Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
Верховна Рада України в четвер, 21 листопада, в цілому ухвалила законопроєкт №12095 про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військові частини або дезертував
Про це повідомили нардепи Ярослав Железняк та Ірина Геращенко.
За відповідний законопроєкт проголосували 253 народні депутати.
Відповідно до ухваленого законопроєкту, під час дії воєнного стану продовжується дія контракту тих військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертували, а потім добровільно прибули до місця проходження служби й висловили готовність продовжити її.
Читайте також: Яка різниця між СЗЧ та дезертирством: пояснення військового адвоката Леонтьєва
Для таких військових поновлюють виплати грошового забезпечення, здійснення продовольчого, речового й інших видів забезпечення, пільг і соціальних гарантій.
"Командир частини впродовж 72 годин із дня прибуття таких військовослужбовців має поінформувати у письмовій формі ВСП. Але йдеться лише про разовий дозвіл. Це шанс для тих, хто пішов в СЗЧ, повернутися в частину", - уточнила Ірина Геращенко.
Розпочаті кримінальні проваджені щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 407 і 408 Кримінального кодексу України, стосовно таких військовослужбовців, не є підставою для відмови у продовжені військової служби таких військовослужбовців та дії їхнього контракту.
"Якщо військовослужбовець вирішив повернутися, завдяки цьому законопроєкту настає право, коли командир сам має право поставити його на посаду, давати йому розпорядження і відповідне грошове забезпечення. Але при цьому судові процеси тривають і потім справи можуть закривати або не закривати. Судова система зараз перевантажена, й іноді на таке рішення витрачають від 2 до 6 місяців", - прокоментував ухвалений законопроєкт нардеп Олександр Федієнко в кулуарах Верховної Ради, де працювала кореспондентка Еспресо Тетяна Голунова.
Він додав, що цей законопроєкт, умовно кажучи, діятиме до 1 січня й торкатиметься всіх військовослужбовців які вирішать повернутися до військових підрозділів до цього часу.
"Після 1 січня все повернеться на свої місця і вже не діятиме право цього законопроєкту, коли військовий зможе повернутися у військову частину і його відразу поставлять на забезпечення і відразу виплачувати грошове забезпечення. Знову діятимуть ті самі судові процеси", - додав він.
Народна депутатка Ірина Фріз зауважила, що в першому читанні фракція "Європейської Солідарності" не підтримувала цього законопроєкту, адже перша редакція, за її словами, фактично дозволяла легалізацію СЗЧ. Проте до другого читання в документ внесли низку правок.
"Закон має тимчасову дію. Тобто всі, хто зараз у СЗЧ, мають право повернутися до 1 січня 2025 року, щоб поновитися на військовій службі. Кримінальна процедура, яка відкрита проти тих, хто пішов у СЗЧ, буде тривати паралельно і закриватися у встановленому порядку за рішенням суду або не закриватися. Закон діє і є сигналом для всіх, хто сьогодні є в СЗЧ, що вони можуть повернутися на військову службу, відновитися й отримувати в повному обсязі те грошове забезпечення, яке вони мали до вперше здійсненого СЗЧ. Отже, законопроєкт, який сьогодні ухвалила ВРУ, відрізняється від того, що було в першому читанні, він дійсно надає можливість повернути значну кількість людей, яка пішла в СЗЧ, для відновлення на військовій службі", - уточнила Ірина Фріз.
- З початку 2022 року до вересня 2024-го Офіс генерального прокурора зареєстрував майже 60 тис. кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) і близько 30 тис. щодо дезертирства
- Актуальне
- Важливе