Канал “Стамбул”: підрив чи посилення безпеки України?

Віктор Сльозко
3 липня, 2021 субота
09:19

Між анабазисом по національній гордості великоросів HMS Defender та маневрами Sea Breez-2021 Ердоган випустив у Чорне море джина – руйнівника світового порядку

Президент Туреччини сказав “поїхали!” будівництву з прогнозованою вартістю $15 млрд. для прокладення за шість років 45-кілометрового каналу “Стамбул”, паралельного природному Босфору. Анонсував проект ще прем’єр Тайїп Ердоган ще у 2011-у. Він сам назвав його “божевільним”, чудово розуміючи, як закуряться тім’ячка світових лідерів від цієї  шайтан-ідеї.

Бо ми говоримо “Турецькі Протоки”, а маємо на увазі – “Конвенція”. 

Монтрьо

Підписаний у 1936 році документ повернув Анкарі втрачений за наслідками Першої світової суверенітет над шляхом з Чорного моря в Середземне: через Босфор у внутрішнє турецьке Мармурове море, звідки через Дарданелли у Егейське. Конвенція дозволила Туреччині в час війни (або під загрозою агресії) закривати прохід усім військовим кораблям, а також відмовляти в транзиті тим торговельним суднам, що належать воюючим проти неї країнам.

У мирний час всі торговельні судна користуватися повною свободою проходу, з будь-якими вантажами, не платячи мита, окрім зборів за навігаційне обслуговування та послуги рятувальних служб. Військові у мирний час поділені на кораблі чорноморських країн й усіх інших. Всі вони мають заздалегідь попереджувати Анкару про прохід: з прибережних держав - за 8 днів, нечорноморських – “бажано” (так у Конвенції) - за 15. 

Субмаринам і кораблями нечорноморських країн тоннажем понад 10 тис.  або з артилерією калібру понад 203 мм – зась. Кораблів дозволеного класу цих держав відразу може бути не більше 9-ти сукупним тоннажем не більше 30 тис.  Знаходитись в акваторії можна лише 21 день.

Чорноморським країнам дозволено проводити і кораблі класу лінійних (понад 10 тис. т.), і підводні човни – правда, із певними застереженнями і лише у світлий час доби й у надводному положенні.

Авіаносці як клас заборонені для усіх. Але такі кораблі з нечорноморських країн не можуть проходити Протоками хоча б через обмеження по тоннажу. У чорноморців ж є лазівка. По-перше, вони мають право на перевищення тоннажу. По-друге, авіаносцями Конвенція класифікує кораблі, призначені для “перевезення та експлуатації на морі повітряних суден». Якщо вони «не призначені”, - то вже й не авіаносці! 

Тож зрозуміло, чому СРСР, який міг будувати такі посудини лише в Миколаєві, обізвав кораблі класу “Київ” і “Кузнєцов” “авіанесучими крейсерами” й проводив їх через Протоки, суворо замкнені для  авіаносців НАТО.

Якщо підходити з логікою, скажімо, геометрії Евкліда, де паралельні не перетинаються, то все просто: в Конвенції водний шлях трактується пакетом – Дарданелли, Мармурове море, Босфор. Тож паралельний лише одній протоці рукотворний канал не може нівелювати цей порядок.

Але якщо у геометрії може з’явитися Лобачевський, то що вже казати про політику. Все ж відбувається на очах: світовий порядок, встановлений після Другої світової, давно й не без успіху почав трощити Кремль, а Ердоган виявився до біса кмітливим учнем. Якщо говорити лише про судноплавство, то коли Росія одноосібно змінює правила проходу через Керченську протоку і, по суті, перетворює Азовське у своє внутрішнє море, то чому б Осяйній Порті не учварити аналогічне з Чорним?

“Монтрьо стосується лише Протоків, - заявив ще у січні 2018-го тодішній прем'єр Туреччини Біналі Йилдирим. - “Стамбул” - це штучний канал, який не має стосунку до цієї Конвенції”.

Три місяці тому Туреччина взяла й вийшла з Стамбульської конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством. Коли після цього спікера парламенту Мустафу Шентопа спитали щодо розірвання Монтрьо, той відповів: малоймовірно, але  з технічної точки зору – можливо.

І вже після цього сам Ердоган заявив: “В даний час у нас немає намірів вийти з Конвенції”. Але (о, цей Схід!), для бевзів, котрі не розчули ключових слів «в даний час», добавив, що його адміністрація «в майбутньому не вагаючись перегляне будь-які угоди задля кращих для Туреччини”.

N.B.Після перемоги на президентських виборах у червні 2018-го Ердоган скасував пост прем’єра, перебравши його повноваження, а потім видав указ, яким наділив себе повноваженням виводити Туреччину з будь-якого міжнародного пакту без схвалення парламентом.

Cui bono?

90% прочитаної західної аналітики схиляється до висновку: від ймовірної денонсації Монтрьо в першу чергу постраждає Росія. Ось яскрава квінтесенція такої точки зору, наведена “Time”: “Ердоган сказав CNN-Turk, що канал “Стамбул” буде «повністю поза рамками Монтрьо”, що дасть військовим кораблям НАТО потенційне право на безперешкодний доступ до російського узбережжя, а це викличе жах у Москви”.   

  

Хоча свого часу уряд і ЗМІ РФ негативно сприйняли наведену вище заяву Йилдирима, після офіційного старту будівництва каналу підкремлівська преса залюбки цитує лише першу частину від Ердогана (“у нас немає намірів”), публічні аналітики на диво спокійні, хіба що опоненти-дисиденти зловтішаються. На думку останніх, Анкара замкне ВМФ РФ в Чорному морі, як це вже було колись.

На перший погляд, Кремлю статус-кво у турецьких Протоках вигідне. Достатньо згадати, що під час Другої світової Туреччина бойові кораблі й субмарини Крігсмаріне в Чорне море не пустила. Турецький дипломат Мітхат Ренде, який в кінці 90-х відстоював в ООН інтереси Анкари щодо Протоків, розповідає, як під час спілкування там з росіянами ті клялись мало не на Бгаґавад-ґіті, буцімто Конвенція для Москви – “священна корова”

Але ж ми пам’ятаємо, що документ, котрий на момент підписання реально закріплював панування СРСР у Чорному морі, все Москві був не до шмиги.  

Ще у 1939-у Сталін хотів його дезавуювати, заявляючи: “Невелика країна [Туреччина], підтримувана Великобританією, тримає велику державу  за горло і не дає їй виходу [у Середземномор’я]”. Після підписання пакту Молотова - Ріббентропа Кремль звертався до партнерів по коаліції - нацистів (привіт Держдумі з її забороною «переписування історії») щодо прагнення СРСР взяти Протоки під свій контроль і створити там військову базу. Й після перемоги над колишніми союзниками совіти повертались до idee fixe щодо Монтрьо і в 1945-у, і в 1946-у. 

До чого це призвело? Анкара відмовилась від політики нейтралітету, в 1947-у перейшла під “внєшнєє управлєніє” (привіт Путіну), приставши на отримання військової та економічної допомоги США відповідно до Доктрини Трумена і вже у 1952-у вступила у НАТО. Разом зі своїм предковічним ворогом – Грецією.

Звісно, риючи “Стамбул”, Анкара і Ердоган дбають виключно про свої інтереси. За статистикою, Протоки щорічно пропускають понад 43 тис. суден, які провозять 650 млн. т вантажів, що набагато перевищує сукупний транзит Суецького й Панамського каналів. Але останні приносять шалені прибутки. Анкарі ж перепадають крихти, бо так вимагає Монтрьо.

Тому заяви про непідлеглість “Стамбула” Конвенції поки що лежать радше в економічній площині: Босфор нині пропускає 100 – 120 суден на добу, вони бовтаються в черзі; за підрахунками турків, альтернативний прохід пропускатиме 160 й ті, хто рахує час та гроші, платитимуть за швидкий транзит новим каналом, як-от у Суеці. 

“Стамбул” перетворить Туреччину в «глобальну логістичну державу», заявив на церемонії закладки Ердоганом першої цеглини майбутнього мосту через майбутній канал міністр транспорту Аділь Караїсмайлоглу. Він назвав його проектом, що “буде визначати світову економіку і торгівлю» і – увага! – що “перетворить Чорне море у торгове озеро Туреччини”.

Але суто економіки у шайтан-проекті – що й у “Північному потоці-2”.

Тому серйозні експерти на Заході не вірять, що “Стамбул” – це “жах” саме для Росії. Аналітик Центру міжнародної морської безпеки, колишній науковий співробітник ПА ОБСЄ Пол Прайс, прогнозуючи потенційні кроки Анкари, певен: “Будь-який сценарій вступить в протиріччя з політикою США», а «можливості НАТО щодо підтримки партнерів в Чорноморському регіоні залежатимуть від турецьких примх”.

Як експерт, він розглядає навіть випадок “повного знищення турецьких ВМС для нав'язування серйозних змін в управлінні Турецькими протоками”. І доходить висновку, що «правовий  та практичний статус-кво дає кращу гарантію», оскільки “Туреччина є серйозною морською державою, значна частина її ВМС розміщена на військово-морській базі Гельджюк на східному узбережжі Мармурового моря, і будь-яка операція щодо забезпечення свободи судноплавства зустріне негайний опір і посилить існуючу напруженість між урядами Туреччини і США”.

Тож Україні непереливки. І щоб потім не бідкатись, буцімто історія нічому не вчить, ми повинні пам’ятати підписання Ункяр-Іскелесійського договору про мир між Росією і Туреччиною 1833 року. Згідно секретного додатку до нього (молодшого брата пакту Молотова-Ріббентропа), Порта в разі війни зобов’язувалася закривати Босфор для кораблів будь-яких країн. Крім Росії.

Бо посланий Миколою I  граф Олексій Орлов, каратель декабристів, так вів переговори “з урахуванням місцевої специфіки”, що дипломати шептались: в усьому Стамбулі лишився лише один не куплений з тельбухами турок – султан Махмуд II. Та й то лише тому, що графу це здалося вже геть непотрібним видатком.

Ердоган – не Махмуд II. І навіть не Ґерхард Шрьодер. Але, але…

Після рейду HMS Defender, від якого Москві так заціпило, Україну насамперед має хвилювати доля наступних позицій Конвенції Монтрьо: “Під час війни, коли Туреччина не є воюючою стороною, військові кораблі користуватимуться правом повної свободи проходу і судноплавства у Протоках на тих самих  умовах”; “військові кораблі воюючих держав не мають права проходити через Протоки» за винятком «надання допомоги державі, яка є жертвою агресії”.

Читайте також:
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
3 серпня, 2021 вiвторок
Ф'юрі перед третім боєм "налякав" Вайлдера своєю вагою
Зеленський
3 серпня, 2021 вiвторок
"Це моя земля, це не їхня земля, це ніколи не буде російською територією": Зеленський назвав повернення Криму "питанням часу"
3 серпня, 2021 вiвторок
Шість танкерів повідомили про втрату контролю біля берегів ОАЕ
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
22:02
Під час зіткнення потягів у Чехії загинули три людини
21:55
Спартак - Бенфіка
"Бенфіка" Яремчука обіграла "Спартак" у Лізі чемпіонів
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:58
НСЗУ
Уряд оголосив повторний конкурс на посаду голови НСЗУ
Більше новин