OPINION

Чотири умови перемоги Залужного

20 лютого, 2025 четвер
08:00

Зараз у нас одна задача — вистояти та зберегти нашу державу. А питання щодо участі у президентських виборах може бути обговорено тільки після того, як для цього дозріють умови

Зміст

Так відповів на питання щодо своєї можливої участі у президентських перегонах колишній головнокомандувач ЗСУ та посол України у Великій Британії Валерій Залужний. 

Генерал, очевидно, чітко розуміє весь той рівень небезпеки, з якими пов'язані події останніх місяців і на російсько-українському фронті, і у світовому політичному житті. Події, які почали швидко змінюватися і набирати нових обертів після інавгурації Дональда Трампа на посаді президента Сполучених Штатів.

Говорячи про передумови, які могли б призвести до успіху України у російсько-українській війні, Залужний назвав чотири головні умови: кількість підготовленого мобілізаційного ресурсу для довготривалої війни, перемогти у війні можливо, коли міжнародна підтримка буде постійною та надійною, якщо Україні буде адекватне військове керівництво і увесь цей процес буде ефективно керуватися.

"Розміри України будуть залежати від того, яка кількість людей буде готова її захищати", - наголосив колишній головнокомандувач Збройними Силами України.

Ну і, звичайно, це дуже важливий рецепт, який має усвідомлювати кожний, хто зараз думає про долю України й про те, яку територію буде контролювати, якщо буде контролювати, легітимний український уряд на момент завершення гарячої фази російсько-української війни.

Тому що сам конфлікт між Росією та Україною, враховуючи те, що Росія не залишить думки про знищення української державності як такої, буде тривати довгими, тяжкими десятиріччями. І з цієї точки зору, звичайно, зараз потрібно вирішувати чимало задач, про які говорить генерал Валерій Залужний.

Якщо говорити про мобілізаційний потенціал, то це питання ефективної мобілізації, а таким чином перебудови системи, яка, очевидно, не може справитися з усіма викликами останнього часу, і яку до того ж намагаються дискредитувати за допомогою російської та проросійської пропагандистської машини.

Щодо міжнародної підтримки, Україна дійсно зіткнулася з екзистенційним викликом у вигляді зміни цінностей з боку нового керівництва Сполучених Штатів на чолі із Дональдом Трампом. Ця зміна ціннісного підходу була яскраво продемонстрована віцепрезидентом США, одним з найближчих соратників Трампа і Маска, Джей Ді Венсом у його резонансній промові на Мюнхенській конференції. Однак це не означає, що у світі немає країн, які продовжують захищати цінності демократичного світу, ті самі загальнолюдські цінності, які вже не мають такого попиту у Сполучених Штатах Америки. І тому підтримка Європи, підтримка інших країн має бути вирішальною для подальшого опору Україні російській агресії, навіть, якщо відбудеться особливе, особисте зближення Дональда Трампа і Путіна.

Також є очевидним, що тема військового і політичного ефективного керівництва — це не просто якісь побажання, які потрібно вислухати й більше не звертати на них увагу. Звичайно, зараз проведення виборів українського президента чи української Верховної Ради не виглядає реалістичним з погляду того, що військові дії продовжуються і ми не знаємо, чи відбудеться навіть перемир'я на російсько-українському фронті.

Принаймні, на сьогодні президент Російської Федерації Путін відкинув пропозицію американського президента Дональда Трампа щодо припинення вогню. І немає ніяких ознак того, що російський президент взагалі зацікавлений у припиненні вогню. У чому реально зацікавлений Путін, так це в перемовинах на тлі війни проти України, що триває. І для нього це є найкраще вихід з ситуації, в якій опинилася Росія за останні три роки. 

Продовжувати воєнні дії проти України, протистояти можливій американській воєнній допомозі для України й водночас вийти з глобальної ізоляції на рівні колективного заходу за допомогою Дональда Трампа та команди нового американського президента.

За великим рахунком, перемовини російських і американських чиновників в Ер-Ріяді, а також телефонна розмова Трампа і Путіна і їхня можлива зустріч вже у лютому особисто є серйозною дипломатичною перемогою Путіна над Трампом і закінченням цієї міжнародної ізоляції принаймні з боку Сполучених Штатів.

Читайте також: Україна між хижаків. Як перемогти Путіна та Трампа

Але це ще раз має мобілізувати європейські країни для допомоги України й для можливості перечекати ситуацію, коли вже у Вашингтоні буде очевидно, що це не Трамп може яким чином натиснути на Путіна, а Путін ганебно і впевнено використовує нерозуміння Трампом та його команди реальної ситуації у сучасному світі та весь цей рівень викликів, який стоїть перед Сполученими Штатами Америки. 

Але що робити в такій ситуації? Я неодноразово пояснюю, що робити. Потрібно використовувати потенціал державницьких сил на всіх рівнях

З 2022 року я говорю про необхідність створення уряду національного порятунку, уряду національної злагоди за участю всіх проукраїнських сил. І, до речі, якби такий уряд у нас був, ніхто б зараз не говорив, що тільки вибори є якоюсь відповіддю на зменшення довіри до чинної влади, тому що відповідальність була б розділена між всіма представниками патріотичних націонал-демократичних сил в країні. Цього, на жаль, не відбулося. Українська влада не сприймає цієї логіки.

Навіть прихильники влади не можуть усвідомити, що їхній власний порятунок, якщо вони взагалі хочуть вижити, а не опинитися в російських концтаборах, пов'язаний саме із національною єдністю і з урядом національного порятунку. Пов'язаний з тим, щоб люди, на яких вони зводили наклепи перед великою війною, стали тими, хто буде відповідати за керування цією країною. А вони врешті-решт подивилися на себе в люстра і відчули відповідальність за помилковість своїх рішень як громадяни в попередні перед великою війною роки. Саме у такій відповідальності рецепт до одужання українського суспільства і до його збереження.

Читайте також: Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки

Ну, і це означає, що ефективне керівництво — це тільки уряд національного порятунку і проведення чесних конкурентоздатних виборів після того, як буде закінчено у цьому році, чи у наступні роки гарячу фазу російсько-української війни. Чим швидше ми це зрозуміємо, чим швидше ми правильно це організуємо, тим більше території України залишиться під контролем легітимного українського уряду на момент закінчення цієї гарячої фази війни й тим більше українців буде вітати закінчення цієї гарячої фази в себе вдома і живими, а не на цвинтарях чи в еміграції.

Ось це те, що потрібно зрозуміти, щоб зробити правильний висновок з заяв генерала Валерія Залужного, які пролунали цими днями на тлі екзистенційної ситуації в російсько-українській війні, пов'язаної із початком безпрецедентного російсько-американського діалогу на рівні президентів та чиновників.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.42
    Купівля 41.42
    Продаж 41.91
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.96
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
21 лютого
15:41
Віктор Ляшко
Ляшко розповів, що робити, якщо на стаціонарі відмовляють у безоплатному лікуванні від COVID-19
15:25
Двом російським генералам, які наказали знищити Оскільську греблю на Харківщині, оголосили підозру
15:00
Міноборони планує оснащувати військові вертольоти новими необхідними комплектуючими
14:55
Ексклюзив
Петро Порошенко
Щодо Порошенка застосований пункт санкцій про заборону будь-яких правочинів, - адвокат Новіков
14:33
суд у справі вбивства Гандзюк
У Києві триває розгляд справи вбивства Гандзюк: Мангер та Левін намагаються оскаржити попереднє рішення суду
14:16
Ван Ї
"Мирні переговори краще, ніж війна": голова МЗС Китаю Ван Ї заявив про підтримку "нещодавнього консенсусу" між США і Росією
14:07
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Це державне рейдерство: підприємець Жеваго про ініціативи ДБР щодо націоналізації Полтавського ГЗК
14:00
OPINION
Рейтинги або країна. Чому Зеленський має помиритись з Трампом?
13:32
Завдав понад 18 млрд збитків держбюджету й втік за кордон: ексголові Оператора газотранспортної системи оголосили підозру
13:29
винищувач Rafale
Французькі винищувачі перехопили два літаки РФ біля узбережжя Латвії
13:28
фейк
"Найактивніше – в тікток та телеграм": СБУ попередила про нові інформаційно-психологічні спецоперації РФ
13:24
Ліга чемпіонів, жеребкування
Відбулося жеребкування 1/8 фіналу Ліги чемпіонів: відома вся сітка турніру
13:17
Оновлено
Росіяни скинули КАБи на Золочів Харківської області: п'ятеро постраждалих
13:16
Через російські удари по Костянтинівці загинула людина, двоє поранених
13:08
Херсонська область
В Антонівці на Херсонщині через ворожий удар загинув чоловік
12:57
У Балтійському морі виявили чергове пошкодження підводного кабеля, правоохоронці проводять розслідування
12:37
Уряд виділить 7,9 млрд грн на закупівлю безпілотників
12:25
зима сонце
Морозна погода, переважно без опадів: прогноз погоди на вихідні від Наталки Діденко
12:20
Данило Гетманцев
Гетманцев пропонує ввести військову цензуру видатків: "Не можемо допустити безглуздого витрачання коштів"
12:01
OPINION
блог Денис Прокопенко
Вся увага — на фронт, всі сили — для фронту
11:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп хоче, щоб допомога від США була визнана боргом, - економіст Пендзин
11:32
Партнерський матеріал
Перереєстрація поточних проєктів будівництва житла як майбутніх об'єктів нерухомості: експертка розповіла, що це означає для ринку
11:23
G7
США виступають проти "проукраїнського тону" у майбутній заяві G7 до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - NYT
11:14
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Критична залежність від США: Згурець назвав три аспекти, де можуть бути проблеми в разі зупинки допомоги
11:05
Огляд
міжнародний огляд
Найближчий союзник Європи – у ліжку з її найлютішим ворогом. Акценти світових ЗМІ 21 лютого
10:55
електроенергія
Енергетики відновили живлення для 14 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 21 лютого
10:48
Видання Гречка з Кропивницького
Кропивницькому виданню пропонували написати замовний матеріал проти Костянтина Жеваго
10:44
безпілотник, дрон
У Куп’янську росіяни поцілили дроном у службовий автомобіль поліції, є постраждалі
10:39
Миколаївська ТЕЦ відновила повноцінну роботу
10:25
ООН
Частина республіканців пропонує Конгресу проголосувати за вихід США з ООН "через неефективність організації"
10:23
Затримано агентів ФСБ, які готували підриви будівель ЗСУ та правоохоронних органів на Київщині
10:05
OPINION
Реальних переговорів немає і, найімовірніше, не буде
10:00
PR
Основні помилки в навчанні англійської мови та як їх уникнути
09:57
Підробляли медичні документи: у Миколаєві викрили чергову схему ухилення від мобілізації
09:57
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 лютого: скільки коштують долар та євро
09:55
У РФ готуються оголосити про "перемогу" у війні проти України до третіх роковин повномасштабного вторгнення, - ГУР
09:53
український прапор
21 лютого — Міжнародний день рідної мови. Як виникло свято й чого ви не знали про солов'їну
09:42
Ексклюзив
ЗСУ, Харківщина
"Ворог успіху не має": у бригаді "Рубіж" розповіли про ситуацію на Лимано-Куп'янському та Сіверському напрямках
09:30
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну безпілотниками та ракетами: у Києві працювала ППО
09:29
Рубіо
Рубіо звинуватив Зеленського у непослідовності щодо угоди про корисні копалини
Більше новин