Хто розшматує Росію, як торгувати таблом і де смажене в Галичині – 5 книг про фахівців своєї справи

Ігор Бондар-Терещенко
31 березня, 2023 п'ятниця
22:43

Книжки у цьому огляді – для усіх, хто відчуває цікавість та потребу в фаховому обговоренні оптик сьогоднішнього дня. Можливо, їхні автори не завжди виходять за межі геополітики, але більшість з них таки ставить питання про наше локальне майбутнє в добу суцільних воєн і "русского міра"

Зміст

Завжди буває корисно послухати фахівця своєї справи. Зокрема автор цієї книжки точно розуміється на тому, що робить і про що розповідає. Адже "Поля битв. Боротьба за захист вільного світу" Герберта Макмастера (К.: Наш Формат) – це мемуари одного з найавторитетніших американських генералів, в яких він пояснює витоки сучасних протистоянь, робить важливі екскурси в історію і завдяки досвіду радника президента США з нацбезпеки ще й зазирає за лаштунки міжнародних перемовин найвищого рівня. Також автор висловлює щиру підтримку українцям, детально аналізує "російську війну нового покоління", експансіоністську політику Китаю, проксі-війни Ірану, ситуацію на Близькому Сході, в Афганістані та Східній Азії. Окрім цього, він відверто говорить про помилки НАТО і США протягом останніх десятиліть. А ще - як подолати проблеми світової безпеки, захистити свободу і приборкати тиранію. "Я дуже щасливий, що ця книжка доступна в Україні, - пише автор у передмові до українського видання. - У грудні 2017 року я, на той час радник з питань національної безпеки США, просив президента Дональда Трампа дати вказівки передавати і продавати Україні озброєння для підсилення її обороноздатності. Я нагадав голові держави, як він сам критикував рішення адміністрації Барака Обами надавати цій країні тільки нелетальну допомогу після російського вторгнення 2ога року. Я усвідомлював, що чимало працівників адміністрації остерігаються, щоб Владімір Путін не потрактував надання чи дозвіл на продаж Україні протитанкових ракет "Джавелін" як провокацію, однак сказав Трампу, що насправді все навпаки. Якщо ми не докладемо зусиль, щоб допомогти Україні в посиленні її оборони, імовірність поновлення російського нападу зросте. Президент ухвалив. правильне, на мою думку, рішення. Адже слабкість провокує. У лютому 2022 року стало до болю очевидно, що Україна, Сполучені Штати та їхні західні партнери зробили недостатньо, аби переконати Владіміра Путіна, що той не досягне своїх цілей в Україні шляхом нового брутального вторгнення".

Автор цієї книжки – американський аналітик із зовнішньої політики – вкотре нагадує про те, як спроби перетворити Російську Федерацію на національну державу, громадянську державу чи стабільну імперську державу зазнали провалу. Та чи можливо це було взагалі, якщо нинішня структура цієї країни ґрунтується на крихкій історичній основі, не має єдиної національної ідентичності та демонструє постійну боротьбу між націоналістами, імперіалістами, централістами, лібералами та федералістами? Хай там як, але у дослідженні Януша Буґайського "Неспроможна держава. Інструкція з розшматування Росії" (К.: Арк Юей) стає ясно одне: повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 та запровадження міжнародних економічних санкцій пришвидшать розшматування держави. Автор докладно, розсудливо і на реальних прикладах доводить цю непохитну істину, нагадуючи про те, що провал Росії забезпечується неспроможністю економічного зростання, гострою соціально-економічною нерівністю та демографічним спадом, розширенням розбіжностей між Москвою та різними суб'єктами її федерації, поглибленням сумнівів щодо владних інституцій тощо. "Мультинаціональна Російська Федерація вступила в нове "смутное время" – констатує автор, - період політичної кризи та хаосу, який московитська Росія пережила в кінці 16-на початку 17 сторіччя і який повторився під час розпаду царської Росії в Першій світовій війні. Однак, на відміну від 17 та 20 сторіч, Москві сьогодення не вистачає спроможностей та геополітичних можливостей, аби відновити Росію як континентальну імперію. Два ключові питання мають бути розглянуті при розробці ефективної попереджувальної стратегії стосовно Російської Федерації: наскільки глибокими та поширеними є недоліки нинішньої державної структури, а також наскільки швидкою і руйнівною буде загибель країни? Мультинаціональна держава, яку утримує вкупі надзвичайно централізована система прийняття рішень та ієрархічна структура влади, наближається до періоду дестабілізації, що прискорюється кількома одночасними кризами. Посилення репресій та задушлива політична система приховують безліч економічних і соціальних невдоволень, які підживлюють громадське роздратування та маскують зниження спроможності уряду підтримувати лояльність ключових еліт. Упродовж цієї критичної декади, що включатиме непередбачуваний період правонаступництва президентства після дорогої війни проти України, російській адміністрації буде вкрай складно заспокоїти громадські прагнення до індивідуальних вольностей, економічних свобод та політичних альтернатив, що зростатимуть".

Мова у наступній книжці, а саме – у дослідженні Радомира Мокрика "Бунт проти імперії: українські шістдесятники" (К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА) – про українських дисидентів. Тобто про питомий продукт радянської системи, оскільки все антирадянське – ті самі "вороги народу" - було або знищене, або мало зовсім іншу мету, аніж загравання з радянською владою. Це були люди – насамперед фахівці своєї справи (у такому випадку - поети, письменники, журналісти, вчителі) - які не погоджувалися з владою, бажаючи її вдосконалити – як українські комуністи на зразок Левка Лук’яненка, які свого часу виступали на "правильний" ленінізм. Своє уміння сказати "ні" вони вдосконалювали на партійній трибуні чи на письменницьких зборах, тобто без відриву від радянського "виробництва" у своєму житті, на праці, в родині. Саме про це автор веде мову практично на самому початку. "У ніч на вівторок 8 квітня 1963 року Микола Вінграновський практично не заплющив очей. – дізнаємося ми подробиці тодішнього підрадянського існування. – Наступного дня його разом з іншими молодими письменниками викликали "на килим". У сесійній залі Верховної ради УРСР мала зібратись нарада "активу творчої інтелігенції та ідеологічних працівників України" під головуванням першого секретаря ЦК КПУ Миколи Підгорного. Це надавало події неабиякого значення: справа була серйозна. Нещодавно Вінграновський повернувся з Москви, де разом з Іваном Дзюбою та Іваном Драчем мав змогу на власні очі спостерігати гнів лідера радянської держави – Микити Хрущова. Микита Сергійович знову сипав прокльонами та вульгаризмами на адресу радянських письменників та культурних діячів, не обмежуючи своєї фантазії та лексикону". І дуже добре, що такі книжки, як дослідження Мокрика, регулярно виходять на люди. Нарешті, стає видно різницю між ситуацією з вищезгаданими "радянськими письменниками та культурними діячами", до яких належали українські шістдесятники-ідеалісти, маючи від радянської влади всі можливі привілеї і пільги, і тими, хто у цей самий час, будучи не меншими шістдесятниками-культурниками (але вже реалістами), перебував або на радянській каторзі, або у засланні, або на робочому місці на зразок кочегарки чи двірницької.

Наступна книжка – про те, як торгувати таблом. Ну, або таблоїдом – точніше, його вершками. Самозакохана і завдяки цьому вельми продуктивна розповідь про "шлях у професію" від колишнього маркетингового директора Nike. Справжня виробнича драма з безліччю знакових брендів, культових трендів і легендарних імен – ось що становить дослідження Ґреґа Гоффмана "Як створити емоцію. Уроки творчого лідерства Найк" (К.: Лабораторія). "На екрані з’являються мої ініціали - "ҐГ", - вживаємося ми в авторове буття. - Я приємно здивований - букви схожі на ті, які ми використали для спортивних логотипів Леброна, Тайґера та Серени. Я почав працювати в Nike 1992 року - розробляв логотипи для продуктів, спортсменів чи будь-чого іншого на прохання компанії. А тепер я сам став логотипом, наче замкнувши те коло. Це розчулює мене умить". Пригадується, щось таке було в "Поsтебні". "На стіні святий Лаврентій, / Поруч хата, сад і став. / Віриш я у цім моменті / Сам картиною би став". Звичайно, ринкова стратегія пояснює й не таке. "Я називаю це дизайном емоцій, - коментує автор свій задум, - тобто здатністю розповідати історії, створювати óбрази та викликати переживання, які дають споживачам відчуття того, що навіть найсміливішу мрію можна втілити. Упродовж багатьох років я намагався зробити цю філософію частиною креативної культури, в якій панівну роль відігравали б ідеї. Тепер я пристрасно хочу прищепити цей креативний маркетинг та філософію роботи з брендами іншим, бо ключова ідея книжки "Як створити емоцію" полягає в тому, що цей підхід можуть застосовувати керівники будь-яких компаній і команд". І справді, у світі, де маркетинг все більше керується даними, автор недаремно вважає, що в основі найкращої роботи - людський зв’язок. Запрошуючи читачів за лаштунки Nike, він дає уроки зі створення потужного бренду, який полюблять люди, а ще навчає, як мотивувати команду працювати креативно. Ну, й розкриває свої головні секрети.

Щодо "гастрономічної" теми в Галичині, якій присвячена наступна книжка, мусимо визнати, що була вже в нас і тамтешня історія кави, і народна кулінарія, а тепер ось – найвищій її щабель. Цілком можливо, що це дослідження, а саме – "Шляхетна кухня Галичини" Ігоря Лильо і Маріанни Душар (Л.: Видавництво Старого Лева) – виникло як логічна відповідь на нещодавню "Кулінарну мандрівку в Гетьманщину". Тобто гастрономію більш центрального українського краю. Не те щоб це сприймалося, що й ми, мовляв, Химко люди, просто шляхта, як знати, була не тільки у польських краях. Та й взагалі, яке це має значення, коли у книжці чимало рецептів з тамтешньої кухні! Сідло з ягняти по-індійськи, наприклад, або тимбаль а-ля кардинал. "Наша історія - це подорож у вишуканий, сповнений радощів та подій світ аристократів і великих землевласників, - не вгамовуються автори, нагадуючи про геополітичний дискурс. - Мандруючи балами, прийняттями та урочистими подіями разом з ними, автори не оминали нагоди згадати і про людей, які залишались за лаштунками цих майстерно влаштованих свят. Але саме вони вирощували продукти, уміли їх смачно приготувати та оригінально подати. Черев історії кількох впливових та знаних сімей ми повертаємо до життя імена виробників столового начиння, художників та видавців".

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
06:20
окупанти
ISW: Росіяни намагаються тиснути по всьому фронту, щоб не дозволити Україні перехопити ініціативу на полі бою
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
Більше новин