Ексклюзив

Герої України. Дмитро Париж: У мене всі хлопці повернулися живі та здорові

Христина Парубій
30 січня, 2023 понедiлок
08:33

Дмитро – заступник командира інженерної роти морально-психологічного забезпечення 45 артилерійської бригади ЗСУ. З початку повномасштабного вторгнення воює на фронті

Зміст

Історію чоловіка розповідає Еспресо.

Дмитро на позивний Париж - заступник командира інженерної роти морально-психологічного забезпечення 45 артилерійської бригади Збройних сил України. У військо вирушив після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Напередодні російського наступу чоловік був на Дні народженні у сестри. Тоді зателефонували з військкомату і сказали з'явитися.

"Вранці встав – війна в країні, - пригадує Дмитро. – Я пішов у військкомат і мене одразу відправили в частину. 45 бригада – резервна, вона формувалася вже під час воєнного стану. Тож мені запропонували вступити туди. Сказали, там командири, які служили у 2015-2016 роках. Я погодився, ці люди дуже відповідальні".

Жоден хлопець, котрого відправляв на фронт, не загинув

Дмитро у цивільному житті працював юристом. Також був досвід роботи на державній службі. Останнім часом надавав консультаційні послуги міжнародним інвесторам та українському ринку. Чоловікові повістка до війська прийшла ще у 2015-му. Тоді протягом року він прослужив у навчальному центрі, де готували мобілізованих. 

"Кожна людина по різному ставиться до армії. Хтось боїться, хтось навпаки рветься в бій, - зазначає військовий. - Я з кожним спілкувався та пояснював, якщо будуть виконувати накази командирів, будуть одним колективом, нічого страшного в цьому немає. Чесно кажучи, жоден хлопець, котрого відправляв на фронт, не загинув. Всі живі і здорові повернулися. Досі спілкуємося, дзвонять та дякують".  

Після служби у війську чоловік повернувся до цивільної роботи. Але 24 лютого 2022 року життя повністю змінилося. Дмитра – мобілізували. Одразу відправили у військову частину на Львівщині, де й раніше проходив службу. 

"Артилерійська бригада – це боги війни, які допомагають піхоті. Тож я не вагаючись погодився вступити у бригаду, - каже Дмитро. - У нас було десять днів на формування. Коли був вільний час, ми вчилися: проводили тактичні  та медичні навчання, стрільби. А ті, хто мали хоча б якийсь досвід, збирали невеличкі взводи, відділення і навчали один одного. Протягом тих зборів ми передавали один одному основну інформацію: потрібно окопуватися, на передовій не користуватися мобільними, що основне у веденні бойових дій – зв'язок, увага і правильне виконання наказів командирів". 

Вперше на фронт Дмитро вирушив на Донеччину, в район Великої Новосілки. Бойове завдання було тримати оборону дамби. За словами військового, тоді всі мости були зірвані, працювала лише одна дамба. Треба було тримати оборону, якщо в разі несприятливої ситуації, щоб наші війська могли відійти й підірвати цю переправу разом. 

"Враховуючи, що війна триває ще з 2014 року, на Донеччині перебувають основні регулярні війська ЗСУ, - каже Дмитро. - Тому ми себе відчували більш впевнено. Це допомогло гарно підготуватися до наступного місця, де ми працювали. Протягом першого етапу, вчилися правильно копати бліндажі, облаштовували спостережні пункти. Ми змогли пройти навчання зі стрілецької зброї та гранатометів. Більшість вивчила протитанкові засоби. Це дало нам час підготуватися до наступної стадії нашої роботи". 

Там якісь бункери, там кіборги стоять

Після Донеччини військовий обороняв південний напрямок. Там у Дмитра був перший серйозний бій. Трапився він 6 травня на Юрія. 

"У нас було кілька Юріїв, тож ми думали привітати їх. І з нагоди свята хотіли м'яса посмажити, - каже Дмитро. - О четвертій ранку ми почули гул техніки. Пів доби тривав бій. Спочатку йшли танки, БТР–и, бойові машини з піхотою і почали відкривати вогонь. Ми навели артилерію і близько шостої ранку частину техніки вдалося зупинити, частина підірвалася на наших мінних полях, інші артилерія відлякала. Але кілька танків зайшли в сусідні села Малинівка та Червоне. Вони пустили піхоту, хотіли зайти через наші позиції на основну висоту. Наші хлопці гарно спрацювали й стримали їх. Ми перші дві хвилі піхоти знищили. Під час третьої – почули артилерійський обстріл з боку противника. Але вони стріляли не в нас, а у своїх. Після цього пішла третя хвиля російських військових і бій зупинився. Найбільше що запам'яталося, в одній руці у них був заряд до гранатомета, а в інший автомат. І деякі навіть не відстрілювалися. Вони просто йшли вперед. Дуже тяжко психологічно було на це дивитися. Нам навіть вдалося в них один БТР вкрасти". 

Читайте також: Герої України. Олександр Ширшин – дивом вижив після влучання в машину двох танкових снарядів

Дмитро був вражений, як спрацював його підрозділ.

"Я був вражений і задоволений, як бігали мої хлопці, - наголошує Дмитро. - Крім того, підтримка сусідніх підрозділів, всі спрацювали дуже гарно, що ворог був здивований. Ми чули в російських перехопленнях, як вони казали, що на позиціях кіборги стояли. А були серед нас люди різних професій. Кожен розуміє, від того, як вони облаштують позиції, залежить їхнє життя. Відповідно люди видумували такі ідеї, що навіть командування приїжджало і показували, як треба копати бліндажі". 

За словами Дмитра, воїни робили бліндажі, які не розвалювалися навіть під час прямого потрапляння снаряда.

"Найголовніше – дерево, - каже військовий. - Треба копати в глибину і потім, чим більше перекриття з дерева, тим він надійніший. Ми в основному робили три перекладки дерева, яке було 30-40 см товщиною. При попаданні снаряда була лише вібрація або могло перший шар колод рознести, а інші залишалися. Хлопці залишалися живі. Окопи – по іншому робили. Оскільки кожен день над тобою літає "пташка", постійно треба було ховатися. Коли росіяни бачили наше місце розташування, одразу по тих місцях вівся артилерійський та мінометний вогонь, а також працювали танки. Наші хлопці рили окопи, що навіть із їх супутника видно було, але там ніхто не сидів. Це була приманка для ворогів. А свої місця ми намагалися облаштовувати, щоб ніхто не бачив. І напевно завдяки цьому винаходу у мене всі хлопці повернулися живими та здоровими. Тільки один був поранений у легкій формі, все обійшлось". 

Дмитро каже, найважче на війні – бути командиром. Адже це хвилювання за своїх підлеглих. Але радий, що навколо нього зібралися вмотивовані люди, котрі знають заради чого вони воюють. І найбільше зараз хоче перемоги України та, щоб українські воїни повернулися додому.

Всі фото: 45 артилерійська бригада

Указом президента України Дмитра нагородили орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.

Еспресо продовжує серію розповідей про Героїв України, які боронили та боронять країну від російських загарбників. Більше історій читайте в нашій однойменній рубриці "Герої України". 
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин