Аналітика

Чим небезпечний блекаут для Запорізької АЕС та за яких умов окупанти можуть використати її як брудну бомбу

6 грудня, 2024 п'ятниця
15:19

За останній місяць Запорізька АЕС тричі опинялась на межі блекауту, коли через ворожі обстріли відключалась одна з ліній електропередачі, що живлять станцію. Що буде з ЗАЕС у разі, якщо через обстріли вона опиниться взагалі без електропостачання, чому навіть кваліфіковані працівники Росатому можуть не впоратись з нештатною ситуацією на Запорізькій АЕС та чому єдиною метою, з якою окупанти можуть спробувати запустити енергоблок, – є спроба теракту. Про це у матеріалі Еспресо

Зміст

Що означає "холодний зупин" енергоблоків АЕС 

"Запорізька атомна станція – найбільша в Європі й входить у п’ятірку найбільших АЕС у світі. Тут є 6 енергоблоків ВВЕР-1000, потужність кожного енергоблока – 1000 МВт, – розповідає керівник напрямку впровадження світових інноваційних технологій у сфері ядерної енергетики R&D CENTRE Олег Дудар, який до вересня 2022 року виконував обов’язки керівника експлуатаційного підрозділу ЗАЕС.

На сьогодні усі шість енергоблоків переведені у стан холодного зупину. За даними МАГАТЕ, останній, 4-й енергоблок перевели у холодний зупин у квітні цього року. Тоді голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі назвав цей крок позитивним для ядерної безпеки, бо охолодження реактора забезпечує додатковий буфер на випадок аварії.

"Холодний зупин означає, що ядерне паливо не працює – ланцюгова реакція ділення атома не відбувається. Це найбезпечніший стан енергоблоків. Однак це не означає, що можна вимкнути світло і йти додому, – каже Олег Дудар. – Навіть у стані холодного зупину певне тепло все ж виділяється, і ядерне паливо потрібно охолоджувати. При холодному зупині температуру палива підтримують на рівні 30 – 35 градусів С. І саме для того, аби відбувалось охолодження і працювали усі системи, станції потрібна електроенергія".

За словами начальника відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитра Гуменюка, Запорізька АЕС, яка раніше була найбільшим в Україні виробником електроенергії, тепер перетворилась в одного з найбільших споживачів.

"Коли станція працювала, вона виробляє електрику і для власних потреб і передає в об’єднану мережу України по лініях електропередачі. Тепер по цих лініях електропередачі вона сама отримує електрику для того, аби працювали системи безпеки й охолоджувалось паливо. Інакше воно може поплавитись, як було на Фукусімі", – розповів у коментарі “Еспресо" Дмитро Гуменюк.

Що відбудеться на ЗАЕС у разі блекауту

За слова Олега Дударя, нині до ЗАЕС йде лише дві лінії електропередачі: Дніпровська 750 кВ та Феросплавна-1 330 кВ. 

"Обидві вони йдуть через Каховське море, якого уже нема. Якщо якась з цих ЛЕП руйнується, а руйнуються вони через ворожі обстріли, це загроза для станції. Треба розуміти, що українські енергетики, які відновлюють ці лінії – це героїчні люди, адже вони працюють фактично у зоні бойових дій, під постійними обстрілами, – каже Олег Дудар. – Якщо орки переб’ють обидві лінії електропередачі й станція залишиться без зовнішнього живлення, автоматично мають під'єднатися дизельні генератори".

Загалом на ЗАЕС є 20 потужних генераторів: по три на кожному енергоблоці та два загальностанційні.

"За регламентом, запаси дизелю на станції мають покривати потреби 10 днів автономної роботи. Якщо економно використовувати, можна розтягнути запаси на два тижні", – каже експерт.

Однак найбільша проблема у тому, що наразі ніхто достеменно не знає, чи є на станції ці запаси палива і чи проходять генератори належне технічне обслуговування.

"Для того, аби заживити один енергоблок, достатньо одного генератора. А на кожен блок було три. Насправді найбільша загроза для Запорізької АЕС – це присутність росіян там. Але ми не знаємо, чи росіяни не пропили солярку, чи не розібрали генератори на запчастини,  – каже Дмитро Гуменюк. – Блекаут станції в правильному сенсі цього слова, – коли немає зовнішнього електроживлення, і при цьому не запустились генератори. Тоді відбувається плавлення палива і потенційний викид радіації. При цьому якщо блоки працюють, то плавлення палива починається приблизно за три години. При холодному зупині часу більше – до кількох днів".

За словами Олега Дударя,  при холодному зупині паливо розігріватиметься поступово. Тож у разі повного блекауту, явища, які уже не можна буде зупинити, почнуться орієнтовно через 20 днів.

Працівники Росатому не знають обладнання ЗАЕС

Як розповів Олег Дудар, який працював на ЗАЕС, коли її захопили росіяни, одна з найболючіших тем – персонал ЗАЕС.

"До повномасштабного вторгнення на Запорізькій працювало 11,5 тис. людей. Нині там трохи понад 2000, але точних даних немає. Відомо, що більшість людей – працівники Росатому. Точних даних, скільки там залишилось працівників ЗАЕС немає, – каже Олег Дудар. – Проблема у тому, що працівники Росатому не розуміються на нашому обладнанні, не володіють інструкціями й регламентами. Вони не зможуть подолати наслідки розігріву активної зони. Тоді може статись радіаційна аварія".

Окупанти на ЗАЕС

Окупанти на ЗАЕС, Фото: Енергоатом

 

"Переконаний, що свідомо вчиняти якісь диверсії атомники, які є на АЕС, не будуть, навіть якщо ці люди приїхали з РФ. Адже йдеться про їхнє життя і здоров’я, а також життя їхніх рідних, які, мабуть, теж перебувають тепер в Енергодарі. Вони самі сидять на пороховій бочці, – каже Дмитро Гуменюк. – На випадок аварійної ситуації на АЕС є чітко прописані інструкції – як діяти у тій чи іншій ситуації. Інструкції, які розроблялися в Україні, вони базувалися на підході, який свого часу нам надав Westinghouse. Це американський підхід. Він інший, ніж був оригінально в Радянському Союзі, і ніж був прийнятий в Росії. Як будуть працювати фахівці Росатому при цих інструкціях, я не знаю".

"Другий Чорнобиль" на ЗАЕС неможливий 

Попри те, що ЗАЕС є найбільшою електростанцією у Європі, наслідки потенційної аварії не будуть співмірними з Чорнобилем.  На ЧАЕС це були реактори  РБМК (Реактор большой мощности канальный), і вони значно небезпечніші за реактори типу ВВЕР (водо-водяний енергетичний реактор). У реакторах ВВЕР усунені недоліки,  зокрема, виключено можливість неконтрольованого зростання потужності енерговиділення в активній зоні реактора, що і призвело до Чорнобильської катастрофи.

"Загалом Запорізька АЕС – одна з найбезпечніших у Європі. Але присутність росіян на станції – це уже небезпека. Адже є інформація, що частина території замінована. І аварійна ситуація на станції у поєднанні з військовими діями може призвести до витоку радіації, – каже Дмитро Гуменюк. – Враховуючи, що блоки перебувають у холодному зупині, витік радіації буде не таким потужним, ніж якби блок працював на потужності. Крім того, у викидах уже не буде активних ізотопів йоду, які є найнебезпечнішими. При цьому загроза все одно досить велика, як і масштаби радіаційного забруднення".

Окупанти можуть використати ЗАЕС  як брудну бомбу

У ЗМІ періодично з’являється інформація про те, що РФ має намір перевести один з блоків з холодного у гарячий зупин (проміжний стан між холодним зупином і роботою на потужності)  або й взагалі запустити на потужність, аби виробляти електроенергію. Олег Дудар вважає, що таку інформацію треба сприймати як потенційну підготовку до теракту.

"З технічної точки зору ЗАЕС запустити можна. Але для роботи станції потрібна вода зі ставка охолоджувача, а після підриву Каховської ГЕС її нема. Друге – щоб електрика з запорізької станції постачалась в енергосистему Росії, потрібна відповідна лінія електропередачі. Наразі такої немає. А запускати станцію, щоб вона працювала для енергосистеми України "орки" не будуть", – каже Олег Дудар.

При цьому він переконаний, що окупанти можуть використати аварію на ЗАЕС, коли потрібно буде зупинити наступ ЗСУ. 

"Згадаймо, чому "орки" підірвали Каховську ГЕС – 6 червня минулого року. Саме у той час, коли ЗСУ почали наступ на півдні. Вони це зробили з метою зупинити наступ, і їм це вдалось. Якщо українські війська наступатимуть на Чонгар, Мелітополь, вони можуть вчинити диверсію на ЗАЕС, – каже Олег Дудар. – Якщо ми побачимо, що вони намагаються розігнати якийсь з реакторів, це означатиме, що вони намагаються "підпалити" активні зони. Це буде терактом з метою зупинити наступ українського війська. Тобто орки можуть використати ЗАЕС як брудну бомбу. Ні для чого іншого вона їм не потрібна".  

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.3
    Купівля 42.3
    Продаж 42.97
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
14 січня
14:08
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Військові навчання у Гомельському районі Білорусі не становлять загрози для України, - ДПСУ
14:01
Саміт ЄС, Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте оголосив про початок місії Альянсу у Балтійському морі
14:00
OPINION
Історія з ексгумацією: Польща скористалася вікном можливостей
13:57
зима у Карпатах
Де буде сонячно, а де випаде сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 15 січня
13:53
Поставили для ЗСУ неякісні кулемети: експосадовця Міноборони і двох спільників підозрюють у привласненні й розтраті майна
13:51
Андрій Курков
Андрій Курков отримав французьку премію Transfuge за найкращу європейську книжку
13:48
Україна ЄС
Вступ до ЄС: Україна сформувала 36 робочих груп для підготовки позицій за всіма переговорними кластерами
13:44
Українські військовополонені
У РФ "суд" виніс вироки сімом українським військовополоненим, які брали участь у Курській операції
13:31
На Київщині жінка випала з 4-го поверху на дах аптеки
13:22
Ексдепутата Харківської облради та двох його спільників підозрюють у розкраданні 58,44 млн грн коштів Укренерго
13:07
Оновлено
У кількох областях України оголосили загрозу ударних БПЛА: ситуація вранці 14 січня
13:05
Куп'янськ
РФ ударила дроном по багатоповерхівці в Куп'янську: поранено жінку
13:04
Україна ЄС
За 2024 рік Україна експортувала до ЄС товарів майже на $25 млрд
12:59
Пресреліз
Микола Княжицький і Уляна Пак
Роботи, комп’ютери, суперучителі: як проєкт Leave no one behind змінює школи
12:58
НАТО
Вступ до НАТО вважають пріоритетнішим, ніж вступ до ЄС, 46% респондентів, - опитування КМІС
12:35
Лариса Жалінська
Українська веслувальниця та військовослужбовиця Нацгвардії Лариса Жалінська виїхала до РФ і дала інтерв’ю пропагандистському ЗМІ
12:33
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп дуже непрогнозований, але в певному сенсі далекоглядний президент": Мирослава Гонгадзе про заяви щодо Гренландії
12:33
У ТЦК прокоментували інформацію про те, начебто в Києві не дозволили мобілізованому передати ключі від квартири, де був кіт
12:24
Даяна Ястремська
Українська тенісистка Ястремська вийшла до другого кола Australian Open, а Калініна вилетіла з турніру
12:04
Огляд
світ, міжнародний огляд
Як російські агенти намагаються використовувати рідних українських військовополонених та від чого залежить майбутнє демократій Європи. Акценти світових ЗМІ 14 січня
12:03
OPINION
Мобілізація 18-річних: виправдання Заходу за власні прорахунки
12:01
волонтери Чугуїв
Волонтери допомагають долати наслідки удару РФ 13 січня по Чугуєву на Харківщині
11:52
грузія
У будинку в Грузії, де жили переселенці з Абхазії, стався вибух: є загиблий і поранені
11:52
приватний клуб Мар-а-Лаго
У резиденції Мар-а-Лаго Трампа завчасно підняли американські прапори, які мали бути приспущені на знак жалоби після смерті Картера
11:35
армія КНДР
The Guardian: Репатріація чи життя серед "ворогів": яка доля чекає на північнокорейців, захоплених Україною
11:31
Оновлено
Екс-прем'єр Фіцо
Віцеспікер словацького парламенту заявив, що Фіцо не приїде в Україну на запрошення Зеленського
11:24
електроенергія
Споживання електроенергії знизилося завдяки сонячній погоді: ситуація в енергосистемі на 14 січня
11:20
Оновлено
безпілотник, дрон
Сили оборони повторно уразили інфраструктуру військового аеродрому "Енгельс-2" у РФ
11:08
Хезбола, Ліван
Посол Ізраїлю в ООН заявив, що "Хезболла" намагається "відновити сили і переозброїтися за допомогою Ірану"
11:03
Володимир Зеленський
Зеленський вніс до ВР законопроєкти про продовження воєнного стану та мобілізації
11:02
Прикордонники затримали росіянина з Придністров'я, який намагався переправити на човні двох ухилянтів з України до Молдови
11:00
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Від Брянщини до Казані: Згурець про удари по російських оборонно-промислових об'єктах
10:53
Оновлено
РФ атакувала Україну дронами вночі 14 січня: у Чугуєві постраждала дитина, на Житомирщині поранений чоловік
10:47
Міноборони РФ
У будівлі міноборони РФ у Москві знайшли вбитим співробітника ФСБ, - росЗМІ
10:45
Наваф Салам
Новим прем'єром Лівану обрали очільника Міжнародного суду ООН Салама
10:30
Дональд Трамп
Якби Трампа не обрали президентом США, його могли б засудити за спробу скасувати результати виборів 2020 року, - доповідь спецпрокурора Сміта
10:21
новини Львівщини
У Козачій Лопані на Харківщині від ворожого удару загинув чоловік, який вийшов погодувати собаку
10:19
Заклала вибухівку біля адмінбудівлі підрозділу ЗСУ на Одещині: жительку Донеччини підозрюють у вчиненні теракту
10:05
Ексклюзив
Російський обстріл, вибух, Сумщина
Усі населені пункти на кордоні з РФ знищені: бригада ДПСУ про ситуацію на Сумщині
10:02
уламки хуситської балістичної ракети
Хусити вдарили по Ізраїлю балістичною ракетою: її уламок застряг у даху житлового будинку
Більше новин