Вода здатна зіпсувати смак чаю та кави: як підібрати найкращий варіант для напою?
Якщо ви хочете розкрити смак чаю та кави, тоді важливо відповідально підійти до вибору води, адже вона відіграє ключову роль у цьому процесі
Ми звикли, що головне при заварюванні напоїв саме якість основної сировини, тобто зерен кави або чайного листя. Однак, вода – це теж важливий компонент напою, який може посилити смак основного інгредієнта, або ж повністю зіпсувати враження від довгоочікуваної філіжанки.
Чому якість рідини важлива та які бувають види води?
Вода становить основу напою, тому навіть незначні відмінності в її хімічному складі можуть суттєво вплинути на смакові властивості напою, а також на те, як саме ваші рецептори будуть сприймати його. Професійні бариста та чайні сомельє добре знають, що рівень мінералів та кислотність води визначальні у тому процесі, як саме розкриються аромати та смакові відтінки кави або чаю. Звісно, людина не відчує миттєво нестачу чи надлишок певного мінералу . Проте, вода здатна впливати на смак, активуючи окремі смакові рецептори.
Цікаво, що неякісна рідина може зробити навіть найкращий сорт кави надто гірким, кислим або навпаки, плоским та невиразним. Щоб досягти збалансованого смаку, варто звернути увагу на кілька ключових параметрів води та чітко диференціювати її. Загалом, можна виділити такі типи:
- Вода з-під крана. Її параметри можуть сильно відрізнятись залежно від регіону та міста, однак спільним є те, що вона в будь-якому разі проходить процеси очищення, перш ніж потрапити в домівки українців. Така обробка може надавати рідині певний присмак, зокрема, через фтор. Крім того, впливає на її якість також зношеність труб. Зазвичай така вода має високу жорсткість, що суттєво змінює смак напою чи страви, приготовлених на її основі.
- Дистильована вода – повістю очищена та не містить мінералів, які є необхідними для повного розкриття смакових якостей напою. Тому не підходить для приготування кави та чаю. Відсутність мінералів робить смак плоским, оскільки саме ці частки сприяють екстракції ароматичних речовин.
- Вода з природних джерел. Вона вважається дуже чистою та водночас насиченою різними мінералами, що додають їй неповторного смаку.
- Колодязна вода. Її добувають із глибоких підземних шарів, де природно накопичується вода. Завдяки тривалому контакту з породами, вона також збагачена мінералами.
Звичайно, щодня купувати джерельну воду не завжди можливо, тож варто звернути увагу на альтернативи. Один із найпопулярніших способів отримати якісну воду для приготування напоїв – це придбати фільтр. Різні варіанти таких очищувачів можуть видаляти хлор, знижувати рівень жорсткості та видаляти небажані домішки. Вибираючи фільтр, зверніть увагу на моделі, які спеціально розроблені для зниження жорсткості та покращення смакових властивостей води.
Якщо фільтра немає, тоді хоча б відстоюйте водопровідну воду перед вживанням. Так, неприємні домішки випаруються або осядуть на дно. Це дозволить покращити якість води, хоча й незначно.
Вода для чаю та кави, Фото: Freepik
На які параметри звертати увагу при виборі води для кави або чаю?
Найперше – це кількість мінералів. Як раніше зазначалось, дистильована (пуста), водопровідна або занадто мінералізована вода – не підходять. Важливо знайти той варіант, що буде містити помірну кількість цих речовин. Невелика кількість мінералів необхідна для "живого" смаку, проте перевищення мінерального складу призведе до втрати делікатних ноток напою.
Що стосується типу води, то тут найкраще для приготування обох напоїв використовувати м’яку воду. Вона сприяє кращій екстракції натуральних інгредієнтів з чайного листя, забезпечуючи більш багатий та складний смак.
М’яка вода є також чудовою для еспресо або кави зі світлою чи середньою обсмажкою, адже вона дозволяє розкрити всі тонкощі смакових ноток. Однак, через низький вміст мінералів, її не рекомендують брати для приготування кави темної обсмажки, оскільки це може вплинути на насиченість і глибину смаку.
Наступний показник – це рівень рН, тобто її ступінь кислотності або лужності. Оптимальний рН води для приготування чаю дорівнює 7, тобто нейтральний. Кислотність або лужність може спотворити смак, адже впливає на хімічний процес екстракції речовин з листя.
Для кави ідеальний діапазон pH води дещо інший – він повинен бути в межах від 6.5 до 7.5. Саме така вода зможе підкреслити природні нотки кави, не спотворюючи їх.
Які ще характеристики води впливають кінцевий смак напою?
Температура води – це один із ключових факторів, який впливає на смак чаю під час приготування. Для кожного типу чаю потрібен свій температурний режим, щоб максимально розкрити всі смакові ноти напою.
Наприклад, чорний чай потребує гарячої води із діапазоном 90–95°C, тоді як зелений чай розкривається краще при більш прохолодній температурі – приблизно 60–85 °C.
Зелений чай, Фото: thetea.ua
Приготування кави також має свої особливості, що стосуються температурного режиму. Якщо мелену каву залити водою, яка щойно перестала кипіти, тоді напій буде містити багато дубильних речовин. Це зробить каву більш різкою та терпкою на смак. Зазвичай кавомашини заварюють напій за температури 93 ± 3°C, а для приготування кави вдома експерти радять використовувати воду температурою 92–96 °C.
Вибір правильної води для кави та чаю є не менш важливим, ніж підбір якісних зерен або чайного листя. Спробуйте експериментувати з різними джерелами води, щоб знайти найкращий варіант для вашого улюбленого напою.
Джерело: Поради 24
- Актуальне
- Важливе