OPINION

Київ застряг між Китаєм і Тайванем

Портников Віталій
17 листопада, 2022 четвер
14:04

Багато західних країн можуть відвідувати Тайвань і розвивати співробітництво без страху перед репресіями з боку Пекіна, чого наразі не може дозволити собі Україна

Багато українців хочуть співпрацювати з Тайванем, але синдром шантажу все ще присутній. Чи є ця нерішучість наслідком зовнішнього тиску чи внутрішнього небажання?

Поїздка спікера Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайваню дозволила багатьом українцям ознайомитися з політичними проблемами острова, який до цього часу залишався дещо поза межами українського інформаційного простору.

Для української громадськості одкровенням стала заява пані Пелосі, яка прирівняла свій візит до Тайваню до поїздки в українську столицю і написала на сторінках Washington Post, що кожен візит є підтримкою демократії у протистоянні з диктатурами. Той факт, що для впливового американського політика російський напад на Україну і китайські погрози щодо Тайваню знаходяться в одній системі координат, змусив багатьох українських політиків і громадських діячів по-іншому поглянути на непрості відносини між "двома Китаями".

 

Історія втрачених можливостей і суперечностей

Фактично на українському порядку денному завжди був "один Китай" - Китайська Народна Республіка, яка значною мірою є спадщиною радянського минулого. Тайвань якщо і згадувався, то лише із засудженням "реакційного проамериканського режиму".

Але навіть після проголошення Україною незалежності Тайвань спеціально не згадувався, насамперед тому, що частина української еліти завжди покладала надії на китайську підтримку як альтернативу співробітництву як із Заходом, так і з Росією.

Ще у червні 2011 року тодішній президент України Віктор Янукович і тодішній Голова КНР Ху Цзіньтао підписали Декларацію про стратегічне партнерство, але вона так і не була реалізована.

Падіння режиму Януковича змусило Пекін насторожено ставитися до України, а тим більше до її євроатлантичних амбіцій, не кажучи вже про її конфлікт з Росією.

Втім, надії ще не згасли. Петро Порошенко, обраний президентом у 2014 році, зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном, який заявив про готовність "відігравати конструктивну роль у врегулюванні кризи" - так Пекін зазвичай називає російське вторгнення в Україну.

Спроба китайських компаній захопити контроль над стратегічним підприємством "Мотор Січ" (багаторічного керівника якого В'ячеслава Богуслава затримано за звинуваченням у державній зраді) призвела до кризи у відносинах між США та Китаєм ще на початку президентства Володимира Зеленського. США були стурбовані тим, що нові власники підприємства зможуть виробляти продукцію військового призначення для КНР і таких країн, як Іран - експерти тоді говорили про "крилаті ракети для Пекіна і Тегерана". У результаті угоду було скасовано, а проти китайських компаній, які претендували на українське підприємство, були введені санкції США та України.

 

Приваблюють темпи зростання

Президент Зеленський запевняв, що за його каденції ні Китай, ні будь-яка інша країна не зможе отримати контроль над "Мотор Січчю". Однак ще влітку 2021 року, за кілька місяців до російського вторгнення, лідер правлячої фракції партії "Слуга народу" у Верховній Раді України Давид Арахамія заявив про намір скористатися досвідом Комуністичної партії Китаю в управлінні економікою та розбудові держави.

А перший віце-спікер парламенту - теж з президентської партії - Олександр Корнієнко в інтерв'ю китайському телеканалу CCTV 13 зазначив, що "темпи економічного зростання КНР під керівництвом Комуністичної партії Китаю та її лідерів є просто прикладом для всього світу".

У кулуарах українського політикуму в той час подейкували, що існує впливова група осіб, представники якої переконані, що Захід вимагає від української влади "занадто багато", коли нагадує їй про проблеми з реформами, тож домовитися про інвестиції з Пекіном буде набагато простіше. Однак високопоставлені китайські урядовці, з якими мені доводилося неофіційно зустрічатися під час їхніх візитів до Києва, загалом не висловлювали жодного ентузіазму щодо фінансової допомоги Україні.

 

Наживайте нових друзів, а не нових ворогів

 

Напад Росії на Україну має змінити ситуацію.

Пекін неодноразово пояснював причини війни словами, які ми не раз чули від російських лідерів і пропагандистів, звинувачуючи Захід у створенні умов для російської агресії.

У Тайбеї одразу стали на бік України і розглядали російську агресію як прелюдію до можливого нападу Китаю на Тайвань. Тайванські лідери намагалися налагодити контакт з представниками державної та місцевої влади - попри те, що Тайбей не має представництва в Києві навіть на тому рівні, який є у Варшаві, Празі чи зрештою у  Москві.

Разом з тим, міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву провів віртуальні зустрічі з предстоятелем Православної церкви України митрополитом Епіфанієм та мером Києва Віталієм Кличком, за результатами яких були виділені кошти на гуманітарну допомогу та відбудову українських міст і храмів Структури.

У серпні голова комітету з міжнародних справ і міжпарламентського співробітництва (фракція "Слуга народу") Олександр Мережко оголосив про створення міжфракційного об'єднання з розвитку відносин між Україною і Тайванем. Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву в інтерв'ю українському телеканалу "Еспресо" повідомив, що очікується візит пана Мережка на острів. Однак, високопоставлений парламентар так і не прилетів до Тайваню. Першими народними депутатами України, які відвідали Тайвань, стали представники опозиційних фракцій - народний депутат від "Голосу" Кіра Рудик та народний депутат від "Європейської Солідарності" Микола Княжицький.

Чому в Тайбеї досі не бачили Мережка - великого ентузіаста розвитку відносин з островом - і не отримали співчуття з приводу загибелі 25-річного тайванського добровольця Зенга Шенгуанга, який загинув під час служби в ЗСУ?

Поки що офіційного пояснення цьому немає. Неофіційне пояснення зводиться до того, що відхід від влади високопоставленого парламентаря може змусити Пекін відмовитися від свого "нейтралітету" в конфлікті - хоча зрозуміло, що про фактичний нейтралітет Китаю не може бути й мови, і Пекін стримує надання більшої допомоги Москві лише зі страху потрапити під західні санкції.

Не виключено також, що китайське лобі впливових політиків і бізнесменів, сформоване в Києві задовго до війни, все ще плекає надію на те, що після закінчення бойових дій вдасться домовитися з Пекіном про ті самі "інвестиції", які не будуть пов'язані з вічними західними умовами та вимогами.

І тут знову доводиться нагадувати про цінності - ті самі цінності, з якими був пов'язаний візит Ненсі Пелосі та інших американських конгресменів в Україну і на Тайвань.

Микола Княжицький, який відвідав острів з групою впливових західних парламентарів, зазначив, що група з розвитку відносин з Тайванем є однією з найбільших у польському парламенті, що не заважає Польщі активно торгувати з Китаєм. Політики з країн Центральної Європи відвідують Тайвань без побоювань, що їх поїздки зашкодять економічним відносинам з КНР або вплинуть на політичні пріоритети китайського керівництва.

Україна вже переконалася на прикладі відносин з Росією, наскільки небезпечно піддаватися шантажу у двосторонніх відносинах, і як готовність виконувати "побажання" партнера породжує відчуття безкарності та відмову від рівноправного діалогу. Небажання Києва навіть зараз "помічати" Тайвань і щира готовність Тайваню підтримати Україну в її протистоянні агресору свідчить про те, що такий синдром шантажу все ще не подолано остаточно.

Статтю перекладено із видання Visegradinsight.eu

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:45
Оновлено
шахед
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
06:29
Оновлено
Бєлгород
У РФ заявили про збиття 15 снарядів РСЗВ Vampire над Білгородом та областю: нібито є пошкодження
06:27
новини Львова
Окупанти планують "легалізувати" винищення української літератури на ТОТ, - Спротив
06:21
Окупанти, кримінал, росіяни
Запобігти потраплянню товарів до РФ: США просять американський бізнес вжити експортних обмежень
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
02:37
Прикордонники
Двоє чоловіків "замаскувались" під продавців подушок та ковдр, щоб незаконно потрапити у Молдову
01:59
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: скарги тренерів змусили УЄФА змінити правила турніру
01:39
Олександр Сирський
Обговорили захист від російських ракет: Сирський поспілкувався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
Більше новин