Ексклюзив

Генерал Ходжес: Спочатку військова провокація, потім плацдарм на півдні і спроба захоплення Чорноморського й Азовського берегів

Антін Борковський
13 квітня, 2021 вiвторок
18:56

Командувач сухопутних військ США у Європі в 2014-2017 роках генерал-лейтенант Бен Ходжес в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про стратегічні військові плани Росії щодо України

Отже, Російська Федерація концентрує війська, регулярно робить ті чи інші військові провокації, а представники Кремля регулярно брешуть, щоденно брешуть, запевняючи нас, що жодної загрози нема.

Дякую за запитання, Антоне, а також за надане мені слово. Особисто мене тривожать такі відверто провокативні й агресивні дії з боку військових збройних сил РФ та їхня непотрібна концентрація на ділянках біля українсько-російського кордону. І це з урахуванням того, що чиниться щодо держави Україна: події на Донбасі чи у Криму, відсутність прозорості того, що роблять росіяни, навіщо ці сили концентруються. Але це звикла поведінка росіян.  Вони ніколи не бувають чесними стосовно своїх намірів, що, звісно призводить до виникнення непорозумінь. Цей факт, тим більше, загострює проблему непорозуміння, що існує між сторонами даного конфлікту. Все  загострюється  внаслідок постійного потоку дезінформації, що рутинно йде з боку Кремля. Сьогодні я читав заяву речниці Міністерства Закордонних Справ Росії, пані Марії Захарової, між собою  ми вже прозвали її “ Московська Маша”. Вона твердить нібито нагнітання відбувається через те, що в регіоні концентрується велика кількість збройних сил НАТО —разом із українськими військовими. І  саме в цьому корінь проблеми, адже в дійсності, як ми знаємо, все абсолютно навпаки.

Який, на вашу думку, зараз військовий баланс сил у басейні Чорного моря. Ми розуміємо, що Росія напевно не потребує розширення периметру свого контролю і окупації на Донбасі. Росія потребує контролю над цілою Україною, а в тактичному аспекті вона потребує “кримської води”.

Так, Антоне, цілком слушно. Рішучий напад на Донбас зараз росіянам ні до чого. Донбас потрібний для того, аби продовжувати дестабілізацію в регіоні. Неминучими наслідками цих дій стане гальмування процесів інтеграції України на Захід. Отже, мета РФ не захопити Донбас з метою окупації, а підтримувати ситуацію в регіоні у стані хаосу. В їхніх інтересах також організація перемовин, в результаті яких вплив Донецька і Луганська на зовнішню політику України став би більш відчутним. Це перше.

На моє переконання, більш пріоритетним напрямком для Росії є дії з відрізання України від доступу до Чорного моря. Це стосується аналогічних дій у Приазов’ї -- з метою контролю над Маріуполем і Бердянськом. Отож, увесь той рух російських збройних сил, за котрим ми зараз слідкуємо, найімовірніше, просто відволікаючий маневр, щоб насправді в кінцевому рахунку нанести удар і спробувати захопити водогінний канал, що сполучає Дніпро й Крим. А далі власне, так, як припускаєте Ви: використовувати свій успіх на тій ділянці як плацдарм для подальшого захоплення Чорноморського й Азовського берегів.

Проблему з постачанням води у Крим можна було б вирішити негайно, якби, по-перше,  Росія забралася з Криму добровільно. Або ж,  якби вони побудували свій водогін. От, вони будують трубопровід “Північний Потік-2” з Росії у Німеччину, замість того,  аби взяти і спорудити замість нього водогін, що забезпечив би окупований півострів водою.  Але я не думаю, що вони сильно переймаються через  воду.

Ми розуміємо, що Путіна від великої війни стримує лише два чинники - американська армія і збройні сили України. Путін найменше хоче збільшення кількості гробів, які поїдуть у Росію. З іншого боку нещодавно відбулась розмова між керівником об'єднаних штабів США Міллі і генералом Хомчаком, а також між генералом Хомчаком і генералом  Герасімовим. Ми розуміємо, що Міллі доволі чітко пояснив Герасімову деякі речі. Отже, про що могли говорити генерали.

Генерал Міллі був уповноважений донести до пана генерала Хомчака зміст державної політики США, яка полягає в тому, що Америка залишається на захисті державного суверенітету України. Також, наскільки я собі уявляю, він мав би з'ясувати з Хомчаком ряд військових запитань, щоб мати краще уявлення про реальний стан речей, проговорити, чого саме потребує Україна, яка конкретна військова допомога могла б бути необхідною.  

Генерала Герасімова містер Міллі мав б запитати, які конкретно дії росіяни провадять, що за всім цим стоїть, де прозорість проведення великих військових навчань, що мала б відповідати пунктам міжнародних угод.  А також, чому продовжуються вбивства українських військовослужбовців навіть під час режиму припинення вогню?! В мене немає даних, як і що саме Міллі питав у Герасімова, але саме ці питання йому задав би я.
 

Я найбільше переживаю щодо повторення сценарію так званої Грузинської війни 2008-го року, коли Росія вчинила військову провокацію, потім розпочала сухопутну та авіа операції, для того аби окупувати частину території, завести війська, а потім розпочинати довгі, дуже довгі переговори. Є побоювання, що це стандартна формула, за якою Кремль буде діяти не тільки в українському, так би мовити, конфлікті.

Так, це вагомий привід для занепокоєння. І я запевняю, що саме цього прагнуть у Кремлі. Діяти за таким сценарієм: скористатися якимсь мізерним приводом з боку українських вояків, щоб слідом звинуватити українську сторону у вчиненні провокації і заявити про необхідність застосування заходів самооборони.

Я вже згадував про “Московську Машу”, яка заявила, що Росію напружує  зростання кількості українських військ і солдат НАТО в регіоні. Однак я ще раз кажу,ця заява не має під собою жодного підґрунтя. Це 100-відсотковий фейк!  Це типовий приклад того, як росіяни ведуть війни: запуск якоїсь брехливої новини з метою створення претексту, аби далі починати діяти за допомогою армії. Тому зараз по-справжньому важливо, щоб в українській армії панувала дисципліна, оскільки потрібно якомога холоднокровніше уникати загострень, а з другого боку, слід перебувати у стані максимальної боєготовності. Всім треба розуміти, що росіяни зараз спробують поміняти наратив, аби перекласти провину на Україну. В цьому моменті Німеччина, Франція, Канада, Велика Британія і Сполучені Штати мали б виробити єдину і спільну позицію. І врешті дотиснути Москву у наступних питаннях: щоб були допущені спостерігачі, щоб комісіям ОБСЄ була надана можливість  робити свою роботу.

Путін не вірить в дипломатію. Путін використовує дипломатію, як інструмент шантажу і торгів. Водночас Путін має певні страхи. Отож, яку реальну допомогу, військову, а не лише дипломатичну, могли б надати США Україні, і чого справді боїться, у даній ситуації, Путін.

З важливого, те, що слід було почути Владіміру Путіну, президент Джо Байден сказав йому під час першого ж дзвінка: “державний суверенітет України — пріоритетне питання для США». Те саме озвучив Держсекретар Блінкен, секретар Остін, секретар Столтенберг. Проте поки немає стратегії дій, на основі якої ця політика могла б успішно реалізуватись. Правильна стратегія -- за чіткої правильної політики -- це те, що дозволить визначитись з пріоритетними шляхами рішень і надасть ресурси для їх втілення. Але зараз люди в адміністрації Джозефа Байдена активно розробляють потрібну стратегічну послідовність кроків щодо даного регіону.

Публічна і принципова позиція президента США така: державний суверенітет і цілісність незалежної України пріоритетне питання для Вашингтона у перемовинах з Москвою.

Номер два. Ми налаштовані на тісну співпрацю з усіма нашими союзниками: Німеччиною, Францією, Канадою й Великою Британією, аби змусити Кремль  діяти прозоро й цивілізовано. Не поглиблювати кризу і не заходити далі у своїх агресивних діях по відношенню до територіальної цілісності й стабільності України.

Номер три. США мають збільшити обсяг військової допомоги Збройним силам України і забезпечити економічну підтримку самій державі. Номер чотири. Україну слід проголосити головним позаблоковим партнером НАТО. Набуття Україною даного статусу означатиме новий формат відносин між нею й країнами Альянсу в сфері обміну досвідом, забезпечення всім необхідним обладнанням і технікою  тощо. Нарешті, нам необхідно розробити детальний план подальшого просування України на її шляху до членства в  Альянсі. Щоб рішення цього актуального питання ставало вже якоюсь реальністю. Ось такі загальні положення і порядок дій, які можна очікувати з боку США. Слід продовжувати все, що наразі нами здійснюється, але при цьому нарощувати градус.

На мою думку, перед Україною стоїть іще одне завдання, а саме: заручитися підтримкою курсу на інтеграцію держави до членства в НАТО  усією країною. Щоб усі громадяни: у Львові, Харкові, Дніпрі, далі на Схід і на Південь - у Маріуполі чи Одесі - сприйняли цей рух, як єдину можливість відстояти національний інтерес. Наприклад, у Швеції чи у Фінляндії є така річ, котра називається “всеохопна оборона”. Свідоме загально-громадянське протистояння ворогу, в якому відведена роль всім і кожному.

Українській владі теж слід поводитись прозоро зі своїми громадянами задля завоювання їхньої довіри й підтримки пронатівського курсу. Наприклад, я б порекомендував, щоб Верховна Рада могла повністю контролювати бюджет Міністерства Оборони України. Все має бути доступним, прозорим і підзвітним верховному законодавчому органу. Так, як це є в інших країнах. Як це в Америці.

В Конституції Сполучених Штатів говориться про те, що Конгрес мусить нести відповідальність за бюджет. На моє переконання, такий крок значною мірою призведе до: 1) до зростання рівня довіри населення,

2) в короткостроковій перспективі  це дозволить гарантувати, що за кошти, які Україна реально витрачає на оборону, ваші солдати -- відважні українці й українки - отримають найліпше обладнання й екіпіровку. І матимуть усе необхідне.

Це те, над чим Україні зараз слід попрацювати, поки США, Канада і інші члени НАТО працюватимуть над забезпеченням виконання своєї частини наших спільних домовленостей.

Ситуація в Чорноморському басейні  буде координуватись та підстраховуватись з боку Туреччини та Румунії. Наскільки вони будуть готові виконувати свої союзницькі обов'язки в межах Євроатлантичного альянсу.

Україні слід продовжувати тісну співпрацю із сусідами: Грузією, Туреччиною, Молдовою, Румунією, Болгарією. Скоординовано спостерігати за діями Росії, оперативно обмінюватись інформацією. Спостерігачі з боку Грузії чи, скажімо, Румунії можуть звернути увагу на певні нюанси, які б у подальшому могли б мати важливе значення для підтримки позиції Україні у цьому протистоянні. Як ми маємо, наприклад, у випадку із підтримкою Молдови. Активний інформаційний взаємообмін у даному регіоні  - крок, безумовно, дуже важливий.

 Мені відомо, що Румунія і Україна вже активно співпрацюють в сфері інформаційного обміну і проведення спільних воєнних навчань.

По-друге: роль Туреччини вочевидь є дуже значущою. Вона контролює Босфорську протоку. В неї найпотужніша, на другому після Росії місці, армія в регіоні. Флот. Туреччина  могла б зіграти ключову роль в ході протистояння кремлівській політиці.

По-третє, те що піднімає ваше питання, пане Антоне. Це дуже хороше запитання,  воно висвітлює те, що потрібно напрацювати стратегію у відношенню до регіону. Україна — не  острів. Грузія чи Румунія — не острови. Це певний регіон зі своїми особливостями, і це впливає на вибір стратегії, як Сполученими Штатами, так і країнами, що там розташовані. Відповідно до цього, очікується, що США посприяють в інвестиційному плані, виступлять на дипломатичній арені й  у військовій сфері, аби загасити російську агресію.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
19:19
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію терміново евакуйовують дві лікарні
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
17:07
Дрон РФ влучив у цивільну автівку на Харківщині: постраждало подружжя волонтерів та їхній син
16:58
ґрати
Шпигуна ГРУ, який збирав дані про вогневі позиції артилерії ЗСУ на Миколаївщині, засудили до 11 років
16:50
Ексклюзив
Енергетика
Без імпорту нам не обійтися: нардеп Кучеренко про дефіцит електроенергії в Україні
16:47
вимкнення електроенергії
Уряд ухвалив рішення залишити ціни на газ та електроенергію для населення без змін
16:26
Росіяни намагаються змусити кримських лікарів підписати контракт з армією РФ, - "Атеш"
16:26
Telegram логотип
Троянський кінь для Зеленського: в ефірі Еспресо фільм про загрози мережі Телеграм
16:24
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах, внаслідок артобстрілу Білопілля є жертви
16:15
Норвегія виділить $13,7 млн для обслуговування переданих Україні танків Leopard
16:15
сонячні вітрила
NASA розгорнуло сонячні вітрила на низькій навколоземній орбіті
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Чи це останній пакет допомоги від США? Чому ми маємо працювати з усіма заради України
16:01
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
16:00
Президент Литви Гітанас Науседа
"Елемент стримування": Науседа заявив, що підтримує розміщення ядерної зброї в Польщі
16:00
На фото: Анна Алхім
Блогерка Алхім заявила, що Путін "нагинає весь світ", а війну можна зупинити за хвилину
15:57
Ллойд Остін
Ми готуємося до будь-якої подальшої агресії РФ, включно з агресією щодо наших партнерів, - Остін під час відкриття "Рамштайну"
15:50
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, військова допомога: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою в Києві
15:34
Польща
Польща готується до офіційного визнання ще однієї регіональної мови
15:28
Дмитро Кулеба
Кулеба про зупинку видачі паспортів чоловікам за кордоном: "Ідеться про справедливість"
15:05
будівництво метро
Замість будівництва метро поклали гроші на депозит: підрядник повернув у бюджет Києва 139 млн грн
15:03
У Британії п'ятьох чоловіків звинуватили в діяльності на користь Росії
14:49
Еспресо логотип
Еспресо - у "Білому списку" найякісніших українських онлайн-ресурсів
14:40
знищили російський гелікоптер Ка-32
ГУР на аеродромі в Москві знищило російський гелікоптер Ка-32
Більше новин