Огляд

FrankenSAM: нове дихання старої зброї, як ЗСУ воюватиме американськими ракетами з радянського "заліза"

Роман Яворський
4 листопада, 2023 субота
16:00

Провідні світові видання повідомили про нову зброю, якою воюватимуть українські захисники. За спеціальним проєктом радянську зброю адаптували до американських зразків, що дозволить ЗСУ озброюватися без використання елементів, виготовлених у країні-агресорі

Еспресо розповідає про різновиди зброї FrankenSAM і те, як інженери надали нове життя радянському озброєнню.

Про що у тексті:

 • Що таке програма FrankenSAM і яке її завдання
 • Sea Sparrow: "Бук" із американськими ракетами
 • Технічні характеристики ракет RIM-7 Sea Sparrow
 • AIM-9M: радянський радар, американські ракети
 • Технічні характеристики ракет AIM-9M Sidewinder
 • Найпотужніший FrankenSAM з ракетами від Patriot
 • Що дасть Україні проєкт FrankenSAM

Що таке програма FrankenSAM і яке її завдання

Перші публічні повідомлення про проєкт FrankenSAM датовані початком жовтня. Саме тоді The Associated Press із посиланням на високопосадовця Пентагона повідомило про створення двох типів зенітних ракетних комплексів, здатних стріляти західними ракетами. До назви проєкту підійшли з гумором, поєднавши абревіатуру SAM (Surface-to-Air Missile, зенітна ракета) та імені знаменитого персонажа Франкенштейна. Загалом йшлося про три типи озброєння в рамках програми.

Нещодавно новому монстру великий матеріал присвятило видання The New York Times. Американці пишуть, що випробування двох з трьох проєктів FrankenSAM, які тривали у США декілька місяців, успішно завершені, а один тип уже поступово передають до ЗСУ.

"В умовах, коли Конгрес США затримує фінансування оборони України, схожа на Франкенштейна програма ракет "земля-повітря" може допомогти постачанню потужної зброї на поле бою вже зараз", – йшлося в матеріалі АР.

Після повномасштабного вторгнення росіян в Україну українські посадовці попросили союзників допомогти знайти ракети для зенітно-ракетних комплексів "Бук". За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, станом на 2022 рік Україна мала понад 70 таких установок та радарів, більшість з яких простоювали через брак боєприпасів. Оскільки шукати радянську зброю стає дедалі важче, вирішили піти іншим шляхом – так переобладнати пускові установки, щоб вони могли використовувати ракети калібрів НАТО.

ЗРК "Бук"

Фото: gettyimages

Українські посадовці запропонували самостійно змонтувати зброю, аби пришвидшити процес, зазначила NYT голова комісії Верховної Ради з питань моніторингу міжнародної військової допомоги Олександра Устінова. Однак американські інженери наполягали, щоб роботи виконували в Штатах. Перші зразки озброєнь уже в Україні. Тепер Україна готова відправити до США ще 17 пускових установок "Бук" для переобладнання. Щоправда американські інженери за місяць можуть упоратися з п'ятьма. Утім темпи "1 установка/тиждень" оглядачі Defense Express називають "блискавичними". 17 установок американські інженери зможуть переробити ще до кінця зими.

Sea Sparrow: "Бук" із американськими ракетами

Першим видом озброєння, який уже використовують ЗСУ, є саме пускові установки ЗРК "Бук", здатні стріляти ракетами RIM-7 Sea Sparrow. Інформацію про адаптацію "буків" під американські ракети ще на початку року розповсюдив портал The Drive.

RIM-7 Sea Sparrow

Фото: topwar

Трохи більше 10-ти років тому щонайменше дві компанії зі Східної Європи (польська WZU і чеська Retia) демонстрували розробки з адаптації під Sea Sparrow комплексів "Куб", попередника ЗРК. За відсутності покупців на такі засоби ППО, розробки залишилися на стадії дослідних екземплярів, однак автори The Drive припускали, що ті напрацювання були використані для адаптації "Бука" під Sea Sparrow для ЗСУ.

Оскільки ракети сімейства 9М38 для ЗРК "Бук" оснащені, як і Sea Sparrow, напівактивним радіолокаційним наведенням, то це спростило процес інтеграції комплексу та ракет. 

Американські ракети менші, ніж 9М38, що їх мав би використовувати "Бук", у яких довжина становить 5,5 м, а вага – 690 кг. Тоді як Sea Sparrow має довжину корпусу 3,7 м, а маса спорядженої ракети становить 230 кг. За оцінкою Defense Express, дальність знищення аеродинамічних цілей становитиме для ЗРК "Бук" до 20 км (за деякими джерелами до 30 км) та до 15 км за висотою. При цьому менші габарити RIM-7 Sea Sparrow цілком можуть дозволити збільшити кількість ракет на пусковій.

Технічні характеристики ракет RIM-7 Sea Sparrow

Вага – 230 кг,

Вага боєголовки – 41 кг,

Довжина 3,7 м

Діаметр – 20 см, 

Розмах крил – 1,02 м

Операційна дальність – 19 км, 

Швидкість – 4256 км/год

Вартість – 165 тис. доларів.

RIM-7 Sea Sparrow

Фото: gettyimages

AIM-9M: радянський радар, американські ракети

Ракети Sea Sparrow американці передали Україні в рамках травневого пакету допомоги. Тоді ж союзники почали передавати Києву американські керовані ракети середньої дальності класу "повітря-повітря" AIM-9M Sidewinder. Ці надзвукові ракети були розроблені в 1950-х роках і використовуються на винищувачах F-16 і F-18. Першою це зробила Канада, згодом такі ж боєприпаси входили в кілька американських пакетів допомоги. 

Військові оглядачі називають проєкт FrankenSAM із AIM-9M геніально простим. Ці ракети взагалі не потребують підсвітки цілі, бо мають інфрачервону головку самонаведення. Через невеликі габарити ракети (довжина 3 метри і вага 85 кг) не стане проблемою і питання шасі для пускової . 

"Уся задача оператора комплексу з цією ракетою – навести її на ціль, запустити головку самонаведення та здійснити пуск після того, як вона її захопить. Тобто за своїм принципом ЗРК AIM-9M не сильно відрізнятиметься від радянської "Стріли-10", чи від американського MIM-72 Chaparral", – йдеться в матеріалі Defense Express

AIM-9M Sidewinder

Фото: gettyimages

Також її планують об'єднати з радіолокаційною системою радянського виробництва. Інформація від неї надходитиме на комплекс, оператор якого буде в автоматизованому режимі онлайн отримувати дані щодо типу, курсу, висоти та швидкості цілі. Пускова сама розгортатиметься в потрібний бік (як на американському ЗРК AN/TWQ-1 Avenger) і це значно спрощує роботу оператора. 

Технічні характеристики ракет AIM-9M Sidewinder

Вага – 231,2 кг,

Маса бойової частини – 39 кг,

Довжина – 3,7 м,

Діаметр – 0,2 м,

Розмах крил – 0,81 м,

Дальність пуску у передню півсферу – 70 км,

Швидкість польоту ракети – 4 Махи (4900 км/год)

Найпотужніший FrankenSAM з ракетами від Patriot

Найпотужніший із "монстрів Франкенштейна" поки що перебуває на стадії тестувань. Американські розробники зуміли інтегрувати зенітні ракети системи Patriot зі старим радянським зенітним ракетним комплексом. У жовтні цей FrankenSAM успішно пройшов перше вогневе випробування, знищивши дрон-мішень. 

зенітно ракетний комплекс Patriot

Фото: gettyimages


The New York Times повідомляє що цей вид озброєння поєднує пускову та ракети від Patriot, але працює з українськими радіолокаційними системами. Цей гібрид називають найпотужнішим і планують направити до України вже цієї зими, разом із ракетами та "іншими деталями" Patriot від союзників.

Всі ракети "патріотів" потребують радіокомандного наведення на стартовому етапі. Радіолокаційна система є найдорожчим елементом комплексів Patriot, тому конструктори хочуть "відв'язати" ракету від РЛС "Патріота". 

"Водночас в Україні є сучасні РЛС власного виробництва, які цілком цифровізовані. Таким чином вирішується найболючіше питання, пов'язане з тим, що передача кожного Patriot є дуже важким кроком для партнерів через їх брак. Бо вони дійсно на вагу золота і на всі збройні сили США їх зараз лише 60 комплексів. Водночас передача лише пускових, заряджаючих та частини машин комплексу, без "ядра" у вигляді AN/MPQ-53 чи AN/MPQ-65, може бути значно швидшою", – пояснюють на сайті Defense Express.

Що дасть Україні проєкт FrankenSAM

Зусилля України та США в рамках програми FrankenSAM мають на меті компенсувати втрати запасів радянських ракет і захистити українську енергетичну інфраструктуру. Нові розробки дозволяють використати застарілі запаси зброї як радянського, так і західного виробництва. 

Аналітик з питань оборони Інституту Гудзона у Вашингтоні Джан Касапоглу високо оцінив ідею інтеграції зброї радянської епохи з досконалішими західними ракетами як спосіб допомогти Україні "зберегти свій арсенал для довгої війни, яка на неї чекає". Він також зазначив, що це "можливість практично застосувати зброю, яка все одно припадає пилом на полицях НАТО". Це водночас врятує Україну від снарядового голоду. Отримати оригінальні боєзаряди від виробника Україна не може – їх виготовляє країна-агресор.

Крім того, ця програма – це можливість надавати Україні озброєння, поки Конгрес США зволікає з виділенням нової фінансової допомоги Україні.  

Читайте також:
Київ
-3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.74
  Купівля 36.74
  Продаж 37.36
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.58
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
20:22
на фото: зернове судно
Вільне судноплавство: Міжнародна морська організація направить місію з підготовки допомоги Україні в умовах війни з РФ
20:00
OPINION
на фото: Вікторія Сюмар
Починали з Don’t look Up, продовжуємо — Time to close your eyes…
19:59
Олімпійська збірна РФ
"Держава, яка погрожує приїхати на Олімпіаду на танках": Мінмолодьспорту відреагувало на рішення МОК допустити росіян на Ігри-2024
19:57
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський підписав низку євроінтеграційних законів, прийнятих сьогодні
19:32
Володимир Зеленський
Зеленський на зустрічі міжнародної коаліції заявив, що РФ знищує зв'язок викрадених дітей з Україною та закликав до швидких дій
19:27
ЗСУ
На Авдіївському напрямку ЗСУ відбили 32 атаки, на Мар'їнському - 20, - Генштаб
19:25
Ексклюзив
метро
У Києві низку станцій метро закрили на ремонт. Кличко назвав причину несправностей та приблизні терміни відновлення
19:07
без світла, свічка блекаут
Жителів тимчасово окупованого Маріуполя попередили про блекаут
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 653-го дня війни: новий пакет військової допомоги від Німеччини, Україна та Швеція обговорюють можливість передачі ЗСУ винищувачів Gripen
18:54
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
"Шахтар" переграв "Верес". Результати і розклад 17-го туру УПЛ
18:40
Болгарія
Парламент Болгарії проголосував за подолання вето президента з приводу надання Україні старих БТРів
18:32
Фейк, Росія
РФ запустила фейк про мобілізацію Україною 17-річного сироти та його загибель на війні
18:16
Дональд Туск
Туск пообіцяв перейнятися розблокуванням кордону з Україною, представив свій майбутній уряд і звинуватив Орбана в проросійськості
18:07
OPINION
Вадим Денисенко
Путін дурить арабів з ОПЕК
18:04
зерно, пшениця, комбайн
Мінагрополітики заявило про рекордну врожайність зернових в Україні
18:00
Огляд
"Вонка"
Легкість "Вонки" чи одержимість "Альми..": що подивитися на вихідних
17:58
британія україна
Британія допоможе відновити 6 мостів на Київщині
17:55
Ексклюзив
На фото: гурт "Танок на майдані Конґо"
"Знайди мене, відчуй мене": ТНМК презентував новий кліп, знятий на залізничному вокзалі. Фоторепортаж Еспресо
17:51
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
Анчелотті виніс вердикт стосовно ігрової практики Луніна після повернення Кепи
17:50
Антоніо Таяні
"Налаштовані оптимістично": очільник МЗС Італії висловився про терміни вступу України до ЄС і НАТО
17:31
OPINION
Микола Княжицький
Уперше провідний польський політик заявив, що ситуація з блокуванням українсько-польського кордону - це питання нацбезпеки
17:19
Ексклюзив
безпілотник Luna NG
У Defense Express розповіли про БПЛА Luna NG, який ЗСУ отримали від Німеччини
17:08
Верховна Рада
ВР проголосувала за виведення САП зі структури Офісу генпрокурора
17:03
Ексклюзив
Володимир Путін
ОАЕ – задні двері для виходу Росії у світ: експерт-міжнародник Данилов про візит Путіна до Дубая
16:57
олімпіада 2024
Олімпіада-2024: росіянам і білорусам дозволили змагатись у нейтральному статусі
16:53
на фото завали будинку в Новогродівці
Ракетний удар РФ по Новогродівці 30 листопада: пошукові роботи завершено, всіх загиблих ідентифікували
16:40
Сідней
Австралія потерпає від аномальної спеки, у Сіднеї тимчасово закривають школи
16:40
Андрій Ярчевський
На війні з РФ загинув український боксер Ярчевський
16:34
Ексклюзив
обстріл, ППО
Авіаексперт Криволап назвав максимальну кількість ракет і "шахедів", якими РФ може вдарити за одну атаку
16:32
Пресреліз
Еспресо логотип
Еспресо утримує першість в інформаційному мовленні: у листопаді відрив від конкурентів зріс
16:08
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0612
Бригада "Сталевий кордон" про Куп'янський напрямок: найбільше військових ворог зосередив біля Синьківки
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Слово пацана". Чи втратили ми підлітків через російські серіали?
15:52
Олександр Лисенко
ВАКС продовжив на два місяці відсторонення мера Сум, підозрюваного в хабарництві
15:51
Партнерський матеріал
Ключовий момент. Україна – Франція: "засмажили" півнів
15:42
Німеччина уряд
БПЛА, гранатомети та боєприпаси: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
15:33
4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
Сприятимуть відбудові та боротьбі з корупцією: 4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Ворог усе частіше застосовує "м'ясні" штурми: Авдіївська МВА
15:13
верховна рада
Рада ухвалила законопроєкт, який пропонує змінити місце створення меморіального військового кладовища
14:51
Ексклюзив
мобілізація рф солдати орки
Експерт Ступак: Росія готує мобілізацію після переобрання Путіна
14:48
Верховна Рада
Верховна Рада прийняла закон про права нацменшин
Більше новин