Флігель на Рейтарській: пам’ятка культури чи просто споруда?

9 жовтня, 2023 понедiлок
18:18

Що відбувається на вулиці Рейтарській у Києві та чому активісти воюють  з забудовником?

Зміст

Вулиця Рейтарська, історичне місце столиці. Тут багато памʼяток культури. Деякі з них, на жаль, в занедбаному стані або втратили свій первинний вигляд - через недбалу реконструкцію чи реставрацію. Яскравий приклад - вікова будівля по вулиці Рейтарській, 37. Нині вона пофарбована в рожевий колір, стоять металопластикові вікна - жодного натяку на автентичність. Відродити первинний вигляд культурної памʼятки та привести до ладу територію взялась девелоперська компанія "НЕСТ", - розповідає СЕО компанії Еміль Соловйов:

"Одна з основних місій - це збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини, які безпосередньо розташовані в історичному середовищі міста Києва".

Флігель на Рейтарській

У 2021-му році компанія придбала у австрійської страхової компанії "Уніка" проєкт, передбачений по вулиці Рейтарська 37, 37-Аʼ та 37-Б, - продовжує керівник компанії:

"Вони ("Уніка", - ред.) свого часу розробляли цей проєкт, отримали всі необхідні документи, включаючи кінцевий дозвіл на виконання будівельних робіт, відповідний дозвіл Мінкультури. Проєкт був погоджений Міністерством культури, дозвіл на виконання земельних робіт був отриманий вже свіжий, бо він поновлюється, в тому числі в 2023-му році був  поновлений і діючий до кінця цього року".  

Після угоди НЕСТ залучила шведське архітектурне бюро, яке вдосконалило існуючий проєкт. Він передбачає реставрацію головного фасаду будівлі - пам’ятки на Рейтарській, 37, всередині якої зроблять сучасний бізнес-центр. За проєктом також - знесення флігелю, який знаходиться всередині двору по Рейтарській 37-Аʼ та будівництво на його місці зимового саду, паркінгу та громадського простору, говорить Еміль Соловйов:

"Історичну будівлю ми точно не зносимо, ми навіть її не реконструюємо, а реставруємо. А ту прибудову, яку почали до нас розбирати, яка не є історичною, ми розбираємо і на пустій території будуємо новий архітектурний проєкт. Поєднуємо їх скляним ліхтарем для того, щоб ще більш захисти той історичний фасад, який зсередини двору, робимо зимовий сад і благоустрій території".

Флігель на Рейтарській

Та коли на майданчику почались роботи зі знесення фелігелю, який, за документами, отриманими від Міністерства культури в 2011-му році, не є памʼяткою архітектури, активісти почали блокувати роботу техніки, викликати поліцію, писати заяви, - розповідає адвокат Микита Клименко:

"Активісти закидають, що дворовий флігель, який знаходиться поруч з пам'яткою архітектури, нібито також є пам'яткою архітектури, але їхні закиди не відповідають дійсності".

Флігель на Рейтарській

Захисники ж наголошують: флігель всередині двору також повинен мати статус "історичної памʼятки", оскільки це єдина споруда, говорить активіст і співзасновник пам’яткоохоронного хабу "Цегла" Дмитро Перов:

"Цей будинок Київського повітового земства 1913-го року. Він Г-подібний, він цільний і ті роботи, які проводились з демонтажу з лівого крила будівлі-пам’ятки є самовільними, вони є протиправними".

Адвокат компанії між тим пояснює: флігель, який захищають активісти, не має історичної цінності: "У нас є довідка, яка зазначає, що ця будівля ніякої цінності не несла. Це була просто будівля, в ній жила прислуга".

Не бачить пам’ятку у флігелі й історик Михайло Кальницький. За його словами, це були два різні будинки з різним цільовим призначенням. Саме флігель слугував приміщенням, де жила прислуга, він стояв у дворі  і не мав особливих архітектурних форм:

"Є певні історичні документи, які показують, що це були дві різні будівлі. Достатньо згадати дуже відомий усім міський план 1920-х років. На цьому плані повністю показана забудова садиби ділянки по вулиці Рейтарська, 37. І там видно, що є об’єм по вулиці розмежувальна риса і за нею двір. Воно було показано, як дві окремі будівлі".

Флігель на Рейтарській

Історик каже: існує ризик, що від розбірок навколо флігеля може може постраждати головна, вже визнана  пам’ятка культури:

"Виходить так, що чинний будинок, який абсолютно заслуговує на збереження, просто стане заручником взаємних амбіцій тих, хто вимагає не чіпати, і тих, хто хоче будувати".

В девелоперській компанія "НЕСТ", між тим, стверджують, що це пряма шкода місту.

"Кінцевим результатом таких дій може бути недобудова, залишений той об’єкт культурної спадщини з дірявим дахом. Залишаться залишки будівлі, яка якимось дивом може бути визнана пам’яткою, якою вона не була, та стане пам’яткою, коли розібрана більш ніж наполовину", - каже Еміль Соловйов.

Між тим, 29-го вересня Міністерство культури підписало наказ, яким надало флігелю статус пам’ятки місцевого значення.

Флігель на Рейтарській

Начальник відділу містобудівної документації Міністерства культури та інформаційної політики України Василь Петрик розповідає, як було ухвалене нове рішення:

"В процесі розгляду документів ми запросили експертів, котрі розглянули ці документи і виявили ці неспівпадіння, котрі, власне, покази, що було порушено на той час порядок і законодавство з охорони культурної спадщини при виведені цієї невід’ємної частини пам’ятки з реєстру пам’яток. При розгляді цих документів наша експертна комісія звернула на це увагу і прийняла рішення виправити цю помилку".

Між тим архітектор Анатолій Фролов зауважує: такі помилки в міністерстві не рідкість:

"Міністерство культури повинно відповідати за такі речі. Це не перший випадок, коли Мінкульт змінює свої рішення: воно надає, а потім забирає. Там сидять різні люди? Ні. Якщо подивитись, деякі з експертів по 10, по 15 років сидять, вони ж приймали ті рішення, вони зараз їх скасовують".

Як результат - цілісна будівля, яка у 2011 році не мала статусу памʼятки, зараз напіврозібрана і врешті його отримала. Громадські активісти вважають: якби не махінації чиновників, цієї проблеми зараз не було б.

"Треба питати в тих чиновників, які працювали в міністерстві в 2011 році. Зараз, як я розумію, там вже інші люди працюють. Я думаю, що це результат якоїсь махінації щодо того, що будинок, який є пам’яткою, він був в переліку щойно виявлених пам’яток по місту Києву. Фактично будівля в один період була збудована, її частину визнають, а частину не визнають. Судячи з усього, там були якісь махінації з боку чиновників. В нас є надія, що цей будинок відновлять", - стверджує співзасновник пам’яткоохоронного хабу "Цегла" Дмитро Перов.

На можливі махінації вказують і в самій девелоперській компанії НЕСТ.

"Якщо висновок позитивний, то вже щоб його ніхто не відкатував, не відмотував назад. Бо потрібно захищати інтереси бізнесу в тому числі. Що ж це буде за бізнес, коли люди вкладають кошти, люди отримали всі документи, а потім на середині процесу, коли гроші вкладені, їм кажуть: та ні, а давайте поміняємо. Ті, хто займається політикою, може, думають, що вони займаються політикою, повинні були дуже добре вивчати, що таке політика. Так не може працювати політика - політика базується на економіці".

Тож в очікуванні відновлення цей історичний комплекс ризикує й надалі роками стояти без реновації та руйнуватись. Бо видані колись дозволи і підписані накази через 10 років чиновники можуть переглянути і визнати недійсними.

Між тим, в девелоперській компанії "НЕСТ" уже заявили, що збираються подати до суду на Міністерство культури та інформаційної політики. Там переконані, що зможуть повернути вкладені кошти, а от держава - навпаки - може зазнати збитків. Тоді як ті, хто був долучений до махінацій та сфальсифікував висновки щодо культурної спадщини, буде притягнутий до кримінальної відповідальності.  

Автор - Дарина Козаченко

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.25
    Купівля 41.25
    Продаж 41.68
  • EUR
    Купівля 44.88
    Продаж 45.5
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
5 листопада
14:40
До Українського легіону, який формують у Польщі, подали заявки понад 500 українців з 30 країн
14:33
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти атакували Запоріжжя: 6 людей загинули, кількість поранених зросла до 23
14:29
Міністерство фінансів
Мінфін за 10 місяців залучив до держбюджету майже 500 млрд грн від продажу державних облігацій
14:14
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:00
OPINION
Чому російська пропаганда активізувалася саме зараз
13:57
До сервісу е-Підприємець додали 5 нових послуг
13:56
Негода
Без світла другу добу: в Маріуполі через негоду знеструмлені 30 трансформаторних підстанцій
13:55
Дмитро Пєсков
У Кремлі заявили, що Санду не може вважатися президентом Молдови
13:43
"ППО – це, можна сказати, курорт": актор Олег Іваниця розповів, чим займається у війську
13:32
путін літак
Путін і Макрон не приїдуть на кліматичний саміт COP29 в Азербайджан, - Euro News
13:31
дерев'яний супутник
У космос запустили перший у світі дерев'яний супутник
13:23
"Жінка у протигазі", Бенксі
У заповіднику Києво-Печерської лаври експонуватимуть графіті Бенксі, яке хотіли вкрасти у Гостомелі
13:11
Субсидії та пільги: уряд запускає програму зимової підтримки українців
13:05
Анонс
Зустріч "Контекст: війна" в межах Форуму Via Carpatia 2024 у Києві
Військові письменники зберуться на резиденцію "Контекст: війна" в межах Форуму Via Carpatia 2024
12:57
КНУ ім. Шевченка
У КНУ ім. Т. Шевченка обмежать використання Telegram на службових пристроях
12:53
На фронті загинув харківський барабанщик гуртів "Заводь" і Soom Микола Amorth Состін
12:53
опалення
По всій країні, окрім Херсонщини, стартував опалювальний сезон
12:51
Дональд Трамп і Найджел Фарадж
"Час піти пограти в гольф": друг Трампа Найджел Фарадж на випадок його поразки закликав Гарріс "бути великодушною"
12:47
Ексклюзив
Росіяни чекають морозів, щоб завдати масованого ракетного удару, - експерт з авіації Романенко
12:46
ЗСУ генштаб війна з Росією
РФ віддає перевагу Донецькому напрямку: британська розвідка оцінила ситуацію на фронті
12:45
Збройні сили України
Уряд погодив надання фінансової держпідтримки підприємствам ОПК
12:33
Однокласник Володимира Івасюка Валерій Маначинський презентував книжку про шкільні роки музиканта
12:32
електросамокати
Окупанти використовують електросамокати та скутери, щоб дістатися до позицій на Харківщині, - 3-тя штурмова
12:18
Анонс
Медіадні-2024: афіша
Медіадні-2024: у Києві відбудеться конференція про виклики і тенденції в медіапросторі
12:15
погода, хмарність, туман, осінь
Від -3 °C до +13 °C: Наталка Діденко поділилася прогнозом на 6 листопада
12:08
Трьом експосадовцям часів Януковича оголосили вироки у справі про події 2010 року
12:07
OPINION
Історія з дровами: як проста сільська баба стала на старості років бандиткою
12:05
Північна Корея
У Курській області РФ зафіксували перші зіткнення між українськими та північнокорейськими військами, - ЗМІ
11:53
Мобілізація жінок
"Хочемо чи ні — ми народжені для війни": адвокатка й військова 92-ї ОШБр Закревська про обов'язкову мобілізацію жінок
11:52
військові
У Міноборони назвали лідерів у використанні застосунку "Армія+"
11:50
Безморозний період тривав 198 днів: у Києві зафіксували мінусову температуру
11:45
Universal Pictures просить Роберта Земекіса зняти "Назад у майбутнє 4"
11:32
В Україні судитимуть адвоката, який пропонував хабар прокурору САП і детективу НАБУ
11:25
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Потрібно негайно ухвалити жорсткі законодавчі рішення й криміналізувати ухилення від мобілізації, - екскомандир Дикий
11:15
БожеВільні
У перший вікенд прокату фільм "БожеВільні" зібрав 1,6 млн грн
11:08
Анонс
Концерт Іво Бобула і Лілії Сандулеси
Берег любові крізь роки: Іво Бобул та Лілія Сандулеса виступлять у Києві та вирушать у всеукраїнський тур
11:05
мавпяча віспа
У Британії виявили два випадки захворювання на новий штам мавпячої віспи
11:03
Королева Єлизавета ІІ та ведмедик Паддінгтон
Покійна королева Єлизавета зʼявиться у фільмі про ведмедика Паддінгтона
10:44
постер США
Понад 20 штатів готові надіслати війська національної гвардії до Вашингтона в разі заворушень після виборів, - AP
10:36
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україну чекає важка зима та як Росія намагалась вплинути на вибори у Молдові. Акценти світових ЗМІ 5 листопада
Більше новин