Флігель на Рейтарській: пам’ятка культури чи просто споруда?

9 жовтня, 2023 понедiлок
18:18

Що відбувається на вулиці Рейтарській у Києві та чому активісти воюють  з забудовником?

Зміст

Вулиця Рейтарська, історичне місце столиці. Тут багато памʼяток культури. Деякі з них, на жаль, в занедбаному стані або втратили свій первинний вигляд - через недбалу реконструкцію чи реставрацію. Яскравий приклад - вікова будівля по вулиці Рейтарській, 37. Нині вона пофарбована в рожевий колір, стоять металопластикові вікна - жодного натяку на автентичність. Відродити первинний вигляд культурної памʼятки та привести до ладу територію взялась девелоперська компанія "НЕСТ", - розповідає СЕО компанії Еміль Соловйов:

"Одна з основних місій - це збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини, які безпосередньо розташовані в історичному середовищі міста Києва".

Флігель на Рейтарській

У 2021-му році компанія придбала у австрійської страхової компанії "Уніка" проєкт, передбачений по вулиці Рейтарська 37, 37-Аʼ та 37-Б, - продовжує керівник компанії:

"Вони ("Уніка", - ред.) свого часу розробляли цей проєкт, отримали всі необхідні документи, включаючи кінцевий дозвіл на виконання будівельних робіт, відповідний дозвіл Мінкультури. Проєкт був погоджений Міністерством культури, дозвіл на виконання земельних робіт був отриманий вже свіжий, бо він поновлюється, в тому числі в 2023-му році був  поновлений і діючий до кінця цього року".  

Після угоди НЕСТ залучила шведське архітектурне бюро, яке вдосконалило існуючий проєкт. Він передбачає реставрацію головного фасаду будівлі - пам’ятки на Рейтарській, 37, всередині якої зроблять сучасний бізнес-центр. За проєктом також - знесення флігелю, який знаходиться всередині двору по Рейтарській 37-Аʼ та будівництво на його місці зимового саду, паркінгу та громадського простору, говорить Еміль Соловйов:

"Історичну будівлю ми точно не зносимо, ми навіть її не реконструюємо, а реставруємо. А ту прибудову, яку почали до нас розбирати, яка не є історичною, ми розбираємо і на пустій території будуємо новий архітектурний проєкт. Поєднуємо їх скляним ліхтарем для того, щоб ще більш захисти той історичний фасад, який зсередини двору, робимо зимовий сад і благоустрій території".

Флігель на Рейтарській

Та коли на майданчику почались роботи зі знесення фелігелю, який, за документами, отриманими від Міністерства культури в 2011-му році, не є памʼяткою архітектури, активісти почали блокувати роботу техніки, викликати поліцію, писати заяви, - розповідає адвокат Микита Клименко:

"Активісти закидають, що дворовий флігель, який знаходиться поруч з пам'яткою архітектури, нібито також є пам'яткою архітектури, але їхні закиди не відповідають дійсності".

Флігель на Рейтарській

Захисники ж наголошують: флігель всередині двору також повинен мати статус "історичної памʼятки", оскільки це єдина споруда, говорить активіст і співзасновник пам’яткоохоронного хабу "Цегла" Дмитро Перов:

"Цей будинок Київського повітового земства 1913-го року. Він Г-подібний, він цільний і ті роботи, які проводились з демонтажу з лівого крила будівлі-пам’ятки є самовільними, вони є протиправними".

Адвокат компанії між тим пояснює: флігель, який захищають активісти, не має історичної цінності: "У нас є довідка, яка зазначає, що ця будівля ніякої цінності не несла. Це була просто будівля, в ній жила прислуга".

Не бачить пам’ятку у флігелі й історик Михайло Кальницький. За його словами, це були два різні будинки з різним цільовим призначенням. Саме флігель слугував приміщенням, де жила прислуга, він стояв у дворі  і не мав особливих архітектурних форм:

"Є певні історичні документи, які показують, що це були дві різні будівлі. Достатньо згадати дуже відомий усім міський план 1920-х років. На цьому плані повністю показана забудова садиби ділянки по вулиці Рейтарська, 37. І там видно, що є об’єм по вулиці розмежувальна риса і за нею двір. Воно було показано, як дві окремі будівлі".

Флігель на Рейтарській

Історик каже: існує ризик, що від розбірок навколо флігеля може може постраждати головна, вже визнана  пам’ятка культури:

"Виходить так, що чинний будинок, який абсолютно заслуговує на збереження, просто стане заручником взаємних амбіцій тих, хто вимагає не чіпати, і тих, хто хоче будувати".

В девелоперській компанія "НЕСТ", між тим, стверджують, що це пряма шкода місту.

"Кінцевим результатом таких дій може бути недобудова, залишений той об’єкт культурної спадщини з дірявим дахом. Залишаться залишки будівлі, яка якимось дивом може бути визнана пам’яткою, якою вона не була, та стане пам’яткою, коли розібрана більш ніж наполовину", - каже Еміль Соловйов.

Між тим, 29-го вересня Міністерство культури підписало наказ, яким надало флігелю статус пам’ятки місцевого значення.

Флігель на Рейтарській

Начальник відділу містобудівної документації Міністерства культури та інформаційної політики України Василь Петрик розповідає, як було ухвалене нове рішення:

"В процесі розгляду документів ми запросили експертів, котрі розглянули ці документи і виявили ці неспівпадіння, котрі, власне, покази, що було порушено на той час порядок і законодавство з охорони культурної спадщини при виведені цієї невід’ємної частини пам’ятки з реєстру пам’яток. При розгляді цих документів наша експертна комісія звернула на це увагу і прийняла рішення виправити цю помилку".

Між тим архітектор Анатолій Фролов зауважує: такі помилки в міністерстві не рідкість:

"Міністерство культури повинно відповідати за такі речі. Це не перший випадок, коли Мінкульт змінює свої рішення: воно надає, а потім забирає. Там сидять різні люди? Ні. Якщо подивитись, деякі з експертів по 10, по 15 років сидять, вони ж приймали ті рішення, вони зараз їх скасовують".

Як результат - цілісна будівля, яка у 2011 році не мала статусу памʼятки, зараз напіврозібрана і врешті його отримала. Громадські активісти вважають: якби не махінації чиновників, цієї проблеми зараз не було б.

"Треба питати в тих чиновників, які працювали в міністерстві в 2011 році. Зараз, як я розумію, там вже інші люди працюють. Я думаю, що це результат якоїсь махінації щодо того, що будинок, який є пам’яткою, він був в переліку щойно виявлених пам’яток по місту Києву. Фактично будівля в один період була збудована, її частину визнають, а частину не визнають. Судячи з усього, там були якісь махінації з боку чиновників. В нас є надія, що цей будинок відновлять", - стверджує співзасновник пам’яткоохоронного хабу "Цегла" Дмитро Перов.

На можливі махінації вказують і в самій девелоперській компанії НЕСТ.

"Якщо висновок позитивний, то вже щоб його ніхто не відкатував, не відмотував назад. Бо потрібно захищати інтереси бізнесу в тому числі. Що ж це буде за бізнес, коли люди вкладають кошти, люди отримали всі документи, а потім на середині процесу, коли гроші вкладені, їм кажуть: та ні, а давайте поміняємо. Ті, хто займається політикою, може, думають, що вони займаються політикою, повинні були дуже добре вивчати, що таке політика. Так не може працювати політика - політика базується на економіці".

Тож в очікуванні відновлення цей історичний комплекс ризикує й надалі роками стояти без реновації та руйнуватись. Бо видані колись дозволи і підписані накази через 10 років чиновники можуть переглянути і визнати недійсними.

Між тим, в девелоперській компанії "НЕСТ" уже заявили, що збираються подати до суду на Міністерство культури та інформаційної політики. Там переконані, що зможуть повернути вкладені кошти, а от держава - навпаки - може зазнати збитків. Тоді як ті, хто був долучений до махінацій та сфальсифікував висновки щодо культурної спадщини, буде притягнутий до кримінальної відповідальності.  

Автор - Дарина Козаченко

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.01
    Купівля 41.01
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.78
    Продаж 46.44
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
28 вересня
01:54
Оновлено
Павло Поляруш
Вилучили пістолет і виявили зв'язок із ОП: у Києві п'яний чиновник НБУ за кермом Lexus конфліктував із військовим
01:40
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росіяни запустили "шахеди" з декількох напрямків. Ситуація у ніч на 28 вересня
01:27
вогонь, полум'я, пожежа
Чоловік підпалив себе у приміщенні Полтавської ОВА: поліція з'ясовує мотиви
01:00
україна німеччина
У Німеччині зросла кількість біженців з України, які влаштувалися на роботу
00:34
президент Фінляндії Александр Стубб
Президент Фінляндії відповів, чи реалістично очікувати, що Україна отримає запрошення в НАТО до кінця року
00:00
Тео Ернандес і Рафа Леао, Мілан, Серія А
"Мілан" у меншості розгромив "Лечче" в Серії А
2024, п'ятниця
27 вересня
23:42
Кирило Буданов
"Спецслужби погодили кандидатуру Буданова на пост президента України": роспропаганда вигадала новий фейк
22:59
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 170 боєзіткнень: найгарячіша ситуація на Покровському й Курахівському напрямках
22:59
Оновлено
Ураган
На південному сході США вирує ураган "Гелен": кількість загиблих зросла до 40
22:38
Оновлено
фото зруйнованих міст України для реклами
Прем'єр Грузії Кобахідзе прокоментував використання світлин зруйнованих міст України в передвиборчій рекламі
22:35
Ексклюзив
У Києво-Печерській Лаврі відкрили виставку до Дня Маріуполя
З нагоди Дня міста Маріуполь у Києво-Печерській Лаврі відкрили виставку "Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя"
22:32
Хассан Насралла
Ізраїль вдарив по головному штабу "Хезболли", очільник угруповання Насралла - живий
22:26
Ексклюзив
Києво-Печерська лавра
"Феміда не відчуває того, що ми знаходимося на духовній війні": гендиректор Лаври розповів, що ситуація з судами УПЦ МП докорінно не змінилась
22:20
Ексклюзив
F-16
Авіаексперт Романенко розповів про бомби для F-16 з нового пакету допомоги від США
21:58
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Трамп може здати Україну, а натомість розповідати, що врятував світ від ядерної війни, - журналіст Яніцький
21:56
Володимир Зеленський
"Усе ключове для України – на столі у партнерів": Зеленський підсумував візит до США
21:48
Угорщина
Угорщина отримала від Німеччини танки Leopard 2A7HU нової версії
21:28
Ексклюзив
Генерал-майор ЗСУ Сергій Кривонос
РФ повторює маневри армії СРСР 1943 року у Покровську та Кураховому, - генерал Кривонос
21:28
Крим, окупанти
Росіяни бояться і готуються до можливої висадки українського десанту в Криму, - "Атеш"
21:16
жінки ЗСУ
У лавах ЗСУ служать 68 тис. жінок, - Міноборони
20:56
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни 27 вересня просунулись у 5 населених пунктах, - DeepState
20:48
Оновлено
Ван Ї
Китай заявив про намір створити платформу "політичного врегулювання" війни в Україні "Друзі миру": у ній візьме участь Угорщина
20:32
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Зеленський під час зустрічі з Трампом у Нью-Йорку представив йому План перемоги та запросив відвідати Україну
20:19
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ вдарив по головній штаб-квартирі "Хезболли" в Бейруті
20:18
Оновлено
Георгій Судаков, Верес - Шахтар, УПЛ
"Шахтар" втратив очки у матчі з "Вересом" в УПЛ. Розклад і результати 8-го туру
20:05
У Молдові облили фарбою будівлю уряду та міністерства праці: підозрювані кажуть, що їх найняла РФ
20:00
OPINION
Трамп не з тих, хто ділиться перемогами
19:55
Оновлено
Наслідки ворожої атаки по Одещині
Удар РФ дронами по Ізмаїлу: загинули троє людей, кількість постраждалих зросла до 16
19:42
медичний канабіс
В Україні затвердили список хвороб і станів, за яких призначатимуть медичний канабіс
19:30
Оновлено
У США заявили, що новітній атомний ударний підводний корабель Китаю затонув під час його будування
19:26
Александар Вучич
Президент Сербії Вучич припустив, що війна в Україні може завершитися за корейським сценарієм
19:26
Огляд
Mегалополіс
Коли Араґорн з "Володаря перснів" з Україною "До кінця світу": що подивитися на вихідних
19:24
Хасиди
До Умані прибула група поліцейських Ізраїлю на час святкування Рош га-Шана
19:19
Україна повернула додому 9 дітей та 20-річного хлопця
19:19
Ексклюзив
Новий законопроєкт про розкриття банківської таємниці порушує Конституцію, - адвокатка Пушина
19:17
Франція
Франція вкладе €60 млн в проходження Україною зимового періоду
19:15
Ексклюзив
ЗСУ
Якби ЗСУ не почали операцію на Курщині, росіяни могли б знову наступати на Київ, - Defense Express
19:02
Норвегія
Норвегія припинить автоматично надавати притулок усім українським біженцям
18:59
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
Нетаньягу заявив, що Ізраїль розгляне пропозицію США про угоду щодо припинення вогню в Лівані
18:54
Інтернет-термінал SpaceX Starlink
Кількість користувачів Starlink у світі перевищила 4 млн
Більше новин