OPINION

Чотири умови перемоги Залужного

20 лютого, 2025 четвер
08:00

Зараз у нас одна задача — вистояти та зберегти нашу державу. А питання щодо участі у президентських виборах може бути обговорено тільки після того, як для цього дозріють умови

Зміст

Так відповів на питання щодо своєї можливої участі у президентських перегонах колишній головнокомандувач ЗСУ та посол України у Великій Британії Валерій Залужний. 

Генерал, очевидно, чітко розуміє весь той рівень небезпеки, з якими пов'язані події останніх місяців і на російсько-українському фронті, і у світовому політичному житті. Події, які почали швидко змінюватися і набирати нових обертів після інавгурації Дональда Трампа на посаді президента Сполучених Штатів.

Говорячи про передумови, які могли б призвести до успіху України у російсько-українській війні, Залужний назвав чотири головні умови: кількість підготовленого мобілізаційного ресурсу для довготривалої війни, перемогти у війні можливо, коли міжнародна підтримка буде постійною та надійною, якщо Україні буде адекватне військове керівництво і увесь цей процес буде ефективно керуватися.

"Розміри України будуть залежати від того, яка кількість людей буде готова її захищати", - наголосив колишній головнокомандувач Збройними Силами України.

Ну і, звичайно, це дуже важливий рецепт, який має усвідомлювати кожний, хто зараз думає про долю України й про те, яку територію буде контролювати, якщо буде контролювати, легітимний український уряд на момент завершення гарячої фази російсько-української війни.

Тому що сам конфлікт між Росією та Україною, враховуючи те, що Росія не залишить думки про знищення української державності як такої, буде тривати довгими, тяжкими десятиріччями. І з цієї точки зору, звичайно, зараз потрібно вирішувати чимало задач, про які говорить генерал Валерій Залужний.

Якщо говорити про мобілізаційний потенціал, то це питання ефективної мобілізації, а таким чином перебудови системи, яка, очевидно, не може справитися з усіма викликами останнього часу, і яку до того ж намагаються дискредитувати за допомогою російської та проросійської пропагандистської машини.

Щодо міжнародної підтримки, Україна дійсно зіткнулася з екзистенційним викликом у вигляді зміни цінностей з боку нового керівництва Сполучених Штатів на чолі із Дональдом Трампом. Ця зміна ціннісного підходу була яскраво продемонстрована віцепрезидентом США, одним з найближчих соратників Трампа і Маска, Джей Ді Венсом у його резонансній промові на Мюнхенській конференції. Однак це не означає, що у світі немає країн, які продовжують захищати цінності демократичного світу, ті самі загальнолюдські цінності, які вже не мають такого попиту у Сполучених Штатах Америки. І тому підтримка Європи, підтримка інших країн має бути вирішальною для подальшого опору Україні російській агресії, навіть, якщо відбудеться особливе, особисте зближення Дональда Трампа і Путіна.

Також є очевидним, що тема військового і політичного ефективного керівництва — це не просто якісь побажання, які потрібно вислухати й більше не звертати на них увагу. Звичайно, зараз проведення виборів українського президента чи української Верховної Ради не виглядає реалістичним з погляду того, що військові дії продовжуються і ми не знаємо, чи відбудеться навіть перемир'я на російсько-українському фронті.

Принаймні, на сьогодні президент Російської Федерації Путін відкинув пропозицію американського президента Дональда Трампа щодо припинення вогню. І немає ніяких ознак того, що російський президент взагалі зацікавлений у припиненні вогню. У чому реально зацікавлений Путін, так це в перемовинах на тлі війни проти України, що триває. І для нього це є найкраще вихід з ситуації, в якій опинилася Росія за останні три роки. 

Продовжувати воєнні дії проти України, протистояти можливій американській воєнній допомозі для України й водночас вийти з глобальної ізоляції на рівні колективного заходу за допомогою Дональда Трампа та команди нового американського президента.

За великим рахунком, перемовини російських і американських чиновників в Ер-Ріяді, а також телефонна розмова Трампа і Путіна і їхня можлива зустріч вже у лютому особисто є серйозною дипломатичною перемогою Путіна над Трампом і закінченням цієї міжнародної ізоляції принаймні з боку Сполучених Штатів.

Читайте також: Україна між хижаків. Як перемогти Путіна та Трампа

Але це ще раз має мобілізувати європейські країни для допомоги України й для можливості перечекати ситуацію, коли вже у Вашингтоні буде очевидно, що це не Трамп може яким чином натиснути на Путіна, а Путін ганебно і впевнено використовує нерозуміння Трампом та його команди реальної ситуації у сучасному світі та весь цей рівень викликів, який стоїть перед Сполученими Штатами Америки. 

Але що робити в такій ситуації? Я неодноразово пояснюю, що робити. Потрібно використовувати потенціал державницьких сил на всіх рівнях

З 2022 року я говорю про необхідність створення уряду національного порятунку, уряду національної злагоди за участю всіх проукраїнських сил. І, до речі, якби такий уряд у нас був, ніхто б зараз не говорив, що тільки вибори є якоюсь відповіддю на зменшення довіри до чинної влади, тому що відповідальність була б розділена між всіма представниками патріотичних націонал-демократичних сил в країні. Цього, на жаль, не відбулося. Українська влада не сприймає цієї логіки.

Навіть прихильники влади не можуть усвідомити, що їхній власний порятунок, якщо вони взагалі хочуть вижити, а не опинитися в російських концтаборах, пов'язаний саме із національною єдністю і з урядом національного порятунку. Пов'язаний з тим, щоб люди, на яких вони зводили наклепи перед великою війною, стали тими, хто буде відповідати за керування цією країною. А вони врешті-решт подивилися на себе в люстра і відчули відповідальність за помилковість своїх рішень як громадяни в попередні перед великою війною роки. Саме у такій відповідальності рецепт до одужання українського суспільства і до його збереження.

Читайте також: Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки

Ну, і це означає, що ефективне керівництво — це тільки уряд національного порятунку і проведення чесних конкурентоздатних виборів після того, як буде закінчено у цьому році, чи у наступні роки гарячу фазу російсько-української війни. Чим швидше ми це зрозуміємо, чим швидше ми правильно це організуємо, тим більше території України залишиться під контролем легітимного українського уряду на момент закінчення цієї гарячої фази війни й тим більше українців буде вітати закінчення цієї гарячої фази в себе вдома і живими, а не на цвинтарях чи в еміграції.

Ось це те, що потрібно зрозуміти, щоб зробити правильний висновок з заяв генерала Валерія Залужного, які пролунали цими днями на тлі екзистенційної ситуації в російсько-українській війні, пов'язаної із початком безпрецедентного російсько-американського діалогу на рівні президентів та чиновників.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 березня
18:00
OPINION
Путіну подобається ідея геополітичної угоди з Трампом
17:59
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Росія не має такого результату на фронті, щоб диктувати Україні умови, - Defense Express
17:51
Володимир Путін
Віткофф: Путін не є поганим хлопцем, Трамп для нього друг
17:48
Говард Лутнік
У США заявили, що за день продали 1000 "золотих карток" для іммігрантів
17:45
Огляд
Олександр Зінченко та Максим де Кейпер (праворуч), Україна - Бельгія
Перемога збірної над Бельгією і доктор філософії Усик: головні новини українського спорту за тиждень
17:42
Пентагон
Трамп наказав Пентагону розробити протиракетний комплекс "Золотий купол" здатний захистити всі штати, - CNN
17:21
Ексклюзив
Українці
Не всупереч, а завдяки війні сформувалася українська політична нація, - докторка соціологічних наук Черниш
17:15
На переговорах у Саудівській Аравії українська делегація не перетинатиметься з російською й говоритимуть про Чорне море та енергетику: подробиці від Washington Post
16:29
Ексклюзив
путін трамп
Путін і Трамп говорять про мир, але їхня мета – поразка України, - Адам Міхнік
16:27
Голос Америки
Співробітники "Голосу Америки" подали позов до суду проти адміністрації Трампа
16:23
Росіяни найактивніші на Покровському та Курському напрямках: ситуація на всіх ділянках фронту
16:00
OPINION
Одкровення Віткоффа: хто Ізраїль, а хто — сектор Гази?
15:55
Дональд Туск на кордоні з Білоруссю
"Ми досягли майже стовідсоткової ефективності у блокуванні нелегальних перетинів": Туск перевірив кордон Польщі з Білоруссю
15:49
Оновлено
Атака РФ на Запоріжжя
Внаслідок "шахедної" атаки по Запоріжжю загинула ціла сім'я
15:32
Оновлено
Папа Франциск
Папа Франциск вперше після госпіталізації з'явиться на публіці, попри те, що через хворобу змушений "заново вчитися розмовляти"
15:30
Ексклюзив
гривня
Цьогоріч суттєвого зниження курсу гривні не буде, а у 2026 році є певна невизначеність, - аналітик Несходовський
15:22
Оновлено
україна німеччина
Президент Німеччини Штайнмаєр підписав закон, який розблокує виділення 3 млрд євро на допомогу Україні
15:01
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Окупанти у Бердянську змушують школярів складати присягу на вірність Росії
14:41
Президент Чехії Павел відвідав Охмадит
14:26
OPINION
Віткофф акуратно повторює Карлсону російські наративи
14:23
Лісова пожежа
У Південній Кореї спалахнуло понад 20 лісових пожеж: влада оголосила надзвичайний стан
14:10
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп зазнав поразки на першому ході у переговорах з Путіним, - російський опозиційний експерт Морозов
14:00
OPINION
Інтерв'ю Віткоффа Карлсону: вони імітують?
13:59
Розстріляли прямо в авто: в окупованому Луганську ліквідували співвласника улюбленого кафе кадирівців, - "Атеш"
13:45
У Києві в приватній стоматологічній клініці помер 7-річний хлопчик
13:39
обстріл, вибух, війна
РФ вдарила артилерією по Нікополю: поранено двох людей
13:38
Дональд Трамп
Трамп позбавив доступу до секретної інформації низку своїх політичних ворогів: серед них Камала Гарріс та Гілларі Клінтон
13:37
вітер
Наталка Діденко прогнозує сильний вітер і локальні дощі в Україні 23 березня
13:15
Ексклюзив
Активізація ворога в районі Харківщини та Сумщини зростатиме, - голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
13:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
У річницю теракту у підмосковному "Крокусі" РФ заявила, що напад організували представники "недружньої країни"
13:02
Хезбола, Ліван
Ізраїль заявив про обстріл з боку "Хезболли", ЦАХАЛ завдав удару по Лівану у відповідь
12:49
Зеленський відвідав командний пункт тактичної групи "Покровськ" і зустрівся з командирами "Лінії дронів"
12:37
М’ясо їли, посилки та листи отримували: Офіс омбудсмана поспілкувався з російськими військовополоненими під час обміну
12:21
Нідерланди
Нідерланди внесуть €65 млн до Фонду підтримки енергетики України
12:01
OPINION
Переговорний тиждень: підсумки
11:23
Ексклюзив
Митрополит УПЦ (МП) Єлисей та головний колаборант Харківщини Віталій Ганчев
"Це козирні карти Путіна": депутатка Куц розповіла, скільки об’єктів УПЦ МП сьогодні зафіксовано на Харківщині
11:15
тіньовий флот росії
Торік РФ перевезла понад 60% морського експорту нафти танкерами тіньового флоту, - ГУР
11:09
Китай
Китай розглядає участь у миротворчій місії в Україні, - ЗМІ
11:00
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 березня: за скільки можна купити долар та євро в обмінниках
10:55
Едуар Філіпп
Експрем'єр Франції Філіп отримав анонімний лист із погрозами та гільзою
Більше новин