OPINION

Ключовим ризиком для економіки є ракетний терор Росії

Богдан Данилишин
4 серпня, 2023 п'ятниця
16:00
Зміст

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

На минулому тижні, під час оголошення рішення щодо зниження облікової ставки до 22%, Національний банк презентував основні показники оновленого макроекономічного прогнозу. В умовах стабільного функціонування енергетичної системи, збереження макроекономічної стабільності та зростання внутрішнього попиту прогноз щодо зростання реального ВВП у 2023 р. та 2024 р. був переглянутий в бік збільшення на 0.9 в. п. та 0.8 в. п. (до 2.9% ВВП та 4.3% відповідно). Основними чинниками зростання було визначено покращення безпекової ситуації, що покращило позитивні очікування бізнесу, та зростання споживання з боку домогосподарств.

Новий макропрогноз НБУ побудовано на консервативному припущенні щодо непродовження "зернового коридору", а суттєве зниження безпекових ризиків прогнозується у середині 2024 року.

Ключовим ризиком для прогнозів щодо пришвидшення відновлення у 2023 р. є загроза чергової кампанії ракетного терору з боку РФ, що може розпочатися вже напередодні початку нового опалювального сезону у вересні-жовтні цього року. Це може мати суттєвий негативний вплив як на діяльність бізнесу в IV кварталі, так і на короткострокові очікування домогосподарств.

Читайте також: Уряд визначився з пріоритетами розвитку України

Вищезазначені ризики обумовили стримані оцінки українським бізнесом результати діяльності своїх підприємств у найближчій перспективі. Так, згідно із липневим опитуванням бізнесу, проведеним Національним банком, індекс очікувань ділової активності у липні 2023 року знизився нижче нейтрального рівня (50 пунктів) до 48.8 порівняно з 50.8 у червні. Підприємства промисловості після чотирьох місяців оптимістичних оцінок очікують погіршення своїх економічних результатів: секторальний індекс у липні становив 48.2 порівняно з 51.0 у червні. Респонденти прогнозують менші обсяги нових експортних замовлень, а також погіршили оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва (невиконаних замовлень) та запасів сировини та матеріалів. Підприємства сфери послуг також погіршили оцінки своїх економічних перспектив серед інших секторів економіки, зважаючи на блокування “зернового коридору”, зростання цін на пальне та зниження попиту через слабку платоспроможність населення: секторальний індекс становив 47.3, порівняно з 48.9 у червні.

Водночас підприємства будівництва і торгівлі, хоч і погіршили свої оцінки у липні, проте в цілому позитивно оцінили результати своєї діяльності (секторальний індекс у липні становив 51,3 та 51,6 відповідно). Будівельники продовжують очікувати зростання обсягів будівництва, нових замовлень, а також закупівлі сировини та матеріалів, хоча й значно нижчими темпами. Натомість респонденти зі сфери торгівлі й надалі очікують на зростання обсягів закупівлі товарів для продажу, стрімкіше зростання вартості товарів, закуплених для продажу, а також на зниження торговельної маржі.

Бюджетна сфера

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 01.08.2023, Міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 3 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17.8% до 19,50%, дещо знизивши вартість нових запозичень порівняно із попередніми аукціонами. Найбільший попит в інвесторів мали гривневі папериу липні 2026 р. (запозичено 2.9 млрд гривень відповідно), які включено до переліку бенчмарк-ОВДП. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 19,34%.

Читайте також: Україна вже залучила 22 млрд грн на проєкти відновлення

Нагадаємо, з 11 серпня 2023 року до переліку бенчмарк-ОВДП, які банки можуть включати в покриття частки обов’язкових резервів, буде додано ОВДП з ідентифікаційним номером (ISIN) UA4000228043 (3-річні гривневі), перше розміщення якого Міністерство фінансів здійснило 25 липня 2023 року. За оцінками Національного банку, такий крок сприятиме подальшому збільшенню активності на аукціонах Міністерства фінансів із розміщення ОВДП, що дасть змогу й надалі уникати прямого фінансування дефіциту бюджету Національним банком.

Валютний ринок

Рахунок поточних операцій у червні третій місяць поспіль було зведено із профіцитом (+120 млн доларів США), що дозволило скоротити від’ємне сальдо ПР з початку року до 1,3 млрд доларів США. Це стало можливим завдяки збереженню стійких надходжень з оплати праці (+940 млн доларів США у червні, +5,8 млрд доларів США з початку року) та збільшенню трансфертів (переважно до сектору загальнодержавного управління) з-за кордону (+2,3 млрд доларів США у червні, +13,1 млрд доларів США з початку року). Водночас дефіцит торгівлі товарами й послугами – навпаки – зріс у червні до 2,8 млрд доларів США (-17 млрд доларів США з початку року), що посилює тиск на обмінний курс гривні.

Надходження прямих іноземних інвестицій в Україну у червні становили 190 млн доларів США (1,9 млрд доларів США з початку року) та забезпечувалися значною мірою реінвестованими доходами іноземних інвесторів (99 млн доларів США у червні, 1,4 млрд доларів США з початку року).

Обсяг портфельних інвестицій в Україну у червні дещо зріс (на 95 млн доларів США), що відображало збільшення вкладень іноземних інвесторів у державні боргові цінні папери, проте з початку року залишається від’ємним. Зростання обсягу готівкової валюти поза банками у червні уповільнилось до 723 млн доларів США (5,9 млрд доларів США за січень-червень 2023 р.).

Читайте також: Прямі поточні витрати на боєздатність ЗСУ становлять половину всіх витрат держбюджету

Таким чином ключовим елементом макрофінансової стабільності залишаються значні обсяги надходжень зовнішньої фінансової допомоги, що дозволяють покривати стійкий подвійний дефіцит: дефіцит зовнішньої торгівлі та дефіцит державного бюджету.  За 2022 р. Україна отримала близько 32 млрд дол. США міжнародної фінансової допомоги. У липні 2023 року до державного бюджету України надійшло 5.3 млрд дол. США зовнішнього фінансування. Очікується, що за підсумками 2023 р. міжнародна допомога сягне 42 млрд дол. США, а потреба на 2024 р. оцінюється в 37 млрд дол. США. Враховуючи необхідність відбудови та підтримки значної кількості населення, потреби у зовнішньому фінансуванні на пільгових умовах залишатимуться суттєвими впродовж кількох років навіть після завершення бойових дій. Триваліший термін війни вимагатиме вироблення механізмів щонайменше середньострокової підтримки України.

Фінансовий сектор

Обсяг працюючих кредитів банків у червні залишався близьким до попереднього місяця (+0,2% за місяць) шляхом різноспрямованої зміни обсягів працюючих корпоративних кредитів: збільшення коштом держпрограм працюючих гривневих кредитів (+0,7% за місяць) та скорочення працюючих кредитів в іноземній валюті (-0,7% за місяць). В результаті частка непрацюючих корпоративних кредитів банків станом на 1 липня також сильно не змінилася (44,7% порівняно з 44,8% на початок липня). Близько ¾ непрацюючих кредитів продовжує обліковуватися на балансах державних банків. Частка непрацюючих кредитів у сегменті кредитування фізичних осіб (включно з ФОП) знизилася з 31,2% до 30%. Загалом, частка непрацюючих кредитів у банківському секторі характеризувалася незначним зменшенням (до 38,9% порівняно із 39,1% попереднього місяця).

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) зберігався на рівні близько 700 млрд грн.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти та відплив готівки у позабанківський обіг зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ (з 28.07.0223 становить 18%).

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 738 пільгових кредитів на загальну суму 2,4 млрд грн, з них близько половини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою сягнула 33,3 тисячі на загальну суму понад 130 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.5
    Купівля 39.5
    Продаж 40
  • EUR
    Купівля 42.59
    Продаж 43.33
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
15 травня
21:26
Оновлено
напад на Фіцо
Прем'єра Словаччини Фіцо поранили внаслідок стрільби, він перебуває у важкому стані
21:19
Ексклюзив
путін
В Кремлі планують сісти за стіл переговорів з майбутнім президентом США, - політолог Шлінчак
21:05
Росіяни ввечері вдарили по Харкову: госпіталізовано двох цивільних
21:04
"Шахтар", Тарас Степаненко
"Шахтар" переміг "Ворсклу" у фіналі Кубка України
20:54
Дмитро Лубінець
У російських в'язницях утримують майже 1,7 тис. цивільних українців, - Лубінець
20:51
Маргарита Симоньян
Роспропаганда спекулює і звинувачує Україну у причетності до замаху на Фіцо
20:32
Швейцарія
У мирному саміті щодо України братимуть участь 50 держав, - МЗС Швейцарії
20:27
Оновлено
Ворожа армія серед білого дня атакувала центральну частину Херсона
Росіяни вдарили трьома авіабомбами по центру Херсона: 19 людей постраждали
20:21
без світла, свічка блекаут
В Україні 16 травня запроваджують погодинні відключення світла
20:20
Оновлено
світло
Ввечері 15 травня в Україні застосували екстрені відключення електроенергії в усіх регіонах
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Наступ на Харківщині - це початок масштабних наступальних дій Росії. Колонка Сергія Згурця
20:06
Руслан Стефанчук
Стефанчук порадив тим, хто сумнівається у легітимності Зеленського, звертатись після 20 травня до Конституційного суду
20:00
OPINION
Андрій Бондар
Путін, як гоголівський Чичиков
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 812-го дня війни: ЗСУ мінуснули російський "зоопарк", окупанти масово гинуть у Вовчанську 
19:56
Ексклюзив
Військові Національної гвардії України опановують дрони
Найближчі півтора місяця ворог буде активно проводити ударно-штурмові дії у Харківській області - комбат 92-ї ОМБр Федоренко
19:48
Компанія дружини голови суду в Одесі купила квартиру в Маямі за 21 млн грн
Фірма дружини голови одеського райсуду купила квартиру в Маямі, - Slidstvo.info
19:40
Олександр Зінченко та Георгій Судаков (в центрі), Україна - Північна Македонія
Ребров повідомив про травму одного з лідерів збірної України за місяць до Євро-2024
19:28
Українським захисникам вдалось частково стабілізувати ситуацію на Харківщині, - Зеленський
19:11
OPINION
Привид 5655, або Хто контролюватиме відбудову в Україні
18:58
окупант
"До 70% особового складу": "Атеш" розповів про великі втрати росіян на Харківському напрямку
18:54
Артем Довбик, Ла Ліга, Жирона
Довбик претендує на звання найкращого футболіста сезону в Ла Лізі
18:44
"Евакуація з Харкова": українців попередили про фейк, який поширюється у мережі
18:44
Оновлено
діти, війна
Росія атакувала Дніпро: двоє чоловіків загинули, є поранений
18:34
Контрабанда 190 кг героїну з Ірану – двох громадян Туреччини засуджено до 11 років ув’язнення
В Україні двох громадян Туреччини засудили до 11 років тюрми за контрабанду 190 кг героїну
18:33
Серіал "Дім Дракона"
HBO оприлюднив трейлер 2-го сезону "Дому Дракона"
18:24
OPINION
Микола Княжицький
Відсутність державної інформаційної політики щодо війни неминуче призводить до того, що її починають формувати росіяни
18:23
Ексклюзив
Сі Цзіньпін в США
Політично Китаю вигідна поразка Заходу, - директор Центру близькосхідних досліджень Семиволос
18:07
Олександ Будько у Каннах
Українки подали понад 500 анкет на участь у "Холостяку" з ветераном Олександром Тереном
18:06
дрони ЗСУ
В окупованому Скадовську росіяни провели для школярів змагання з пілотування дронів, - Спротив
18:02
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Младоолігарх з "Кварталу". Хто такий Кірющенко, який заробляє мільярди на блекаутах
17:59
Джо Байден
Байден прийняв виклик Трампа на передвиборчі дебати: відома дата
17:54
на фото: наслідки російського обстрілу по селищу Степногірське на Запоріжжі
Окупанти скинули авіабомби на селище у Запорізькій області: троє людей поранені
17:53
Ексклюзив
Ентоні Блінкен
Саміт миру - одна з причин візиту Блінкена в Україну, - Гопко
17:46
ЗСУ
Роботине перебуває під контролем українських захисників, - Сили оборони Півдня спростували інформацію РФ про захоплення села
17:40
Режисер "Шаленого Макса" планував застосувати технологію омолодження Шарліз Терон
17:35
Оновлено
Російська атака по Миколаєву 15 травня 2024 року
Росіяни вдарили по Миколаєву: шестеро постраждалих
17:32
Тайсон Ф'юрі
"Ні для кого не секрет": Фʼюрі перед боєм з Усиком заявив, що страждає на біполярний розлад
17:14
Путін і Бєлоусов
Путін пояснив, чому змінив Шойгу на Бєлоусова на посаді міністра оборони РФ
17:12
Оновлено
ЗСУ
Сили оборони частково витіснили росіян з Вовчанська, - Генштаб
16:56
Здавав ворогу розташування Сил оборони на Вінниччині й Черкащині: СБУ затримала рецидивіста, який працював на ПВК Вагнера
Більше новин