німеччині офіційно відправили у відставку Шольца та його уряд
21:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Події у Курській та Білгородської областях РФ мають взаємопов'язану інтригу. Колонка Сергія Згурця
21:12
Володимир Зеленський
Сьогодні може розпочатися припинення вогню по енергетиці, - Зеленський
20:45
Інтерв’ю
Мирослав Чех
У Європі формується потужна відповідь Трампу із військовим аспектом включно, - Чех
20:43
Окупанти, ЗАЕС
Передача контролю над ЗАЕС Україні чи будь-якій іншій країні неможлива, - МЗС Росії
20:35
прапор України
Конгрес місцевих та регіональних влад Європи привітав зусиля з припинення вогню в Україні
20:12
кадр з пропагандистського фільму "Росіяни на війні"
У Нідерландах планують показ російської пропагандистської стрічки "Росіяни на війні". Посольство України відреагувало
20:01
OPINION
Наша демократія потребує милиць
20:00
Україна Польща
Волинська трагедія: у Польщі сподіваються, що ексгумація жертв на Тернопільщині розпочнеться після Великодня
19:54
Андрій Нєбитов
У 99% випадків РФ стежить за диверсіями в Україні завдяки трансляціям через телефон, - Нацполіція
19:41
Канада
У Канаді заявили, що розглядають варіант відправлення миротворців в Україну
19:22
путін
"Прогресу досягнуто": в Україні прокоментували підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
19:07
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
Дуда підписав закон, який дасть старт будівництву першої в Польщі АЕС
19:00
Огляд
Протести в Туреччині: кінець ери Ердогана чи черговий іспит для опозиції. Пояснюємо
19:00
Ексклюзив
Французькі солдати беруть участь у масштабних військових навчаннях під назвою «Оріон» у Фронтіньяні, південна Франція, 26 лютого 2023 року
В Україні недооцінюють питання миротворчого контингенту, який формують Британія та Франція: Чех назвав його справжнє завдання
18:56
Держдеп США
У держдепі США уникли відповіді на запитання стосовно заяв Віткоффа про ТОТ України
18:50
Володимир Зеленський
Збігається з меседжами Кремля, – Зеленський про заяву Віткоффа щодо "референдумів" на ТОТ
18:48
РФ вдарила по Куртівці на Донеччині: загинула матір з 3-річною донькою, іншу дитину поранено
18:47
Знищує цілі в морі, на землі та в повітрі: Федоров розповів про новий дрон "Катран"
18:31
Ексклюзив
Сергій Бєсєда
Добре знає спосіб мислення і дій американців, - військовий експерт Ступак про очільника російської делегації в Ер-Ріяді Бєсєду
18:28
Аналітика
Більче-Волицько-Угерське сховище
Американський газ в українських сховищах. Чи є перспективи східноєвропейського хабу
18:27
Оновлено
США Україна
Україна, США та РФ домовилися гарантувати безпеку судноплавства в Чорному морі та розробити заходи для припинення ударів по енергоструктурі
18:23
ЗАЕС
"Запорізька АЕС не працюватиме на окупантів": Зеленський сказав, скільки триватиме відновлення станції
18:13
Уряд Франції виділив 11 млн євро на будівництво першої в Україні цифрової підстанції
18:05
OPINION
Чим завершаться перемовини в Ер-Ріяді
17:54
Дональд Трамп
Волц засвоїв урок: Трамп прокоментував витік секретних даних з чату Signal
17:52
штучний інтелект
Керівник Ощадбанку вважає, що проблему дефіциту кадрів в Україні може розв'язати ШІ
17:34
на фото Олександр Лисенко
Колишній мер Сум Лисенко заявив, що мобілізувався до війська
17:19
Ексклюзив
Європарламент
В мисленні європейців відбулась абсолютна революція щодо власної безпеки без США, - польський політик Чех
17:17
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
ГУР: Росія спрогнозувала 15 сценаріїв можливих військових конфліктів, серед них – напад на Польщу
17:12
Вечірній Луганськ до окупації. Залізничний вокзал
Визнають аварійними будинки у престижних районах: окупанти організували нову схему відчуження майна на ТОТ
Більше новин